Ksiądz Henryk Jankowski (fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Ksiądz Henryk Jankowski (fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta) (Ksiądz Henryk Jankowski (fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Pyskata Hepburn, Polacy w Hiszpanii, reporterka na wojnie, samobójstwa więzieniach

Nie przegapcie wywiadu z Piotrem Głuchowskim o prałacie Jankowskim, który w gdańskim probostwie żył obok zasad moralnych i nauk Kościoła, za to z imponującym bizantyjskim rozmachem. Polecam też sylwetkę Katharine Hepburn, aktorki silniejszej od hollywoodzkich producentów. Zajrzyjcie też do tekstu o Polakach żyjących w Hiszpanii, dowiecie się z niego, dlaczego nie chcą wracać do ojczyzny. Udanego weekendu!

- Kraj, w którym samochodowa stłuczka jest powodem do uśmiechu i nawiązania kontaktu. Miejsce, gdzie nawet podczas kryzysu ludzie potrafią cieszyć się życiem. W barach i restauracjach spędzają czas od rana do wieczora, razem z dziećmi. Powszechnie akceptowalne jest załatwianie prawie wszystkiego po znajomości, a pojęcie czasu - zupełnie inne niż w Polsce. Według danych przedstawianych przez polską ambasadę w Hiszpanii żyje około 100 tysięcy Polaków. Iza O'Sullivan pyta kilku z nich, jak wygląda ich życie na Półwyspie Iberyjskim.

Cokolwiek by się nie działo, wiedz, że jutro będzie nowy dzień - to motto Hiszpanów
fot. Shutterstock

-  Mamy łańcuch poszlak, a nie dymiący pistolet w postaci nagrania czy śladów spermy. Prałat Henryk Jankowski nigdy nie przyznał, że molestował dzieci. Czytelnik musi więc sam wyrobić sobie zdanie na temat jego winy. Mnie wydaje się ona jednoznaczna - mówi Piotr Głuchowski, który wraz z Bożeną Aksamit jest autorem książki "Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego".  Wywiad Magdaleny Roszkowskiej.

Ksiądz Henryk Jankowski prezentuje wodę mineralną sygnowaną jego portretem (fot.Damian Kramski / Agencja Gazeta)
Ksiądz Henryk Jankowski prezentuje wodę mineralną sygnowaną jego portretem (fot.Damian Kramski / Agencja Gazeta)

- Była dwunastokrotnie nominowana do Oscara, zdobyła cztery statuetki, ale żadnej z nich nie odebrała. Nigdy też nie ugięła się pod sugestiami producentów filmowych, którzy chcieli, by zmieniła styl na bardziej "kobiecy". Z miłością swojego życia żyła przez długie lata bez ślubu. Katharine Hepburn grała na własnych zasadach prywatnie i zawodowo. Sylwetkę aktorki przygotowała Natalia Jeziorek.

Katharine Hepburn
fot. domena publiczna

- Na ulicy leżeli przechodnie, widziałam, co się dzieje, ale myślałam jedynie o kadrze. Musiałam wiedzieć, jakie zdjęcia robił operator, bo później miałam ten materiał montować. Potem pojechaliśmy do szpitala, żeby się dowiedzieć, ilu ludzi zostało rannych i zabitych - opowiada Anna Wojtacha, dziennikarka, korespondentka wojenna. Wywiad pochodzi z książki pt. "Wojna jest zawsze przegrana", której autorką jest Honorata Zapaśnik.

Honorata Zapaśnik i jej książka (fot. materiały prasowe)
Honorata Zapaśnik i jej książka (fot. materiały prasowe)

- W Anglii i Walii więźniowie płci męskiej mają nawet sześciokrotnie wyższe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku samobójstwa niż mężczyźni przebywający na wolności, natomiast wśród więźniarek prawdopodobieństwo to jest 20 razy wyższe niż u kobiet wolnych - pisze Kerry Daynes, psycholożka sądowa. Publikujemy fragment książki pt. "Oko w oko ze złem. Prawdziwe historie z akt psycholożki sądowej" w tłumaczeniu Agnieszki Walulik.

W więzieniach dochodzi do większej liczby prób samobójczych niż na wolności (fot. shutterstock.com)
W więzieniach dochodzi do większej liczby prób samobójczych niż na wolności (fot. shutterstock.com)

Poza tym w wydaniu: Ewa Jankowska pisze o nowym trendzie na kameralne wesela, Angelika Swoboda rozmawia z Ivanem Huzem, który prowadzi w Gdyni restaurację Kulinarna Ukraina, Ola Długołęcka pyta Małgorzatę Trzaskowską, autorkę książki "Jesteś wartościowa", dlaczego warto zawalczyć o siebie.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku