Budynek szwedzkiego parlamentu - Riksdagu

Budynek szwedzkiego parlamentu - Riksdagu (fot. Daniel Tubylewicz)

wywiad gazeta.pl

Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś

Projekt stworzenia miasta w pełni egalitarnego w Sztokholmie poniósł porażkę. To jedno z najbardziej posegregowanych miast w Europie - mówi Katarzyna Tubylewicz. Właśnie ukazał się jej przewodnik "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (238)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • druga_wieza

  Oceniono 8 razy 6

  Miało być tak dobrze, socjaldemokratycznie, ideowo i lewicowo...
  A wyszło jak zawsze kiedy ideolodzy próbują kreować rzeczywistość.
  Wielka Socjalistyczna Rewolucja Radziecka wymordowała cara, jego rodzinę, burżujów, urzędników i miliony zwykłych szarych ludzi.

 • qcleszek1

  Oceniono 8 razy 6

  W Szwecji wszyscy równi , ale podajesz adres w CV i pozamiatane ! Grunt to poprawność polityczna !

 • pernyk

  Oceniono 6 razy 6

  Egalitaryzm jest okej, kiedy wszyscy szanują wszystkich. Bogatsi nie patrzą z góry na biedniejszych, a biedni nie patrzą z nienawiścią na tych, którym wiedzie się lepiej. Bo to jest zasadnicza różnica. Ludzie się różnią, jeden ma więcej rozumu a drugi mniej. Wystarczy popatrzeć co robią dziś Wasi koledzy ze szkoły, którzy nie byli zbyt bystrzy. Nie mówię o ocenach, ale o bystrości. Ludzie zawsze dzielą się na grupy, elity i kliki. Nie ma szans na równość taką, jaką chcieliby utopijni socjaliści. Najważniejsze jest to, żeby nikt nie żył w biedzie - bo wtedy ciężko mieć szacunek do samego siebie i do innych, stąd napięcia. Tylko różnię się trochę od socjalistów, bo nie uważam że biedę i nierówności da się zlikwidować ustawą.

 • zdziwiony6

  Oceniono 8 razy 6

  Wprowadzenie na siłę niewykształconych imigrantów z Afganistanu to najbardziej ekskluzywnej dzielnicy było idiotyzmem. Jaki to miało cel? Chy chodziło o integrację? Podobnie myśleli komuniści w PRL. W jednym bloku mieszkał profesor i robotnik. Zintegrowali się? Nie. Nie mieli wspólnych tematów do rozmowy mimo, że nie było między nimi różnic etnicznych i na ogół chodzili do tego samego kościoła.

 • roy-cohn

  Oceniono 14 razy 6

  Jakbym czytał jakieś chore sny lewackich kompleksów. Najlepsze było to:

  „Są przyzwyczajeni do egzystowania obok osób podobnych do siebie” - brrrr co za straszne kołtuństwo i oszołomstwo / jak oni tak mogą ??? Jakim prawem nie chcą żyć wśród doktorantów i adwokatów z Bangladeszu i Pakistanu ?

 • siekieraaxe

  Oceniono 12 razy 6

  Przychodzi do sklepu w Sztokcholmie troje chętnych na stanowisko kasjera
  Polska studnentaka ze swiadectwem egz z jezyka szwedzkiego, angieleskiego i niemieckiego swiadestwem parcy z londynskiego tesco
  i dwie czarne dziwczyny z afryki, jezyka nie znaja, nigdy nigdzie nie pracowały
  KTO DOSTAJE ROBOTE?...
  Taki to "szwedzki egalitaryzm"
  Byłem. widziałem na własne oczy

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 14 razy 6

  To banał ale każda utopia kończyła się zdegenerowanym społeczeństwem.
  Tyle że młodzi (bo głupi) ciągle dają się nabierać...

 • krakk

  Oceniono 12 razy 6

  jak patrzę na ten szpetny "mural" to już chyba lepsza byłaby obdrapana ściana. Jak się na to patrzy, mózg boli.

 • rikol

  Oceniono 22 razy 6

  Ja myślalam, że lewica chce, żeby ludzie byli bogaci. A tu proszę, lewica protestuje przeciwko gentryfikacji. Biednym nie wolno mieszkać w ładnej i estetycznej dzielnicy, bo nad kim będa wtedy plakac hipsterzy z latte?

 • sir.fred

  Oceniono 20 razy 6

  Miastu nie może przydarzyć się nic lepszego, niż gentryfikacja dzielnic w centrum i okolicach. Zamiast ruin pełnych zapitego elementu, gdzie wieczorem strach chodzić bez gazu, pałki i psa obronnego, pojawiają się zadbane budynki i normalni ludzie.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 9 razy 5

  Jeszcze kilka lat i kilka milionów kozoj@bców i Sztokholm stanie się egalitarny jak większość arabskich wiosek na pustyni.

 • rikol

  Oceniono 9 razy 5

  Widze, ze polscy imigracji w końcu zrozumieli, że na Zachodzie nie liczą się kompetencje, ale urodzenie i znajomości. Do tej pory jako wzór pokazywano nam rozmaite kraje i twierdzono, że tam to faktycznie jest merytokracja. swiadczy to tylko o tym, jak słabo Polacy znaja inne kraje i ich systemy społeczne. A dzielnica, w której sie mieszka, jest tylko odbiciem klasy, do ktorej człowiek należy. Jesli ktoś chce poprawić swój los, to może iść na medycynę, ewentualnie studiować nauki ścisłe - bo tam panuje faktyczna równość, nawet urodzenie i najlepsze koneksje nie pomogą, jesli ktoś jest kretynem. Jeśli ktoś natomiast chce zrobic karierę w mediach, nie ma szans, bo tam nie potrzeba kompetencji i liczą się glównie koneksje.

 • beton44

  Oceniono 7 razy 5

  Ooo - zniknął mój komentarz o biednym bezdomnym Karlssonie z Dachu i n/t profesjonalizmu autorki piszącej o krakowskiej Starówce :-)

 • baby1

  Oceniono 7 razy 5

  Myślenie ahistoryczne. W latach czterdziestych jeszcze nie przywiązywano takiej wagi do dziedzictwa historycznego i stąd łatwo było podjąć decyzję o wyburzeniu starej i generalnie biednej dzielnicy. Teraz już by to nie przeszło.

 • nwowatch

  Oceniono 41 razy 5

  "Projekt stworzenia miasta w pełni egalitarnego w Sztokholmie poniósł porażkę."

  Cierpliwości! Jeszcze będzie szariat, kalifat i 100% egalitaryzmu. No, mułłowie będą mieć trochę lepiej.

 • wycofany

  Oceniono 4 razy 4

  Egalitaryzm w stolicy kapitalistycznego kraju??? Np. Warszawa: bogatych stać na mieszkanie na Powiślu, klasę średnią - na Wilanowie, a biednych w ogóle nie stać na mieszkanie w tym mieście.

 • nino.rota

  Oceniono 8 razy 4

  i nic o "no-go zones"? strefach do ktorych nie wjezdza nawet policja?
  nic o imigrantach?
  nic o "European capital of rape"?

 • jaszmije_smukwijne

  Oceniono 8 razy 4

  Szwecja - kraj ideologiczny. Państwo-Antyutopia. Zgrupowanie jednostek nie czujących więzi rodzinnych. Przesiąkniętych na wskroś politpoprawnością. Przetrwalnik idei komunistycznych. Czekam, aż zniknie na własne życzenie. Taki powinien być los każdej antyutopii, zanim pochłonie wszystko wokół.

 • sabaton128

  Oceniono 10 razy 4

  I jeszcze to ich chwalenie się statkiem Vasa, ktory mial sluzyc do grabienia innych krajów. To tak jakby Niemcy zrobili muzeum cyklonowi-B, Mengele, V2 itd.

 • sabaton128

  Oceniono 10 razy 4

  Nie mam dobrego zdania o Szwedach. Niby ciągle sie usmiechają, ale to jedyny kraj, gdzie poczulem, ze to fałszywy usmiech. A w sklepie w centrum handlowym w srodku miasta dwa razy probowala nas oszukac - najpierw nie uwzględnila zniżki a potem nie dała gratisu. Dopiero gdy zwrocilem jej na to uwagę - po reakcji nawet było widac, ze nie była zaskoczona. I na koniec ten debilny usmiech.

 • jakobhorner

  Oceniono 8 razy 4

  Dzielnica etniczna to zawsze gó..., przede wszystkim dla zmuszonych tam mieszkać dzieciaków i wszelkiej maści odszczepieńców. Tak wiocha w sercu miasta.

 • 3ion

  Oceniono 12 razy 4

  "Polski turysta, wędrując przez świat ogołocony z płotów i firanek"
  Co do płotów, zgoda. Ale firanki mają wszyscy, bogaci i biedni, i nie ma to żadnego związku z ideologią czy elitarnością. Po prostu takie są nasze upodobania.

 • roy_cohn

  Oceniono 5 razy 3

  Obłuda i lewacka hipokryzja obrazująca jakim oszustwem jest lewacka politpoprawność

 • 01kotek01

  Oceniono 9 razy 3

  Czyli nawet w Gazecie bardzo entuzjastycznej wobec multi-kulti opisują, że nawet w jądrze lewactwa - m. in. Szwecji eksperyment okazał się klapą....?!!!
  Nie można zintegrować śniado- czarnego pasterza niepiśmiennego kóz i baranow z muzłumańską obsesją z białym wykształconym europejczykiem, wychowanym w kulturze łacińskiej, żyjącym w wysokiej cywilizacji od setek lat.
  Zawsze to bedzie sztuczne, udawane, nieprawdziwe, niczym wioski patiomkinowskie, te typy już tak mają - nie da się połączyć wody z ogniem, bo to najzwyczajniej fizycxnie niemożliwe i już....
  "Nowy ", "wspaniały" swiat pada na pysk z hukiem, to tu, to tam zgodnie z prawami natury....

 • ubudubu4

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wyszło bo było za mało LGBT, wstydźcie się Szwedzi....

 • maxthebrindle

  Oceniono 9 razy 3

  'wieża telefoniczna, która przez lata była dla Sztokholmu tak ikoniczna jak wieża Eiffla dla Paryża'
  Jeśli ta pani zna Sztokholm tak samo dobrze, jak znaczenie słów, których używa - to zdecydowanie nie polecam lektury...

 • gandalph

  Oceniono 2 razy 2

  Artykuł byłby może ciekawy, gdyby ograniczył się do strony faktograficznej. Natomiast im bliżej końca, tym więcej politpoprawności typu "fajnie by było..." itd. Zaś już kompletnym DZONG, dziwne, że u osoby, która podobno długo mieszka w Szwecji, jest zdanie "Była bowiem neutralna w czasie wojny, ale pamiętajmy, że do 43 roku rząd szwedzki był niezwykle przychylny Hitlerowi i szedł na wiele ustępstw względem III Rzeszy."
  Tak może pisać tylko kompletny ignorant, któremu poprawność polityczna zagwoździła umysł. Powiem więcej: również w I W. Św. Szwecja zachowywała neutralność ale przychylną Państwom Centralnym. Przyczyna? Prosta jak drut: Szwecja miała "na pieńku" z Rosją i to od dawna. Ta zaś była sojusznikiem Anglii i Francji, a Niemcy były głównym partnerem handlowym Szwedów. W II W. Św. sytuacja była jeszcze bardziej zagmatwana. Krótko mówiąc: Szwedzi sprzyjali Niemcom, za wiedzą i cichą aprobatą Brytyjczyków, później też Amerykanów. W przeciwnym razie Niemcy mogli jedną ręką zająć Szwecję i czerpać do woli. Ale do tego wcale się nie palili, bo nie było to dla nich wygodne. Nie zmienia to faktu, że Szwecja balansowała na bardzo cienkiej linie.

 • naw18

  Oceniono 4 razy 2

  Och , jak cudownie... I dlatego powstala partia demokratyczna...

 • wojtem

  Oceniono 14 razy 2

  Socjalizm zawsze i wszedzie niszczy - niszczy rodzine, historie, kulture, zabytki. Niezaleznie od tego czy to socjalizm szwedzki, czy socjalizm narodowy rodem z Niemiec, czy tez sowiecki realny socjalizm. W Szwecji przymusowe sterylizacje Cyganow, w Niemczech gazowanie Zydow, w Rosji dziesiatki milionow zabitych w gulagach.

  Raz sierpem, raz mlotem czerwona holote!!!

 • keram01

  Oceniono 10 razy 2

  To samo stanie się z UE tylko z większym hukiem.

 • qatroscc

  Oceniono 4 razy 2

  praca jest w Wietnamie za miske ryżu, pomimo tego że Wietnamczyk jest pod ręką pracodawcy, hmm może pracodawca umie liczyć swoje pieniądze nawet będąc mitycznym Szwedem

 • qznia

  Oceniono 4 razy 2

  A jak tam w Rinkeby?

 • mayta

  Oceniono 14 razy 2

  "aby budować nową przyszłość, należy wpierw wymazać przeszłość, a przynajmniej nie powinno się w niej za bardzo grzebać. Polakom takie podejście może się kojarzyć z wczesną fazą komunizmu" . No właśnie, kojarzy nam się nieustannie, już media o to dbają. Ci źli komuniści! W Warszawie np. doszczętnie zburzyli Starówkę. Dobrze, że fajni i mądrzy kapitaliści ją tak pięknie i roztropnie odbudowali.

 • beastiebot

  Oceniono 3 razy 1

  Szwecja jest chora tak jak cała Europa. To system blokowania ludzi młodych i promowania starych. Ten kontynent miał swoje 5 minut ale jego czas się skończył. Pytanie tylko kto lub co go ostatecznie dobije. Amerykanie twierdzą że wcale nie najazd muzułmanów, bo tych już wkrótce zubożałe europejskie masy zaczną wysyłać skąd przybyli jak się cudze pieniążki skończą...

 • nino.rota

  Oceniono 9 razy 1

  tam chyba ukrywa sie brat Adasia - Stefek..?
  "Adam POzdrow brata!"

 • sirius_philips

  Oceniono 7 razy 1

  To jest tak jak utopijne, niemożliwe do osiągnięcia ideały są ważniejsze niż prawdziwa istota rzeczy, prawdziwa natura człowieka, i prawdziwe sposoby na polepszenie koegzystencji - skrajnie lewackie społeczeństwa żyją w bajce - szkoda tylko że ta bajka dzieje się tylko w ich głowach a rezultaty wprowadzania jej w życie z reguły są opłakane. Konserwatyzm ma o wiele bardziej rzeczowe i rozsądne podejście do życia, ekonomii, imigracji etc.

 • jurakuz

  Oceniono 17 razy 1

  Szwecja jest stracona. napady, gwałty, podpalenia, rozboje, no go zones, strefy szariatu. war zone w malmo. Szwedzi totalnie dali się muslimom stłamsić i zdominować. Szwecji już nie ma.

 • nadzin

  0

  Pani Tubylewicz "rozlozyla" Instytut Polski w Sztokholmie. Teraz wymadrza sie na temat Szwecji. Mieszkala tu krotko i g... wie.

 • herr7

  Oceniono 16 razy 0

  Szwecja od dawna nie jest krajem egalitarnym. Jak we wszystkich krajach Zachodu elita znajduje się pod ścisłą kontrolą finansowej oligarchii, której wrogiem numer jeden są państwa narodowe. Oligarchia ta akceptuje tylko jeden naród, reszta ludności świata to bydło, które można wyzyskiwać do woli. Panującą ideologią jest neoliberalizm, który pod pozorem różnych wolności, zresztą nie mających większego znaczenia narzuca społeczeństwom jeden sposób myślenia w sposób dużo bardziej konsekwentny aniżeli śniło się to kiedyś bolszewikom.

  W dawniej egalitarnej Szwecji rządząca po wojnie socjaldemokracja stworzyła program budowy miliona mieszkań, które wybudowano w przeciągu 20 lat. To umożliwiło poprawę warunków mieszkaniowych milionom ludzi. Podobne programy były wówczas w wielu krajach europejskich i pozwoliły one poprawić poziom życia wielu ludziom, którzy wcześniej żyli w ciasnych, często wilgotnych lepiankach. Dzisiaj taki program jest trudny do wyobrażenia, gdyż stoi on w sprzeczności z interesami deweloperów, a przede wszystkim banków. Ale za to propaguje się partie lewackie, które mają udawać lewicę. Tyle, że partie te nie są zainteresowane walką o interesy ludzi pracy. Interesują ich za to różne "mniejszości". Zresztą finansowane są przez owe finansowe oligarchie.

 • t_uptus

  Oceniono 4 razy 0

  Uczciwa ocena Sztokholmu i Szwecji co jest ciekawe , bowiem Polacy mieszkający w tym mieście mają tendencje do idealizowania rzeczywistości . Byłem w Sztokholmie wielokrotnie, ale tylko latem robił na mnie wrażenie związane z położeniem. Architektura w centrum rzeczywiście mieszana i gdy widzę co w tej dziedzinie się dziś dzieje np.we Wrocławiu ogarnia mnie przygnębienie.... Ta sama ideologia , ten sam kierunek.... Wrocławski prezydent Sutryk powinien jednak odwiedzić Sztokholm by na własne oczy zobaczyć estakady w centrum, w co chyba nie wierzy.
  Sztokholm i jego atmosfera jest zróżnicowana zgodnie z miejscem, które się odwiedzi. Bufonada jest odczuwalna wszędzie. Posługując się tam nienaganną angielszczyzną ( najchętniej w wersji amerykańskiej ) zostaniesz natychmiast zaakceptowany. Ale akcent może zrobić z ciebie raba w oczach Szweda , a Polak.... nie kojarzy się w ogóle w sposób pozytywny, szczególnie taki nie znający szwedzkiego.

 • vitmik

  Oceniono 10 razy 0

  Byłem w Sztokholmie 20 lat temu, spałem na bredang camping, w dzielnicy, wtedy już emigranckiej, na osiedlowym boisku pierwszy raz w życiu grałem z murzynami i arabami, tam bylo ok. W centrum juz chodzily bezowe byczki, ktore kradly towar z bezowych straganow i bezowych kebabow, 20 lat temu, co musi byc teraz, bie chce nawet wiedzieć, Szwedzi, oprocz sympatycznych meneli w metrze to dramat, puste i zimne ludzie

 • jan.go

  Oceniono 4 razy 0

  Raju nie ma Szkoda starówki Czy tylko w XIX w mieście daje się żyć . Londyn i Paryż burzyli w poprzednich wiekach Przebudowano je radykalnie łącznie z katedrą Notre- Dame która nijak ma się do średniowiecznej poprzedniczki Egalitaryzm szkodliwy a slamsy mniej ? Getto mniej ? Na pewno tam bardziej posegregowany świat a nie u nas gdzie elity zamknęły się w zamkniętych osiedlach ? Tak się odcięli że nie zauważyli PiS -owskiej rewolucji

 • weather2

  Oceniono 8 razy 0

  Proszę znaleźć starówkę w Legnicy, albo w Jaworze. Wyburzanie całych dzielnic, aby zabudować teren modernistycznymi koszmarkami było częste na Dolnym Śląsku.

 • mniklasp

  Oceniono 8 razy 0

  Bylem w Sztokholmie kilka lat temu,sluzbowo -prywatnie bardzo fajne miasto , pamietam sporo . szczegolnie urocze sa wycieczki kanalami oraz stare miasto, tzw lodowa restauracja na drinka, swietne sledzie , ciekawe muzeum Nobla oraz muzeum Wazy statku ktory nigdy nie wyplynal i zatonal w porcie , jezdzilismy rowerami i mieszkalismy wygodnie w Sheratonie.

 • jokanda102

  Oceniono 12 razy -2

  Wydaje mi sie, ze Polacy wyrobili sobie naiwne wyobrazenie o Szwecji bazujac na wizytach w IKEA i lekturze ksiazek Astrid Lindgren. A Szwecja to jest kraj, w ktorym nieprzerwanie istnieje monarchia, dwor krolewski i wszystkie rodziny wokol niego skupione, arystokracja i szlachta, ktora czesto od 300-400 lub wiecej lat zamieszkuje TE SAME i NIEZNISZCZONE zamki, palace i dwory (jest to ich naprawde bardzo wiele), rzutcy przedsiebiorcy z DYNASTII przemyslowych, ktorzy od 3-4 lub wiecej pokolen buduja swoje firmy - NIEPRZERWANIE. Oprocz tego bardzo liczna kadra zarzadzajaca szwedzkimi spolkami, zarowno w kraju jak i zagranica - a tych spolek jest MNOSTWO! I ci ludzie zyja na bardzo wysokim poziomie, no i oczywiscie ich dzieci automatycznie przejmuja takie same wysokie aspiracje, styl zycia i ambicje... Oczywiscie, ze jest to spoleczenstwo klasowe. Na plus jednak nalezy zaliczyc to, ze przy tej klasowosci i rozwarstwieniu udalo im sie (z pomoca zdeterminowanych socjaldemokratow) zbudowac system, w ktorym szary czlowiek naprawde moze zyc spokojnie, wygodnie i w miare dostatnio.
  A czy to sie udalo nam???? U nas klasa posiadajaca - w przeszlosci - zbudowala system analfabetyczno-niewolniczy, a pozniej z powodu wlasnej nieudolnosci sciagnela na kraj katastrofe. Osiagniecia II RP tez jakos na kolana nie powalaja - bedac w kleszczach pomiedzy bolszewicka Rosja i faszystowskimi Niemcami Polacy jakos strasznie duzo energii wkladali w nieracjonalne i niekonstruktywne konflikty spoleczne, nie skupiajac sie na podniesieniu stanu umyslowego mas. Jak to sie skonczylo - juz wiemy. Mozna oczywiscie narzekac na Szwecje, ale jesli sie naprawde nie ma do zaproponowania zadnego lepszego rozwiazania, to te narzekania wydaja mi sie maskowaniem kompleksow...

 • swonew78

  Oceniono 3 razy -3

  Czytam komentarze i zastanawiam się kiedy staliśmy się najbardziej odklejonym narodem Europy. Wszędzie opinie ludzi którzy 60 km podróż traktują niczym Wielki Trek a wiadomości czerpią z memów. Sam mieszkam w Holandii , podczas odwiedzin ojczyzny tyle się dowiaduję o miejscu gdzie mieszkam i pracuję że gdy mam wracać to myśle tylko o zakupie żelaznych racji, AK-47 oraz korka i dratwy ;)

 • renkaforever

  Oceniono 21 razy -3

  Co kraj to obyczaj. Ja na ten przyklad uwazam Szwedow za zimne flondry emocjonalne, ale moze dlatego wlasnie wpuscili do siebie mnostwo ludzi z calego swiata, bo po prostu nie mieli wyobrazni i nie potrafili przewidziec, ze swiat stanie sie mala wioska i kazdy , kto chce, bedzie mogl sie wypowiedziec jak prawdziwy znawca o kraju i ludziach znanych od 20 zaledwie lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX