Prof. Tadeusz Bartoś

Prof. Tadeusz Bartoś (fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

wywiad gazeta.pl

''Szukano sposobów, by przyłapać mnie na herezjach, klerycy donosili, że jakobym wygłaszał jakieś na wykładach''

Otworzyły mi się oczy, zobaczyłem, jak działa system, kiedy się przeciw niemu "fiknie". Na własnej skórze i psychice odczułem opresję zamkniętej grupy - mówi prof. Tadeusz Bartoś, były dominikanin, który napisał właśnie książkę "Mnich".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (142)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • frodozbagien

  Oceniono 9 razy 9

  55% powyżej 40-go roku życia; ale za niedługi czas będzie jak we Francji parę procent...

 • basia_z_lasu

  Oceniono 8 razy 8

  Laicyzacja społeczeństwa? To jakieś żarty? 30 lat temu, choć więcej Polaków chodziło na msze i panował powszechny kult JPII, przeciwko zakazowi aborcji wprowadzonemu przez solidaruchów, również tych, którzy dziś są w PO, protestowały dziesiątki ówczesnych „celebrytów” – aktorzy, piosenkarze itp. Dziś temu idiotycznemu zakazowi nie ma odwagi przeciwstawić się nikt, ludzie się boją. Gdy pewna piosenkarka oświadczyła, że przerwała ciążę, bo nie stać jej na zapewnienie godnych warunków życia trójce dzieci, została zlinczowana.

  W PRL homoseksualizm był tematem tabu, ale jestem pewna, że na początku lat 90. temat związków partnerskich wzbudziłby mniejszy opór niż dziś. Pamiętam, że już w latach 80. w Polsce przeprowadzano operacje zmiany płci, a media pisały o problemach osób z zaburzeniami tożsamości płciowej i nikt nie traktował tego w kategoriach „łamania praw natury”. Potem Kościół zyskał ogromny wpływ na media i nie przespał rewolucji internetowej – od samego początku budował w necie ogromną sieć propagandową. Dziś Polacy mają kompletnie wyprane mózgi. Na przykład aborcję uważają za zabójstwo, bo tak im wbito do głowy na lekcjach religii i nie tylko.

 • eti.gda

  Oceniono 5 razy 5

  "Chrześcijaństwu w Polsce nie zagraża dziś ateizm ani laicyzm, ale parodia religii" (ks. prof. Józef Tischner)

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 6 razy 4

  Nie pamiętam, kto to powiedział, ale ktoś Ameryki Południowej
  Lud jest kościołem Jezusa
  Kościół nie jest Jezusem dla ludu.

 • nasza_droga_sic_gw

  Oceniono 6 razy 4

  "Nakaz zgłaszania przestępstw pedofilii pod odpowiedzialnością karną, wprowadzony zresztą nie tak dawno temu przez rząd PiS ..."
  Myślalem, że to PO wprowadziło.

 • sowca

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo interesująca rozmowa.

 • porannakawa01

  Oceniono 3 razy 3

  Hierarchowie?
  Byle przetrwać!
  Wiedzą, że płyną na Titanicu i on zatonie.
  Więc wymyślają kolejne bzdury hardym głosem podając bo musza przetrwać!
  Przyzwyczajeni do pałacyków, strojów koronkowych z kompletem biżuterii na różne okazje, popsługami zakonnic, furami, całowaniem w rękę, nieumiarkowania w jedzeniu i piciu.
  Została obnażona korporacja finansowa, której przykrywką była wiara. Pod tą przykrywką jednynie pieniądz i interesy tej korporacji.
  Stąd chronienie przestępców - ale tylko tych, których przestępstwa nie dotyczą korporacji lecz zewnętrznego świata pozakorporacyjnego.
  Po nas choćby potop - tak sobie myślą, byle dotrwać do końca życia w tych pałacykach , z posługą zakonnic, z brakiem troski o własne utrzymanie.
  I dotrwają.
  A po nich potop!

 • abro345

  Oceniono 5 razy 3

  /z netu/
  Nie ma boga i nie ma szatana. Jest tylko prawo
  zachowania gatunku i walka o byt.
  Reszta to dekoracje, lans i socjotechnika.

 • realistas

  Oceniono 3 razy 3

  Kupiłem książkę. Zapowiada się super.

 • rowi

  Oceniono 2 razy 2

  Religia to nic innego jak tylko "urojenia typu my", a wszelkie święte książeczki, to gramatyka języka tych urojeń. Bóg służy do zatykania dziur niewiedzy, a spadek powołań kapłońskich koreluje ze wzrostem tolerancji gejów, nawet w naszym kraju to odczuwamy.

 • czarna_zoska

  Oceniono 4 razy 2

  Im mniej w moim zyciu kosciola, tym wieksza moja wiara.

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 2

  po I I II wojnie swiatowej chrzescijanstwo w Europie sie skonczylo - amen
  reszta to jest historia korporacji

 • me_on_gazeta

  Oceniono 2 razy 2

  W tym pokoleniu 70+, które budowało IIIRP, a wcześniej doprowadziło do jej pokojowych narodzin, było wielu fajnych, wcale nie związanych z Kościołem osób, ale też i tamten Kościół miał twarz Życińskiego, Tischnera etc., więc w sumie konia z rzędem temu, kto 30 lat temu przewidywał, jak to się wszystko potoczy na dno.

 • rafiner

  Oceniono 2 razy 2

  Według Biblii, upadek autorytetu Kościoła zaczął się pod koniec III w. N e. Chrystianizm przestał być szlachetną wiarą Jezusa Chrystusa — stał się religią pełniącą rolę spoiwa dla społeczeństwa rozpadającego się świata”. Pojawiła się klasa duchowieństwa (The Rise of Christianity). Zgodnie z zapowiedzią Jezusa i apostołów zaczęło rozwijać się odstępstwo — w naukach, postępowaniu oraz strukturze organizacyjnej. Powstała wypaczona wersja chrystianizmu. (Mateusza 13:36-43; Dzieje 20:29, 30; 2 Tesaloniczan 2:3-12; 2 Tymoteusza 2:16-18; 2 Piotra 2:1-3, 10-22).

 • dante_waw

  Oceniono 1 raz 1

  "Wolałbym do nieba. W piekle jest za dużo księży. Żartuję, według liberalnych teologów piekło jest puste."

  Piekla nie ma... bo ci "stojacy blizej prawdy" nie gwalcili by nieletnich dwa lata przed smiercia... ONI WIEDZA.... ze zadna sankcja nie grozi

 • zuuuraw

  Oceniono 5 razy 1

  Pchła zawyrokowala coś źle o słoniu. Cały las zamarł w napięciu.

 • magnificencjas

  Oceniono 1 raz 1

  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, zbrodniarzy, oszustów, seksualnych dewiantów, pedofilów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców urojonych niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).

 • Radzynski Radzynski

  0

  Ok.Nie będę się odnosił I polemizował niczego tylko piszę oraz myślę że kościół winien zajmować się,a nie polityką...

 • dante_waw

  Oceniono 3 razy -1

  "Nakaz zgłaszania przestępstw pedofilii pod odpowiedzialnością karną, wprowadzony zresztą nie tak dawno temu przez rząd PiS, zmienia reguły gry. Może spowodować, że hierarchowie zaczną się zastanawiać"

  No patrzajta... ci katole z PiS wprowadzili taka zmiane... za "usmiechnietego demokraty" Tuska "nie klekajacego przed biskupami"... cos takiego byloby nie do pomyslenia :)))

 • quad76

  Oceniono 4 razy -2

  To ten profesor z pul-tuska? Pluje na kościół więc to wystarcza aby był autorytetem i ekspertem dla gie wu. Zróbcie go może "czowiekiem roku GW"

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy -2

  Nadal będziecie kasować niewygodne komentarze?
  Np. takie że p. Bartoś odszedłszy z Kościoła za sposób na życie znalazł sobie czepianie się tegoż?

 • bilinski53

  Oceniono 6 razy -2

  Bartoś i Swoboda to przykłady kompletnej degeneracji moralnej i zawodowej. Zawsze gotowi zdradzić i opluć Polskę aby dostać choć trochę grosza od wewnętrznego i zewnętrznego wroga naszej Ojczyzny.... reprezentują osobniczy syfilis we wszystkich wymiarach

 • tomasznowak1986

  Oceniono 6 razy -2

  kiedy w koncu mnie zrobicie z Jana Pawła II pedofila ?.....czekam na artykuł w "GW"...Mamy to !!!! JP był pedofilem !......no czekam ....wiem że do tego zmierzacie..........

 • kletos

  Oceniono 12 razy -2

  Cyt. " sumienie w klasycznej teologii Tomasza z Akwinu jest aktem wolnym, i że człowiek musi się trzymać własnego sumienia, nawet jeśli byłby w błędzie.". Dla mnie bez sensu, jak jestem w błędzie, to mam się nawrócić, pokutować - te dwa słowa w istocie tożsame mówią w grece o "zmianie myślenia" - a nie trzymać się własnego sumienia ! Zresztą jak to się ma do Ewangelicznej rady: Łk 9:23 br "A potem mówił do wszystkich: Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech bierze krzyż swój na każdy dzień i niech Mnie naśladuje.". Mam postępować wbrew sobie, a nie hołdować swoje własne ego.

 • hong2

  Oceniono 6 razy -4

  Z mordy wyglada na typowego Zyda jak Kosinski albo Gasiorowski. Ten ostatni podawal sie za protestanta, dopiero po ucieczce do Izraela przestal sie maskowac. Jeden I drugi pluli na kraj pochodzenia.

 • miszogun

  Oceniono 8 razy -4

  Od tego Bartoś jest papież żeby go słuchać. Zwłaszcza kiedy jest się duchownym. Tak się złożyło że to nie ty jesteś papieżem, i masz z tym problem.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy -5

  Profesor Bartoś obok starszego o dekadę profesora Obirka funkcjonuje od lat i jakoś nikt o nich tu nie pytał.
  I nagle "odkrycie".
  Ten zachwyt niektórych wydaje się być bardzo powierzchowny i świadczy tylko o tym, że nikt się tak naprawdę "tymi sprawami" nie interesuje sam od siebie.
  Po prostu zje, co mu podadzą.
  Tylko jutro mogą podać mu coś innego.
  I to jest mało optymistyczne.

 • semigetuza

  Oceniono 14 razy -6

  Panie Bartoś, pisze Pan truizmy i oczywistości. Pana decyzja o wstąpieniu do zakonu była niemądra i dziecinnie naiwna. Mówiąc otwarcie był Pan po prostu młodym durniem.
  Czytając Pańskie wypowiedzi na temat KK tak w Polsce jak i na świecie z przykrością konstatuję, że durniem Pan dalej pozostał.
  Karol Wojtyła to temat sam w sobie. Doskonały aktor, świetny manipulant i ortodoksyjny fanatyk. Szybko wpadł w samouwielbienie i uwierzył że w istocie jest następca Jezusa na ziemi.
  Intelektualnie i psychicznie zdominowany prze Panią Wandę Półtorawską, nieszczęśliwą, chorą psychicznie kobietę, którą szaleństwo opanowało po "doświadczeniach" jakie na Niej i jej współtowarzyszkach przeprowadzali Niemcy w Ravensbruck. Choć w Krakowie rodzina Półtorawskich jest znana z tego, że w każdym pokoleniu trafia się tam wariat /krzyżują sie między sobą od dobrych czterech pokoleń/.
  Propagandowo dobry Ojczulek, w rzeczywistości zimny i brutalny cynik, który dobrze spełnił pokładane w Nima nadzieje - zniszczył teologię wyzwolenia i flirt kleru południowo amerykańskiego z lewicą i socjalizmem.
  Komunikował osobiście Roberta d'Abuisson, który własnoręcznie zabił w czasie mszy biskupa Romero. Polacy byli głusi i ślepi na takie postępowanie JPII. Rozpanoszona pedofila w KK to także zasługa JPII.
  Obecny skład hierarchiczny polskich biskupów to tez dzieło "Świętego". Przeczytajcie Jego książkę /wydaną w Polsce/ Pamięć i Tożsamość a zobaczycie, że obecny zalew ciemnoty, fanatyzmu religijnego i moralnego upadku Polaków ma swe źródła właśnie w papieskim nauczaniu.
  Można długo, ale to nie miejsce. Reasumując. Pan Bartoś był i pozostał tym samym ciasnym umysłowo człowiekiem, któremu GW szyje siedmiomilowe buty.

 • ponury424

  Oceniono 23 razy -17

  „Ludzie indywidualizują się w kulturze dobrobytu, sami chcą o sobie stanowić, o tym jak myśleć i jak żyć". Czy aby na pewno. Tak "ludziom" się tylko wydaje. Pozornie twórcy "New World Order" mamią Chrześcijan zrzuceniem kajdan w postaci odrzucenia swojej wiary, jednocześnie zaciskając im pętlę na szyjach. Jak również, jeśli dla pana "Kler" Smarzowskiego jest wiarygodnym źródłem oceny duchownych KK, to tu dyskusja się kończy. Współczuję panu.

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 22 razy -18

  Nawet nie chce wiedzieć co trzeba zrobić żeby się przypodobać o. nadredaktorowi Adamowi Szechterowi

 • wojtek_2000

  Oceniono 29 razy -23

  ojcze Bartoszu, wracajcie do Zakonu, tam Wasze miejsce. Pohulaliście na swobodzie, poswawolili, a teraz czas już znowu na habit!!

 • tomaszmo23

  Oceniono 48 razy -40

  Ciekawe co ten dominikanin chcialby powiedziec gdy bedzie powoli dokonywal swojego zywota Niestety, nie bedzie juz mial szansy. Demoniczny Michnik bedzie tylko zacieral raciczki ze jeszcze jedna duszyczka idzie na zatracenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX