Człowiek po śmierci jest w stanie uratować aż ośmiu innych ludzi

Człowiek po śmierci jest w stanie uratować aż ośmiu innych ludzi (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

społeczeństwo

"Po śmierci mojego syna mówiono, że pewnie jego narządy trafiły na czarny rynek". Decyzja mamy Bartka uratowała sześć osób

Uśmierciłaś swoje dziecko, pozwoliłaś na to, że odłączyli je od aparatury i pokroili - to tylko niektóre opinie, z którymi musiała się zmierzyć Jolanta Kruczkowska. Zgodziła się na pobranie narządów syna do przeszczepienia. - Myślę sobie, że jeśli można nadać sens takiej śmierci, która nie ma sensu, to właśnie taką decyzją - mówi Jolanta Kruczkowska.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (164)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jozinzpolski

  Oceniono 10 razy 10

  "Niezmiennie od lat największym problemem polskiej transplantologii jest niedobór narządów do przeszczepienia"
  Dlaczego?
  Bo, jak mawia mój kolega anestezjolog - "może za 2 lata ktoś oskarży mnie, że specjalnie go/ją zabiłem żeby dostać kasę za nerki. To mam to w dupie, wolę spać spokojnie"
  Dziękujemy ci, panie Z

 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 14 razy 10

  Jeszcze więcej religii i praw dla katabasów. Wtedy Wolaki będą oświeceni.

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 9

  Kobieta i jej syn uratowali życie kilku innych osób , Szacunek dla matki za decyzję .

 • racionalist

  Oceniono 9 razy 9

  Od ponad 20 lat jestem zarejestrowany w NHS jako “organ donor” i mowiac szczerze nie bylem nigdy w stanie znalezc jednego chocby argumentu dlaczego nie.

 • Marek Frach

  Oceniono 10 razy 8

  Pani Jolanta Kruczkowska ,... Szacunek,.. Szacunek ,... i jeszcze raz Wielki Szacunek dla Pani i decyzji jaką Pani podjęła ,.. przypomina mi to tragedię amerykańskiej rodziny we Włoszech , których syn został śmiertelnie postrzelony w czasie jazdy samochodem z rodzicami , przez bandytów,.. nie zastanawiali się ani minuty ,,.. dzięki pobranym organom uratowano życie także kilku osób a także przywrócono wzrok niewidomemu ,.. Ludzie którzy panią obrażają to na pewno ci co słuchają PiSowskiej i KK propagandy ,.. to ludzie bez czci i wiary ,.. mimo tego nie życzę nikomu z tych ludzi żeby kiedyś znaleźli się w sytuacji w której musieliby by czekać na serce , wątrobę nerkę i inne ,. czekać na przeszczep i czekać na dawcę ,.. Ja ze swej strony dziękuję Pani za jedynie właściwą , odważną decyzję ,.. umarłe dziecko po odłączeniu aparatury nie uratuje już niczyjego życia,.. bo jest za późno !!!

 • andrzej.bak

  Oceniono 8 razy 8

  Wspaniała postawa tej Pani. To jest prawdziwy humanizm. Dzięki takiej postawie czlowiek sobie uświadamia że życie jednak ma sens!!!! Każde życie

 • jacutin

  Oceniono 6 razy 6

  Tępota i zabobon podlane smrodliwym, narodowo-katolickim rasizmem. A na szlachetnych sarmackich ustach, piękne frazesy o katolicyźmie i miłości bliźniego. Do wyrzygania.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 6 razy 6

  Katopolactwo to ciemny i zawistny narod - w wieksosci zasluguja na to by zdychac czekajac na organy do wymiany bo sami i ich rodziny nie dadza zgody na uzycie organow osob bliskich - a u katoli podobno jest w: z prochu jestes w proch sie obrocisz - wiec na uj im organy bliskich...

 • twzelnik

  Oceniono 9 razy 5

  Dwie sprawy:
  1. Jak przy każdej okazji pełno tu ataków na Kościół. Tymczasem Kościół Katolicki jednoznacznie popiera transplantacje, jako metodę leczenia i ratowania życia ludzkiego. Podobnie zresztą KK jednoznacznie popiera szczepienia.

  2. Niezwykle trudno jest w chwili gdy tracimy bliską osobę myśleć o innych. To są wręcz chwile, bo decyzja musi być podjęta niezwłocznie, a dla osoby "trafionej" przez los czas płynie zupełnie inaczej. Myślę, że gdyby na decyzję był miesiąc, to odmów byłoby znacznie mniej, ale ze względów technicznych to oczywiście niewykonalne. Tym większy szacunek dla osoby, która w tak trudnej, tak tragicznej chwili była w stanie podjąć tak dobrą, ale i trudną decyzję.

  3. Sprawę powinno regulować prawo i niby reguluje, ale de facto jest to prawo martwe. A prawo mówi, że tylko świadoma odmowa (pełnoletniej) osoby może być powodem do odstąpienia od pobrania narządów. Można jednak budować pewną społeczną świadomość - np. u mnie w rodzinie powiedzieliśmy sobie, że życzyłbym sobie, aby w takim przypadku rodzina wyraziła zgodę na transplantację. I udało się "zarazić" tym pomysłem niektórych znajomych. Świadomość woli osoby bliskiej pomaga podjąć decyzję. Gorzej z dziećmi. Tu naprawdę jest trudno. Niektórym się wydaje, że na OIT (d. OIOM) pracują gruboskórne nosorożce, ludzie bez uczuć, tymczasem to służbowy "fartuch", metoda, żeby pracując w takim miejscu nie oszaleć.

 • teneas

  Oceniono 4 razy 4

  Przypominam osobom, które nie chcą oddawać organów, że jest domniemana zgoda ma pobranie organów. Nikt nie musi pytać członków rodziny. Jeżeli nie chcecie oddawać organów konieczne jest zarejestrowanie się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. A teraz czekam na falę bezpodstawnego hejtu, którego i tak nie zamierzam nawet czytać.

 • rodak_z_perth

  Oceniono 7 razy 3

  Uprzedzając takie sytuacje wraz z żoną sporządziliśmy odpowiednie testamenty i tak na prawdę decyzję podjęliśmy będąc zdrowymi i świadomymi swoich wyborów. To ułatwi sprawę rodzinie jeśli taka sytuacja się zdarzy.
  Ponadto już PL wypełniliśmy karty dawcy i to samo zrobiliśmy w UK rejestrując swoją zgodę na pobranie narządów przez NHS.

 • lese_majeste

  Oceniono 2 razy 2

  wg księdza teologa najlepiej zamknąć w jaskini i po trzech dniach sprawdzić, czy jaskinia jest pusta i wtedy uzyskamy rozstrzygający dowód

 • Daniel Kalinowski

  Oceniono 4 razy 2

  Pani Jolanta zachowała się po ludzku. Wykazała się empatią. Potrafiła nadać tej tragedii jaką ją spotkała sens pozwalając uratować innych potrzebujących przeszczepu ludzi których oczywiście nie znała. Mimo cierpienia rozumiała sytuację i zareagowała właściwie nie zamykając się na potrzeby innych. Postawa mogłoby się wydawać normalna, zwyczajna, lecz wymagająca spojrzenia poza swoją tragedię i dlatego wymagająca szacunku. Trudno mi uzasadnić złośliwe komentarze czym innym niż niewiedzą i brakiem refleksji, zwykłą głupotą. Chciałbym aby było więcej ludzi takich jak Pani Jolanta. Swoją drogą genialna sprawa z tymi wiadomościami na temat stanu zdrowia biorców. Proste ludzkie i wymagające myślenia o ludziach którzy się zgodzili na ten krok. Daje nadzieje i poczucie dumy, godność i wszystkim tym którzy krytykują zamyka usta.

 • mg_0

  Oceniono 4 razy 2

  Pani Jolanto, jest Pani wielka, cudowna. Dzięki Pani mądrości (i, oczywiście, lekarzy, naukowców), Pani Syn był i wciąż jest, to wspaniałe. Ukłony dla Pani za działalność, której się Pani podjęła!

 • tomasz Styś

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie krótkowzroczni...większość z was wierzy w życie po życiu, a mimo wszystko wypisuje takie bzdury. Ja sam jestem po przeszczepieniu wątroby w wieku 21 lat. Dzięki temu przeszczepowi, dałem nowe życie (mojemu synowi). Gdyby nie przeszczep on by się nie narodził...śmierć nie musi być bez sensowna. Lepiej zakopać ciało 2m pod ziemiom, niż pomóc innym,(takie jest myślenie większości ludzi). Jasne są badania, które dowodzą, iż prawdopodobnie śmierć mózgu można cofnąć. Ale dopóki tego nie potrafimy, ratujmy tych, których możemy uratować. Albo świadomość ludzi na ten temat jest zamała...albo ludzie są zbyt nieczuli i ograniczeni, skoro w dzisiejszych czasach, jeszcze występuje hejt na takie osoby jak Pani Jolanta.

 • kalia20

  Oceniono 4 razy 2

  Świetny artykuł, uważam że powinno być ich nawet więcej, aby wiedza o transplantologii szerzyła się w społeczeństwie.
  Chciałam tylko wyjaśnić, że stwierdzenie śmierci pnia mózgu nie powoduje odłączenia pacjenta - dawcy od respiratora - do momentu pobrania narządów jest on leczony jak każdy pacjent na Intensywnej Terapii, co dotyczy także zabiegu pobrania od niego narządów - przeprowadza się go TAK SAMO jak zwykły zabieg operacyjny, łącznie ze znieczuleniem ogólnym = narkozą. Pacjenta - dawcę odłącza się od respiratora dopiero po zakończeniu zabiegu.

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 1

  I ani słowa o skoorvysynie Zero Ziobrze, który zniszczył całe lata promowania życia, czyli dawania narządów po śmierci oskarżając transplantologa

 • Jan Nowak

  Oceniono 3 razy 1

  Nieuczciwi kłamcy, oszuści, krętacze, demagodzy, Populiści i Socjaliści wygrali ostatnie wybory
  .. Świadczy to o kondycji moralnej i ciemności większości społeczeństwa...

 • elizadumoulin

  0

  Podpisalam papiery 4 lata temu na oddanie mojego ciała dla nauki. Wiem że w ciągu 1,5 godz.po zgonie pobierają niektóre narządy, reszta służy do nauki przyszłych lekarzy.Cieszę się że po smierci,mogę przyjść z pomocą zyciu.
  Nie ma symulatora który zastąpiłby ludzkie cialo, a student, przyszły lekarz musi się na czymś nauczyć swojego fachu.

 • lolitkawtrabancie

  Oceniono 2 razy 0

  Super, ze rodzina zgodziła się na pobranie organów.
  Po co jednak promować bezmyślny hejt? Hejt niezgodny z postrzeganiem większości ludzi kwestii transplantacji.
  Pod każdym artykułem, gdzie pojawia się ludzki dramat, zjawiają się obrzydliwe komentarze, nikt z redakcji nie reaguje. Po czym wykorzystuje te komentarze do ... podkręcania hejtu. Obrzydliwy cynizm.

 • loneman

  0

  Na szczescie dzis kler nie utozsamia przeszczepu z kanibalizmem (poki jakis nie zechcial zyc dzieki tej metodzie leczenia..) to jest wieksza akceptacja niz kiedys gdy bano sie "utkniecia duszy" w narzadzie czy innej bzdury wiec ratuje sie tak zycie innym co jest przeciez niby warte zachodu dla wierzacych ??

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 2 razy 0

  Don't Worry Be Happy :)

 • adamschodowy

  Oceniono 1 raz -1

  jaką gruopę krwi miał gość że tak łątwo jego narządy porozdawano innym? ile z tych 6 narządów się "przyjmie"?

 • abcd23

  Oceniono 9 razy -1

  Kara śmierci powinna wrócić a skazanych na części zamienne dawać dla normalnych ludzi.

 • ja_prostak

  Oceniono 8 razy -2

  chyba wolałbym nie żyć , niż mieć w sobie czyjś organ - również nigdy bym się nie zgodził na pobranie od moich bliskich jakichkolwiek organów

 • maxxim3000

  Oceniono 10 razy -2

  ZAPAMIETAJCIE ONI MUSZA wyjac narzady z zyjacego czlowieka z martwego nadaja sie do smietnika. Kto wiec gra Pana Boga i mowi ten czlowiek juz umrze? Zadan dr palant tego nie wie na 100%. Niema czegos takiego jak smierc mozgowa. Zabija jednego i uratuja innego.

 • qcleszek1

  Oceniono 2 razy -2

  Miał dobre serce , ale szczęścia nie miał .

 • sthoss

  Oceniono 5 razy -3

  Nie lubie artykułow. Jeden komentarz na sto i robi sie kolejny artykuł o ludzkiej głupocie i zabobonach. Ile można...

 • kresedebarg

  Oceniono 6 razy -4

  Ktoś, kto kocha swoje dzieci, zgadza się żeby je krojono dla organów , ta już to widzę...

 • mawik_net

  Oceniono 9 razy -5

  "przy prawidłowo stwierdzonej śmierci mózgu" - to słowo "prawidłowo" daje niestety możliwość stwierdzenia śmierci mózgu u człowieka żyjącego . Bo skąd mam wiedzieć że jest "prawidłowo" ? Bo jest procedura? W innych przypadkach też są procedury, a jednak ktoś czegoś nie dopełnia i jest tragedia. Zatem mogę tylko wierzyć, że śmierć mózgu jest stwierdzona prawidłowo. Wierzyć lub nie.

 • tomtg123

  Oceniono 11 razy -5

  Każdy ma prawo dać swoje (albo zmarłego dziecka) narządy innym do przeszczepu, nikt nie ma obowiązku.
  To życie i śmierć obcych dla mnie ludzi, to ich decyzje i ich sprawa - nic mi do tego.

 • bartino

  Oceniono 15 razy -7

  A ja i cała moja rodzina wysłaliśmy sprzeciwy, łatwo jest używać wielkich słów i decydować o czyimś losie, najłatwiej jak lekarz powie że mózg nie pracuje, przecież lekarz nie może się mylić, telewizja też nie może się mylić, przy wypadkach lekarze używają zastrzyków na zwiotczenie mięśni, nic ich nie obchodzi czy mózg pracuje czy nie, czy jest świadomy, ma objawy śmierci mózgu to dawaj zastrzyk i tniemy na żywca narządy, ranny wszystko czuje, ale nie może się ruszyć zwiotczony, po co zatem jest klinika Budzik Ewy Błaszyk skoro taniej, łatwiej i wśród wielkich słów można by było pobrać narządy od tych wybudzonych ludzi i uratować więcej chorych

 • iimpala

  Oceniono 11 razy -9

  ciekawe, dlaczego p. Blaszczyk powiedziała, że nigdy nie zgodziłaby się oddanie narządów bliskiej osoby i sama takiej zgody nie podpisze? Po swoich wieloletnich doswiadczeniach osobistych i z innymi osobami w śpiączce.
  Tu cytat;
  "Jak trafiłam na dr. Barbarę Szal Karkowską, która Olę ratowała, a Ola miała płaskie EEG, to dr powiedziała: nie takie płaskie żeśmy tutaj oglądali. Trzeba czekać. I zaczęło się falować.
  Kiedy?
  Po wielu miesiącach. Musiał zejść obrzęk mózgu. Trzeba mieć wielką cierpliwość. Jak się lekarzowi choć raz pacjent obudzi po roku, to się już nie ma tendencji do wydawania takich łatwych wyroków"

  Ale, oczywiscie, najlepiej skwitowac "zabobon".
  Zapewne nikt, NIKT, nie miałby żadnych obiekcji żeby oddać organy bliskiego zmarłego. ZMARŁEGO. A tu "pewnośc" dają tylko omylni lekarze.
  I na tym problem polega a nie na zabobonie.

 • alberts

  Oceniono 15 razy -13

  Gazeto! Nie blokuj komentarzy! Postawę mamy i jej dobre intencje rozumiem. Jest dla mnie wielkim człowiekiem. Natomiast zabobonem jest stwierdzanie śmierci mózgu na podstawie aktualnych przepisów, gdy nie znamy dobrze funkcjonowania mózgu.
  Do wyznawców aktualnie stosowanych procedur stwierdzania śmierci mózgu: czy już podpisaliście zgodę na oddanie swoich organów do transplantacji?

 • Oceniono 16 razy -14

  Czemu nie oznaczono, że jest to artykuł sponsorowany przez Poltransplant? Gdyby syn tej Pani trafił do prof. Jana Talara, jego szanse na wyburzenie stałoby się realne. Śmierć mózgu nie istnieje, to wymysł transplantologów. Pięknych Świąt wszystkim mimo wszystko.

 • alberts

  Oceniono 14 razy -14

  Postawę mamy i jej dobre intencje rozumiem. Jest dla mni wielkim człowiekiem. Natomiast zabobonem jest stwierdzanie śmierci mózgu na podstawie aktualnych przepisów, gdy nie znamy dobrze funkcjonowania mózgu.

 • joankb

  Oceniono 24 razy -16

  Od żywych dawców się odpie...ie. Nikt przy zdrowych zmysłach i znajomości poziomu tzw. ochrony zdrowia w najbliższej placówce NIGDY się na to nie zdecyduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX