Skutki trzęsienia ziemi w Santiago, Chile (fot. Shutterstock)

Skutki trzęsienia ziemi w Santiago, Chile (fot. Shutterstock) (Skutki trzęsienia ziemi w Santiago, Chile (fot. Shutterstock))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Moda w serialach, koniec świata w Chile, historia bicia dzieci

Czy internetowi samuraje powstrzymają falę cyberprzemocy? Jak serialowa moda przenika do naszego życia? Dlaczego wraca moda na podróżowanie pociągami? Co wiemy o morderstwie burmistrza Zdzieszowic? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w nowym wydaniu naszego magazynu. Miłego weekendu!

- Lot samolotem jest ekspresowy. Wsiadasz, ucinasz sobie drzemkę, wysiadasz. W pociągu równie ważne co dotarcie na miejsce jest to, co dzieje się po drodze. W czasach, gdy na co dzień żyjemy w pędzie, wielu z nas stwierdza, że w podróży chodzi o to, by zwolnić. Izabela O'Sullivan rozmawia z osobami, które najchętniej podróżują koleją.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

- Seriale i filmy nie są tworami "uwięzionymi" w skrzynce telewizora czy na ekranie laptopa. "Wychodzą" poza medium i mieszają się z rzeczywistością, a łącznikiem między dwoma światami - tym fikcyjnym i tym realnym - jest między innymi moda. Na czym polega popularność serialowej mody, tłumaczy Katarzyna Żechowicz.

Kolekcja Levi's X Stranger Things (fot. Levi's)
Kolekcja Levi's X Stranger Things (fot. Levi's)

- Dzisiejsi rodzice, coraz bardziej świadomi, mówią swoim dzieciom, że nikt nie ma prawa dotykać ich w miejsca intymne, czyli w genitalia i pośladki. Jednocześnie ci sami rodzice, którzy uczą dzieci, czym jest zły dotyk, biją je w pośladki. To bardzo sprzeczny komunikat - mówi Anna Golus, autorka książki "Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci". Rozmowa Dominiki Buczak.

Książka Anny Golus ukazała się nakładem Wydawnictwa Editio (fot. archiwum prywatne / mat. prasowe)
Książka Anny Golus ukazała się nakładem Wydawnictwa Editio (fot. archiwum prywatne / mat. prasowe)

- Terremoto z 27 lutego 2010 roku, znane w Chile jako 27-F, okazało się jednym z najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie zarejestrowano w historii świata. Miało magnitudę 8,8 i było na tyle potężne, że zmieniło środek ciężkości Ziemi, przesuwając jej oś na stałe o osiem centymetrów. Jego moc stanowiła równowartość siedmiuset bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki. Magdalena Bartczak wysłuchała opowieści Maritzy, która przeżyła Terremoto. Jej historię opisała w książce "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp", a my publikujemy ten fragment.

Skutki trzęsienia ziemi w Valparaiso, Chile (fot. Shutterstock)
Skutki trzęsienia ziemi w Valparaiso, Chile (fot. Shutterstock)

- Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii - obarczani winą za spowolnienie gospodarki, niesprawiedliwe otrzymywanie przywilejów socjalnych, kradzieże, rozboje - są grupą wyjątkowo narażoną na ataki w sieci. Falę hejtu płynącą na rodaków ma powstrzymać polska firma Samurai Labs. Niedawno dołączyła jako partner technologiczny do programu "Hate After Brexit". Jego celem jest stworzenie systemu do eliminowania hejtu i cyberprzemocy w mediach społecznościowych. Wywiad Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej.

Michał Wroczyński i Gniewosz Leliwa z Samurai Labs (mat. prasowe)
Michał Wroczyński i Gniewosz Leliwa z Samurai Labs (mat. prasowe)

- Setki świadków, zabezpieczonych śladów i do dziś brak odpowiedzi. Ponad pięć lat po morderstwie Dietera Przewdzinga sprawca wciąż pozostaje nieznany. O sprawie burmistrza Zdzieszowic pisze Maria Kośmik.

16.06.2010 ZDZIESZOWICE . BURMISTRZ DIETER PRZEWDZING . RUCH ZDZIESZOWICE . FOT. RAFAL MIELNIK / AGENCJA GAZETA
Przewdzing w 2010 roku (Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta)

- Szacuje się, że około miliona Amerykanów rocznie jest eksmitowanych z powodu zaległości w opłatach za czynsz. W samym Milwaukee w stanie Wisconsin co roku dom traci prawie 16 tysięcy osób. Matthew Desmond, w swoim nagrodzonym Pulitzerem reportażu, opowiada historie rodzin, które zostały dotknięte przez krach na rynku nieruchomości w 2008 roku. Przedstawiamy fragment książki "Eksmitowani".

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska rozmawia z tancerką i performerką Izą Szostak, Mateusz Witkowski w ramach "Młodej Polski" pisze o Marcinie Jankowskim - jednym z najlepszych e-sportowców na świecie, Paulina Dudek w kolejnym odcinku formatu wideo "Zwykli Niezwykli" przedstawia Elizę Górską-Tran i Karolinę Górską-Tran, które grają w warszawskim klubie AKS Zły. I specjalnie przed wyborami Ola Długołęcka sprawdza, czego uczą się dzieci na lekcjach religii, Angelika Swoboda rozmawia z lekarzem z SOR-u, a Ewa Jankowska pisze o młodych Polakach, którzy nadal mieszkają z rodzicami.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku