Marek Piestrak

Marek Piestrak (fot: Adam Kozak/ Agencja Gazeta)

wywiad Gazeta.pl

Marek Piestrak: Każda produkcja to była jedna wielka przygoda i improwizacja

- Na nakręcenie sceny z mostem mieliśmy trzy godziny. Do tego był on w takim stanie, że przebywanie na nim groziło śmiercią całej ekipy - wspomina po 30 latach od premiery "Klątwy Doliny Węży" reżyser, Marek Piestrak.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (109)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • dlugi48

  Oceniono 17 razy 5

  Reżyser ma ciągle dobra samopoczucie. Długo pożyje. Według mnie już w czasach, gdy nakręcono tę klątwę, to był straszny i naiwny gniot. Wtedy właśnie go oglądałem, potem już nie.

 • tinley

  Oceniono 21 razy 5

  Wilczyca jest świetnym filmem opartym na fantastycznym scenariuszu. Niestety produkcja tego filmu to już stan wojenny ze wszystkimi tego konsekwencjami - czyli biedą. Film położył też aktor grający głowną rolę K. Jasiński który nie potrafił jej ani zbudować, ani zagrać.
  Klimat tego filmu jest jednak niesamowity choć rażą momenty zwykłego niechlujstwa i roboty na kolanie.
  Generalnie filmy Puestraka to fajne pomysły ale wykonanie to już inna sprawa. I dlatego często przypisuje mu się kategorie B

 • gomory

  Oceniono 4 razy 4

  Film był kompletną padaką. Dobrze, że oglądałem go jako nastolatek to przynajmniej cycki pod prysznicem doceniłem. W momencie powstania film był wyśmiewany przez publikę z powodu totalnej nieudolności. Krytyka nie zostawiła na nim suchej nitki, a tutaj proszę, zadowolony reżyser :). Jeśli wziął za niego wypłatę to się w sumie nie dziwie. Ja ten film postrzegam jako ewidentny twór kolesi z demoludów, powstały na zasadzie "zróbmy se jakiegoś misia". Scenariusz którego autorem jest jakiś rosjanin i reżyser to ewidentny efekt jednej wspólnej popijawy. Rosjanin na trzeźwo go już pewnie nie widział, a Piestrak był szczęśliwy, że i tak mu zapłacą z takimi plecami u ruskich. Wiedział, że efekty specjalne wzbudzą politowanie mógł się skupić na innych aspektach, by doszlifować film. Ale nie, to miał być właśnie słomiany chochoł który zgnije, wybuchnie, spali się i wszyscy krewni królika zarobią. Chodziło tylko o wypłatę i wycieczki do egzotycznych krajów dla ekipy przy "kręceniu" tego czegoś.

 • szuna12

  Oceniono 18 razy 4

  Ten film to koszmarny syf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • romikus

  Oceniono 22 razy 4

  Za komuny wszystko było lepsze filmy, aktorzy, Solidarność, kościół bo wszyscy chodzili do niego i nikt nie narzekał, nawet trawa była zieleńsza. :-)

 • puchowy

  Oceniono 3 razy 3

  Film był tak dobry iz "węże" to odpowiednik "malin"

 • coswampowiemlubnapiszeraczej

  Oceniono 3 razy 3

  Polecam recenzje Miecia. Wunsz rzadzi!

 • lol76

  Oceniono 9 razy 3

  Slaby film, przecietna gra aktorska, scenariusz (mozliwe ze i interesujacy jak na tamte czasy), ktory zostal wypaczony, wrecz zniszczony przez sama produkcje, okropny dzwiek, glupkowate dialogii itd itd
  Jaki jest sens pisanie o tym filmie, bo nie rozumiem... Jakby to byl swietny film nakrecony za grosze... wtedy bym rozumial... ale ten film to jakis ponury zart.

 • kresedebarg

  Oceniono 7 razy 3

  kiedyś w polskim filmie starczyło pokazać goły biust i już tłumy waliły do kina

 • jhbsk

  Oceniono 17 razy 3

  Nie bez powodu „nagrody” dla najgorszych filmów to węże.

 • radar5

  Oceniono 2 razy 2

  "Klątwa doliny węży" broni się tak samo, jak broni się "Plan dziewięć z kosmosu" Po prostu jest filmem tak słabym i obciachowym, że ogląda się go dla beki.

 • adset

  Oceniono 2 razy 2

  Eureka! Ponad trzydzieści lat po lekturze "Travena" dowiedziałem się, że nakręcono na jego podstawie film.

 • pi_sz

  Oceniono 6 razy 2

  Ja bardzo lubię "Wilczycę", niesamowity i wyjątkowy klimat nie do podrobienia.

 • adaml78

  Oceniono 12 razy 2

  NAJGORSZYM polskim filmem jest "Piggate". Scenariusz Marcin Wolski.
  Polecam obejrzeć. Ale nie na trzeźwo.

  Nawet Rysiek z Klanu tam gra.

 • megg76

  Oceniono 1 raz 1

  filmy pana Piestraka są równie wybitne, jak aktorska gra jego syna....

 • ferrment

  Oceniono 1 raz 1

  O ile pamiętam "Test pilota Pirxa", "Wilczycę" chyba kojarzę, to tej "Klątwy doliny węży" ni w ząb.
  "Test pilota Pirxa" dałby się oglądać gdybym nie czytał Lema. Lem jest trudny do filmowania, bo nastrój jego prozy tworzą rozważania głównego bohatera. Nikomu nie udało się dobrze sfilmować Lema.

 • ela-007

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to jedna z wielu tych produkcji na której nic nie słychać?

  ps. Czy Piestrak startuje gdzieś na radnego?

 • gj61

  Oceniono 3 razy 1

  No cóż.... hmmmm.... "pieniądze na development projektu" - bardzo mądrze autor wyjaśnił o co chodzi, bo przecież "polska jenzyk, to trudna jensyk". A po drugie: może i ja chciałbym robić filmy, nie tylko twórca JEDNEGO naprawdę dobrego obrazu jakim jest "Rejs"? Może i mnie się należy "dofinansowanie" i "jakś szansa"? Piszę to ironicznie, bo to że, KTOŚ "zrobił" Rejs, nie oznacza że, jest genialny. Mogło mu "wyjść" i próg kompetencji osiągnięty, mało jest takich?

 • jakobhorner

  Oceniono 5 razy 1

  Najgorsze w dorobku Piestraka są "Przyłbice i kaptury". Oglądałem jako dziecko, pierwszą projekcję (jako psychofan rycerstwa i wszelkiej historycznej bijatyki) i już wtedy miałem wrażenie, że to jakaś komedia dla upośledzonych i nie tłumaczy nic, nawet bojkot aktorów Stanu Wojennego.

 • adset

  Oceniono 1 raz 1

  Eureka! Ponad trzydzieści lat po lekturze "Travena" dowiedziałem się, że nakręcono na jego podstawie film.

 • szatan2012

  Oceniono 5 razy 1

  klasa sama w sobie :-) można go oglądać pod picie wódki, dla samego faktu oglądania w trakcie upijania, doskonalszy z minuty na minutę :-D

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 13 razy 1

  - idziemy do kina?
  - na co?
  - "Atak zmutowanych grzechotników na Nowy Jork"
  - a o czym to jest?

 • skandy5

  Oceniono 13 razy 1

  Klątwa jest żałosna, Test Pirxa trochę mniej, choć żałosne efekty specjalne i dźwięk rozwalają film, mający zadatki na w miarę OK

 • java77

  0

  Test Pilota Pirxa jeszcze dalo sie oglądać.Ale Klątwa doliny węży to jedna wielka tragedia produkcyjna!Lepiej byloby dla tego filmu gdyby wcale nie powstal.

 • horatio_valor

  Oceniono 10 razy 0

  Do filmów rozrywkowych potrzebne są pieniądze i ciężko to przeskoczyć. Można nakręcić wybitne kino w jednym pokoju i z kilkoma aktorami, ale to nie będzie rozrywkowe widowisko. Po co się brać za kino komercyjne bez budżetu? Przecież wiadomo, że wyjdzie gniot. Nie da się nakręcić "Mission Impossible" przy użyciu telefonów struganych przez asystenta z drewienka.

  Swoją drogą ciekawe, że w Polsce nigdy nie powstawały horrory. Nic, zero. Te kilka, które za horrory uchodzą, to żałość i zażenowanie. A akurat do horroru nie trzeba milionów budżetu, potrzebny tylko dobry scenariusz i reżyseria.

 • kicunio1

  Oceniono 6 razy 0

  Mieciu z Youtuba zgodziłby się, że to badziewie się broni skoro był u niego na kanale.

 • rafiol

  Oceniono 4 razy -2

  Panie Marku, to był klimat. Jasne, było przaśnie, ale wolę ten paździerz od wszystkich filmów M.Baya i cyklu o Horym Portierze. "Pirx", "Wilczyca" to kamienie milowe filmografii mojego dzieciństwa.

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy -2

  Film denny a do realizacji wszedł prawdopodobnie dlatego, że powstał na podstawie opowiadania Roberta Strattona, CZYLI płk Wiesława Górnickiego,bardzo bliskiego współpracownika Jaruzela i premiera Mieczysława Rakowskiego :-))

 • czeski_honza

  Oceniono 5 razy -3

  Film jest po prostu na miarę lat, w których był tworzony i ówczesnego budżetu. A przygody Godzilli dzisiaj oglądane nie śmieszą? Chodziła na nie wówczas cała Polska!

 • rozbawiony_lewusek

  Oceniono 26 razy -6

  Podobny scenariusz jak "Sasiedzi" Grossa. Fantastyka wysokich lotow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX