fot. Shutterstock

fot. Shutterstock (fot. Shutterstock)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Walker, Springer, Pawłowski, Chmielarz, podróżnicy-recenzenci i rozwód, który nie może być wojną

Współcześni podróżnicy uwielbiają oceniać, komentować, opisywać w sieci wszystko, co zobaczą. Recenzują: Stonehenge? "Kupa kamieni i tyle". Opera w Sydney? "Wygląda lepiej w TV". Alicja Wysocka-Świtała przyjrzała się "samozwańczym zdobywcom świata". Głębokie poczucie bycia oszukanym, wzmożona czujność na zbyt wysokie ceny, zbyt zimną wodę w basenie, a także... hasła typu "widziałem lepsze" - to ich cechy rozpoznawcze - pisze w jednym z naszych weekendowych tekstów.

Materiałów o różnych aspektach wakacyjnego wypoczynku będzie w tym wydaniu więcej. Ewa Jankowska pisze, że z roku na rok do Polski przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców - pod tym względem nasz kraj prześcignął nawet Chorwację. Rodzimych hotelarzy nie dziwią już goście z najdalszych zakątków globu - Nowej Zelandii czy Meksyku. Profil zagranicznego turysty co jakiś czas się zmienia. Polskę coraz częściej odwiedzają Chińczycy czy Norwegowie.

Turyści zagraniczni, którzy skorzystali z bazy noclegowej w 2018 r. (grafika: Dominika Byczkowska)
Turyści zagraniczni, którzy skorzystali z bazy noclegowej w 2018 r. (grafika: Dominika Byczkowska)

- Dokładnie pamiętam ludzi, których przez tych 21 lat nie udało mi się uratować. Było ich sześcioro - wyznaje Angelice Swobodzie Rafał Sroka, ratownik WOPR-u. Angelika porozmawiała też ekspertem od psychologii transportu, Wojciechem Korchutem. Mówi on: Dobrze byłoby rozmawiać o agresji drogowej na kursach dla przyszłych kierowców. Pokazywać, że niektóre zachowania nie powinny być akceptowane, i omawiać reakcje w różnych sytuacjach na drodze. A także uczyć rozpoznawania agresji w stylu jazdy czy mimice kierowców. Koniecznie przeczytajcie ten wywiad, zanim ruszycie w drogę powrotną z wakacji czy długiego weekendu.

j29.08.2009 KRAKOW , BRAMKI NA AUTOSTRADZIE A4 W BALICACH , PROTEST MOTOCYKLISTOW PRZECIWKO TEMU, ZE MUSZA PLACIC TAK SAMO WYSOKA OPLATE ZA PRZEJAZD AUTOSTRADA JAK SAMOCHODY OSOBOWE , TO JUZ KOLEJNY PROTEST W TYM MIEJSCU , TYM RAZEM MOTOCYKLISCI PRZESIEDLI SIE DO SAMOCHODOW OSOBOWYCH I PRZEDLUZALI CZAS OPLATY ZA PRZEJAZD  ,  FOT. TOMASZ WIECH / AGENCJA GAZETA
Korek na bramkach do autostrady w Balicach (fot.Tomasz Wiech / Agencja Gazeta)

A oto kolejne nasze propozycje:

Beata na wizytę u psychologa zdecydowała się dopiero, gdy Antoś powiedział jej, że chciałby umrzeć. Chłopiec nie mógł poradzić sobie z traumą rozwodu rodziców, który przypominał krwawą wojnę. - Konflikt okołorozwodowy sieje w psychice dziecka spustoszenie, ale można tego uniknąć - mówi adwokat Aleksandra Brodecka, inicjatorka kampanii społecznej #RozwódToNieWojna. Ważny tekst Jakuba Jakubowskiego.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Aby napisać świetny reportaż, nie wahała się wyruszyć w samotną podróż dookoła świata, a nawet dać się zamknąć w domu dla obłąkanych. W swoich artykułach obnażała męski szowinizm i nieprawidłowości w instytucjach publicznych czy miejscach pracy. Postać Nellie Bly przypomina Natalia Jeziorek.

Nellie w słynnym płaszczyku w kratę (fot. domena publiczna)
Nellie w słynnym płaszczyku w kratę (fot. domena publiczna)

Prawo Jante, powszechnie znane w Skandynawii, po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego "Uciekinier przecina swój ślad". Filip Springer wyruszył na Północ, żeby znaleźć źródło zasad, które odcisnęły piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Swoją podróż opisał w książce "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz", której fragment publikujemy.

Książka Filipa Springera ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne (fot. Lechosław Kwiatkowski)
Książka Filipa Springera ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne (fot. Lechosław Kwiatkowski)

"Zachodni dziennikarze nie cieszyli się zbytnią popularnością we wschodniej Ukrainie i niejednokrotnie latem 2014 roku grożono mi śmiercią, ale zwykle traktowałem to w kategoriach brawury, a nie realnego niebezpieczeństwa. Tym razem było inaczej" - wspomina Shaun Walker, wieloletni korespondent "Guardiana" i "Independent". W swojej książce "Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości" opisuje spotkanie m.in. z jednym z najbardziej radykalnych ukraińskich separatystów, Igorem Biezlerem. Jak przebiegło? Przeczytajcie.

Ukraińska armia (fot. Shutterstock)
Ukraińska armia (fot. Shutterstock)

- Pisanie kryminałów jest dla mnie prywatnym egzorcyzmem - powiedział Angelice Swobodzie pisarz Wojciech Chmielarz. Tej rozmowy autora m.in. właśnie wydanej "Rany" możecie u nas posłuchać w ramach cyklu "Miłość i Swoboda". A jeśli już jesteśmy w kategorii: kultura, to koniecznie przeczytajcie wywiad Angeliki z Józefem Pawłowskim, który opowiada m.in. o swoich słabościach: Mam skrzywienie pedantyczne. Lubię na przykład, jak w zmywarce wszystko jest tak poukładane, że będzie cudownie umyte. Ale pracuję nad tym. Cierpię w skrytości serca albo poprawiam naczynia, jak nikt nie widzi. Perfekt już być nie musi. Nie mam spiny. Nie chcę być wrzodem na dupie, który pilnuje, czy talerzyki aby na pewno są ładnie ułożone. Więc się zamykam i nic nie mówię. Świat nie należy do mnie i nie musi być zorganizowany tak, jak ja chcę. 


Jolanta Molińska.
Redaktorka weekendowego magazynu Gazeta.pl. Pisała m.in. do "Życia Warszawy" i "Newsweeka".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku