Prymas Polski abp. Wojciech Polak

Prymas Polski abp. Wojciech Polak (fot. Grzegorz Skowronek/AG)

Prymas Polski: Kościół ma przemożny wpływ na decyzje polityków? Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością

Wiara, nacjonalizm, aborcja, in vitro, celibat, polityka, sumienie - Marek Zając w rozmowie z abp. Wojciechem Polakiem pyta o wszystko. Za niektóre odpowiedzi katoliccy konserwatyści osądzą prymasa Polski od czci i wiary, za inne potępi go lewica. Z wywiadu-rzeki ''Kościół katoludzki. Rozmowy o życiu z Ewangelią'' wybraliśmy kilka pytań i odpowiedzi.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (141)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Marek Tropiciel

  Oceniono 9 razy 9

  Kościół ma wpływ,ale tylko w katolickiej Polsce,w sasiednich Czechach, od których przyjeliśmy chrzest,przechodzi do niechlubnej historii,10 % społeczeństwa deklaruje tam wiarę i nie widać upadku moralności.

 • glemp1

  Oceniono 9 razy 9

  Doktor nauk teologicznych? Teologia ma tyle wspólnego z nauką, co Kościół z moralnością.

 • 55pagus

  Oceniono 9 razy 9

  KLAMALI
  KŁAMIĄ
  i
  BĘDĄ KŁAMAĆ !

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 9

  Wasza Eminencja raczy sobie żartować .

 • dobrylos

  Oceniono 9 razy 9

  Obrzydliwie zakłamany kosciół katolicki w Polsce powinien sie odizolować od porządnego Papieza.

 • Robert Klimek

  Oceniono 8 razy 8

  Po ogłoszeniu Konstytucji 3-go maja, oddzielającej Kościół Katolicki na ziemiach polskich od wpływu na Państwo,
  Papież Pius VI, napisał list do Carycy Katarzyny w ramach zablokowania wejścia w życie, tej niekorzystnej dla KK, Konstytucji.
  Caryca wydala więc polecenia Potiomkinowi i ten zorganizowała tzw. Targowicę.

  Statystyczny Polak o tym nie ma zielonego pojęcia, po zakończeniu edukacji w polskich szkołąch.
  Dlaczego?

  Finalnym efektem Targowicy był ostateczny zabór Polski przez Rosję i Polska przestała istnieć na mapach Europy,
  na długie 125 lat.

  Nic nie pomogła działania Polaków w tym Kościuszki, który za zdradę Polski powiesił w Warszawie 2-ch z 4-ch skazanych na śmierć Biskupów.
  papież wyznaczył nowych biskupów, a Kościuszko został zesłany do Petersburga , a potem do Szwajcarii, gdzie dokonała żywota,
  jako bohater 2-ch Narodów , czyli Polski i USA.

  POlska przestała istnieć.

  Po tym jednak i po odzyskaniu niepodległości, w wolnej Polsce,
  Kościół Katolicki jako właściciel 400 tysięcy ha gruntów z dopłatami z UE
  i właściciel połowy starych miast w Polsce,
  powinien zostać zakazany.
  To Kościół Katolicki wepchnął Polskę w ramiona Caratu.

  Tak niestety nie jest.
  Rządząca partia PiS finansuje KK w wysokości ok. 6 miliardów zł/rocznie,
  a niedouczeni Polacy w polskich szkołach z lekcjami religii i katechetami, którzy kosztują ok. 1,5 miliarda zł/rocznie, kładą na tacę dodatkowo 6 miliardów zł/rocznie.

  Dlaczego Polacy, którzy są jacy tacy, a jak czas pokazuje byle jacy,
  są tak strasznie DURNI?

 • anders76

  Oceniono 8 razy 8

  A wiec spowiednik, ktory polecal babci glosowanie na PiS robil to w nierzeczywistosci. To moze rozmaite ksiezowskie naduzycia tez sa popelniane w tej samej nierzeczywistosci ??

 • az555

  Oceniono 8 razy 8

  jak człowiek może nisko upaść za pieniądze...

 • erg72

  Oceniono 8 razy 8

  "Czasem spotykam się z opinią, że obecnie Episkopat milczy, a poprzednią władzę krytykował. Jednak w naszych wypowiedziach czy dokumentach nikt nie znajdzie krytyki władz jako takich, tylko krytykę konkretnych posunięć, negatywnie ocenionych z punktu widzenia nauki Kościoła."
  No właśnie, to stwierdzenie "w naszych dokumentach, w naszych wypowiedziach", czyli kler na dole nawołuje do nienawiści a w dokumentach i wypowiedziach episkopatu nikt niczego takiego nie znajdzie. To jest cały Kościół rzymskokatolicki. Oni w dokumentach mają porządek.

 • donmarek

  Oceniono 8 razy 8

  Nic nowego. Przed laty - czyżby odchodził już w zapomnienie - ks. J. Tischner powiedział, że nie zna nikogo, kto straciłby wiarę przez komunizm, ale spotkał takich, którzy to stracili wiarę po spotkaniu ze swoim proboszczem !!!

 • amirez

  Oceniono 8 razy 8

  Diabeł ornat założył i ogonem na mszę dzwoni!

 • matts06

  Oceniono 9 razy 7

  Przyjdą czasy, że ktoś wreszcie zrobi porządek z Kościołem, czekam na to z niecierpliwością i jestem przekonany, że to się stanie, choć oczywiście jeszcze trochę poczekamy. Ale jak już te dni przyjdą, to będę świętować :)

 • ewulka987

  Oceniono 9 razy 7

  Dzięki polityce polskiego Kościoła katolickiego może już wkrótce przestanę być katoliczką, bo już mój sprzeciw wobec mieszania się Kościoła do polityki ,zaowocował niechodzeniem do kościoła. Żegnaj Kościele pełen hipokryzji i kłamstw.

 • lactum

  Oceniono 7 razy 7

  Troche nie na temat. Piszecie prymas Polski a nie prymas polskich katolikow, przeciez nie jest nim dla obywateli RP innych wyznan.

 • kolektywnie

  Oceniono 7 razy 7

  Zamiast słuchać "mądrości" prymasa jako prawdy objawionej wolę kierować się zdrowym rozsądkiem.
  Biskupi mieszkają w swoich pałacach i robią swoje interesiki z władzą(dogadają się z każdą!) i nie mają pojęcja o problemach zwykłych ludzi, którzy opłacają ich beztroskie życie, czy tego chcą czy nie.

 • ateus77

  Oceniono 9 razy 7

  Prymas aprilis.

 • lubella69

  Oceniono 7 razy 7

  KAŻDY kto zrozumie jak działają wszelkie monoteistyczne religie, staje się ateistą lub obłudnikiem. Ja nie ochrzciłam dzieci, a i tak wyszły na ludzi. Można? Można! Na stosach za to już nie palą.

 • alpepe

  Oceniono 7 razy 7

  Komentujący nie rozumieją jednej rzeczy, dla tego pana Kościół się nie miesza, bo to, co oni robią jest rzeczą równie oczywistą, jak oddychanie, dlatego oni nie widzą żadnego wpływania na rządzących, to im się zwyczajnie należy, jak Beci premia.

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 7

  Już wierzę że biskupi i Rydzyk nie starają się wpływać na władzę. Sam nie wierzy w to co mówi, albo rżnie głupa. Wojtyła też nie wiedział o pedofilach w szeregach kleru. Tego Lawa, Maciala, Skorodeckiego, Wesołowskiego, Karczewskiego tak sobie umiłował bo to kochające chłopaki były.

 • jannowak76

  Oceniono 11 razy 7

  fajnie, że kościół jest jedyną w Polsce instytucją, która przetrwała wszystkie zawieruchy dziejowe, i której ciągłość sięga do korzeni państwa polskiego. Tylko dlaczego ta instytucja jest tak bardzo przepełniona pogardą do człowieka? Czemu rości sobie prawo do decydowania o tym jak ma wyglądać moje prywatne życie?

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 7

  to całkowicie nie ma związku z tym artykułem - pisiorom się należało? czy po prostu kradną na potęgę?

 • va12

  Oceniono 7 razy 7

  Czy oni naprawdę mają nas za idiotów ?

 • elq_1

  Oceniono 7 razy 7

  Nieuleczalna ślepota czy opowiadanie bajek?
  Typowe brednie Episkopatu i wsadzanie ryja w prywatne sprawy ludzi!

 • s2d3f

  Oceniono 8 razy 6

  "Nieraz słyszę, że Kościół ma przemożny wpływ na decyzje polityczne. Krążą mity, jakoby biskupi dyktowali, co im się żywnie podoba - a politycy posłusznie stosowali się do ich poleceń. Po pierwsze: jako Episkopat wcale tego nie oczekujemy. Po drugie: nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością" - łżesz jak bura suka, marsz do spowiedzi !

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 6

  Te, prymas, zapytaj polityków PiSu czy kierują się zaleceniami biskupów. Zobaczysz co ci odpowiedzą.

 • opalinski19

  Oceniono 8 razy 6

  prymas Polski udawadnia, że kościół polski się zprowincjalizował i tacy magnaci jak Rydzyk, Jędraszewski, Gądecki czy Głódź prowadzą swoją politykę a Prymas jest bez władzy i może tylko co najwyżej zakomunikować, że nic nie może

 • Darek Jeliński

  Oceniono 6 razy 6

  Gdyby wpływ kościoła instytucjonalnego na polityków pis i innych z jego otoczenia (a wcześniej równierz niektórych PO) był faktycznie mitem, to pan Polak nie tłumaczyłby się z tego tak gorliwie.

 • baj62

  Oceniono 6 razy 6

  Z tego co "widac i czuć" kosciół uzurpował sobie prawo do wtracania sie do polityki i jeden głos że tak nie jest nie jest wiarygodny. Kościół od czasów Konstantyna wpływał i żądał podpowrządkowania sie jego decyzjom wszystkim władcom.

 • jqu

  Oceniono 8 razy 6

  Na kilku patykowcach w Czarny Piątek w Warszawie można było przeczytać: "Biskupie, mam cię w d..." (w oryginale pełne słowo). Plątać aborcję z uchodźcami może tylko ktoś kompletnie odmóżdżodny przez coś, co Święta Matka Nasza Kościół Katolicki nazywa "formacją", a co jest zwykłym praniem mózgów nieopierzonych seminarzystów. Sekta, dla której wartością jest CIERPIENIE, i która żyje dzięki temu, że w wyznawcach budzi i podtrzymuje wieczne poczucie WINY powinna jak najszybciej zostać ŻDELEGALIZOWANA na całej naszej planecie.

 • Tom K

  Oceniono 6 razy 6

  "To absurd twierdzić, że po 1989 roku mieliśmy w Polsce do czynienia z prześladowaniami ludzi wierzących" ależ panie Prymasie - TO DZIAŁAŁO i DZIAŁA W DRUGĄ STRONĘ!! 1.proszę wskazać program w tpajacyk.plzie pojawił się przedstawiciel kościoła protestanckiego 2. proszę zapytać dzieci z małych miejscowości, które z różnych przyczyn nie chodzą na lekcje religii kto posyła im wredne komentarze 3. Po za wzmiankami o kościele prawosławnym, żadna wzmianka z działań innych kościołów nie może ukazać się w wiadomościach 4.Proszę wymienić tytuł czasopisma wydawanego przez inny kościół (kiedykolwiek)

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 6 razy 6

  Jakby nie było duchowieństwo świetnie sobie radzi przez ostatnie ponad 1000 lat historii Polski. Boczkiem do prądu, tylem do wiatru i płyniemy. Ludzie tracili życie, dorobek całego życia a oni wciąż mają się swietnie.

 • mcguirre

  Oceniono 6 razy 6

  To pan prymas ma niewiele z rzeczywistością. Zatrzymaliscie się w średniowieczu.

 • czujny_jak_pies_podwojny

  Oceniono 6 razy 6

  bitch, please :D
  korpo o mafijnych inklinacjach

 • loneman

  Oceniono 7 razy 5

  Nie po to zginelo tylu ludzi, stracilo dobre imie w walce o wolnosc gloszenia swiatopogladu, badan naukowych i myslenia (chocby slugusy watykanskie nazywaly je liberalno-masonskimi itp) by cofac sie w rozwoju i dac zagonic znow do czworakow, do czasow w ktorych chlop byl wlasnoscia arystokracji i krola bedac niewolnikiem czemu kibicowali ci siewcy klamca i nieprawosci w sutannach tak samo traktujac kobiety i ludy afrykanskie pracujace na plantacjach ponad sily bite i gwalcone.
  Sekretem krajow rozwinietych jest poza madra polityka i talentem do handlu oraz przedsiebiorczosci rowniez dystans do religii jaka odsunieta od wladzy dala mozliwosc dojrzenia spoleczenstwa, wzrostu bogactwa, swiadomosci czym jest zycie oraz jego wartosc jaka nie zalezy od zmyslonych obrzedow, modlow a jego sens jest zwiazany z realizacja celow i rodziny jaka zaklada czowiek od wiekow bez zbednej laski kasty kaplanskiej !!

 • Michał Parasol

  Oceniono 7 razy 5

  On pewnie myśli, że jego wypowiedź jest bardzo dowcipna, albo schizofrenia, a to już trzeba leczyć.

 • glemp1

  Oceniono 5 razy 5

  Pan grymas łże w żywe oczy

 • sunzi15

  Oceniono 7 razy 5

  Usiluje sie wykrecic od odpowiedzialnosci.
  Mozliwe, ze w ePiSkopacie jest Grupa Trzymajaca Wladze,
  a Prymas nieboze nic nie moze,
  ale moze tez szukac wyjscia na wypadek,
  jakby kato-nazistowski zamach stanu,
  za ktorym ePiSkopat stoi,
  nie wyszedl.

 • Chris Jan

  Oceniono 5 razy 5

  Zawsze bylo wiadomo ze kosciol maci i bierze actywny udzial i nacisk w polityce, wbrew konstytucji.
  Trzeba ich wstrzymac i ukarac. Tam tylko kwitnie pedalstwo i inne kriminalki.

 • dobrochnaa

  Oceniono 6 razy 4

  Wśród kolegów szkolnych miałam dwóch, którzy potem ukończyli seminarium i praktykują jako księża. Pamiętam jeden z nich, jeszcze w okresie nauki seminaryjnej spontanicznie w rozmowie ze mną stwierdził: "Wiesz, głównie uczą nas stosowania demagogii." Odniosłam wrażenie, że powiedział o tym aby wyznać coś, z czym psychicznie nie mógł się łatwo uporać, co stało w sprzeczności z jego systemem wartości. Zadałam pytanie o te praktyki drugiemu znajomemu a on, co prawda już niechętnie, z pewnym ociąganiem ale przytaknął, nie chcąc jednak rozwijać tematu.
  Taki też, demagogiczny charakter mają wypowiedzi hierarchy w tym wywiadzie. Po pytaniu o akceptację ze strony kleru dla ruchów nacjonalistycznych, faszystowskich żenująco kręci jak przyłapany, jedenastoletni uczniak. Że „on nic, że nie ma wpływu, że to inni, itp…” Ale nie należy zapominać, że klerykalny kościół jest hierarchiczną instytucją, gdzie przełożeni mają całkowitą władzę nad decyzjami, poczynaniami księży z niższych szczebli hierarchii. W tym kontekście wyjątkowo żenujące i obezwładniające, budzące pusty śmiech jest stwierdzenie: „To jest nasz Kościoła grzech zaniedbania”.
  Odżegnuje się od wpływu na polityków a cały czas podkreśla konieczność forsowania twardego stanowiska kleru w sprawach in vitro, aborcji, ustawy antyprzemocowej, nawet udało mu się wtrącić tekst na temat rozwodów: „ z punktu widzenia nierozerwalności sakramentu małżeństwa ich nie uznajemy”. Po kolei, małymi i coraz większymi krokami zmierzają konsekwentnie do realnego wpływu religii katolickiej na prawodawstwo polskie. Ukoronowaniem będzie zmiana konstytucji, z której wymarzą nienawistne sformułowanie o świeckim charakterze państwa.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 4

  Już nie Unia a Rzesza, po to z klerem się miesza!

  Wawelu scheda na tropie.
  Króla potrzeba Europie.
  Wśród sekt i klasztorów.
  Szukają elektorów.
  On kanclerzem czwartej Rzeszy.
  Od niej, od niego będzie lepszy.
  Prusy, Litwa, Międzymorze.
  I Watykan dopomoże.
  Jak wozy złota Chrobrego.
  Posłuży Polska do tego.
  Nienawiść spoiwem Rzeszy.
  I jak się ciemnota cieszy.
  Gnom wyrósł na goliata.
  I trupolewem nie lata.

  2018-04-01 almagus

 • piotrus.zibi

  Oceniono 6 razy 4

  Nie mieszajmy nauk Chrystusa z kościołem. To dwie zupełnie różniące się instytucje. Kościół to bandyctwo czystej wody, Chrystus nie więc to jest zasadnicza różnica. Uchodźcy? Nie sądzę aby Jezus chciał wpuścić do swego domu ludzi chcących mu wymordować wszystkie owieczki. Po to Bóg dał ludziom życie aby żyli.

 • jannowak76

  Oceniono 4 razy 4

  „Kościół nigdy nie wpadnie na pomysł, żeby w ramach porządku państwowego narzucić np. bezmięsny post w piątki. (...) Natomiast w przypadku in vitro czy aborcji w grę wchodzi najwyższa wartość ogólnoludzka, czyli życie, stąd tak zdecydowany głos Kościoła - kierowany nawet bezpośrednio do polityków. [...]„

  – Ciekawe, że w kwestii mięsności/bezmięsności diety jakoś nie ma znaczenia "najwyższa wartość ogólnoludzka, czyli życie"...

 • frajtak

  Oceniono 4 razy 4

  Ten pan jest oderwany od zwykłego życia. A może chodzi mu o to, ze kokat powinien miec wplyw na wszystko, bo to cp tefaz ma, to zaden wplyw? Heh

 • wiesscar

  Oceniono 6 razy 4

  Polski KK po 1989r nie zlustrowal sie. Na wysokicb stanowiskach polskiego KK znajduja sie komunistyczni agenci.

 • tadjan

  Oceniono 4 razy 4

  watykańskim złodziejom nie wierzę.....

 • dabera

  Oceniono 4 razy 4

  Lubię dobry polityczny dowcip.

 • jac ben

  Oceniono 3 razy 3

  "Kościół ma przemożny wpływ na decyzje polityków? Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością" - niestety, ale pracujemy nad tym usilnie, by ten stan zmienić.

 • lblblblb

  Oceniono 2 razy 2

  Banda chciwych, zakłamanych, żądnych wszechwładzy hipokrytów.

 • 99makabra1977

  Oceniono 2 razy 2

  Kościół nie chce brać odpowiedzialności z zniszczenie narodu. Młodzi ludzie wykształceni to już rozumieją. Jak wymrą analfabeci i półanalfabeci Watykan straci wasala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX