Wiele budynków komunalnych w Łodzi jest w opłakanym stanie

Wiele budynków komunalnych w Łodzi jest w opłakanym stanie (fot. Bartosz Józefiak)

reportaż

Budynki, które grożą śmiercią, to polska specjalność

Dom Eli może w każdej chwili zawalić się na głowę. Dom Ewy to wylęgarnia chorób dla całej rodziny. Dom Marii jest kompletnie pusty i zamieszkany jednocześnie. Tak to widzą urzędnicy.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (339)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • veni.vici

  Oceniono 9 razy 5

  super... a apartamentowców przybywa... nie mogą się tam przeprowadzić...?! ;)

 • eclipse23

  Oceniono 15 razy 5

  Nie narzekajcie macie pomniki chrystusikowych pedofili i kościoły za wasze pieniądze, wiec módlcie się i będzie gitara

 • sopot75

  Oceniono 6 razy 4

  Czytam komentarze pod tym artykułem i zastanawiam się czy czytelnicy GW pochodzą tylko z dużych miast, pracują w korporajach, mają wąskie horyzonty myślowe? Pochodzę z Gdańska, który jest pięknym, bogatym miastem, gdzie ludzie są zaradni, gdzie jak okazuje się życie wygląda inaczej niż na Górnym Śląsku. Zapraszam wszystkich tu komentujących na Górny Śląsk, tak na dłużej. Tu całe miasta wybudowane są z kamienic, familoków, budynków należących do miasta. Jeszcze do niedawna nie było tu zbyt wiele nowych mieszkań, domów bo ich po prostu nie ma gdzie budować, powstawały zazwyczaj jakieś plomby lub pojedyńcze budynki na obrzeżach miast. Ludzie tu głównie żyją w takich kamienicach nalżących do zasobów KZGM (KOMUNALNY ZAKŁAD GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ). Wiele lat temu za czasów prosperity hut, kopalń przyjechali tu ze swoich wsi z kielecczyyzny, zahodniopomorskiego itp i odtąd tu żyją i mieszkają w tych kamienicach. Nie było tu zbyt wiele mieszkań spółdzielczych, które moźna było wykupić. Kamienice, familoki są także w opłakanym stanie. Ludzie tu nie zarabiają kokosów, tak często żyją z tzw socjalu. Ale UWAGA co zrobić z tymi ludźmi? To nie są pojedyńcze budynki to są setki budynków jak nie tysiące w Świętochłowicach, Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Ślaskich, Rudzie Ślaskiej, Zabtrzu itp. Łatwo zlikwidować huty, kopalnie, czy też w Łodzi zakłady włokiennicze i zapomnieć o ludziach, którzy od pokoleń w nich pracowali i mieszkali w takich własnie budynkach. Czytelnicy GW nie rozumieją, że istnieje inny świat niż świat korporacji, dużych miast, egzotycznych wakacji, są róźne Polski, tak jak Górny Śląsk jest zupełnie inny od Trójmiasta, Dolnego Śląska (Wrocław), od np Podkarpacia, Podlasia czy bogatej Warszawy i Krakowa. Mieszkaniec kaźdej z tych części żyje na innym poziomie, w innych warunkach, ma inny dostęp do edukacji, pracy itp. Nie ma jednej Polski. I PiS widzi te rożnice, dostrzega ludzi biednych i niewykształconych i dlatego wygrywa...

 • wycofany

  Oceniono 6 razy 4

  Kiedy czytam te komentarze, pełne neoliberalnych bredni, chamstwa i pogardy wobec tych, którzy mają mniej, nie dziwię się, dlaczego ten kraj jest nadal w czarnej d...pie Europy.

 • mawik_net

  Oceniono 4 razy 4

  Jak mieszka z rodziną, to niech nie mówi że 1600 złotych ma i nie stać ją na ogrzewanie, bo przecież inni członkowie rodziny też pracują , nie ? Mieszkanie chce dla całej rodziny 2 pokojowe przecież, nie tylko dla siebie.

 • twzelnik

  Oceniono 17 razy 3

  Sprawa naprawdę jest prosta: WYPROWADZIĆ SIĘ NA SWOJE.
  Skoro ten dom to od dekad rudera, to co robią mieszkańcy?
  Dlaczego nie odkładają na nowe mieszkanie, dlaczego zawsze to państwo, czyli inni podatnicy mają się zrzucać na ich mieszkanie?

  I nie podawajcie wysokości czynszu z opłatami licznikowymi, bo to nadużycie, wręcz oszustwo.
  Ci ludzie płacą GROSZE w stosunku do cen rynkowych. Bo w każdej chwili mogą sobie wynająć dowolnie małe/duże mieszkanie na rynku, ale za rynkowe pieniądze. Przypominam, że komuna się skończyła 30 lat temu.

  Aha, ktoś powie, że to biedni. Guzik prawda. Poza biednymi z powodu nadmiernego spożycia alkoholu, poza nierobami, którzy od lat nie poszli do żadnej pracy są tam ludzie nieźle zarabiający, posiadacze samochodów, itd.
  Nikomu nie żałuję samochodu, ale żałuję kasy, która idzie z moich podatków na ich mieszkanie.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 5 razy 3

  jak sens jest remontowac stuletnie kamienice. Takie cos to ne zabytek. nie ma powodu by zachowywac wczesniejsza zabudowe

 • sieceonk

  Oceniono 15 razy 3

  "Już się dość wysłużyłam dla Polski.
  nieźle
  Tak mógłby powiedzieć ktoś kto walczył w II WS, Powstaniu, był w obozie trochę skromności proponuje

 • Kasia M

  Oceniono 4 razy 2

  Najlepiej mieszkają ci co rodzin nie mają i gosposia przychodzi im gotowac i sprzątać a plebanie to mają wypasione i grunty przy nich ,a ludzie z rodzinami w ruinach mieszkają .Jeden ciężko zarobi i se kupi dom czy mieszkanie a klecha nie musi on dostaje!!!ale są biedne rodziny i one powinny korzystac z pomocy księdza on powinien mieszkać polowo a rodzina na plebanii bo dzieci najważniejsze i muszą miec wygody!!!

 • semigetuza

  Oceniono 6 razy 2

  komentarze warte artykułu. Czy wy ludzie na prawdę już aż tak zgłupieliście? Problem poruszony w artykule był doskonale znany już 40 lat temu. Dziś do wyburzenia natychmiastowego jest około 25% substancji mieszkaniowej w Polsce. Tak, 25%. W tym w całe kwartały mieszkań komunalnych na Woli, Pradze Płn i Płd. Większość tych mieszkań była budowana po wojnie w latach1947-56 z założenia na 25-30 lat. po tym terminie miały zostać zburzone i w ich miejsce miały powstać normalne domy. Bo to co stoi np. przy Karolkowej, Księcia Janusza czy Ordona trudno uznać za pełnowartościowe miejsca do życia i zamieszkania. W zasobach komunalnych Woli mieszka około 230 tys ludzi. Infrastruktura podziemna /wodociągi, co, cała kanalizacja są w fatalnym stanie, na odtworzenie potrzeba na dziś 25mldUSD. Tych pieniędzy nie ma i nigdy nie będzie i ta substancja mieszkaniowa będzie się powoli obracała w ruinę.
  Co do czynszów. Bełkot. W przeciętnej ursynowskiej SM za 1m2 płaci się koło 9zl/m2. I za te pieniądze utrzymuje się domy w stanie cywilizowanym, a nawet robi remonty podwyższające standard zamieszkania.
  Łódzki Widzew ma dziś substancję mieszkaniową w gorszym stanie, niż miało to miejsce w czasie kiedy tam funkcjonowało łódzkie getto. Trudne do pojęcia, ale prawdziwe.
  Prawda jest taka, że Państwo Polskie po upadku starego systemu całkowicie olało budownictwo mieszkaniowe / za komuny słodko nie było, ale chociaż cokolwiek robiono, Solidaruchy totalnie olały ten problem/.
  Budownictwo komunalne nie jest fanaberią tylko polityczną i cywilizacyjną koniecznością. Szkopuł w tym, że w Polsce gmin tyle, jakby muchy obsrały mapę kraju. 60% gmin jest niewydolnych finansowo i bez dotacji z zewnątrz na pensje by nie starczyło. Gmina i starostwo w Polsce to pewne i często jedyne miejsca zatrudnienia, w Polsce gmina nie służy mieszkańcom, a jedynie lokalnej i centralnej władzy. Tu jest pies pogrzebany. Mamy to, na co się godzimy.
  No, ale jak spora grupa Internautów uważa za normę branie kredytu na 30 lat i w ten sposób stawanie się współczesnym niewolnikiem, to ja nie mam nic do powiedzenia Jak Polski Naród totalnie poy-ebało, to na to rady nie ma.

 • jael53

  Oceniono 8 razy 2

  Na zasobach komunalnych zarabia się w co najmniej paru krajach w Europie. Gminy szwajcarskie czy holenderskie o swoje zasoby dbają i gospodarują nimi roztropnie. W tych krajach zresztą obywatele doskonale wiedzą, że nie jest niczym niewłaściwym wynajmowanie mieszkania od gminy i chętnie to robią. Bez zarzynania się kredytami hipotecznymi (mimo że można je zaciągać na znacznie dogodniejszych warunkach, niż w Polsce) i bez "wiązania się" do jednego miejsca. Gminy mają również lokale na potrzeby własne - w tym na zachętę dla fachowców, których chcą pozyskać. Oczywiście, jak każde rozwiązanie prospołeczne, w Polsce jest to niemożliwe.

 • sholay

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda nawet czasu na czytanie.
  Już samo "polska specjalność" świadczy, że autor w pupie był, kupę widział. Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Chorwacja.... właściwie cała Wschodnia Europa i 2/3 reszty świata ma ten sam problem.
  Ze świadomością na temat PRLu też cienko, a typowej dla Gazety i jej czytelników pogardzie dla Polski B, to nawet nie wspomnę.
  &

 • kmrp

  Oceniono 3 razy 1

  JKM twierdzi, że pieniądz łagodzi obyczaje. Ja uważam dokładnie odwrotnie: pieniądz źródłem wszelkiego zła. Porwania dla okupu, handel narkotykami, złodziejstwo i korupcja - tego wszystkiego nie byłoby, gdyby zlikwidować pieniądz. Zamiast pieniądza proponuję bony pracownicze - tylko osoby pracujące mają prawo do odbioru wszelakich dóbr.

 • pandemoniumm

  Oceniono 5 razy 1

  No, a cóż to, jeden jedyny resort, który nie skorzystał z unijnych dotacji na renowację budynków pozostających pod jego administracją? Może zaraził się "niemożnością" i "bezradnością" od swoich lokatorów...

 • d.wellman7

  0

  To zgroza.
  ZGROZA i obrzydlistwo. Pan Marcin Wawrzyńczak nie takie rzeczy widział. W to nie wątpię.

  To skazany i po odsiadce pedofil. I to z recydywą. Ale jakie świetne znalazł sobie alibi.
  Właśnie zaostrzono kary za pedofilię więc PiS tego gnoja dojedzie.

  Ale to OBRZYDLISTWO.

  I jeszcze ta opowieść, że pani ma dużo dzieci. Wawrzyńczak może się nimi zaopiekować.
  Powtórzę - obrzydlistwo.

  A pan redaktor Bartosz Józefiak znalazł sobie świetne źródło informacji. Albo sam jest nieprzytomny a może też lubi 8-letnie dziewczynki.

 • mmagdaa1

  0

  Co z kamienicą przy ul. Zamenhofa 26 w Łodzi? Pieniądze na projekt techniczny remontu w/w nieruchomości wydane w kwocie 68880 zł. W 2013r projekt techniczny wykonany, a do dnia dzisiejszego remontu nie widać. Komórki lokatorom pozabierano gdyż grożą zawaleniem. Sufity na głowę spadają. Czy gmina czeka aż dojdzie do jakiegoś nieszczęścia w/w nieruchomości. Remont nieruchomości wciąż odsuwany jest w czasie miał być miał być wykonany w 2014r mamy 2019r, a remontu jak nie było tak nie ma.
  www.karta.com3.pl/przetargi/pliki/0180/__2512__10240__wyniki.pdf

 • mmagdaa1

  0

  www.karta.com3.pl/przetargi/pliki/0180/__2512__10240__wyniki.pdf

 • mmagdaa1

  0

  Co z kamienicą przy ul. Zamenhofa 26 w Łodzi? Pieniądze na projekt techniczny remontu w/w nieruchomości wydane w kwocie 68880 zł. W 2013r projekt techniczny wykonany, a do dnia dzisiejszego remontu nie widać. Komórki lokatorom pozabierano gdyż grożą zawaleniem. Sufity na głowę spadają. Czy gmina czeka aż dojdzie do jakiegoś nieszczęścia w/w nieruchomości. Remont nieruchomości wciąż odsuwany jest w czasie miał być miał być wykonany w 2014r mamy 2019r, a remontu jak nie było tak nie ma.

 • ubudubu4

  Oceniono 6 razy 0

  Jest liberalizm.........niech se weźmie kredyt i kupi sobie nowe mieszkanie.....

 • acide94

  Oceniono 6 razy 0

  Do wszystkich idealizujących w komentarzach tutaj wolny rynek - wolny rynek tak reguluje życie społeczne, że przydrożna prostytutka zarabia kilka razy więcej niż profesor filozofii. To jest istota liberalizmu ekonomicznego - pod rozwagę.

 • ela-007

  Oceniono 1 raz -1

  @ubudubu4
  tak, tak, pod zastaw tego samochodu elektrycznego, który ma dostać w przyszłym roku, a nie pod jakieś wirtualne franki szwajcarskie

 • melamed

  Oceniono 1 raz -1

  Dzis marsz w protescie przeciw wyludzeniom,nie badz glupi,nie daj sie okrasc.

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 7 razy -1

  Tylko król Jezus może pomóc i powycierać łzy cierpienia z twarzy zbolszewizowanych katolaków...

 • xrafael

  Oceniono 5 razy -1

  typicalpolish ... shame.....

 • zagadkowy_komandos

  Oceniono 4 razy -2

  Óć.

 • immicunt

  Oceniono 4 razy -4

  Top of Germany

 • twzelnik

  Oceniono 11 razy -5

  UWAGA ZŁODZIEJ!
  Na tym forum jest przynajmniej kilku złodziei, którzy chcą was okraść!

  Piszą jakieś brednie o polityce mieszkaniowej, domagają się "redystrybucji dóbr" (tym właśnie zajmują się złodzieje), itd.
  Pamiętajcie, że wszystkie "daj", "należy mi się", "zasłużyłam" to skok na kasę z waszych podatków.

 • sigerpfagus11

  Oceniono 16 razy -6

  Kwestia priorytetów, np w łódzkim parku na Julianowie postawiono ażurową altanę, kilka ławeczek, miejsce na grila,koszt ok 800 tys,willę można by postawić,co dopiero mieszkanie, łódzki magistrat ma mnóstwo lokali ale nie oferuje ich mieszkańcom ruder, tylko wystawia na sprzedaż a proponuje zrujnowane, wymagające remontu mieszkania. Te lepsze trafiły , jako zastępcze, w ręce lokatorów kamienic remontowanych w ramach programu "miasto 100 kamienic" z których to większość nie wróciła do wyremontowanych mieszkań m.in ze względu na wzrost czynszu. Z resztą to głównie zabytkowe, atrakcyjne budynki w lepszych lokalizacjach. Generalnie łódzki magistrat pobiera czynsze wyższe niż wspólnoty a nie robi nic. Jedynym ratunkiem dla wielu budynków jest prywatyzacja, w tajemniczy sposób po powstaniu wspólnot, przy niższym czynszu, znajdują się środki na ocieplenia, remont dachu,klatek itd. co robią urzędnicy z czynszami z komunalnych lokali? odpowiedzcie sobie sami.Kilka kadencji pani Zdanowskiej i 3 budynki komunalne.. ,setki pustych, nikomu nie potrzebnych placów zabaw, i dewastacja terenów zielonych,a ostatnio pomysł wycięcia części lasu k.jednego z osiedli- pod budowę apartamentowców, bynajmniej nie komunalnych.Gdyby Pani Prezydent (ups Prezydentka,Prezydętka?) była z PiS-u lub innej partii Gazeta za tak rażące zaniedbania wylała by na nią wiadro pomyj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX