Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO)

Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO) (Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Aleksander Ford, Nikola Tesla, bohema w Zakopanem i co halny robi z góralami

W tym wydaniu polecam świetny portret ekscentrycznego geniusza Nikołaja Tesli, rozmowę z Mary Kathryn Nagle z plemienia Czirokezów, która broni praw rdzennych Amerykanek oraz wywiad z Michałem Danielewiczem, autorem książki o Aleksandrze Fordzie, reżyserze "Krzyżaków", polskiego kinowego hitu wszech czasów. Udanego weekendu!

- Halny bardzo mocno działa na osoby zmagające się z depresją, a także na alkoholików, wyzwalając u nich padaczkę alkoholową.  Podejmują one więcej prób samobójczych. Hodowcy owiec muszą oddzielać barany od stada, bo gdy zbliża się halny, samce zaczynają ze sobą walczyć i zagrażają reszcie stada - mówi Michał Bielawski, reżyser dokumentu "Wiatr. Thriller dokumentalny". Film można oglądać na HBO GO od 7 lipca. Rozmowa Małgorzaty Steciak.

Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO)
Kadr z filmu 'Wiatr. Thriller dokumentalny' (mat. prasowe HBO)

- Joanna nie kocha już Bartosza. Przestała dawno temu, wtedy, kiedy zaczął grozić jej śmiercią. Uciekła od niego, też dawno temu, wtedy, kiedy zaczął się nad nią znęcać psychicznie. I dawno by się z nim rozwiodła, gdyby mogła. Nie może, bo sąd - choć przyznaje, że do przemocy wobec Joanny doszło - nadal wierzy, że żona powinna być przy mężu, dla dobra dzieci, i rozwodu dać nie chce. Tekst Małgorzaty Gołoty.

Joanna ma za sobą próbę samobójczą (fot. shutterstock.com)
fot. shutterstock.com

- Mary Kathryn Nagle należy do plemienia Czirokezów. Jest prawniczką i dramatopisarką. Mówi: Moja skóra jest jasna. Trudno więc się domyślić, że mam indiańskie korzenie. Indianki o ciemniejszej karnacji znacznie częściej spotykają się z rasistowskimi lub seksistowskimi komentarzami. Rozmowa Marty Zdzieborskiej.

Assignment ID: 30215102AArena Stage - Washington, D.C.Playwright Mary Kathryn Nagle at Arena Stage in Washington, D.C. Where her play Sovereignty will premiere on January 12th.8BIM
fot. archiwum prywatne / Justin T. Gellerson

- Kiedy 'Krzyżacy' weszli do kin, kraj dosłownie oszalał. Dziś ludzie się dziwią: tego nie nakręcił Hoffman ani Kawalerowicz? - mówi Michał Danielewicz, autor książki "Ford. Reżyser", o twórcy polskiego kinowego przeboju wszech czasów. Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Książka Michała Danielewicza ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej (mat. prasowe)
Książka Michała Danielewicza ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej (mat. prasowe)

- Ponoć wszystko zaczęło się od kota. Mały Nikola Tesla głaskał zwierzę i dostrzegł, że ruch dłoni po futrze wywołuje iskry. Tata powiedział chłopcu, że jest to prąd elektryczny. Taki sam, jaki obserwuje w błyskawicy w trakcie burzy. Nikola zafascynował się tym zjawiskiem. Wyrósł na jednego z najbardziej inspirujących wynalazców w historii świata. W biograficznym filmie ma go zagrać polski aktor Tomasz Kot. Z jaką postacią przyjdzie mu się zmierzyć? Wyjaśnia Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

Nikola Tesla w swoim laboratorium w Colorado Springs 1899 roku (fot. Wikimedia Commons)
Nikola Tesla w swoim laboratorium w Colorado Springs 1899 roku (fot. Wikimedia Commons)

- Tuż przed wojną coraz więcej artystów zaczynało dzielić życie na okresy wytężonej pracy w Warszawie i miesiące spędzane w Zakopanem. Kurort był jednym z ulubionych miejsc wypoczynku kolorowej bohemy. O tym, jak wyglądały wakacje w Zakopanem tuż przed początkiem II wojny światowej pisze Anna Lisiecka w książce "Wakacje 1939". Publikujemy jej fragmenty.

Maria Kasprowiczowa siedzi pierwsza z prawej w otoczeniu gości przed willą Herenda (fot. NAC)
Maria Kasprowiczowa siedzi pierwsza z prawej w otoczeniu gości przed willą Herenda (fot. NAC)

Poza tym w wydaniu: Angelika Swoboda rozmawia z Katarzyną Grocholą, Ewa Jankowska wyjaśnia, dlaczego osób zarażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową jest w Polsce coraz więcej, Anna Kalita pyta seksuolożkę Magdalenę Niewęgłowską, czy kobiety po porodzie mają ochotę na seks.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku