Doktor Al Rabeeah i król Abdullah z bliźniaczkami z Janikowa

Doktor Al Rabeeah i król Abdullah z bliźniaczkami z Janikowa (fot: materiały UM Janikowo)

społeczeństwo

15 lat temu w Arabii Saudyjskiej rozdzielono polskie bliźniaczki. "To wszystko było trochę jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy"

Gdy Polskę obiegła informacja, że operację rozdzielenia bliźniaczek syjamskich z Janikowa sfinansuje następca tronu Arabii Saudyjskiej, wybuchła sensacja. O dziewczynkach i ich matce pisały media w całym kraju. W tym roku mija 15 lat od operacji Darii i Olgi Kołacz.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (172)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • ze_co

  Oceniono 12 razy 8

  i daj tu wędkę ..

 • sander7777

  Oceniono 9 razy 7

  Po co takie artykuły? Tylko po to żeby pokazał całe skó... stwo komentujących.

 • sobieryba

  Oceniono 9 razy 7

  Na nic zasługi króla dla POLSKICH dzieci...Na polskiej ulicy od razu by wyłapał za swoją proweniencję.. ech

 • jakubek2011

  Oceniono 26 razy 6

  Jak nikt teraz nie pomaga.? Otrzymała pani Dąbrowska wyremontowany dom za który nic nie płaci. Władza lokalna pomaga dowozić dziewczynki na badania. Pomaga fundacja TVN , To jest nić????

 • state77

  Oceniono 7 razy 5

  Tradycyjna polska rodzina: ojciec odszedł, bo pił i nie płaci alimentów. Czyli dzieci są utrzymywane przez pracujących i płacących podatki na nie swoje dzieci gejów. Kościół też oczywiście zbiedniał od razu. Może pani Godek się zainteresuje i pomoże matce.

 • edna2

  Oceniono 21 razy 5

  Z artykułu nie wynika, jaki jest stopień niepełnosprawności dziewczynek. "Wymagają całodobowej opieki", a z drugiej strony "w przyszłym roku pójdą do liceum", "na WFie ćwiczą". Jeśli chodzą do szkoły, to rzeczywistą przeszkodą w podjęciu pracy przez matkę nie jest opieka 24/7, a system zasiłków, który demotywuje do pracy. Państwo powinno pomagać w kosztach związanych z niepełnosprawnością, ale już niekoniecznie całkowicie utrzymywać takie osoby.

 • czesarna

  Oceniono 9 razy 3

  Historia rozdzielenia siostrzyczek z Janikowa tkwi mi w pamięci. To było wydarzenie nieporównywalne z niczym więcej. Niespotykane dobro pojawiło się niby znikąd. Wiesława Dąbrowska matka dziewczynek obcuje z nimi na co dzień i na co dzień doświadcza nadzwyczajnej odpowiedzialności, w której jest i radość, i cały ciężar losu, jaki łączy, a zarazem izoluje prawie od reszty świata te trzy najbliższe i skazane na siebie osoby. Reakcje niektórych osób z ich otoczenia są tak trudne do zrozumienia, jak złożony i powikłany jest dalszy los tych trzech osób. Zjawisk, zdarzeń niecodziennych nie umiemy uplasować w rzeczywistości, a te trzy osoby tkwią w tym stanie permanentnie i dlatego między innymi zasługują na dużo więcej niż okazjonalny, prawie przypadkowy podziw. Życie, podobnie jak świat w ogóle nie są przystosowane do najtrudniejszego, ale nożna żywić nadzieje, że życie społeczne znajdzie jakiś sposób na praktyczne zrozumienie i życzliwość wobec losu.

 • chasingcars

  Oceniono 3 razy 1

  Pani Wiesławo, życzę pani i dziewczynkom nie tylko zdrowia, ale i odrobinę pokory. Zdecydowanie przejawia pani postawę roszczeniową. Nie ujmuję pani pracy i wytrwałości, które włożyła w opiekę nad córkami, ale miała pani niesamowite szczęście. W mojej rodzinie mamy kilkuletniego chłopczyka, który cierpi na siatkówczaka. Jednego oka nie ma w ogóle (ma protezę, potocznie nazywane sztucznym okiem), trwa walka o jego drugie oczko, które rak także zaatakował. Walka toczy się nie tylko o możliwość jakiegokolwiek widzenia w jedynym oczku, ale również o życie chłopca. Operacja w USA kosztuje 6 mln zł. Mimo iż chłopiec jest podopiecznym jednej z fundacji, w ciągu dwóch lat zebrano niecałe 40.000 zł. Ojciec dziecka dorabia, gdzie tylko się da (za psie pieniądze), matka zajmuje się chłopcem (wymaga całodobowej opieki). Czasem w weekendy chodzi po domach sprzątać ludziom. Oboje mają magistra, ale to nic nie znaczy w dzisiejszych czasach. Pani ma chociaż fach w ręku i mogłaby szyć w domu, jednak woli korzystać tylko z socjalu. Takich rodzin, jak ta, którą opisałam jest w Polsce tysiące. Miała pani i wciąż ma wyjątkowe szczęście, że trafiła na dobrego człowieka. Proszę więc nie robić z siebie męczennicy, bo tylko ubliża pani tym rodzinom, które walczą o swoje pociechy, bez jakiejkolwiek pomocy osób trzecich. Jeszcze raz, pokory!

 • marcinblonie

  Oceniono 3 razy 1

  W naszym kraju.... smutne.

 • coelka

  Oceniono 1 raz 1

  |W komunalnych czynszu nie płaca w socjalnych owszem ,chyba ,ze ona jest na specjalnych warunkach niz inni i jej płaca wyjatkowo. dopłate do czynszu mozna dostac jak sie spełni warunki ,ale dopłate mozna dostac nawet we własnosciowym mieszkaniu.

 • boo-boo

  Oceniono 2 razy 0

  No ale jak....saudyjczyk muzułmanin sfinansował ? Polskie klechy się nie kwapiły.

 • bunga-bunga

  0

  Warto przypominać dobre rzeczy.

 • bunga-bunga

  Oceniono 2 razy 0

  Przeciętny polski lekarz to też przeciętny suweren, chętnie podstawi nogę jak widać z opowieści. Oczywiście mówię o statystyce.

 • rzekaa

  0

  Ty chamie, prowokatorze!
  Myj nogi, śmierdzisz, padalcu

 • 2fat

  Oceniono 1 raz -1

  Polactwo to korwy.

 • martas8

  Oceniono 3 razy -1

  Droga mamo bliźniaczek da pani radę wrócić do pracy. Dziewczynki sie uczą eiec w tym czasie można pracować. Jestem osobą niepełnosprawną i moi rodzice pracowali i pracują. Jest pani dzielna. Dziewczyny na rehabilitację już można same zostawić jeżeli siedzą, mówią. Zawsze opłaci się pracować. Krawcowa to dobry zawód i jest ich mało. Trzymam kciuki. Powodzenia.

 • trusia29

  Oceniono 23 razy -1

  Współczuję pani i dzieciom tego co przeszły. Ale bez przesady - dziewczynki mają po 15 lat, chodzą na wiele godzin do szkoły. Matka nie może w tym czasie szyć, skoro jest krawcową? Chyba kluczem do tego jest tekst "bo straciłabym wszystkie świadczenia". Pewnie, lepiej całe życie brać. A emeryturę to skąd pani będzie miała?

 • fitt

  Oceniono 10 razy -2

  Polaskowa służba zdrowia jest sprywatyzowana nieoficjalnie na każdym etapie koniowalom do łapy.
  One sobie włosy wyrywały jaka kasa przeszła im koło nosa.
  A później robiły wszystko coby utrudnić i doprowadzić dziewczynki do śmierci przez zaniechanie.

 • cojestdoktorku

  Oceniono 15 razy -3

  sojusznik zdecydował, saudowie są ok, stad akurat teraz ten artykuł :)

 • gesipipek65

  Oceniono 34 razy -6

  Pani Dąbrowskiej wydaje się że do końca życia społeczeństwo będzi utrzymywać ją i jej córki ? Kobieto, weż siędo jakiejŚ pracy i stań się samodzielna.

 • hejeczka

  Oceniono 15 razy -7

  "do pracy wrócić nie może, ponieważ straciłaby wszystkie świadczenia" LOL i to chyba starczy na podsumowanie tej osoby.

 • antybandzior

  Oceniono 9 razy -7

  Mogła tam zostać...

 • veni.vici

  Oceniono 29 razy -7

  Przy okazji warto byłoby się dowiedzieć, ilu bliźniaków NIE ROZDZIELONO, bo - kuźwa - nie miał kto za to zapłacić. O tym jednak kapitalistyczne media dyskretnie milczą.

 • marcin.rawicz

  Oceniono 15 razy -7

  Może by tak coś napisać o wspaniałej medycynie, a nie o tym, kto płacił? Od lat wydaje się to ważniejsze od sukcesu operacji. Król płacił w każdym nagłówku

 • topiramax

  Oceniono 8 razy -8

  Była atencja, nadskakiwanie jak w okresie narzeczeńskim. Pani nauczyła się że ona i córki to osoby wyjątkowe. To psuje i odrealnia. Skończyło się. Trzeba było stanąć na własnych nogach jak wielu ludzi. Life is brutal. Nikt nas całe życie na rękach nosił nie będzie.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 14 razy -8

  Jeden dobry uczynek nie zmywa winy za tysiące ofiar muslimskiego terroryzmu sponsorowanych przez rodzinkę tego wieprza.

 • endriu641

  Oceniono 14 razy -8

  Takie ponure na zdjęciu.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 23 razy -11

  A jedna taka 'dziewczynka' uciekła o tych wujków, bo chcieli jej łeb obciąć...dobre!

 • Oceniono 51 razy -15

  Znam historie tej matki z dość bliska (mieszkam w Janikowie) i wiem że to jest straszna osoba która żeruje od 14 lat na tym co się wydarzyło i woda sodowa uderzyła jej do głowy. Wiecznie ma o wszystko pretensje i uważa że cały świat jest coś jej winien bo urodziła syjamskie bliźnięta. To jest straszan kobieta i wykorzystuje nieszczęcie własnych dzieci do zagarnięcia jak najwięcej benefitów dla siebie. Brak mi słów jak czytam taki artykół bo widać że autorka nie ma pojęcia co mieszkańcy sądzą o tej całej sytuacji a zwłaszcza władze Janikowa. Swoją drogą Prezydent Janikowa to bardzo fajny facet i powinien dostać medal za tą cierpliwość jaką wykazuje za pomoc tej kobiecie.

 • poochojek

  Oceniono 38 razy -28

  mimo wszystko dziwne to jakies, jakis nieszczery ten artykul, dlaczego w sklepie plakali?
  oczywiscie piekny odruch serca ksiecia ale to jest chyba dar te wszystkie operacje, apartament, kierowca, mieszkanie wiec chcialbym sie dowiedziec czy zostal zaplacony podatek?

 • rikol

  Oceniono 50 razy -42

  ciekawe że nie pokazaliście, ze niemowlaki były w hidżabach w szpitalu. Czyżby to was raziło? Jednocześnie Saudowie dotykają tych dziewczynek, co w ich religii jest zabronione. No ale to niewierne, to można obmacywać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX