Nowa Huta (fot. Shutterstock)

Nowa Huta (fot. Shutterstock) (Nowa Huta (fot. Shutterstock))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Meller, Sedgwick, Sipowicz, Nowa Huta, wyspa potępionych

Co się wydarzyło na wyspie Blackwell? Czy stoimy u progu stworzenia nowego gatunku człowieka? Dlaczego Polska przoduje w liczbie amputacji nóg w Europie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w nowym wydaniu magazynu. Miłego weekendu!

- Proszę wyobrazić sobie 9-tysięczne miasteczko. Taki Lądek-Zdrój. A w nim wszystkich mieszkańców bez rąk lub nóg. Tyle osób każdego roku w Polsce traci kończyny - mówi prof. Aleksander Sieroń. Nasz kraj przoduje w Europie w amputacji nóg. Dorota Salus opisuje historie Polaków i Polek, którzy je stracili.

Dariusz Pościk (fot. Łukasz Gładki, archiwum prywatne)
Dariusz Pościk (fot. Łukasz Gładki, archiwum prywatne)

- Ta nowoczesna placówka miała przynieść zaszczyt Nowemu Jorkowi. Dać chorym, ubogim i chorym psychicznie możliwość przebywania w warunkach humanitarnych, z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu zieleni, a łamiącym prawo szansę na resocjalizację w nowiutkich obiektach z pionierskimi rozwiązaniami. Już w pierwszych latach działalności okazało się, że wyspa Blackwell to piekło na ziemi. O tym, do jakich nadużyć dochodziło w placówkach na wyspie, opowiada Stacy Horn, autorka książki "Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell". Z pisarką rozmawia Ewa Jankowska.

Stacy Horn, 'Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell', Wydawnictwo Znak (fot: materiały prasowe)
Stacy Horn, 'Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell', Wydawnictwo Znak (fot: materiały prasowe)

- Co jakiś czas widziałam w Hucie wóz strażacki podjeżdżający pod blok: jeden, drugi, trzeci. Strażacy rozkładali drabinę i wchodzili do mieszkania przez okno, ale nic się nie paliło. A potem przyjeżdżała karetka. Spytałam w końcu, co się dzieje, a oni, że nic, że znowu ktoś umarł - wspomina Renata Radłowska, dziennikarka i mieszkanka Nowej Huty. Dwadzieścia lat, które spędziła w tej części Krakowa, zainspirowało ją do napisania książki "Nowohucka telenowela". Rozmowa Mike'a Urbaniaka.

Renata Radłowska na ławce z tabliczką z jej nazwiskiem w Parku Ratuszowym (fot. Mateusz Skwarczek / AG)
Renata Radłowska na ławce z tabliczką z jej nazwiskiem w Parku Ratuszowym (fot. Mateusz Skwarczek / AG)

"Jeśli Edie zechce się zabić, mam nadzieję, że da nam znać odpowiednio wcześniej, żebyśmy mogli to sfilmować" - powiedział kiedyś Andy Warhol. Ale Edie zmarła z dala od Nowego Jorku - świata, który najpierw uczynił ją sławną, a potem zaprowadził na skraj przepaści. O Edie Sedgwick, muzie Warhola, pisze Natalia Jeziorek.

Mandatory Credit: Photo by Associated Newspapers /REX (1735313a)  Andy Warhol Artist And Edie Sedgwick Actress At Vidal Sassoons New York Launch Party 1965.   Andy Warhol Artist And Edie Sedgwick Actress At Vidal Sassoons New York Launch Party 1965.
fot. Associated Newspapers /REX/East News

- Są małżeństwem od 2007 roku. Ale, jak twierdzi on, wciąż się "ucierają". Jak to się stało, że mimo nie najlepszego pierwszego wrażenia, zostali parą? I czy się kłócą, gdy razem pracują? Gościem podcastu "Miłość i Swoboda" jest Marcin Meller. Dziennikarz rozmawia z Angeliką Swobodą przy okazji premiery swojej książki "Nietoperz i suszone cytryny".

06.11.2011 KRAKOW , MARCIN MELLER ( P ) I ANNA DZIEWIT - MELLER ( L ) PODCZAS OSTATNIEGO DNIA 15 . TARGOW KSIAZKI W KRAKOWIE . TARGI ODBYLY SIE W BUDYNKU TARGOW W KRAKOWIE PRZY UL . CENTRALNEJ .FOT. MICHAL LEPECKI / AGENCJA GAZETA
fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta

- O ile mądrzejszy jesteś ze swoim smartfonem niż bez niego? - prowokacyjnie pyta Elon Musk i twierdzi, że jeśli chcemy przetrwać i konkurować ze sztuczną inteligencją, musimy zintegrować nasze mózgi z komputerem. - Przygotujcie się na czasy myślenia hybrydowego, biologiczno-komputerowego - mówi zaś futurolog Ray Kurzweil. Czy stoimy u progu stworzenia nowego gatunku człowieka? Czy po raz pierwszy to nie ewolucja, ale technologia będzie nas udoskonalała? Odpowiada Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

FILE- In this March 14, 2019, file photo Tesla CEO Elon Musk speaks before unveiling the Model Y at Tesla's design studio in Hawthorne, Calif. Shares of electric vehicle maker Tesla Inc. fell at the opening bell Thursday, May 23 but recovered into positive territory after an analyst predicted falling demand but Musk told employees that orders are up. The gyrations within an hour of when the markets opened were indicators of a volatile day for the shares, which have shed about 40 percent of their value this year and are trading at the lowest levels since late 2016.  (AP Photo/Jae C. Hong, File)
Elon Musk (fot. Fot. Jae C. Hong / AP Photo)

- Jak to często bywa, kiedy temat dotyczy kobiet i władzy, rozważania ocierały się o strefę paranormalną: kobieta w swej słabości ulegała podszeptom diabła, lecz zarazem zyskiwała niebezpieczną, nieodpartą moc. W "Młocie na czarownice" czytamy, że nawet bez pomocy sił nieczystych kobieta to "wróg przyjaźni, kara nieunikniona, zło konieczne, naturalna pokusa, ponętne nieszczęście, zagrożenie dla domu, powabna krzywdzicielka" - pisze Stacy Schiff w książce "Czarownice. Salem 1692" i zastanawia się, czy wojna z czarną magią nie była po prostu wojną z kobietami. Publikujemy fragmenty tej książki.

Dom Czarownic w Salem, Massachusetts (fot. Shutterstock)
Dom Czarownic w Salem, Massachusetts (fot. Shutterstock)

Poza tym w wydaniu: Arkadiusz Gruszczyński o plakatach wyborczych rozmawia z Zofią Smełką-Leszczyńską, pomysłodawczynią fanpejdżu "Archiwum polskiego plakatu politycznego", Angelika Swoboda przepytuje Kamila Sipowicza, Agnieszka Żądło słucha wspomnień osób zaangażowanych w wybory 4 czerwca, Paulina Dudek w kolejnym odcinku "Zwykłych Niezwykłych" pokazuje Adriana Beściaka, który porusza się na wózku i jest pomysłodawcą akcji "The Best Trip. W drodze po pomoc", której celem jest wsparcie niepełnosprawnych dzieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER >>>

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku