Gita i Lale Sokolov po wojnie jako szczęśliwe małżeństwo

Gita i Lale Sokolov po wojnie jako szczęśliwe małżeństwo (fot. Sokolov Family Archives)

wywiad Gazeta.pl

Jak Lale Sokolov zakochał się w dziewczynie, której wytatuował w Auschwitz obozowy numer

''Pan wie, że nie jestem Żydówką?'' - pyta kobieta. ''Dlatego cię wybrałem (...) Nie chcę, żeby jakiekolwiek osobiste kwestie zaważyły na mojej opowieści'' - odpowiada starszy mężczyzna. Trudno o bardziej osobistą relację, niż ta, jaką Lale Sokolov miał z dosłownie tysiącami więźniów Auschwitz. Dlatego ukrywał swoją historię.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (276)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • e50504

  Oceniono 33 razy 3

  Oj tam, kolaborant nie kolaborant. U nich się to inaczej liczy. Pozostaje się jedynie cieszyć szczęściem bohatera że nie trafił na Polaków i że Niemcy zdołali go obronić przed tymi Nazistami.

 • zuuuraw

  Oceniono 4 razy 2

  Żydzi, Żydzi, w kółko Żydzi, rzygać już się chce.

 • adcore

  Oceniono 4 razy 2

  ciekawe ilu romow jest w Izraelu ?...
  jak juz swiadkow nie ma to sie rozpisuja...

 • grajag

  Oceniono 16 razy 2

  Ci wszyscy co tu plują na Żydów swój antysemityz z pewnością wynieśli z domu. Jest duże prawdopodobieństwo , że to ich przodkowie (ojcowie, dziakowie) byli szmalcownikami i mordowali żydow z czystej nienawiści lub chęci zysku. A wystarczyło nie donosić a dużo by się ich uratowało.

 • Magda Kisiel

  Oceniono 14 razy 2

  Wiecie co boli? Żydów, ofiary tej tragedii zawsze się tłumaczy i rozgrzesza a Polaków opluwa, oskarża.
  Są równi i równiejsi. O ile sama przed sobą rozgrzeszamtego człowieka, o yle na forum publicznym krew mnie zalewa i komentuję wprost przeciwnie bo nie jestem w stanie znieść niesprawiedliwości jaka zawsze uderza w Polaków.

 • Oceniono 16 razy 2

  Do Żydów nic nie mam ale jak czytam takie teksty, że "Polacy żyjący we wsiach nieopodal przychodzili codziennie do obozu. Wiedzieli co tam się dzieje, a mimo wszystko pracowali dla Niemców." i "Na Słowacji zgłosił się na ochotnika do pracy dla Niemców", to nie dziwię się, że w necie lecą takie antysemickie treści.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 50 razy 2

  Zupełnie niepotrzebnie się bał. Przecież udowodniono naukowo, że żadnych żydowskich kolaborantów nie było, bo nawet ci którzy współpracowali z Niemcami byli obiektywnie ich ofiarami. Odwrotnie niż Polacy, którzy nawet jeśli ginęli z rąk Niemców, obiektywnie pozostawali ich współpracownikami.

  <<< Ze wszystkiego, co pani opowiedział, co najbardziej panią poruszyło?
  Po pierwsze to, że Polacy żyjący we wsiach nieopodal przychodzili codziennie do obozu. Wiedzieli co się tam dzieje, a mimo wszystko pracowali dla Niemców. >>>

  O, proszę, już mamy najlepszy przykład. Co prawda wiadomo skądinąd bez wątpliwości, że żadni Polscy nie pracowali w administracji Auschwitz, więc bohater artykułu mógł widzieć co najwyżej robotników przymusowych albo dostawców nałożonych na nich obowiązkowych kontyngentów żarcia. Ale nic to; bolesna prawda jest taka, że Polacy po prostu przychodzili zwiedzać Auschwitz z dobrawoli, żeby chociaż samą swoją obecnością okazać solidarność z SSmanami i głęboką wdzięczność za to, że na zarekwirowanych im polach wystawili obóz zagłady.

 • euro67

  Oceniono 19 razy 1

  caytam cos tal=kego ", że Polacy żyjący we wsiach nieopodal przychodzili codziennie do obozu. Wiedzieli co się tam dzieje, a mimo wszystko pracowali dla Niemców." Kopletna zmyslona bzdura bo do obozu zaden Polak nie maial prawa sie zblizac. Nikt dotad oprocz tego czlowika o czyms takim niegdy nie wspominal. To pokazuje jak bardzo prawdziwe sa takie wspomninia "ocalonych".

 • ano_1963

  0

  My jednak dziedziczymy antysemityzm wraz ze spermą naszych ojców i wysysamy go z mleka naszych matek...

 • telewidztvnu

  Oceniono 2 razy 0

  to są bardzo piękne historie,
  w sam raz na "holiłudzki" film, powieść - powodzenie gwarantowane, oskar w kieszeni, już o to zadba żydowska komisja w "holiłud"
  te piękne historie są znane, dziwi tylko fakt że im dalej od tego wszystkiego pojawiają się nowe, nieprawdopodobne opowieści ludzi którzy urodzili się już po wojnie,
  wszystko obliczone na mamone,
  już Kosiński pisał takie brednie w swoim malowanym ptaku. W kreowaniu własnej biografii nie cofnął się przed niczym, skwapliwie korzystając ze swojej chorej fantazji i zwyczajnego kłamstwa. To co pisał ten kłamliwy żyd pozwala określić go jako człowieka wyrzutego z jakichkolwiek hamulców moralnych i elementarnej przyzwoitości.
  to samo tyczy się Elie Weisel - kapłan religii Holocaustu, który skradł tożsamość więźniowi z Auschwitz,
  dla kasy zydzi są w stanie zrobić wszystko,
  Wymyślają oni najbardziej absurdalne historie zahaczające o bajkopisarstwo.
  takim bajkopisarzem dla potrzeb Holocaust Industry był Herman Rosenblat - który opisał wspomnienia dotyczące obozowej "love story", która kwitła za drutami.
  Podsumowaniem tych wszystkich bredni był film "Przeżyć z wilkami"
  Wojna, lata 1941 - 1942. Ośmioletnia żydowska dziewczynka z Brukseli traci rodziców, wywiezionych przez Niemców do obozu gdzieś na wschodzie. Ukrywa się, następnie ucieka i w poszukiwaniu rodziców przemierza 3000 mil poprzez okupowaną Europę, poprzez Niemcy i Polskę trafiając aż na Ukrainę. Odtrącana przez ludzi, znajduje schronienie wśród dzikich zwierząt. W przeżyciu pomaga jej stado wilków, w którym zostaje zaakceptowana jako jego członkini.
  Już się nie da tego czytać oglądać i słuchać
  na wymioty mi się ku... zbiera

 • 0roman0

  0

  To ocieplanie wizerunku Żydów powoduje całkowity odwrotny skutek. I tyle w tym temacie.

 • Magda Kisiel

  Oceniono 8 razy 0

  Wielki brat nie śpi... Napiszesz, przyznasz, że masz żydowskie korzenie ale całym sercem jesteś za Polakami, mało tego przyznasz, że twoją rodzinę wycyckali z kasy inni zydzi i ....twój komentarz znika. Dla przedsiębiorstwa Izrael plus zarząd z USA liczą się szekle zarabiane na trupach żydów, których im jakoś szkoda nie było. A fakt, że niewielu żydów otrzymało jakiekolwiek pieniądze z tych, które wyłudzono rzekomo na zlecenie samych żydów- świat woli przemilczeć.
  Sam pomysł tego horroru mógł zrodzić się tylko w głowach sadystycznych sku...eli.

 • agzum

  Oceniono 12 razy 0

  Polscy Izraelici!
  Im więcej i częściej zamieszczacie manipulacji o nas i swoich rodakach, to tym więcej czytelnicy mają szansę dowiedzieć się trochę prawdy tylko z samych komentarzy (tych, których nie zdążycie usunąć). Poprzez swoje manipulacje Grynbergami, Łozińskimi, Grossami, Grabowskimi, Engelkingami, ... zachęcacie Polaków do poszerzenia swojej wiedzy o Izraelitach przed wojną, do 1941, do 1945, do 1956, ... Gratulacje.

  Oczywiście niektórzy łykają wasze manipulacje, ale to może dlatego, że prawdziwy pelikan i tak zawsze zostanie pelikanem.

 • rex21

  Oceniono 12 razy 0

  Tak sobie mysle....skoro polakow stawia sie niemalze na rowni z niemcami podczas wojny( polacy przychodzili do obozu pracowac....a co, ........ , mieli niemcy moze niemcow dowozic do pracy z reichu????:)), to jak to sie stalo ze taka super fuche w obozie dostal zyd a nie polak? Polecam wszystkim ksiazke Grzesiuka "Piec lat kacetu" - ksiazke o pobycie w obozach bez zadnej propagandy, dzieki ktorej najlepiej mozna sie wczuc w atmosfere obozu, sprobowac ja choc troche zrozumiec. Dla mnie poprzez pryzmat wlasnie tej ksiazki jasno wynika, ze byl on megaarystokrata obozowym, gdzie inni zdychali z glodu.
  "Kiedy się go ktoś pytał, "Lale, jak przetrwałeś?", odpowiadał zawsze tak samo: szczęście, szczęście, szczęście"

 • sara01012010

  Oceniono 6 razy 0

  Ilu to czytelniķów ma GW. Brawo. To świadczy o poziomie dziennikarstwa. A że wpisy od idiotycznych do nienawistnych. To poziom czytelników plebani. Nikt nie ma tyle czasu o 06.00.

 • smok61

  Oceniono 19 razy -1

  "W Polsce to bohaterka , a w Izraelu nic o niej nie wiemy " ....napisał izraelski Haaretz
  /www.haaretz.com/world-news/europe/.premium-hero-of-the-holocaust-in-poland-but-virtually-unknown-in-israel-1.5990846
  ...ale to chyba bardzo zły pomysł na film ? ...prawda gazeto ?
  Kobieta 2500 razy naraża życie wywożąc żydowskie dzieci z Getta warszawskiego ...a w Izraelu nic o tym nie wiedzą . Za to wszyscy wiedzą o nawróconym Schindlerze , ktory pod koniec wojny wyczuł pismo nosem ...i tak stał się bohaterem Żydów.
  ------

 • Qkqru Dupek

  Oceniono 26 razy -2

  "Na Słowacji zgłosił się na ochotnika do pracy dla Niemców"; "Nigdy nie uważał się za kolaboranta. Ja też go za takiego nie uważam." pracował dla niemców ale nie był kolaborantem jak każdy żyd

 • Jarek Lipski

  Oceniono 11 razy -3

  No to teraz zacznie się plucie na Polaków że przychodzili do Auschwitz sobie zarobić pomimo tego że mogli sobie wyjechać Tylko jakby jeszcze mieli gdzie (prawie całą Europa była pod niemiecką okupacją gdyby ktoś zapomniał) a zaraz jakiś "ekspert "odkryje że jeszcze na dodatek Polacy urząd sali tam wesela i potańcówki disco polo.większych głupot chyba jeszcze nie czytałem .A to ile wsi wokół Auschwitz wysiedlono bo znalazły się w strefie obozu to już nie łaska było napisać,ale co tam ważne że jest okazja dokopać Polakom

 • Piotr Wdziekoński

  Oceniono 32 razy -4

  Streszczeni jednym zdaniem - żydowski kolaborant to nie kolaborant. Jak cudowna romantyczna historia tatuować wiezniów w obozie w którym zabili jego rodziców. Medal.

 • basiulka_1

  Oceniono 22 razy -6

  Ale zdajecie sobie sprawę, że naturalnym odruchem na powyższy tekst jest wzrost poziomu niechęci do Żydów w każdym rozsądnie myślącym Polaku? Czy to właśnie jest Waszym celem? Jeśli tak, udaje się. Żyd, który stał się elementem obozowego systemu i czerpał z tego powodu wymierne korzyści musiał tak postępować bo ratował życie i kolaborantem nie był, Polacy, którzy przychodzili do obozu, bo musieli wykonywać polecenia, w przeciwnym razie straciliby życie, są dla odmiany najbardziej przerażającym elementem obozowych wspomnień i dowodem na naszą narodową podłość. Brawo.

 • magic4-75

  Oceniono 13 razy -7

  Jerozolimska gazeta siegnela juz DNA oby upadla jak najszybciej

 • smok61

  Oceniono 21 razy -9

  - Icek ...trochę żeśmy przesadzili z tą propagandą antypolską i Polacy po prostu zwymiotowali. Najgorzej było z tymi komentarzami wczoraj , co to napadliśmy na prof. Kurek i wywołaliśmy oburzenie społeczne.
  Nasi "komentatorzy" , nie nadążali stawiać minusów .... a o tym , żeby podjęli dyskusję nie było mowy, to kretyni.
  ------------
  - Weź no mi Icek ociepl trochę wizerunek Żydów ...napisz o miłości .
  - a dalej co ? szefie ?
  - jak to co ? ...normalnie , jak co dzień ...co się głupio pytasz ?
  - czyli : najlepszym aktorem świata jest Maciej Sztur , i co powiedziała Agnieszka Holand ?
  - no oczywiście Icek...dokładnie tak. No...do roboty , do roboty . Bo nie będzie premii od Sorosa !!!

 • lolcenzura79

  Oceniono 16 razy -10

  Tak sobie imprezowalo zydostwo w obozach. Muzyczka, bzykanko, ciasto. Holokaust dopiero będzie.

 • didej007

  Oceniono 32 razy -10

  Dlaczego uważacie, że dzień bez tematyki żydowskiej w GW to dzień stracony?

 • mistermadmat

  Oceniono 20 razy -12

  ..no cóz każda potwora znajdzie swojego amatora....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX