Sacha Batthyany opisuje historię swojej rodziny, którą wielu jej członków wolałoby przemilczeć

Sacha Batthyany opisuje historię swojej rodziny, którą wielu jej członków wolałoby przemilczeć (Fot. Dawid Żuchowicz / AG)

wywiad gazeta.pl

Sacha Batthyany: Moja ciotka tańczyła i śmiała się, gdy jej przyjaciele strzelali do ludzi

Wiedziałem, że powinienem dotrzeć do faktów i odtworzyć przebieg tamtej nocy, ale zarazem chciałem rozszyfrować mechanizm psychologiczny, wedle którego w rodzinach o pewnych rzeczach się milczy. Kto i w jaki sposób o tym decyduje? Kto dzierży władzę nad pamięcią? - mówi Sacha Batthyany, autor książki nominowanej do nagrody im. R. Kapuścińskiego "A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945. Dzieje mojej rodziny".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (175)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Tds Sbl

  Oceniono 1 raz 1

  tak, żydokomuna była najgorsza dla Polaków, dla prawych dobrych pięknych katolickich przywódczych.

 • 1stanczyk

  Oceniono 1 raz 1

  "Trzeba też pamiętać, że po wojnie Austria nie rozliczyła się ze swoich win. Ludzie uwikłani w nazizm mieszkali w Rechnitz nawet w latach 80. i 90. Zapewne dbali, by prawda nie wyszła na jaw. Lokalna legenda głosi, że groby znajdują się w miejscu, gdzie swego czasu postawiono ogromny supermarket. Stanął tam, by o dekady odwlec ich odnalezienie."

  Trzeba też pamiętać, że po 90 roku Polska nie rozliczyła się ze swoich win. Ludzie uwikłani w komunistyczne zbrodnie, w komune dzialali w Polsce w latach 90 XX wieku i dzialaja nawet do dzisiaj. Zapewne dbali i dbaja by prawda nie wyszła na jaw.Stad wlasnie nieomal wszyscy ujawnieni "pracowali" w archiwach, w bibliotekach w ub-eckiej i sb-eckiej administracji.
  Stad wlasnie zreszta biernosc rzadu sp Mazowickiego kiedy nie tylko watykanska administracja bo i ta narzucona nam Jalta i krwawym stalinowskim terrorem sowiecka w naszym kraju palila ub-eckie archiwa.

 • Leszek Kloch

  Oceniono 11 razy 1

  Arystokracja to degeneraci, A wynika to z przekazywania genów w rodzinach . W Wielkiej Brytanii dopiero teraz wprowadzają trochę świeżej krwi.

 • aaa.dziewczyny.zatrudnie

  Oceniono 43 razy 1

  Hmmm, Wyborcza dawno nie pisała nic o żydach. Co za świeży temat w gazetce.

 • pogromca_hipokryzji_katolskiej

  Oceniono 27 razy 1

  Wojna była jakąś przepustką dla różnego rodzaju psychopatów i zwyrodnialców. Przecież np. naczelnicy polskich więzień w 1939 nie przekazali kluczy Niemcom. Pamiętam okupacyjny odcinek Czasu Honoru, gdzie właśnie seryjne morderstwa są tematem i policja prowadzi zwyczajne śledztwo kryminalne. Z kolei arystokraci to w większości zwyrodnialcy. Nuda, pieniądze, władza - to wszystko deprawuje.

 • Se Ja

  0

  nie znam ani jednego człowieka jaki by się szczerze i otwarcie przyznał, że nie jest dobrym człowiekiem.
  nie znam ani jednego polaka jak,i by się przyznał do antysemityzmu.
  nie znam ani jednego polaka, jaki wiedział by o tym że zna jakiegokolwiek żyda czy żydówkę osobiście.

  nie znam jakiegokolwiek polaka jaki nie był by zajadłym acz utajnionym nawet przed sobą antysemitą. ...

 • Artur Meszuge

  Oceniono 4 razy 0

  promocja....kogo? nikogo...ech
  a tutaj dyskusja...ludzie może głupio piszę
  ale warto mieć własne zdanie
  pozdrawiam

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 2 razy 0

  b b

 • tadeusz-1d

  Oceniono 50 razy 0

  JAK na jedyny kraj w Europie opanowany tak bardzo przez nacje Żydowską to Polacy widząc co wyprawiają Niemcy z Żydami zachowali się wręcz rewelacyjnie. Nie łudźmy się Żydzi w Polsce nie byli potulnymi barankami. Opanowali finanse, handel, niedopuszczalni nikogo poza Żydami do tych intratnych zajęć. Czerpali pełną gębą z tego nie licząc się z polakami. Inaczej mówiąc umieli się w Polsce ustawić i żyli dobrze z Polaków. Za te ich ustawianie się w śród innych narodów byli w świecie nielubiani. Z jednej strony ich zaleta /patrząc od strony Żydów/ z drugiej strony ich wada /patrząc od strony innych/. Wiadomo wśród każdego narodu znajdą się szuje. Takie same jak obecnie część piszących co nie szuka obiektywizmu a szuka pojedynczych /marginalnych przypadków w śród Polaków/ odpowiednio je ubarwiając by pokazać jacy to Polacy byli i są niedobrzy. Część to robi bo błyśnie w obecnym świecie, część dla zysku a część ze zwykłej wrogości własnej czy polityczne. to wszystko. Przecież jak ja słuchałem rodziców /oni nie pisali i nie byli politycznie nastawieni. Mówili to co widzieli i o Polakach i O Żydach. To w czasach trudnych dla Żydów /okres wojny/ to Żydzi bardzo dużo złego zrobili dla Żydów. I o tym nikt się nie rwie by napisać. Bo na tym nic nie zarobi a jedynie straci. Bradztwo żydowskie go psychicznie z liczuje. Jak widać nawet w narodzie /Żydzi/ o tak silnych więzach dochodziło do bardzo złych czynów i zachowań wobec siebie. Taka jest prawda i to trzeba przyjąć a nie próbować się wybijać na oczernianiu innych. Bo mówienie części prawdy, odwraca tą prawdę 180 stopni. Czyni z niej wielkim kłamstwo. Wyśle że ci co tak piszą, robią to z pełną świadomości. Jest to ohydne i bardzo podłe.

 • qwardian

  Oceniono 26 razy 0

  Straszna kara za handel słowiańskimi niewolnikami przez izraelskich Radanitów, którzy dostarczali ich do kalifa w Kordobie..

 • jasio1231

  Oceniono 22 razy 0

  "W Warszawie podczas dyskusji o mojej książce ktoś powiedział, że w Polsce szeroka debata o winach Polaków wobec społeczności żydowskiej zaczęła się zaledwie 10 lat temu. Zapytałem, dlaczego nie wcześniej. Nie było miejsca na tego typu debatę - sugerował mój rozmówca. W latach 90. przystąpiliście do krajów tak zwanego "wolnego świata". Trzeba było sobie radzić z szalejącym kapitalizmem. "

  Zaraz, zaraz. Czegos tu nie rozumiem. Dzisiaj mamy maj 2018 r. wedlug artylulu szeroka debata o winach Polakow wobec spolecznosci zydowskiej zaczela sie 10 lat temu, czyli okolo 2008 r. Przystapienie Polski do krajow "wolnego swiata" nastapilo w na poczatku lat 90-tych. Czyli prawie 20 lat polska radzila sobie z szalejacym kapitalizmem? Moze jakies wytlumaczenie na czym to "radzenie sobie" polegalo?

 • mr_gm

  Oceniono 24 razy 0

  Postawili supermarket na grobach?! Coś mi się nie zgadza, bo w trakcie takiej budowy kopie się spore fundamenty i na pewno natrafiono by na szczątki zabitych.

 • camille.calmy

  Oceniono 5 razy -1

  Jeszcze jeden cwaniaczek, ktory chce zrobic kase na "sensacyjnych" tajemnicach rodzinnych. Zupelnie w stylu "nic nie wiem, ale wszystko powiem".

 • smiki48

  Oceniono 31 razy -1

  w Niemczech , Austrii czy Szwajcarii zyję jeszcze trochę morderców z II WŚ. W tych państwach żyją setki tysięcy potomków morderców z czasów II WŚ. I oni robią wszystko aby zbrodnie ich przodków nie zostały osądzone. Oni też manipulując mediami i politykami kierują zainteresowanie społeczeństw pobocznymi, mało znaczącymi sytuacjami.
  Stąd wielka nagonka na nasze prawodawstwo, bo dzięki niemu pamięć może nie zginąć.
  A tak w następnym pokoleniu okaże się,że to nie Krupp, Thyssen i wielu innych bogaczy sfinansowało Hitlera i brało udział w zagładzie milionów ludzi. Za parę lat okaże się, że wszystkiemu są winni Polacy, którzy tak zmanipulowali niektórych Niemców, że ci wyrazili zgodę na budowę przez Polaków np. obozu w Auschwitz. I że to Polacy oraz żydzi mordowali przybyłych do obozu ludzi.

 • gazeta-za-10

  Oceniono 29 razy -1

  W końcu handlowa ta niedziela czy nie, bo znów o perypetiach pisarzy drąźących zagładę narodu wybranego.

 • kozieradka2012

  Oceniono 27 razy -1

  "Dlaczego nikt wcześniej nie zbadał biografii Margit?" A ten artykuł o krwawej hrabinie, z którego Sasza dowiedział się o cioci? Wypadało chociaż wymienić nazwisko autora, zresztą nie tylko artykułu, ale i książki: David R. L. Litchfield "The Thyssen Art Macabre", 2006.

  Historia wałkowana jest regularnie w prasie. Głównie w naszej. Zaledwie parę miesięcy temu wywiad z Sachą B. przeprowadzała dla tejże Gazety Wyborczej (sic!) jakaś pani Brejwo. Alzheimer dopadł kolegium redakcyjne, czy co? Poza tym wiarygodność tej opowieści grozy o arystokratach przerywających picie szampana, żeby wystrzelać 180 Żydów, a potem ukryć tak sprytnie, że do dziś nie można znaleźć śladów, jest... hm, powiedzmy, że dyskusyjna. I naprawdę trudno znaleźć historyka, który dałby jej wiarę. Ale Sasza może się polansować, a książka z pewnością zasługuje na nagrodę imienia notorycznego zmyślacza.

 • leninnus

  Oceniono 30 razy -2

  Sądziłem że to o tym jak Żydzi bawili się na przyjęciu w Jerozolimie pijąc szampana i robiąc sweetfocie a jednocześnie ich najbardziej moralna armia świata mordowała bezbronnych, nieuzbrojonych ludzi, znajdujących się na ich własnym terytorium. W tym kobiety i dzieci.
  Ale nie. Tu wracamy to historii sprzed 70 lat. Ponoć miała nas nauczyć że 'nigdy więce'j'... Ale czego nauczyła Żydów? że są rasą panów? A czego nauczyła np pana Gowina? Że na na trupach bezbronnych będzie odbierał instrukcje od rasy panów?

 • dojcze_kabana

  Oceniono 18 razy -2

  O to przepis jak gładko przejść od nazizmu i holocaustu do Orbana i Kaczyńskiego. Wina PIS

 • miniorek

  Oceniono 26 razy -2

  Problemem Polaków jest nieumiejętność zamknięcia spraw z już coraz to odleglejszej historii. Powód? Kompleksy.

 • semigetuza

  Oceniono 24 razy -2

  Wegry to dziwny kraj. Bratankowie, podobno.Fakt, czuje sie tam dobrze, w sklepie pzy kasie kasjerki traktują mnie jak niedorozwinięte dziecko, kiedy probuje sie polapac w mnogości odmian wegierskich pieniędzy. Ale sa po matczynemu wyrozumiale. Ale dziwny to kraj. Jak będziecie jechali do Rumunii przez przejście graniczne Artand /po rumuńskiej Bors, kierunek Oradea/ skręćcie w prawo tuz przed granica /jak jedziecie z Berettyoufalu/ w kiepska droge. Po 300m z lewej strony zobaczycie stary cmentarz, węgierski. Czesc nagrobkow sie zachowala, sa zbyt solidne aby je rozwalić. Cmentarz bez ekshumacji zamieniono w pole, wokół grobow rozrzucony nawoz. Wrazenie bezcenne - pol swiata przejechałem i czegos takiego nigdzie nie widziałem Cos sie z Madziarami zlego ostatnio stało.
  Co do meritum artykulu - zabawa w zabijanie, tak nas traktowali /nie jestem Zydem, ale to bez znaczenia/ i znow będą traktować, jeśli dalej pozostaniemy gownianym, rozmamlanym narodem bez wewnetrznej spojnosci, silnej gospodarki i armii Dopóki będziemy tolerować narzucanie nam takich smieci jak Komorowski czy Szydlo sluzace dziś nie Rosjanom, tylko Wujkowi Samowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX