Zawadzkie to, według danych GUS-u, najbiedniejsza gmina w Polsce

Zawadzkie to, według danych GUS-u, najbiedniejsza gmina w Polsce (fot. Agnieszka Żądło)

reportaż

"Wszyscy chcą nas kupić przed wyborami". Jak zagłosuje najbiedniejsza gmina w Polsce?

"Nie lubię Kaczyńskiego". "Tusk to sprzedawczyk". "Biedroń to narcyz". "Na PiS? Nigdy! Zrujnują gospodarkę". "Oczywiście, że na PiS, nikt dla ludzi tyle dobrego nie zrobił". O wyborach rozmawiam z mieszkańcami gminy Zawadzkie w województwie opolskim.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (131)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mariami

  Oceniono 4 razy 4

  Jaki 'milutki' tekst zeby tylko dokopac opozycji. Jakim cudem Wyborcza uchodzi za Gazete wsperajaca opozycje? ! Przed poprzednimi wyborami bylo to samo.

 • giles

  Oceniono 7 razy 3

  wyborcom pisu marza sie saksy na bialorusi i na ukrainie. trzymam za nich kciuki. w koncu kazdy ma prawo uczyc sie na walsnych bledach.

 • giles

  Oceniono 5 razy 3

  rece opadaja. nie mam najmniejszych zludzen w jaka strone zmierza moj kraj. zycze tym, ktorzy gotowi sa oddac swoj glos na pis, zeby przyszlo im wypic do dna piwo, ktore na dzisiaj warza.

 • eselk

  Oceniono 5 razy 3

  Jak to się na dzielni kiedyś mówiło? Nie ma chu.a w mieście na Mariole.

 • gorszysort33

  Oceniono 21 razy 3

  "Przepraszam, ale muszę podać mielone robotnikom na tarasie."
  No i dalej nic nie zrozumieliście. Ten tekst cały upstrzony jest tego typu uwagami przesiąkniętymi pogardą dla "prostego ludu". Bo jakby pani nie miała na imię Mariola tylko na przykład Agnieszka i nie podawała robotnikom mielońców tylko serwowała flat white pracownikom korpo to byłoby spoko. Właśnie takie nastawienie do drugiego człowieka doprowadziło nas tu, gdzie obecnie jesteśmy. Jak będziemy wszyscy siebie nawzajem traktować z góry to nic się sensownego w Polsce nie wydarzy, dalej będziemy mieć bujającą w obłokach opozycję i zaciekłych fanatyków PiSu, którzy mają dosyć tego, że się im na każdym kroku pluje w twarz, jakby byli gorsi. Sami sobie ten nowotwór wyhodowaliśmy.

 • krzysio333

  Oceniono 13 razy 3

  Wybiórcza, wyślij tam Neumanna ze swoją gazetką przedwyborczą!. Od w prostych słowach do nich trafi.

 • konsulhonorowypernambuco

  Oceniono 2 razy 2

  Mariola z Zawadzkich: baliśmy się tych Syryjczyków. W Zawadzkich? Oto obraz mentalności półgłówka, oczywiście Mariolka zagłosuje na pis.

 • aagaj

  Oceniono 4 razy 2

  Fajne miasto, fajna gmina i oby tak zostało !
  Pieniądze to nie wszystko !

 • polsilver100

  Oceniono 10 razy 2

  Demokracja polega na tym że można wybrać jaką partię się chce i opozycja powinna to uszanować.Widocznie ten ,,złodziejski" PIS dociera jakoś inaczej do ludzi że ich wybierają.Opozycji obojętnie jaka jest pozostaje plucie,hejtowanie itd.Jednak socjalizm był dobry ,jak barany skreślali PZPR i nie było dyskusji

 • masakramasakra

  Oceniono 1 raz 1

  Z Zawadzkiego jest Sławomir Szmal - Szacun.

 • delfina77

  Oceniono 1 raz 1

  "500+, a właściwie 1000+, przyjmuje i odkłada córkom na lokaty. Bo co będzie, jak to świadczenie zabiorą? - Wolimy z żoną nie uwzględniać tego w domowym budżecie. Decyzję podjęliśmy wspólnie - podkreśla."
  Przy obecnej inflacji, która ciągle rośnie i będzie rosła, to raczej niewiele będą warte te pieniądze w przyszłości. Lepiej by za to zainwestowali w wykształcenie córek, żeby znały języki, miały fach i gdy to wszystko pierdyknie, mogły w razie czego znaleźć pracę za granicą

 • vento_p

  Oceniono 1 raz 1

  ale o co chodzi? przecież już po wyborach a prezydent to tylko strażnik żyrandola (cyt.Tusk), więc jakie wybory?

 • o.666

  Oceniono 1 raz 1

  madry lud...

 • matkaczweorkidzieci

  Oceniono 1 raz 1

  Na Ślasku Opolskim, i DOlnym SLasku wygra ten co potrafi pic do dnia z bylymi pracownikami PGRow. CO jest swoj chlop a nie jakis pie**dolony polityk . A jak zalatwi kaze zeby zrobic kanalizacje i nie trzeba bylo wyprozniac szamba to moze rzadzic i 100 lat

 • bmzgs

  Oceniono 11 razy 1

  Dawno nie czytałem tak marnego "reportażu". Powierzchowny, stereotypowy, miałki, marny warsztatowo. Autorka w ogóle nie zadała sobie trudu do zagłębienia się w miejscowej specyfice i to widać w niemal każdym zdaniu, aż zęby bolą.
  W ogóle nie ma w tym artkule zwrócenia uwagi na to, że jest to teren Górnego Śląska. Druga istotna sprawa - to jest ta część, która po wojnach domowych inspirowanych z Polski z lat 1919-21 pozostała jednak w Niemczech. Następna rzecz - wraz ze sztuczną rozbudową przemysłu w PRL ta historyczna wieś została administracyjnie przekształcona w "miasto", a do pracy zwieziono tutaj mnóstwo ludzi z Polski. To bardzo wpływa na obraz Zawadzkiego dziś, które jest w głównej mierze polską enklawą na Górnym Śląsku, podobnie jak miasta typu Opole, Koźle, Olesno czy Kędzierzyn, choć jednak enklawą inaczej ukształtowaną - głównie poprzez zwiezienie ludzi w późnym PRL, a nie przez wymianę ludności po 1945. I tutaj zaczynamy rozumieć, dlaczego w samym Zawadzkiem przeważają głosy na polskie partie polityczne typu PiS i PO, dlaczego miejscowość nie jest dwujęzyczna, natomiast już we wsiach wokół ludzie, Górnoślązacy, głosują głównie na Mniejszość Niemiecką, a gminy mają status dwujęzyczny. Szkoda, że autorka pominęła tą bodaj najistotniejszą kwestię, zwłaszcza, że gmina Zawadzkie to nie samo "miasto". Samo w sobie to powoduje już, że reportaż jest kompletnie nierzetelny. Oczywiście, że z tej perspektywy rzeczywistość w zasadzie nie będzie tutaj odbiegała od jakiejś podlubelskiej wiochy, skoro Pani rozmawiała z de facto tymi samymi ludźmi. Oni nie żyją tutejszymi sprawami, samorządnością, tylko bzdurami wtłaczanymi im do głów przez polską telewizję, bo na zasadzie mechanizmu wyparcia udają, że mieszkają w takiej samej Polsce, jak ich rodacy np. gdzieś pod Warszawą. Jadąc dalej - autorka powinna chcąc poważnie do tematu podejść sięgnąć do informacji na temat współcześnie będących w użyciu sposobów zapisu języka śląskiego. Są liczne stowarzyszenia, trzeba było podjąć kontakt, skoro się Pani zdecydowała na poruszenie tego wątku. Bo wyszedł potworek. A, no i właśnie, zaprzeczyła też Pani współczesnym trendom naukowym, nazywając wypowiedź swojego rozmówcy "posługiwaniem się gwarą". Na koniec - kompletnie nie bierze Pani w artykule pod uwagę tego, że brak biedy w gminie, pomimo takich a nie innych wskaźników, bierze się w sporym stopniu z tego, że niemieccy Górnoślązacy, mieszkańcy gminy, pracują w Niemczech. Ten sam fakt, a także brak wiary w sprawczość polskiej polityki na Górnym Śląsku (oprócz naturalnie destrukcji przybierającej różne formy ale niezmiennie trwającej) wpływa na najniższą w skali państwa frekwencję na zachodnim Górnym Śląsku w wyborach takich jak parlamentarne czy tym bardziej prezydenckie.

 • gab48

  Oceniono 7 razy 1

  Zrobienie z Zawadzkiego najbiedniejszej gminy w Polsce... to trzeba miec talent i "tomaty na oczach"

  Ale juz na serio. Musze przyznac Panu Kaczynskiemu talent, pomimo swojej antyniemieckiej retoryki zdobyl sobie serca wielu obywateli Opolszczyzny, ktorzy jeszcze do niedawna glosowali na mniejszosc niemiecka.

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 5 razy 1

  fajne ;) no comments

 • vladek

  0

  Brakuje mi tu informacji jak zaglosowali - w koncu jest po wyborach? Po co promowac artukul ktory mowi o historii bez najnowszej jej czesci?

 • wycietytoja

  Oceniono 4 razy 0

  Alesmy pozmyslali.Moze ktoś uwierzy.

 • oloros11

  Oceniono 1 raz -1

  zero wiedzy . tylko emocje zero pomysłu na zżycie tylko daj
  im szybciej układ PO/PIS/KK odejdzie tym lepiej dla Polski

 • angelus-silesius

  Oceniono 11 razy -1

  Niemcy to nażarte, zidiociałe cioty rÓchane przez zblatowane jak za Adolfa media.
  To co wypisuje się w najważniejszej niemieckiej prasie jest tak porażająco odbiegające od polskiej rzeczywistości oraz od elementarnego rozumu, iż nie może być samym jedynie produktem propagandy. Musi być jeszcze poparte infantylizmem wypranych mózgów niemieckich dziennikarzy.

  Wer ist in der Lage den deutschen Blödsinn zu lesen, der weiss schon wovon ich spreche.

 • melamed

  Oceniono 3 razy -1

  Absolwentow polskiej szkoly reportazu rozpoznaje juz po pierwszym akapicie.

 • qwardian

  Oceniono 4 razy -2

  Za NSDAP było tam najlepiej, a huta produkowała na całą Europę. Miejscowość nazywała się wtedy Andreashütte[. Nie trzeba przywracać teutońskiej nazwy, ale nazi system najlepiej tam się sprawdził..

 • elasp

  Oceniono 14 razy -2

  Przez całe lata, wraz ze swoimi ekspertami, przekonywaliscie, że PiS nigdy nie przekroczy progu 30%, jeśli chodzi o poparcie społeczne i że jego zwolennicy nie mogą liczyć na to, że będzie rządzić samodzielnie. Uzupelnialiscie to, samo ustami swoich ekspertów, twierfzeniem, że PiS nie ma zdolności koalicyjnej. Stąd wypływał wniosek, że PiS nie ma szans na rządy tak czy owak, a stąd - że popieranie PiSu nie ma żadnego sensu.

  Teraz, jak widać, w obliczu faktów, wymyśliliście nowy "sufit", nową fikcyjną przeszkodę.

 • janrobin2015

  Oceniono 5 razy -3

  No i co z tego wynika? Ze nie wszscy pija sojowe latte i bzrefleksyjnie sluchaja TVN lub lykaja teksty z komunistycznej propagandowki GW. I bardzo dobrze !!!

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 19 razy -3

  Wy naprawdę jeszcze myślicie że wystarczy wystawić orangutana pod szyldem POKO, a ludzie na niego zagłosują!??

  To se ne vrati

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 8 razy -4

  Niemcy wydają rocznie na uchodźców 20 mld euro! To równowartość 2 lat rozszerzonego 500 plus. Ludzie jeżdżą po świecie i widzą co jest dobre tam i wprowadzić w Polsce a co nie. Tam jest z 500 plus i polityką imigracyjną iraz jej wpływem na bezpieczeństwo wewnętrzne.

 • rodziu81

  Oceniono 9 razy -5

  Od 4lat jest pie przenie opozycji o Grecji, a mimo to mamy najlepsze wskazniki w historii mimo nieciekawej sytuacji na zachodzie - stagnacja od 2lat i bajki ze teraz jest boom swiatowe i PiS przejada ten moment to sciema. Niemcy, Francja, UK od 2lat oscyluja w okolo 0-1% PKB. Boom to byly lata 2014-2015 na ZAchodzie a mimo to PO uchwalala budzet na 2016 z defucytem 54mld bez programow socjalnych typu 500+..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX