Tomasz Cimoszewicz

Tomasz Cimoszewicz (fot. Sławomir Kamiński/AG)

wywiad Gazeta.pl

Cimoszewicz: Niech Ujazdowski najpierw przeprosi wyborców PO, a potem się z nią wiąże

Tomasz Cimoszewicz ostro sprzeciwił się politycznemu sojuszowi Kazimierza Ujazdowskiego z PO. - Proszę nie mylić zdrowego konserwatyzmu z homofobią, ksenofobią i wrogością do kobiet - mówi. Równie ostro poseł PO ocenia nakaz oddania przez ministrów nagród na Caritas: ''To jest czysta hipokryzja prezesa PiS''.

Michał Gostkiewicz: Gdy kandydatem PO na prezydenta Wrocławia został były członek PiS, konserwatysta Kazimierz Ujazdowski, odszedł pan z gabinetu cieni PO i napisał list do Grzegorza Schetyny.

Tomasz Cimoszewicz: Stosunek pana Kazimierza Ujazdowskiego do kobiet, do praw człowieka, do mniejszości, w tym mniejszości seksualnych, był w przeszłości - moim zdaniem - skandaliczny. Powinien za to przeprosić i wyjaśnić, w jaki sposób jego poglądy ewoluowały tak, że dzisiaj mu już po drodze z Platformą. To się należy wyborcom.

Taki pan czuły na hipokryzję?

Nie chciałem przede wszystkim tego, żeby pan Ujazdowski działał w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej. Czyli brał udział w tworzeniu propozycji zmiany polskiego prawa. Co do kandydatury na prezydenta Wrocławia - tu ufam doświadczeniu politycznemu lidera mojej partii. Ale oczekiwałbym od kogoś, kto przez 10 lat w bardzo ostry sposób komentował rządy PO i często obrażał nasz elektorat, że wyrazi skruchę i powie "przepraszam", zanim zwiąże się z moją partią w jakiejkolwiek formie.

Ale pan wie, w jakiej pan jest partii.

Przez ostatnie 10 lat głosowałem w polskich wyborach - świadomie - na Platformę i zdaję sobie ze spektrum jej poglądów.

Więc pan wie, że PO ma silną konserwatywną nogę i ta noga wcale nie zamierza się podkurczać.

Podkurczać się nie zamierza, ale czasy się zmieniły.

03.11.2015 Warszawa , Sejm . Rozpoczyna sie VIII Kadencja Sejmu RP . Posel Tomasz Cimoszewicz .Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Tomasz Cimoszewicz (fot. Sławomir Kamiński/AG)

Tak? Platforma będzie bardziej liberalna światopoglądowo? Nie wierzę.

Czasy się zmieniły, cywilizowany świat coraz bardziej się otwiera. W wielu krajach nawet konserwatyści popierają małżeństwa jednopłciowe, in vitro jest standardem, a prawa kobiet oczywistością. Natomiast na naszym podwórku przez ostatnie dwa lata PiS dewastuje nasz kraj, łamie konstytucję i pokazuje, jakie jest pazerne na pieniądze.

To już parę razy od polityków PO słyszałem.

Pan Ujazdowski, jako polityk PiS, brał w tym udział.

Zaraz, zaraz. To Ujazdowski z całego PiS sprzeciwił się demolce Trybunału Konstytucyjnego i odszedł z PiS. Nagród nie dostał, bo w rządzie PiS nie był.

To prawda. Ale istnieje coś takiego jak odpowiedzialność polityczna. Nie może być tak, że to, co się mówiło przez 10 lat, może z dnia na dzień pójść w zapomnienie. Staję w obronie wszystkich osób, które mogła dotknąć 10-letnia działalność posła Ujazdowskiego.

03.01.2017 Wroclaw . Europosel Kazimierz Michal Ujazdowski wystepuje z PiS , konferencja prasowa .fot . Mieczyslaw Michalak / Agencja Gazeta
Kazimierz Ujazdowski ogłasza wystąpienie z PiS, 03.01.2017 r. (fot. Mieczysław Michalak/AG)

Czy  pana akcja nie jest wbrew zamysłom kierownictwa PO? Przez lata utrzymywanie konserwatywnej nogi było sposobem pana partii - liberalnej przynajmniej w założeniach - na przyciągnięcie konserwatystów, którzy mogliby zamiast PO wybrać PiS.

Proszę nie mylić zdrowego konserwatyzmu z homofobią, ksenofobią i wrogością do kobiet. To jest dla mnie nie do zaakceptowania. A jak czegoś nie akceptuję, daję temu wyraz. Takimi zasadami się kieruję i wszyscy muszą mieć świadomość, że pewnych reguł Cimoszewicz nie złamie. Zresztą Grzegorz Schetyna zapowiedział, że niedługo się ze mną spotka i porozmawiamy.

Nie boi się pan?

Nie. Uważam go za - owszem - twardego, ale bardzo sensownego lidera, a na pewno za najciężej pracującego polityka w tym kraju, za co należy mu się szacunek.

A zna pan taki przydomek Grzegorz "zniszczę cię" Schetyna?

Nie unikam poważnych, trudnych rozmów z przełożonymi. Wiem, co to hierarchia partyjna. Nie boję się tego spotkania.

A jak Grzegorz Schetyna powie: "Panie Tomaszu, od jutra współpracuje pan z panem Kazimierzem Ujazdowskim".

Jeżeli do tego dojdzie, to wtedy będę komentował.

20.04.2017 Bialystok . Tomasz Cimoszewicz podczas spotkania Grzegorza Schetyny , przewodniczacego Platformy Obywatelskiej z samorzadowcami regionu podlaskiego . Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta *** Local Caption *** .
Z lewej Grzegorz Schetyna, z prawej Tomasz Cimoszewicz (fot. Agnieszka Sadowska/AG)

Kiedy ostatnio rozmawialiśmy, protestował pan przeciwko pokazywaniu przez posła PiS środkowego palca w Sejmie.

To było zwykłe chamstwo. Teraz mamy coś gorszego.

Na przykład?

Na przykład to, jak pan Ujazdowski głosował w sprawie projektu ustawy o in vitro, który wprowadzał kary za wspieranie tej metody więzieniem. Głosował przeciw odrzuceniu poprawki! Przypomnijmy: PO wprowadziła refundację in vitro. A PiS, w czasie, gdy Ujazdowski do tej partii jeszcze należał, wycofało tę refundację i doprowadziło do tego, że samorządy musiały samodzielnie decydować o przyznaniu środków na refundację dla par. Ten program, z którego skorzystało wiele osób, powinien zostać przywrócony i być refundowany przez państwo.

Gabinet cieni w Wielkiej Brytanii to poważna instytucja z tradycją. W Polsce to temat żartów. Odejście z niego przez pana też było przedmiotem żartów. Nie ma pan wrażenia, że pana protest jest nieco groteskowy?

Nie. Staram się podnosić standardy, które PiS regularnie łamie. Ministrowie konstytucyjni z PiS nie odpowiadają na przykład na pytania posłów w parlamencie. Marszałek twierdzi, że nie mają takiego obowiązku, ale zastanówmy się, za co my w takim razie im płacimy. Za co z naszych podatków fundowane są dla ministrów z PiS nagrody! Jeżeli minister siedzi na sali, a poseł zadaje mu pytanie, to minimum kultury wymaga, by wstał i na nie odpowiedział! Albo jesteśmy cywilizowanym krajem w środku Europy, albo będziemy - nie lubię tego stwierdzenia - republiką wszyscy wiemy jaką.

Bananową?

Tak. Te nagrody, te populistyczne pomysły obniżenia pensji posłom... To jest czysta hipokryzja prezesa PiS. Zmieniał już zdanie w tych sprawach tyle razy, że teraz staje się jasne, jakie przerażenie wstąpiło w szeregi PiS na wieść o spadających sondażach.

A będąc na miejscu Beaty Szydło gdzie by pan przekazał nagrodę? Do budżetu państwa czy na Caritas?

Zacznijmy od tego, że bym jej w ogóle nie wziął! Wchodząc do polityki świadomie podjąłem decyzję, która obniżyła moje zarobki o około 75 proc. Odszedłem z biznesu odpowiednio długi czas przed rozpoczęciem działalności politycznej. I nie narzekam na poziom zarobków polityków w Polsce. Ale jeżeli chcemy przyciągnąć do rządu profesjonalistów, to musimy ich czymś zanęcić, żeby zrezygnowali z atrakcyjnej pracy w swoich dziedzinach i żeby swoją wiedzę i doświadczenie oddali dla służby państwu. A zanęcić możemy porządnymi pensjami.

Czyli co: porządne wynagrodzenia dla posłów, panie pośle, to tak, ale nagrody dla ministrów to już nie?

W ogóle zlikwidowałbym patologiczny system trzynastek dla administracji publicznej i nagród dla ministrów. Wystarczyłoby lekko podnieść średnią urzędniczą pensję i problem byłby z głowy. Tymczasem PiS dwa lata ukrywało fakt dawania nagród. Rządzący nie odpowiadali na zapytania poselskie w tym temacie, kluczyli, kręcili, aż wreszcie musieli powiedzieć prawdę. Choć do dziś nie ma odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące nagród z 2016 r.

Jakie pytania?

A choćby o koszty działalności ministrów i ich podróży. W każdym obszarze, w którym PiS czuje, że może w świadomości opinii publicznej nadużyło zaufania, kluczy i ukrywa.

Zapłacili spadkami w sondażach.

Dzięki Bogu!

Ale dalej są na czele. A potem długo, długo nic i Platforma.

Życzę PiS spadku poniżej 10 proc.

To na razie może pan pomarzyć.

Mam nadzieję, że opinia publiczna w końcu otworzy oczy, bo najwyższy czas skończyć z traktowaniem Polaków prostackim populizmem.

Co proponujecie w zamian? Bo samymi hasłami, że PiS jest be, daleko nie zajedziecie.

Wolności obywatelskie, nie wtrącanie się w codzienne życie obywateli. Szacunek dla prawa. Normalność.

Co tydzień, na dziesiątkach rozmów, w mniejszych i większych miastach, w klubach obywatelskich, proponujemy Polakom merytoryczną dyskusję o problemach.

Pan też?

Tak. Na przykład kilka dni temu byłem na spotkaniu w województwie kujawsko-pomorskim.

Co pan usłyszał?

A choćby pytania o rozdział Kościoła od państwa.

20.03.2017 Bialystok . Posel Tomasz Cimoszewicz podczas akcji PO - sadzenie drzew na dzien wiosny .Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta *** Local Caption *** .
Tomasz Cimoszewicz (fot. Agnieszka Sadowska/AG)

Tomasz Cimoszewicz. Poseł Platformy Obywatelskiej. Przez kilkanaście lat prywatny przedsiębiorca w USA. Syn byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.
Do niedawna członek Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej.

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz i redaktor magazynu Weekend.Gazeta.pl. Wcześniej dziennikarz Gazeta.pl, "Dziennika" i "Newsweeka". Stypendysta Murrow Program for Journalists (IVLP) Departamentu Stanu USA. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU

Komentarze (199)
Zaloguj się
 • g.lem

  Oceniono 45 razy 33

  Brawo. Trzeba walczyć z oszołomstwem i kłamstwami PiSiarni. Trzeba ich rozliczyć za to całe zło, które robią Polsce.

 • norman67

  Oceniono 53 razy 31

  Schetyna choćby pracował 48 godzin na dobę będzie tylko Schetyną. Tylko TUSK jest w stanie pokonać kaczyzm.

 • matylda1001

  Oceniono 30 razy 24

  Wydaje mi się, że Schetyna przejedzie się na Ujazdowskim. Elektorat nie daruje mu promowania tego średniowiecznego wykopaliska jakim jest Ujazdowski. I to jeszcze gdzie? ano we Wrocławiu, ktory jest jednym z niewielu europejskich miast w Polsce.

 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 21

  Kierownictwo Platformy jest jak ta ĆMA, sama lecąca do ognia, który ją unicestwi.

  Sikorski, Arłukowicz, Kluzikowa, "Trzeci bliźniak" Dorn, Łysy Misiek, a teraz (jak zwykle przed wyborami) KOLEJNY "odrzut z eksportu", czyli Ujazdowski. Jeszcze wam mało? To sięgnijcie po Adasia Hoffmana. Wtedy notowania, jeszcze bardziej wam "wzrosną"... :-(

 • T. S.

  Oceniono 16 razy 16

  A ja życzę PiS-owi spadku "słupków" poniżej 5%

 • justas32

  Oceniono 18 razy 16

  Zdrowy konserwatyzm to właśnie homofobia, ksenofobia i wrogość do kobiet. Dziękujemy wam PO za taki konserwatyzm - ale my (wasz były elektorat) go nie chcemy ...

 • red_fang

  Oceniono 18 razy 14

  Pan Tomek jest dość rozsądnie myślącym politykiem - zwłaszcza jak na standardy PO, nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że rozmowa jest bardzo powierzchowna i sprawia wrażenie niedokończonej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX