Rozwarstwienie społeczne w Albanii jest widoczne na każdym kroku

Rozwarstwienie społeczne w Albanii jest widoczne na każdym kroku (fot. Shutterstock)

wywiad gazeta.pl

Małgorzata Rejmer: Policjanci powiedzieli, żebym napisała, że Albania jest krajem szaleńców

Często słyszałam, że przyjechałam do kraju, z którego wszyscy chcą wyjechać, bo więcej Albańczyków mieszka za granicą niż w kraju - mówi Małgorzata Rejmer, autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (182)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • shane00

  Oceniono 3 razy 3

  "Kelner podczas składania zamówienia" - jesli kelner jest podmiotem to orzeczenie powinno brzmieć "przyjmowania zamówienia" no chyba że w Albanii kelnerzy składają zamówienia...

 • qcleszek1

  Oceniono 3 razy 3

  Historia białych czeków , to coś na kształt Wałęsowskich 100 milionów . Albańczycy chcieli znieść komunę i wprowadzić SUPER KOMUNĘ a nie bezwzględny kapitalizm . Trochę jak u nas .

 • chimi-churi

  Oceniono 3 razy 3

  Najwięcej budowlańców w UK to jednak Brytyjczycy. Gdyby przeczytali jak w Albanii patrzą na ich pracę to jeszcze by się nabawili kompleksów😂

 • mniklasp

  Oceniono 15 razy 3

  Rejmer mieszka wtym kraju ale niewiele wie , to sa sterotypy i powszechna wiedza dla Polakow mojego pokolenia. Bzdura jest pisanie ze Albania miala wloska telewizje w okresie Hodzy, nie miala az do 1990 roku. Byla zupelna izolacja w kazdej sferze zycia , nie byla tam zadnego dziennikarza przez 45 lat, zadnego, nawet chinskiego poniewaz tylko Chiny i Albania mialy bardzo slabe kontakty. Sowieci nigdy nie mieli zwiazkow z Albania .

 • dajtondo

  Oceniono 15 razy 3

  Pisze Pani: "W polskich wyobrażeniach pokutuje jeszcze stereotyp kraju osiołka, starego mercedesa, dziur w drodze i zemsty krwi". Ale to właśnie Pani kreowała takie stereotypy w swoich wcześniejszych artykułach o Albanii, typu "Tirana. Tyran, kolor, rana" (2016), w tekście o Albankach jako kobietoidach. To Pani zadawała pytanie: "Albania: perełka Bałkanów czy kawałek Azji w Europie?". Jaki stereotyp Albanii wykreuje "Błoto słodsze niż miód"? Czym się teraz Albania Pani naraziła?

 • bratjolki

  Oceniono 2 razy 2

  Oj ciekawe. Oczy otwiera.
  Ale.... podanie ze " sami Albańczycy demolowali szkoły i szpitale w przypływie radości..." jest taką samą politycznie poprawnà bzdurą jak pisanie ze Murzyni w USA spalili ćeierć dzielnicy Koreańskiej i obrabowali własne sklepy w proteście ze biały policjant bla, bla, bla....
  Gdzie płonący Berlin po upadku muru? Demolka w Polsce czy rabowane szpitale w nowo niepodległej Łotwie?
  Proszę pani. Grupy społeczne budują kultury. Mamy kultury lepsze i kultury gorsze. To jest fakt. Albania nie jest tu wyjątkiem.
  Ten proces trwa i kultury upadają oraz wzrastają w zależności od tego jakie tworzące je ludy mają aspiracje. Widać to wokoło i na wsktoś historii. I Murzynom i Albańczykom należy życzyć jak najlepiej ale tworzenie bzdurnych uspraeiefliwień spycha ich z powrotem tam, skąd powinni jak najszybciej wyjść.

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 2

  kolejna swietna ksiazka o Balkanach , wiele lat mieszkałem w Bulgarii i wciąż jezdzilem po calych Balkanach w ogole dużo podróżuje na przestrzeni 50 lat mogę dużo o tym rejonie swiata powiedzieć dużo Mogę oczywiście wybrzydzać i czeoiac się szczegolow ale to jest nieważne raczej skupiam się na pochwałach i miejscami czytając ta ksiazke jakbym był u siebie w domu również swietnie się czuje w tym swiecie o Albanczykach trzeba oowiedziec ze mam raczej mnistow dla nich szacunku - to co przezyly tam cale pokolenia budzi respekt po prostu - teraz w zderzeniu z zupełnie nowym swiatem przzywaja podobnie jak cale Balkany stress niespełnionej bajki i wyobrazen o swecie
  to jeszcze raz upewnia mnie w tym ze wszystko o czym mówimy dzieje się w glowach - to tam zaczyna się i konczy nasz pogląd na swiat i nas samych - a zmiana tego jest zawsze bolesna i trudna - to dotyczy również POlski - ale obserwacja tego zjawiska wlasnie pomaga zrozumieć sytuacje Polski gdzie ludzie tez nie byli przygotowani na wolny rynek i kapitalizm i nadal nie sa - ale to nie ma zadnego porównania z Albania - bo oni byli w czarnej dziurze po prostu

 • czesarna

  Oceniono 1 raz 1

  Kontrast jest najwyraźniej, najjaskrawiej widoczny - także najbardziej rażąco bolesny - tam, gdzie skrajności są najodleglejsze, a tym samym niemal nie do przeskoczenia. Tam prawie gwarantowana jest trwałość, niezminność obserwowanego stanu. Przekleństwo lub piętno dla jednych jawi się "błogosławieństwem" dla drugich.

 • anonim500

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Małgorzato, dziękuję za oprowadzenie po Tiranie ( 14.07). Bardzo miło spędziło się ten czas. Niech się Pani tam dobrze wiedzie i życzę dalszych sukcesów.

 • gr_ub_y

  Oceniono 13 razy 1

  "Dzisiaj w Albanii wśród ludzi na wysokich stanowiskach jest bardzo wiele dzieci i wnuków ludzi nomenklatury."

  Znamy to z Polski. Tutaj jest dokładnie tak samo.

 • tetradrachma

  Oceniono 11 razy 1

  No popatrz Pan, taka se kurna, jedzie do Albanii, pisze ksiązke, bierze niezła KASSSE, a my tu musiem "za miske ryżu"..... zapie...ć !!!!

 • flamengista

  Oceniono 7 razy 1

  To rozwarstwienie w Albanii jest naprawdę szalone. Kraj po prostu biedny, a ceny niemal wszystkiego w Tiranie takie jak na Nowym Świecie w Wa-wie albo i wyższe. Absurdalnie drogie restauracje, dobry hotel 2 razy droższy niż w Krakowie czy Warszawie. A ceny na lotnisku dorównują tym z Oslo i Helsinek. To chyba celowe działanie, by "plebs" nie miał przypadkiem ochoty dołączyć do towarzystwa. Pralnie pieniędzy robią swoje, ale jeszcze więcej - pieniądze przesyłane przez migrantów.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 2 razy 0

  Albańczyk to taki Polak do kwadratu!

 • titta

  Oceniono 2 razy 0

  "Jakby Albańczycy chcieli powiedzieć, że to wszystko nie jest ich. Jakby to, co miało być wspólne, należało tylko do władzy, do autorytarnego systemu. "
  To samo mozna napisac o znacznej grupie Polakow. Nie czuja, ze to jest ich, ze od nich samych cos zalezy. "Wladza ma, to da."

 • lont12

  0

  a Kazimierz Mijal sobie Albanię chwalił

 • Córka Adama

  Oceniono 32 razy 0

  spoleczenstwo genetycznie i kulturowo przygotowane do przestepczosci, w tym tej wielkiej - zorganizowanej (handel narkotykami, ludzmi, bronią itd.)

 • gr_ub_y

  Oceniono 11 razy -1

  "Wybrano parę kozłów ofiarnych, a reszta - urzędnicy, sędziowie, prokuratorzy - została na swoich stanowiskach"

  Dokładnie tak samo jak w Polsce.

 • brys47

  Oceniono 8 razy -2

  Tak jak z każdego muzułmańskiego kraju

 • leonleonidas

  Oceniono 6 razy -2

  Albania to lotniskowiec USA.
  Dodatkowo finansowany pzez mafie wszelkich masci i Krola Saudiego (Arabia Saudyjska).

 • zembaty66

  Oceniono 7 razy -3

  Niewymienione komunistyczni sędziowie, nierozliczeni komunistyczni aparatczycy i zbrodniarze, ich rodziny bez zakazu sprawowania urzędów to przecież ESENCJA DEMOKRACJI. Przynajmniej tak mówi nasza opozycja...

 • Danuta Wapsza

  Oceniono 9 razy -3

  albania po co pani tam pojechala, i w ogole te opisy nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia, albania to gangrena, kraj narkotykow i bezprawia.Grecy drogo zaplacili za w puszczenie ich do siebie.zeby pisac trzeba najpierw przezyc sporo lat w danym miejscu ,inaczej piszemy zeby pisac

 • ubudubu4

  Oceniono 17 razy -3

  Czyli tak samo jak w Polsce resortowe pokomunistyczne dzieci zawłaszczyły państwo i trzymają się krzycząc że "ma być tak jak było".........heee..

 • doomsday

  Oceniono 26 razy -4

  W Albanii pracuje tysiące młodych Włochów w call centrach. Zarabiają mniej. niz mogli by zarobić we Włoszech, ale i tak więcej, niż wydają na życie. Zresztą to samo jest w Polsce. Pani autorka zapomniała dodać, że ci uprzywilejowani , trzymający władzę, wykształceni są z Żydowskich rodzin, podobnie jak w Polin.

 • wycietytoja

  Oceniono 20 razy -4

  1.Oczywiscie,ze sa gotowi na wyjazd,aby rozkrzewiac slowo proroka oraz nawiazywac przestepcze kontakty.
  2.Pani sie niestety zbisurmanila.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 19 razy -5

  Albania raczej nigdy nie bedzie normalnym krajem. Problemem sa ludzie ... bardzo przywiazania do swoich pasterskich tradycji, jakies dziwne tradycje reguluja im kazda sfere zycia, na to wszystko nakladka z muzulmanskiej religii ...
  Co do tych swietnie wyksztalconych albanczykow to raczej zart, prawda ? tak sie sklada ze w Londynie jest ich sporo. Jest tez sporo uni, a studenci z tego kraju statystycznie nie wystepuja. Problemem moze byc srednie IQ w tym kraju ... na poziomie lekkiego uposledzenia umyslowego ...

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 17 razy -5

  "W Albanii z miasta do miasta można było się dostać tylko autobusem, a że były one zwykle przeładowane, kierowca sam decydował, kogo zabierze. W ogóle decydowanie o sobie było mocno ograniczone"

  Komuna wieczne żywa. Obecni komuniści też chcą nam zabrać wolność i poczucie wolności pakując do komunikacji miejskiej.

 • kl003

  Oceniono 22 razy -6

  Głównym problem Albanii to kłamstwo islamu. Gdyby zostali chrześcijanami ich kraj od razu by wyglądał inaczej i może już był w UE. Nie żal mi muzułmanów.

 • hong2

  Oceniono 27 razy -11

  ‘Mialam albanskiego chlopaka ‘ dziekuje dalej czytac nie musze, juz wiem o panience wszystko.

 • smiki48

  Oceniono 23 razy -11

  W Albanii jak pisze autorka nie dokonano dekomunizacji i nadal tam rządzą postkomuniści. Zupełnie mi to przypomina polskie sądownictwo. U nas też pozostali komunistyczni sędziowie. Ciekawe czy ludzie z KOD pozytywnie oceniają sytuacje w Albanii?

 • jack3yp

  Oceniono 51 razy -17

  Dzisiaj w Albanii wśród ludzi na wysokich stanowiskach jest bardzo wiele  dzieci i wnuków ludzi nomenklatury. Dlaczego? Dlatego, że tylko rodziny komunistycznych dygnitarzy miały dostęp do najlepszego wykształcenia i mogły gromadzić odpowiedni kapitał społeczny i nadal są na pozycji uprzywilejowanej. Dzieci nie są zainteresowane rozliczeniem rodziców.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Czy to nie są czasem rodzime resortowe dzieci i wnuki...?
  Nie, nie i jeszcze raz nie...
  W Polsce czerscy nie mogą się mylić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX