Aleksandra Łogusz i Maciej Margas

Aleksandra Łogusz i Maciej Margas (fot. mat. prasowe)

Z miłości do latania i Polski. Jak para fotografów miesiącami robiła zdjęcia z samolotu

Żeby sfotografować najbardziej rozświetlone polskie miasta, spędzili w powietrzu 40 godzin. Raz zdarzyło się, że wynajęty przez nich pilot zapomniał kluczyków, a innym razem w samolocie nie dało się otworzyć okna...

Zaczęło się od Warszawy, ponieważ tu mieszkają. Aleksandra Łogusz i Maciej Margas wydali album "WARSAW ON AIR", i na jakiś czas byli przekonani, że temat zdjęć lotniczych mogą już odhaczyć. Ale po tym, gdy zbiór zdjęć stolicy dostali Kate i William, pojawiły się pytania, czy zamierzają też sfotografować inne miasta. I tak, po ponad 15 miesiącach, powstał album "POLAND ON AIR".


Okładka albumu ''POLAND ON AIR'' (fot. mat. prasowe)

- Trzeba było coś wybrać. Wyszliśmy z prostego założenia, że tam, gdzie mieszka najwięcej ludzi, nocą będzie najjaśniej, a to nocne zdjęcia z powietrza są naszą specjalnością. Ostatecznie wybraliśmy 12 największych pod względem ludności miast: Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk (później rozszerzyliśmy zdjęcia na całe Trójmiasto), Szczecin, Lublin, Katowice, Rzeszów, Poznań, Bydgoszcz, Białystok. Na deser odwiedziliśmy jeszcze Bielsko-Białą, z której pochodzę oraz Toruń - opowiada Aleksandra Łogusz.

Gdyby wszędzie dolatywali z Warszawy, robili kilka kółek nad wybranym miastem i wracali, koszty całego projektu urosłyby do olbrzymich rozmiarów. Dlatego postanowili w każdym z miast poszukać pilotów i samolotów. I tu, jak wspominają, zaczęła się prawdziwa zabawa. - Zgranie ze sobą dostępności pilota, samolotu, pogody, i zaplanowanie naszego przyjazdu, okazało się karkołomnym zadaniem. Nigdy nie było tak, żeby wszystko poszło zgodnie z planem - przyznają.


Warszawa z lotu ptaka (fot. Maciej Margas)

Kiedy na przykład wstali o trzeciej w nocy, żeby sfotografować wschód słońca nad Warszawą, po dojechaniu na lotnisko okazało się, że w samolocie nie da się otworzyć okna. Kiedy już się udało, to radio oraz akumulator przestały współpracować... Innym razem bardzo się spieszyli, żeby dojechać do Piotrkowa Trybunalskiego i polecieć nad Łódź. - Gdy mieliśmy już rozkładać sprzęt, okazało się, że nie ma kluczyków. Pilot, który wcześniej latał tym samolotem zabrał je ze sobą, a sam poleciał gdzieś innym samolotem, i nie wiadomo kiedy wróci - relacjonuje Maciej Margas. 


Łódź z lotu ptaka (fot. Maciej Margas)

Wyzwaniem okazał się również Kraków, gdzie para długo nie mogła znaleźć pilota. W końcu zdecydowali się robić zdjęcia o wschodzie słońca startując z Nowego Sącza. - Wyjechaliśmy o pierwszej w nocy, żeby być na miejscu o 6 rano, i od razu wsiadać do samolotu. Niestety zaskoczyła nas taka mgła, że o starcie nie było mowy. Po kilku godzinach, kiedy się rozpogodziło, przepadła nam rezerwacja samolotu. Na szczęście pan, który miał rezerwację po nas, kiedy usłyszał co chcemy zrobić, odstąpił nam samolot - wspominają.


Kraków z lotu ptaka (fot. Maciej Margas)

Nadlecieli nad Kraków po południu i, decyzją kontrolerów lotu, mogli przelecieć jedynie obrzeżami miasta. Dopiero przy kolejnym, trzecim już podejściu, również o wschodzie słońca, udało się im przelecieć nad centrum, obok Wawelu oraz Rynku. Ostatnim miastem na trasie fotografów był Gdańsk. - Tam również mieliśmy sporo problemów organizacyjnych, bo brakowało samolotów. Dlatego po miesiącach poszukiwań, w końcu wystartowaliśmy z Elbląga. Pozwolono nam polecieć jedynie wzdłuż linii brzegowej, a nam najbardziej zależało na gdańskiej Starówce. Nie wyobrażaliśmy sobie "POLAND ON AIR" bez Miasta Wolności - mówią zgodnie.


Gdańsk z lotu ptaka (fot. Maciej Margas)

Za drugim razem już myśleli, że będzie podobnie, ale w ostatniej chwili, kiedy byli już po drugiej stronie miasta, kontrolerzy pozwolili im polecieć prostą drogą na lotnisko. Dzięki temu mieli jedną jedyną szansę, by sfotografować centrum Gdańska: - Pewnie pojawią się komentarze, że mogliśmy zrobić to wszystko z dronów. Owszem, mogliśmy. Ale dronem zazwyczaj nie można polecieć w mieście wyżej niż 100 metrów. A my chcieliśmy pokazać Polskę z wyższej perspektywy, choć w albumie są dwa zdjęcia wykonane także z dronów.


Szczecin z lotu ptaka (fot. Maciej Margas)

Autorzy podkreślają, że tak trudnego i wymagającego projektu nie udałoby się im zrealizować, gdyby nie osoby, które wspierały ich przez crowdfunding, oraz partnerzy, którzy pomogli sfinansować projekt.


Maciej Margas i Aleksandra Łogusz podczas pracy (fot. Aleksandra Łogusz, Maciej Margas)

Maciej Margas. 25-letni fotograf i operator filmowy. Laureat nagrody Grand Press Photo, wyróżniony w International Photography Awards. Autor najpopularniejszego filmu timelapse o Polsce - "WARSAW 24H timelapse". Portretuje stolicę Polski od 2009 roku.

Aleksandra Łogusz. Fotograf wysokościowy. Zdjęcie jej autorstwa zdobyło tytuł Zdjęcia Roku. Założycielka wydawnictwa i sklepu z wydrukami www.polandonair.com oraz współautorka albumów "WARSAW ON AIR" oraz "POLAND ON AIR".

Album ''POLAND ON AIR'' (fot. mat. prasowe)
Album ''POLAND ON AIR'' (fot. mat. prasowe)

Angelika Swoboda. Dziennikarka Weekend.Gazeta.pl. Zaczynała jako reporterka kryminalna w "Gazecie Wyborczej", pracowała też w "Super Expressie" i "Fakcie". Pasjonatka psów, mądrych ludzi, kawy i sportowych samochodów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, to wypróbuj nasz nowy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

KLIKNIJ, BY ZAPISAĆ SIĘ NA NEWSLETTER

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (85)
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 20 razy 18

  polskiego tytułu nie było?

  bo 'on air' nawet angielskojęzyczni nie zrozumieją

 • snowboarder

  Oceniono 19 razy 17

  Ten tytul nie ma kompletnie sensu, rozumiem, ze to kolejny PolEnglish dziwolag? "On air" kojarzy sie tylko i wylacznie z radiem lub telewizja.

 • kasia_swiderska

  Oceniono 11 razy 9

  Artykuł ukazał się 22 grudnia, a ostanie zdanie artykułu
  Wystawę "POLAND ON AIR" można odwiedzać do 18 grudnia na 35. piętrze wieżowca Warsaw Trade Tower, ul. Chłodna 51. Wstęp kosztuje 8 zł.

  Czy ktoś z czytających zdążył???

 • vincento_mocca

  Oceniono 18 razy 8

  Ludzie, co z wami, więcej pozytywnego podejścia, mniej narzekania, proszę, praca jaką ci fascynaci włożyli w powstanie tego albumu na to zasługuje. Czy to już jakaś epidemia, że wszystko musi być anonimowo (przepraszam za słowo) obszczekiwane ?

 • klm747

  Oceniono 14 razy 8

  super zdjęcia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX