Marcin Smełsz, rolnik z Osieka nad Notecią

Marcin Smełsz, rolnik z Osieka nad Notecią (Fot. Gazeta.pl)

zwykli niezwykli

Rolnik spod Bydgoszczy codziennie włącza swoim krowom radio. "Traktujmy zwierzęta tak jak sami chcielibyśmy być traktowani" #ZWYKLINIEZWYKLI

- Każde zwierzę jest inteligentne, każde ma swój charakter. A prowadzenie gospodarstwa, w którym są zwierzęta, to wielka odpowiedzialność za nie - mówi Marcin Smełsz, 40-letni rolnik z Osieka nad Notecią.

- Odkąd zamontowałem radio w oborze, moje krowy są nie do poznania - mówi Marcin Smełsz, który na pięknych terenach w Osieku nad Notecią prowadzi gospodarstwo rolne. Odziedziczył je po rodzicach i znacznie rozbudował - dziś krów jest nie kilka, a czterdzieści, poza tym około czterdziestu hektarów gruntów i łąk.

Radio w oborze pojawiło się kilka lat temu. Na początku dla ludzi. - W oborze spędzamy z żoną sporo czasu - na oporządzaniu, "futrowaniu", dojeniu. Nie mamy kiedy oglądać telewizji, a chcieliśmy być na bieżąco. Zamontowałem więc radio, lecą wiadomości, muzyka. Po jakimś czasie zauważyłem, że krowy przyzwyczaiły się do tych dźwięków i są znacznie spokojniejsze. A czasem widzę, że krowa sobie nawet w takt muzyki kiwa głową! - cieszy się rolnik.

Krowy rzeczywiście są wyjątkowo spokojne i ciekawskie - podchodzą do kamer i przyglądają się uważnie. - Kiedyś potrafiły mnie kopnąć, bały się nerwowych ruchów. A dziś już nie. Pierwsze, co robię rano, to idę do obory i włączam radio. Gdy ogarnę krowy, dopiero sam idę jeść. Pajda chleba z jeszcze ciepłym mlekiem smakuje najlepiej.

Pewnie, że chciałbym czasem wyjechać z rodziną na parę dni wakacje, ale przy krowach się nie da, 2-3 godziny przerwy w niedzielę można zrobić i trzeba wracać z powrotem. Ale to gospodarstwo, te krowy to moje życie, które na szczęście stało się też moją pasją. Utrzymujemy się z produkcji mleka, a odkąd w oborze gra muzyka, krowy dają go więcej. Cieszę się, że przy okazji poprawiły sobie też humor

- cieszy się rolnik.

A czego krowy najbardziej lubią słuchać? Zobaczcie w naszym wideo.

***

Znasz kogoś, kto też jest Zwykłym Niezwykłym? Powiedz nam o nim! Pisz na adres: zwykliniezwykli@agora.pl. Wybranych bohaterów odwiedzimy z kamerą.

Komentarze (40)
Zaloguj się
 • mardaani.74

  Oceniono 14 razy 14

  Jaki fajny, pozytywny człowiek. Miło było obejrzeć ten film :)

 • forderer

  Oceniono 15 razy 11

  No to po lekturze tego artykułu ma przechlapane. ZAiKS, STOART, ZASP,ZPAP itd. zarżną go opłatami.

 • silentkiller

  Oceniono 5 razy 5

  Gość dobrze kombinuje, choć Japończycy wymyślili to wcześniej i dzięki temu powstała wołowina pot. nazywana "Kobe", która stała się jakimś tam ich znakiem rozpoznawczym i osiąga kosmiczne ceny.

 • 2stan13

  Oceniono 4 razy 4

  Mnie mieszczuchowi podoba się to podejście do swoich zwierząt hodowlanych. widać, że jest spokojny i nie jest wrogo nastawiony do otoczenia.

 • zerozer52

  Oceniono 8 razy 4

  Jak by posłuchały TVPiS to by same do rzeźni uciekły.

 • kromekatomek

  Oceniono 3 razy 3

  Ja myślałem, że do obory najlepiej pasuje disko polo. A tu proszę, Krowy mają lepszy gust od suwerena.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 5 razy 3

  niech im włącza radyjo z ryjem - choroba wściekłych krów pewna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX