W Finlandii żyje około 6 tysięcy Polaków

W Finlandii żyje około 6 tysięcy Polaków (fot. Shutterstock)

społeczeństwo

Tu burana jest lekarstwem na wszystko i nikt nie zwraca uwagi na to, jak wyglądasz. W Finlandii mieszka garstka Polaków

Około sześciu tysięcy - tylu Polaków żyje w Finlandii. Nie są tu mocno widoczni, doskonale się asymilują - chodzą do sauny, przestają się dziwić, że ktoś do garnituru nosi kapcie, i tylko widok fińskich cen wywołuje u nich negatywne emocje. Choć zdarza się, że - jak Emil - mówią: W Finlandii nie dzieje się zbyt wiele. Jest piękna przyroda, można pojeździć na nartach, ale to jest dobre na wakacje, a nie na całe życie.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (264)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kozieradka2012

  Oceniono 17 razy 5

  "nikt nie zwraca uwagi na to, jak wyglądasz".

  A za chwilę: "sąsiadka często pytała, co to za okazja, że się tak wystroiłam. Teraz zaczęłam się wtapiać w tłum, noszę śniegowce, buty na obcasie tylko od święta."

  Czy wy czasem czytacie, co napiszecie?

  Co to za tolerancja i swoboda, jeśli nasza rodaczka boi się wyróżnić z tłumu. Konformizm totalny. Nic dziwnego, skoro Finowie są tacy wścibscy i natarczywi. W Polsce sąsiadka zapytałaby raz, może dwa, bo za trzecim razem mogłaby (i powinna!): usłyszeć "a ch... cię to babo obchodzi".

 • eend

  Oceniono 9 razy 5

  W Polsce nie ma czegoś takiego jak SAUNY! Nie mylcie pojęć. Krajowe patologiczne "wygrzewarki" służą rozmnażaniu wszelkich kolonii grzybowych i dermatoz. Podejmowałem cztery próby skorzystania z tych "przybytków" w stolicy i dwóch miastach wojewódzkich - S Y F I L I S i nieprawdopodobna dzicz mentalna. Nigdy więcej. Nie dorośliśmy jako społeczeństwo do europejskiej NORMALNOŚCI w tej dziedzinie.I zarządzający i korzystający jakby się umówili bo mentalnie są z jednego kołtuńskiego brudnego pnia. Chcesz odpocząć w saunie i w sposób cywilizowany skorzystać, jedź gdziekolwiek za naszą zachodnią a nawet południową granicę.

 • lactum

  Oceniono 5 razy 5

  Byc widocznym u siebie, u obcych zachowywac sie jak gospodarze.

 • jurii.sachar

  Oceniono 23 razy 5

  tak pięknie w tej Finlandii jest... nie powiedziano, że statystyczny Fin chleje na potęgę i jest to jego podstawowe zajęcie po pracy...może jest podobnie jak w Danii, żyją tam najszczęśliwsi ludzie na świecie, a jednocześnie spożywają najwięcej psychotropów na osobę na całym naszym globie... fajnie ? nie bardzo fajnie....

 • teresa104

  Oceniono 11 razy 5

  Byłam w Finlandii bardzo krótko, ale po dłuższym pobycie w Norwegii. I w Finlandii odetchnęłam, poczułam się jak w Polsce po prostu, swojsko, piwo w normalnej cenie, ludzie palą szlugi na ulicy, w podcieniach facet gra bluesa, pełne lokale i to do późna. Jak w Polsce:) Miło wspominam i chętnie jeszcze pojadę.

 • czopciu

  Oceniono 9 razy 5

  Grzegorz 38lat „- Wyjechałem z Polski, bo byłem przerażony tym, co dzieje się w naszym kraju”. Przynajmniej nie straszył że zabierze córki i opuści kraj jesli jej partia nie wygra wyborow. Szanuje Pana Grzegorza. Nie potrafil znalezc sobie miejsca w kraju to nie plakal, grozil i obiecywal innym na okolo. Po prostu to zrobił.

 • e50504

  Oceniono 11 razy 5

  "Moje córki, pięć i dwanaście lat, chodzą z tatą do sauny nago i nie ma z tego afery, to zupełnie naturalne."

  W sumie to lecicie z tym do jednego z największych portali informacyjnych w Polsce. Może mamy inne pojęcie "robienia afery", w każdym razie ja pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, bo kraj ładny a na tle innych artystów europejskich to i ludzie normalni

 • maj.basia

  Oceniono 4 razy 4

  W Finlandii można dogadać się np po rosyjsku, w sklepie w Turku Fin patrząc na moje angielskie wysiłki powiedział:
  gaworim pa ruski. Ulżyło mi.

 • zakrzyczny

  Oceniono 8 razy 4

  Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. O Szopenie (dla purystów - Chopinie).

 • uenostation54

  Oceniono 18 razy 4

  nawet taki fajny artykuł musieliście zepsuć polityką. smutne. tendencyjne.

 • darcys44

  Oceniono 10 razy 4

  Bardzo fajny artykuł. Resztę moich wypocin Wyborcza ocenzurowała komunikatem - "Komentarz zawiera treści niedozwolone". Myślałem że powstaliście na gruzach poprzedniego systemu a nie jako "krypto - kontynuatorzy"!

 • lodomeria

  Oceniono 12 razy 4

  Sensacyjny tytuł tak, jakby ojciec był gorszym rodzicem czy co. A potem płacz, że seksizm, że stereotypy.

 • kopanakopa

  Oceniono 9 razy 3

  Nie wiem gdzie ci ludzie w Polsce żyli, ale nie znam kobiet nigdy nie wychodzących z domu bez makijażu, sama się maluję tylko na wielkie wyjścia, nie do pracy. Może to kwestia typu urody, czasem świńskie blondynki i rude wstydzą się twarzy, wyglądają bez makijażu jak oazówy. W pracy ludzie przebierają buty zimowe na kapcie/ klapki, też nikt nie siedzi przy biurku w śniegowcach i dyrektor nie jest wyjątkiem. Może nie trzeba było jechać aż do Finlandii, żeby ze swojej bańki wyjść.

 • poszum

  Oceniono 15 razy 3

  Czyli wniosek z artykulu jest ze trzeba emigrowac do Finlandii bo w Polsce Kaczynscy strasza.

 • waw-el

  Oceniono 13 razy 3

  amerykanski promotor oszukal i akradl... nie jestem zdziwiony, jesli amerykanski to normalne.

 • sselrats

  Oceniono 13 razy 3

  Wyglada na to, ze ludek wscibski i upiardliwy jak Polacy: "Jak tu przyjechałam, ubierałam się po polsku. Sąsiadka często pytała, co to za okazja, że się tak wystroiłam." W takich Stanach nikt by tak nie zahaczyl sasiada. Nie wypada sie wpi@rdalac.

 • kanna

  Oceniono 9 razy 3

  > Dopiero potem znajomi mi wytłumaczyli, że jeśli ktoś będzie chciał usiąść na moim miejscu, sam o to poprosi.

  Mam nadzieję, ze w końcu w Polsce ludzi tez nauczą się mówić, czego potrzebują, a nie będą oczekiwali czytania w myślach

 • dvla

  Oceniono 13 razy 3

  W Szwecji w saunach identyczne. A PL jak matka wjedzie z 5 letnim synem po basenie pod prysznice to larum. Zboczency!!! xD

 • lusjola

  Oceniono 2 razy 2

  Ech zazdroszczę Finom życie na luzie u nas to" marzenie ściętej głowy". Wyścig szczurów tyle się my Polacy nauczyliśmy z zachodu. Podstawowy kurs języka ang. dyskwalifikuje człowieka, a do tego lata...Żal ale młodzi powinni brać przykład z Finów !!!

 • pidoc

  Oceniono 30 razy 2

  "- Wyjechałem z Polski, bo byłem przerażony tym, co dzieje się w naszym kraju."
  "Susanna zachęcała ją, by spróbowała życia w Finlandii. - Trochę się bałam, ale momentem przełomowym było to, jak bracia Kaczyńscy wygrali wybory."

  Niedobrze mi. To też przez was, przez straszenie, kompleksy i wyśmiewanie, przez latami budowany kompleks niższości, ci ludzie podejmują tak absurdalne decyzje. Lata cierpienia, klilka prób wymazania z powierzchni ziemi, dwie wojny światowe i miliony straconych istnień, ze wszystkiego się podnieśliśmy. A oni decydują się na emigrację w obiektywnie najlepszym momencie istnienia tego kraju od dwustu lat, bo... "Kaczyński". TO PRZEZ WAS. Nie darzę sympatią partii pana K. i z rezerwą podchodziłem do krytyki GW. Ten artykuł uświadomił mnie, jak bardzo niesłusznie. Porzućcie tę narrację wstydu albo przepadnijcie, wszystko mi jedno.

 • twzelnik

  Oceniono 6 razy 2

  A gdzie zdjęcia?
  To już nie można pokazać normalnego zdjęcia z normalnymi dziewczynkami i normalnym ojcem?
  Czego tu się wstydzić?

  (ja w saunie jestem nago, ale nie przy dzieciach, bo się zwyczajnie krępują).

 • strzykwa5

  Oceniono 22 razy 2

  Polki bardzo chętnie wychodzą za obcokrajowców. Nie wiem po co goły ojciec ma przebywać w saunie z gołymi córkami. Wiecznie narzekającym rodakom polecam fragment o kolejkach na SOR i płatnych wizytach u lekarza.

 • przypadki-pilota-pirxa

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem. Heinola , Lahti i Suonenjoki. Zbierałem Mansikaa piłem Lapin Kulta.
  Hyvaa Paiva.

 • kaczebrednieonline

  Oceniono 1 raz 1

  Finowie mają swój własny styl skoków do wody
  www.aftonbladet.se/tv/a/275245

 • cehaem

  Oceniono 5 razy 1

  >Cały czas się nim straszy, że jest taki trudny, a to nieprawda. Po przyjeździe zapisałam się na intensywny kurs na >Uniwersytecie Helsińskim.

  Jak juz sie zrozumie calkowicie inna logike jezyka, to rzeczywiscie nie jest trudny. Wtedy to juz tylko pamieciowka. Problem jednak polega na tym, ze w Finlandii panuje diglozja i jezyc rzeczywiscie mowiony sporo rozni sie od pisanego.A na kursie jezykowym uczy sie jezyka takiego, jaki slychac w wiadomosciach.

  >Nauka do poziomu B1 zajęła mi dziewięć miesięcy - opowiada

  B1 to jest dobre, by pogadac sobie o pogodzie.

 • kaczebrednieonline

  Oceniono 19 razy 1

  Wspólczuję. Roku bym w Finlandii nie przeżył. Znam kilku Finów, ale rozmawiałem z nimi w innym języku. Gdybym miał słyszeć fiński każdego dnia chyba bym zwariował. Tak brzydkiego języka nigdy nie słyszałem. No i chyba tylko w Finlandii widziałem dziewczyny zwyczajnie kucające sobie w biały dzień na chodniku i sikające.....

 • annika_gottfried

  Oceniono 5 razy 1

  Fajny artykul!

 • veritas72

  Oceniono 1 raz 1

  Lepiej tego nie pisać bo nasza prokuratura będzie ścigać za podejrzenie pedofilii bo to łatwy łup a jak przychodzi do tego by ścigać bandytów to udają że nic nie widzą taka podwójna odwaga

 • adashofman1

  Oceniono 35 razy 1

  Mdlące są te artykuły wychwalające inne kraje, zawsze mam wrażenie że pisze je jakaś dziunia która uciekła ze swojej wsi i teraz z żarliwością neofity zachwyca się każdym gównem które zobaczy w "wiekim świecie". Tymczasem świat to w dużej mierze szambo wyprane z wartości.

 • Korect Korect

  0

  to chyba raczej o Finlandii z lat 70-80 tych. Teraz to inne Państwo i mało prawdy w tym artykule.

 • 0

  ''Spytałam męża, dlaczego ze mną nie rozmawia. A on na to: "Nie mam akurat w tej chwili nic do powiedzenia" - śmieje się'.'' Hmm gratuluje mezowi intelektu. Ja bynajmniej nie widze w tym nic smiesznego.

 • antipasti60

  Oceniono 4 razy 0

  Film " Noc na ziemi" Jima Jarmuscha. Epizod fiński haha

 • jacutin

  Oceniono 12 razy 0

  Ta powszechna znajomosc angielskiego to moze w Helsinkach. Jak gdzies ma prowincji, jest taki sam dramat jak w Polandii. A moze i gorszy, bo u nas niejeden na jakichś truskawkach w Anglii bywał i conieco kuma

 • erwu

  Oceniono 9 razy -1

  Czy ta Pani na pewno pochodzi z Polski? Bo w Polsce kapustę się kisi. Więcej pytań nie mam.

 • 01kotek01

  Oceniono 7 razy -1

  "A do przedszkola prowadzi się dziecko z katarem i kaszlem, i to jest normalne. Rodzice nie mogą przecież brać ciągle wolnego."

  Normalne jest roznoszemie choroby i zarażanie wirusami i bakteriami kolejnych dzieci, a wtedy to na pewno nie wpłynie na coraz większy sumaryczny czas brania wolnego...?!
  Usługa na zasadzie wzajemności, ty zarazisz moje dziecko, ja zaraźę twoje - nowa profilaktyka?!
  Przedszkole jako laboratoryjne inkubatoriom rożnych rodzajów, szczepów wirusow i bakterii..?!
  Jeszcze tylko do pracy w tym innowacyjnym laboratorium brakuje epidemiologa, lecz dzielnie zastępuje go doświadczona w bojach dzielna pani pielęgniarka...
  Zapomniałem jeszcze dodać w tej poezji wielce postępową myśl, że aspiryna jest dobra na wszystko, nawet na sex...

 • krk01

  Oceniono 13 razy -1

  ale dzban :D zapakowała meża córke i 3 malamuty i ucieklam bo w Polsce doszli do wladzy bracia Kaczyńscy jprdle :d :D mężowi to współczuję takiego nawiedzeńca

 • tomekzkanady

  Oceniono 7 razy -1

  Robimy miejsce dla 50,000 Polakow w Kanadzie. Jesli ktos jest zainteresowany zapraszam na forum EmigracjaDoKanady.CA

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 13 razy -1

  u nas w parafii bielanki też wchodzą z ojcem (dyrektorem) do sauny nago.
  i jest afera...
  oto podwójne standardy.

 • notremak

  Oceniono 9 razy -1

  A we Wolsce tylko z księdzem.
  I nie zwracają na to uwagi pobożni katorodzice z wiosek i miasteczek, osobliwie na wschodzie i południowym wschodzie Wolski.

 • bromba11

  Oceniono 29 razy -1

  Kolejny artykuł wpisujący się w linię wyborczej: "wszędzie lepiej niż w Polce, wszyscy lepsi niż Polacy."

 • smali

  Oceniono 2 razy -2

  Jak w Polsce ktoś chce znaleźć dobra prace to wystarcza chęci. Nie trzeba jeździć i dorabiać inne państwa. Kaczyński taki zły ze trzeba wyjeżdżać hoho przyznaj się ze nie radziłaś sobie w Polsce

 • 01kotek01

  Oceniono 12 razy -2

  W Gazecie to nawet w fińskiej saunie siedzi Kaczyński, gdzie nie zagłądnąć, to Kaczyński...?!
  To już nie jest śmieszne, lecz staje się chore i przybiera formę paranoi...?!
  Druga sprawa, niby tyle osób się wypowiadających, a przebija jeden styl, jakby tylko sama autorka artykułu się wypowiadała ?!
  Trzeba mieć jednak tą inwencję twórczą, pracując w Gazecie...?!

 • jkmjkm

  Oceniono 12 razy -4

  Szczerze mówiąc, mało kogo to obchodzi, czy Pani mąż wchodzi do sauny w majtach czy bez. Jeśli dal kogoś ma to jakiekolwiek znaczenie, to szczerze mu współczuję.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 11 razy -5

  "W Finlandii służba zdrowia wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Pacjent trafia najpierw do pielęgniarki, ta ocenia, czy w ogóle wysłać go do lekarza i jak szybko potrzebna jest taka wizyta". Czyli decyzję: leczyć czy nie podejmuje niekompetentna osoba. Dziękuję bardzo, to ja już wolę leczyć się w Polsce, nawet jeśli miałbym dłużej postać w kolejce

 • admjb

  Oceniono 23 razy -5

  KOLEJNY artykuł w którym polskie kobiety jadą za granicę.
  Kolejna propaganda i promocja innych krajów.
  Były już wszystkie kraje łącznie z Cyprem.
  Niech w Polsce zostają sami faceci - starzy kawalerowie i starzy nie mobilni emeryci.
  Jaka postępowa ta GW....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX