Służące z dziećmi w Garwolinie, 1939 rok

Służące z dziećmi w Garwolinie, 1939 rok (fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, NAC 107-895-5)

wywiad Gazeta.pl

Polskie służące. ''Robiły wszystko, żeby jak najszybciej wyjść za mąż i rzucić służbę''

Panie najbardziej się bały tego, że mieszkanie zostanie okradzione. Co się czasem rzeczywiście zdarzało, bo służące były wobec miejskich lowelasów bardzo łatwowierne - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (62)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • adashofman1

  Oceniono 2 razy 0

  Taka prawda, dopiero komuniści trochę ucywilizowali ten czwarty świat nad Wisłą.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 8 razy 0

  "Zmieniło się to dopiero w 1933 roku, kiedy w przepisach zagwarantowano służbie prawo do urlopu po roku pracy."

  A w USA się nie zmieniło bo rząd nie jest do gwarantowania czegoś służącym za czyjeś pieniądze. Jak nie chce niechaj nie słuzy i do u.... śmierci żyje dziewucha w chlewie i nigdy nie zobaczy pociągu.

  Chociaż w USA rząd służbie nic nie gwarantuje, miliony imigrantów prą właśnie do USA żeby tam służyć, kosić trawę, rwać badyle i harować na wszelkie możliwe sposoby. Nie do Chin. A każda Ukrainka co służy w Polsce z prawami do urlopu i masła, natychmiast z entuzjazmem by poleciała służyć w okrutnych USA pod butem okrutnego rasisty i gwałciciela który tam rządzi..
  Lewactwo to degenerująca mózg choroba psychiczna.

 • janptak

  Oceniono 8 razy 0

  "Od lat 30., pod warunkiem opłacania składek, służące miały prawo do emerytury od 70. roku życia. Bardzo późno, ale sporo z nich tej emerytury dożywało." Hehehe, przypomni mi ktoś, od ilu lat chcieliby teraz te emerytury wypłacać nasi miłościwie panujący? Obecni i poprzedni?

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 7 razy -3

  "Większość paniczów przechodziła inicjację seksualną ze służącą."

  Był to jedyny raz, kiedy służąca miałą szansę na seks z gentlemanem, czyli o osobą piśmienną i mniej smrodliwą i z minimalnym ryzykiem złapania syfa niż patnerzy do których miała dostęp przez całe życie. Fakt, że dla niektórych dziewuch służących było to szkodliwe, bo wskutek tego miały później obrzydzenie do seksu z chamstwem i proletariatem miejskim. Tak jak jak kiedy się poleci pierwszą klasą i potem nie można się przyzwyczaić do chamstwa w klasie ekonomicznej.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 15 razy -7

  I komu to przeszkadzało ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX