Dworzec w Kutnie

Dworzec w Kutnie (fot: Flyz1 (domena publiczna, CC BY-SA 4.0))

w drodze

Dworzec Kutno. Można stąd było dotrzeć wszędzie, ale brzydota sprawiała, że "pękały oczy"

Kazik Staszewski, który w latach osiemdziesiątych często przesiadał się w Kutnie, nagrał z Kultem piosenkę "Polska", w której pytał: "Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy? / Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy". Przed Kazikiem Jeremi Przybora pisał: "O, Kutno! Wyprałoś mnie z uczuć jak płótno / O, Kutno! Okrutne Kutenko! Odjęłoś mi miłość jak ręką".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (115)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • qcleszek1

  Oceniono 8 razy 4

  Jak mawiali z Poznania Franowa " Na wschód od Konina Azja się zaczyna "

 • robkita

  Oceniono 5 razy 3

  Pamietajmy ze pieniadze na budowe infrastrukury pochodza z UE mimo klamliwych wypowiedzi niektorych prorosyjskich politykow z pis.

 • ajk52

  Oceniono 3 razy 3

  Andrzej Rosiewicz
  Podróż poślubna do Kutna:
  Miła, czemu jesteś taka smutna,
  gdy jedziemy już do Kutna złączyć nasz los?
  Pomyśl - kiedy już będziemy w Kutnie,
  może będzie jeszcze smutniej? Tak dzień i noc.
  Szkoda, jesteś jeszcze taka młoda,
  autentyczna twa uroda przykuwa wzrok.
  Lecz choć siedzę o krok, ty patrzysz w okno,
  a za oknem cały rok drzewa mokną,
  a za oknem wciąż deszczem pluszcze złowieszczy wiatr.

  Pomyśl - wszystko szybko tak przeleci,
  przyjdą potem na świat dzieci smutne, jak ty.
  Pomyśl - zaczną potem się dramaty:
  dzieci z mamą, z żoną taty, zaczną się łzy...
  Miła, czemu jesteś taka smutna?
  Dojeżdżamy już do Kutna złączyć nasz los.
  Pomyśl - kiedy już będziemy w Kutnie,
  może będzie jeszcze smutniej? Tak dzień i noc.
  Pomyśl - kiedy już będziemy w Kutnie,
  może będzie jeszcze smutniej? Tak dzień i noc.
  Tak dzień i noc. Tak dzień i noc. Tak dzień i noc?

 • ualraig_leamhnach

  Oceniono 2 razy 2

  I jeszcze skojarzenie. Wprawdzie bezpośrednie połączenie pasażerskie do Amsterdamu (słynny pociąg EN Jan Kiepura) rzeczywiście zostało zlikwidowane kilka lat temu, ale kilka razy w tygodniu przyjeżdżają pociągi kontenerowe z Rotterdamu na terminal intermodalny w Kutnie (drugi pod względem wielkości w Polsce). A z drugiej strony z Chin, Rosji i wielu innych lokalizacji. I te pociągi mają o wiele większe znaczenie dla rozwoju gospodarki niż jedno połączenie pasażerskie, a kto chce, ten dojedzie do Amsterdamu z jedną przesiadką w Berlinie. Refleksja Dawida Dziedziczaka z początku artykułu jest wyjątkowo dziwna. Dla współczesnego człowieka jest oczywiste, że firmy z Kutna są takim samym elementem światowego obiegu gospodarczego jak firmy z Olsztyna, Rzeszowa, Torunia, Poznania czy Warszawy. Sam pracuję w jednej z takich firm, która ma przede wszystkim kontrahentów z zagranicy - i co, miałbym się czuć gorszy, że firma jest zlokalizowana w Kutnie, a nie na przykład w Warszawie? Takie myślenie to przeżytek epoki dawno minionej i trochę wstyd, że dziennikarz radiowy (czy jakikolwiek) je reprezentuje.

 • wlkp88

  Oceniono 1 raz 1

  Kutno podobnie jak Krzyż ,tylko że krzyz ma dłuższą historie .Ale podobne stacje

 • starveling

  Oceniono 1 raz 1

  Mimo wszystko st. Kutno najbardziej znana była ze "Zmienników", a zwłaszcza z obowiązku wchodzenia do restauracji w obuwiu i z ""Podróżny pamiętaj ..."!

 • Stan Kol

  Oceniono 5 razy 1

  Dworzec w Kutnie, jak wszystkie budowle, wymaga okresowej modernizacji i tyle. Jakieś głupawe podśmiechujki z PRL-u rodzą się w głowach reporterów po zaocznych studiach licencjackich. Kutno zapisało się źle w historii bo to tam kolejarze piłsudczycy rozkręcili tory i nie dojechało do Warszawy wojsko na pomoc Prezydentowi RP w 1926 r. Ale to odrębna historia, pomnik puczysty stoi na głównym placu w mieście. Dla nas w Kutnie zaczynał się wielki świat.

 • striepo

  Oceniono 1 raz 1

  Przejeżdżałem wczoraj, ku mojemu zdziwieniu na zewnętrznych ścianach z kazdej strony, we wszystkich wykuszach okiennych, narożnikach GRZYB ... masakra, kto to budował? remontował znaczy się

 • libero1963

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Redaktor, duży szacun, Pani "towarzystwo" z pracy w GW powinni od Pani się uczyć. Fajnie Pani pisze, dziękuję.

 • slim.girl

  Oceniono 1 raz 1

  mnie najbardziej powalił dworzec Stalowa Wola Rozwadów (podobno go remontują) i wakacyjne przeboje Krynica Morska (tu można było podziwiać dzieło tylko z zewnątrz) i Zakopane-a szczeglnie wystrój wnętrza

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 1 raz 1

  Ojtam, dworzec kolejowy w Oleśnicy...jeszcze większy syfilis!

 • kresedebarg

  Oceniono 7 razy 1

  gdyby nie Unia dalej by straszył , jak i cała Polska zresztą

 • greencoffee

  Oceniono 1 raz 1

  Ktos o Kutnie,
  Pisano okrutnie.

 • ualraig_leamhnach

  Oceniono 1 raz 1

  A ja się zastanawiam, dlaczego Kutno wzbudza tak dużo negatywnych emocji u wielu spośród piszących komentarze. Dworzec zupełnie normalny, jak wiele w Polsce, które przeszły remonty. Perony w przebudowie, która oficjalnie potrwa do 2020, a w rzeczywistości pewnie dłużej (kto obserwuje tempo inwestycji PKP PLK i obecne problemy na rynku budowlanym, ten wie, dlaczego tak długo to trwa). Poza tym Kutno to zwykłe miasto. W polskich warunkach średniej wielkości, z dobrze rozwiniętym przemysłem, całkiem sporą liczbą remontów i inwestycji. Nie wiadomo, dlaczego dla wielu ludzi jest synonimem wszystkiego, co najgorsze, jakiegoś wzorcowego turpizmu. Można znaleźć kilkadziesiąt ciekawszych miast, ale można znaleźć również setki mniej ciekawych. Kutno w Polsce nie wyróżnia się in minus ani wyglądem, ani sytuacją gospodarczą (która według wielu wskaźników statystycznych per capita jest powyżej średniej). Podobną rolę w dyskusjach internetowych pełnią Radom czy Sosnowiec, którym naprawdę dużo brakuje do najbardziej zaniedbanych miast w Polsce, a mimo to jakoś ciągle skupia się na nich niby-żartobliwa niechęć i pogarda.

 • yurek.wieczorek

  Oceniono 3 razy 1

  Jest taki dworzec Bedlno Radzynskie który robi za Radzyn Podlaski. Budynek po lekkim remoncie oczywiście nieczynny ale elewacja już zniszczona. Ludzie marzną a pkp odpoczywa po remoncie.

 • mer1lin

  0

  Byłem kiedyś maszynistą. I kiedy przejeżdżałem przez Kutno ,zawsze mi było bardzo smutno.

 • kmrp

  0

  Ja bardziej płaczę po zlikwidowanych lokalnych liniach kolejowych, np. Szlachta-Smętowo, Skarszewy-Starogard Gd.-Skórcz, Pszczółki-Kościerzyna, itp. Likwidatorom lokalnej kolei w Polsce KULA W ŁEB! A Kutno zawsze będzie ważnym węzłem, czy przed remontem dworca czy po.

 • ultraviolet24

  0

  Pani Olgo Gitkiewicz, co z Pani za dziennikarka skoro nie zadała sobie Pani trudu by poznać kategorię pociągów. Otóż pociągi TLK należą do spółki Intercity

 • parasema

  0

  Kutno? Zobaczcie sobie Rzeszów. Sam budynek dworca OK, ale perony wyglądają tak samo, jak 50 lat temu. Wot, stolica innowacji.

 • wuefista66

  0

  Kto nie był w Kutnie ten nie zna "Życia"

 • pawelekok

  0

  Kurcze, przypominaja mi się młode lata studenckie za komuny. Wszystkie dworce wyglądały podobnie. Autobusowe jeszcze gorzej, bo na wielu nie było nawet restauracji. Jeśli to co było wtedy wydające posiłki i napoje można nazwać mianem restauracji, bo były obskurniejsze od najgorszego baru mlecznego. Niestety, tylko wyjątkowo załapywałem się jeszcze na początku do ekskluzywnych restauracji kolejowych w pociągach ekspresowych, gdzie prócz ciepłego posiłku można było np. kupić eksportowego żywca. Ale to się kończyło jeszcze przed rokiem 1980. Potem już tylko pociągi dalekobieżne przejeżdżające przez Warszawę miewały czasem wagony restauracyjne, w których prócz herbaty czasem można było jeszcze kupić kanapkę. Pamiętam w jakim szoku byłem jadąc w 1981 do Bułgarii, kiedy w restauracyjnym kupiłem obiad z daniem mięsnym o porcjach porównywalnych z dzisiejszymi restauracyjnymi i butelkę rumuńskiego wina. Za to wracając do dworców w Polsce wtedy, na większości mniejszych, w ubikacje to była dziura w ziemi nad którą się kucało, a smród zwalał z nóg. Zero papieru toaletowego a pomysł z umywalką do rąk wzbudzał szalony śmiech.

  Miało to jednak pewien posmak przygody dla młodego człowieka, który czuł się jak podróżnik w dzikim kraju na pograniczu cywilizacji.

  Pozdrawiam tych, którzy wołają komuno wróć.

 • pawelekok

  0

  Jezu, przecież za komuny tak wyglądało 99% dworców nawet od Kutna większych. Albo gorzej. Np. Koluszki, albo gorzej. Czemu się tak Kutna uczepiliście? Z czasów komuny praktycznie poza centralnym w Wawie i kilku największych miast, gdzie raczej chodziło o skalę, a nie jakość nie pamiętam dworca, który by nie śmierdział i nie miał rozpadających się peronów.

 • ratlerek.hitlerek

  0

  No i co z tego, że wyremontowano dworzec, skoro nie można na nim spać? Ja na przykład nie jestem bezdomnym (przynajmniej na razie, nie wiadomo jak długo jeszcze?), ale lubię dworce, na których można przenocować, a SOK-iści nie czepiają się i nie walą mandatami.

 • ryslew2061

  0

  Jeśli Kazik wsiadał w Toruniu w pociąg relacji Zakopane-Olsztyn, to się od Kutna zdecydowanie oddalał (w kierunku Olsztyna właśnie). I jest jeszcze jedna piosenka, w której ten dworzec występuje: śpiewał ją Rosiewicz z zespołem Asocjacje Hagaw. Jedna z fraz brzmiał tak: "Miła, czemu jesteś taka smutna?/ Dojeżdżamy już do Kutna."

 • 0

  Kto w Kutnie nie byl ten zycia nie zna-powiedzenie znane w latach 60-tych gdy z Bydzi Kujawiakiem
  tam zasuwalem. Pozniej sklad sie dzielil. Ja do Lodzi a ci bardziej uprzywilejowani do W-wy.

 • krysluk

  0

  Pamiętam jeszcze piece w poczekalni i kompletnie "nieczytelny" megafon. Na szczęście sklepiki niedaleko dworca działały do późnej nocy. Żuleria ogólnie była miła.

 • glemp1

  0

  O Ku... O Kutno!

 • mondokane

  0

  Polecam bistro na dworcu w Kutnie!

 • pawelekok

  Oceniono 1 raz -1

  Od blisko 15 lat nie jechałem żadnym polskim pociągiem i jestem wdzięczny losowi za to, że nie musiałem.

 • compor

  Oceniono 3 razy -1

  tak właśnie wygląda Kacza Wolska :)

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz -1

  W latach 80 i 90 takich dworców w Polsce było wiele, czy Kutno czy Radom to w nocy jeden diabeł, no, z Kutna mozna było w nocy gdzieś pojechać, z Radomia nigdzie.

 • alina460

  Oceniono 3 razy -3

  Co za nuda!!!

 • desperez

  Oceniono 23 razy -3

  Jeżdżą tędy pociągi PKP Intercity, Kolei Wielkopolskich, TLK, Kolei Mazowieckich, Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Linii Aglomeracyjnej.
  autorze, naprawdę?? TLK to nie jest pociąg należący do PKP IC ? po 10 latach od przejęcia pociągów pospiesznych od PKP PR przez PKP IC - DALEJ MOŻNA TAKIE BZDURY PISAC? co to jest ŁÓDZKA LINIA AGLOMERACYJNA? ŁKA jak już..

 • zxraf48kb

  Oceniono 12 razy -6

  Jeszcze była nie mniej słynna piosenka "Podróż poślubna do Kutna", ale na Rosiewicza, teraz jest pewnie zapis w GW i nie wolno nawet wspomnieć ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX