Plaża w Łebie (fot. Shutterstock)

Plaża w Łebie (fot. Shutterstock) (Plaża w Łebie (fot. Shutterstock))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Rytuał tuczenia kobiet, tortury w Polsce, sprzątanie plaży, lato 1939

W tym wydaniu polecam dwie rozmowy: Małgorzaty Steciak z Michelą Occhipinti, reżyserką filmu "Flesh Out" o rytuale tuczenia panien młodych i o tym, w jaki sposób traktowane jest kobiece ciało w różnych kulturach oraz wywiad Anny Kality z Przemysławem Kazimirskim z biura RPO o torturach we współczesnej Polsce. Nie przegapcie też tekstu Marii Kośmik o piosence, która pomogła odnaleźć ponad 20 zaginionych dzieci.

- W Mauretanii przyszłe panny młode przechodzą rytuał tuczenia. Jedzą nawet 10 razy dziennie. - W pierwszym odruchu pomyślałam, że ci ludzie zwariowali. A chwilę później pojawiła się refleksja, że podobny rodzaj szaleństwa opętał zachodnią kulturę. W obydwu przypadkach próbujemy uzyskać kształt ciała odmienny od tego, z którym się urodziłyśmy. Grubsza, chudsza, młodsza, z większym biustem, mniejszą pupą - nie ma znaczenia. To wciąż ta sama niedorzeczna obsesja - mówi Michela Occhipinti, reżyserka "Flesh Out", który będzie prezentowany podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Rozmowa Małgorzaty Steciak.

Kadr z filmu 'Flesh Out' (Vivo Film / mat. prasowe)
Kadr z filmu 'Flesh Out' (Vivo Film / mat. prasowe)

- W kwestii ochrony ludzkiej godności nie możemy godzić się na odstępstwa, bo w przeciwnym wypadku będzie ich coraz więcej, aż dojdziemy do momentu, w którym wydamy przyzwolenie na publiczne lincze - mówi Przemysław Kazimirski, dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. To Kazimirski i jego zespół w publicznym oświadczeniu skrytykowali policję za sposób zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Wywiad Anny Kality.

02.10.2018 Bialystok . Doprowadzenie do Prokuratury przez policjantow aresztowanego kierowcy , ktory spowodowal grozny wypadek , w ktorym poszkodowanych zostalo 5 osob . Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

- Kiedy w maju 1993 roku zespół Soul Asylum opublikował teledysk "Runaway Train", udało się to, w co nikt tak naprawdę nie wierzył. Los ponad 20 zaginionych dzieci został ustalony. Po 25 latach utwór powraca. FBI wierzy, że w czasach mediów społecznościowych przyniesie jeszcze lepsze rezultaty niż kiedyś. Bo wciąż co dwie minuty gdzieś na świecie bez śladu ginie dziecko. O kampaniach na rzecz odnalezienia najmłodszych pisze Maria Kośmik.

Etan Patz zaginął w 1979 roku (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)
Etan Patz zaginął w 1979 roku (fot. Wikimedia Commons / domena publiczna)

- W dwudziestoleciu międzywojennym do Niemiec ściągały na studia rzesze młodych ludzi z wyższych sfer z Wielkiej Brytanii. Niektórzy, tak jak domniemana kochanka Hitlera Unity Mitford, całkowicie poddawali się nazizmowi, inni musieli liczyć się z atakiem, gdy nie chcieli unieść prawej ręki w geście pozdrowienia. Julia Boyd w książce "Wakacje w III Rzeszy" przedstawia drogę Hitlera do władzy absolutnej, widzianą oczami przebywających w tamtym czasie w Niemczech Brytyjczyków. Publikujemy fragmenty książki.

W dwudziestoleciu międzywojennym do Niemiec ściągały na studia rzesze młodych ludzi z wyższych sfer (mat. prasowe)
W dwudziestoleciu międzywojennym do Niemiec ściągały na studia rzesze młodych ludzi z wyższych sfer (mat. prasowe)

Poza tym w wydaniu: Bartosz Józefiak pyta mieszkańców Białegostoku, jak oceniają atak na Paradę Równości w ich mieście, Agnieszka Żądło jeździ maszyną czyszczącą po plaży w Jastarni, Angelika Swoboda rozmawia z Sergey'em, którzy przyjechał do Polski z Ukrainy i realizuje swoje marzenie o zarabianiu przez internet na rozmowach z ludźmi, Ewa Jankowska pisze o Polakach i Polkach, którzy wrócili z wakacji z chorobą tropikalną i rozmawia z Michałem Pozdałem, seksuologiem i psychoterapeutą o mężczyznach, którzy czują się dyskryminowani, Joanna Germak razem z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim biorą pod lupę kursy podrywania, publikujemy też fragment książki "Nalewki z całą mocą".

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku