Prof. Jacek Leociak

Prof. Jacek Leociak (fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

wywiad Gazeta.pl

Prof. Jacek Leociak: Narracja o Kościele miłującym i masowo ratującym Żydów podczas wojny jest mitem

Jeśli chodzi o świadectwa dotyczące roli Kościoła w Zagładzie, przytłaczająca większość jest raczej smutna. W książce przywołuję fragment kościelnego raportu z 1941 roku mówiący o tym, że Zagłada dzieje się za sprawą Opatrzności Bożej. To o czym my w ogóle mówimy? - pyta prof. Jacek Leociak, autor wydanej właśnie książki "Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (353)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jami88

  Oceniono 13 razy 9

  Mam nadzieję, że mam otwarty umysł, widzący przede wszystkim ludzi - a nie rasy, narodowości itp.

  Ale kiedyś zadałem sobie pytanie - czy gdybym studiował na Politechnice w latach trzydziestych ubiegłego wieku, czy na pewno protestowałbym przeciwko gettu ławkowemu?

  I pozwólcie, że opowiem jedno zdarzenie:
  uczestniczyłem kiedyś w konferencji technicznej; przyjechali ludzie z całej Europy. W czasie prezentacji jakiegoś zagadnienia przez czarnoskórego mówcę pomyślałem z nutką zdziwienia: "mądrze gada!" - z zapadłem się w fotel ze wstydu.

  I pamiętajmy o eksperymencie Zimbardo w Stanford.

 • b.s. Teresy

  Oceniono 11 razy 9

  Nazwa "kościół polski" powinna być zakazana i ścigana z mocą prawa.
  Prawidłowe określenie, to "kościół watykański na terenach okupowanych w Polsce".

 • erg72

  Oceniono 8 razy 8

  Stanisław Grzesiuk w swojej książce "Pięć lat kacetu" opisał swoje kontakty z klerem katolickim w obozie i poza księdzem Szubertem nie były to pozytywne relacje.

 • wj_2000

  Oceniono 10 razy 8

  Przemknęła kiedyś przez prasę wiadomość o licznych kapliczkach podwórkowych na Pradze. I co się okazuje, ze wszystkie zakladane w roku 1943! A powód. Wlasnie wtedy "zniknęli" w Treblince wszyscy wlasciciele owych kamienic, którym wczesniej trzeba bylo placic czynsz. Lokatorzy dziękowali Matce Boskiej za ten prezent.

 • krzywelustro

  Oceniono 17 razy 7

  Szkoda, że w tekście nie ma ani słowa o najbardziej zajadłym kościelnym antysemicie przedwojennej Polski - świętym Maksymilianie Kolbe. Swój radykalnie agresywny stusunek do Żydów przekazywał przy każdej okazji, niemal w każdej jego publikacji (choćby w "Rycerzu Niepokalanej"), antysemityzm autora uderza czytelnika szybciej, niż dotrze do niego faktyczny temat artykułu.

 • Stefan Burg

  Oceniono 6 razy 6

  Nie zapominajmy także o zasługach zoologicznego antysemity Św. Maksymiliana Kolbe, na którego "Rycerzu Niepokalanej" wychowało się całe pokolenie przedwojennych antysemitów.

 • kisssmyass

  Oceniono 12 razy 6

  dodając do tego wieloletni a raczej wielowiekowy problem pedofilii, materializmu, zmysłowego używania, grabieży ziem, współudziału w kolonizowaniu Nowego Świata, rysuje się bardzo ponury wizerunek instytucji antyduchowej i antymoralnej, zwanej Kościołem Katolickim. Nic dziwnego że niewiele dobrego przekazali społeczeństwom katolickim które chyba tylko dzięki rewolucjom, buntom i wojnom domowym, wobec takiego zaklamanego systemu społecznemu , zawdzięczają wzniesienie się na wyższy poziom moralny i zdobycie wolności.

 • Se Ja

  Oceniono 8 razy 6

  tak zwana cywili-zacja życia. no cóż
  nie zabijaj - morderco
  nie kradnij - złodzieju
  ...
  to oczywista że tak to ujmę oczywistość. bo gdyby problemem społecznym czy mentalnym więc psychologicznym a raczej psychiatrycznym było by zjadanie klamek a przez co jedną z głównych przyczyn zgonów. z pewnością powstało by prawo zakazujące i to pod surową karą zjadania klamek. no ale że nie zjadamy klamek i nijak się to do nas nie odnosi to nie ma takiego prawa, ani nawet celibatu w zakonie czy ślubów nie zjadania klamek. więc jak o tu obecnych i ich stanie psychicznym świadczy obecny zakon? ;)

 • kotmiki

  Oceniono 5 razy 5

  Fakt naziści nie musieli wiele wymyślać p-ko żydom po prostu skopiowali kościelne regulacje antyżydowskie z przestrzeni wieków ,kościół zawsze walczył bez pardon z innymi religiami wiadomo konkurencja ..z Owsiakiem tez walczy jak może bo taka kasa aż piecze

 • bob2436

  Oceniono 9 razy 5

  W Polsce żyją dwa narody- Polacy i katolickie a raczej pseudokatolickie bydło. To ono właśnie odpowiada za kompromitujące kraj wydarzenia podczas wojny, teraz głosuje na PiS. To jest ok. 30 w porywach do 40% całości. Większość jest więc normalna, tylko jakoś nie potrafimy zepchnąć tych oszołomów na margines. Przypuszczam, że pozycja i wpływy kościoła odgrywają w tym pierwszorzędną rolę. Przestańcie ludzie wspierać tę kościelną mafię? Nie chodźcie, nie posyłajcie dzieci na religię, nie płaćcie za pogrzeby, śluby tylko w urzędzie.

 • iksis

  Oceniono 11 razy 5

  Danuta i Aleksander Wroniszewscy w reportażu „Aby żyć” (zamieszczonym w „Kontaktach” z 19.07.1988 roku) odnotowali relację mieszkańca Jedwabnego:

  "Pamiętam jak wywozili Polaków do transportu na Sybir, na każdej furmance siedział Żyd z karabinem. Matki, żony, dzieci klękały przed wozami, błagały o litość. Ostatni raz dwudziestego czerwca 41 roku."

  Niedawno ogłoszono bardzo specyficzne, lecz zarazem wiarygodne źródło „Kronikę panien benedyktynek opactwa Świętej Trójcy w Łomży (1939 – 1954)”, sporządzoną przez siostrę Alojzę Piesiewiczównę (Łomża 1995). Zacytujmy jej fragmenty dotyczące dni 20 – 22.06.1941 roku:

  20 czerwiec.
  Uroczystość Serca Pana Jezusa. Dzień przeokropny dla Polaków pod zaborem sowieckim. Masowe wywożenie do Rosji. Od wczesnego rana ciągnęły przez miasto wozy z całymi rodzinami polskimi na stację koleją. Wywożono bogatsze rodziny polskie, rodziny narodowców, patriotów polskich, inteligencję, rodziny uwięzionych w sowieckich więzieniach, trudno się było nawet zorientować jaką kategorię ludzi deportowano. Płacz, jęk i rozpacz okropna w duszach polskich. Żydzi za to i Sowieci tryumfują. Nie da się opisać co przeżywają Polacy. Stan beznadziejny. A Żydzi i Sowieci cieszą się głośno i odgrażają, że niedługo wszystkich Polaków wywiozą. I można się było tego spodziewać, gdyż cały dzień 20 czerwca i następny 21 czerwca wieźli ludzi bez przerwy na stację. (…) I na prawdę Bóg wejrzał na nasze łzy i krew.
  22 czerwiec.
  Bardzo wczesnym rankiem dał się słyszeć warkot samolotów i od czasu do czasu huk rozrywających się bomb nad miastem. (…) Kilka bomb niemieckich spadło na ważniejsze placówki sowieckie. Zrobił się niesłychany popłoch wśród Sowietów. Zaczęli bezładnie uciekać. Polacy cieszyli się bardzo. Każdy huk rozrywającej się bomby napełniał dusze niewypowiedzianą radością. Za kilka godzin nie było w mieście ani jednego Sowieta, Żydzi pochowali się gdzieś po suterenach i piwnicach. Przed południem więźniowie opuścili cele. Ludzie na ulicach rzucali się sobie w ramiona i z radości płakali. Sowieci cofali się bez broni, ani jednym strzałem nie odpowiedzieli następującym Niemcom. Wieczorem tego dnia w Łomży nie było ani jednego Sowieta. Sytuacja była jednak nie wyjaśniona – Sowieci uciekli, a Niemcy jeszcze nie weszli. Następnego dnia 23 czerwca tak samo pustka w mieście. Ludność cywilna rzuciła się na rabunek. Rozbito i zrabowano wszystkie składy, bazy i sklepy sowieckie. Wieczorem 23 czerwca weszło kilku Niemców do miasta – ludność odetchnęła”.

 • sselrats

  Oceniono 11 razy 5

  Kosciol chcial ratowac ale ubrania Zydow nie przyjmowaly wody swieconej.

 • jan żukowski

  Oceniono 11 razy 5

  W mojej byłej parafii w księgach parafialnych roku 1941 można z odnaleźć taki wpis... naszą parafię dzisiaj Bóg docenił niezwykle szczęśliwym dniem, żandarmeria niemiecka wywiozła dzisiaj ostatniego Żyda.
  Może gdzieś i wyjątkowo kogoś uratowali.

 • 1asz

  Oceniono 9 razy 5

  ...ratowali żydów tak jak pewien arcybiskup ratował Tutsi. //natemat.pl/69329,swiadek-ksiadz-jean-ndorimana-mowi-o-ksiedzu-henryku-hoserze-w-rwandzie

 • ochujek

  Oceniono 19 razy 5

  Niejaki Wyszyński Stefan (tak, o tego chodzi) zachwycał się przed wojną panem Hitlerem jak sprawnie robi porządek z Żydami. Wzmianki o tym są skrupulatnie usuwane z archiwów. Na szczęście sporo śladów pozostało w rękach prywatnych. Ten święty Kolbe to też antysemita dużego formatu. Wojtyła z kolei umiłował pedofilów na czele z Macialem, Lawem i Wesołowskim. Takie to kościelne "autorytety" chcą nam wskazywać drogę do nieba.

 • a.k.traper

  Oceniono 15 razy 5

  Proponowałbym nie wybierać tematów z historii Polski w okresie okupacji hitlerowskiej a przytoczyć fakty z exodusu Żydów z Hiszpanii, która na pasku Kościoła zrobiła taki swój holocaust, uciekający Żydzi znaleźli dobre warunki w Rzeczypospolitej Jagiellonów i co było źródłem tolerancji oraz rozwoju społeczeństwa.
  Przypomnijmy, że Hiszpania będąca w tym czasie potęgą morską, kolonialną i gospodarczą szybko podupadała a KK się bogacił, Hiszpania dopiero w UE zaczęła się rozwijać Polska także "zawdzięcza" wiele destrukcji od momentu sprowadzenia do nas jezuitów, którzy później zostali zdelegalizowani (obecny SJ to całkiem inny zakon). Także w carskiej Rosji nie było tak wesoło, tym bardziej, że różne frakcje chrześcijańskie walczyły ze sobą (raskolnicy), czasem czynienie znaku krzyża innymi palcami bywał źródłem tragedii dla niektórych. Nie wnikając w okres Inkwizycji, która była zwyczajną degeneracją wiary oraz brutalną walka o władzę to wiek XX był świadomym popieraniem faszyzmu przez KK, co do hitleryzmu to doświadczyli go wszyscy, niezależnie od narodowości.
  W Polsce było akurat pomieszanie różnych zachowań, jedni walczyli o życie, drudzy starali się nie przeszkadzać, trzeci pomagali a wszystkim groziła ta sama kara. Szmalcownicy czy konfidenci byli, są i będą, tu akurat niczego się nie zmieni, natomiast Polacy i Żydzi byli świadomie postawieni na przeciwległych biegunach, ani jedni ani drudzy na dłuższą metę nie mieli szans, czy gdyby pozostawiono Żydów w spokoju to wzięliby udział w nierozumnym powstaniu - wątpię.Czy Polacy w 1939 cieszyli się tak jak młodzi Żydzi z wkroczenia Armii Czerwonej na tereny Polski - wątpię. Czy Żydzi wiedzieli ilu ich młodych opuszczających Polskę z bolszewikami zginęło - wątpię.
  Czy Żydzi, którzy z Andersem mieli mozliwość opuszczenia ZSRR i dali dyla w Iranie później Polskę chwalili - wątpię.
  Obecnie dużo kapitału żydowskiego inwestuje w Polsce i ja o tym wiem, znałem Żydów urodzonych w Polsce i mówiacych po polsku, z tymi rozmawia się inaczej niż z ich następnym pokoleniem, często chamowatym i nie potrafiącym uszanować innych, o najmłodszych, pozbawionych podstawowych zasad kultury chronionych przez służby pomijam, wystarczy zobaczyć jak wyglądają pokoje w hotelach po ich wizytach, bolszewicy w 1939 działali podobnie.
  Polakom potrzeba Kościoła rozumiejącego to społeczeństwo a nie ciągle go strofujące i poniżające.

 • stupid_writer

  Oceniono 13 razy 5

  No to mamy "żabę" do polkniecia, bo prezes i jego paczka, to tylko wykonawcy, jak ONI sie nie sprawdza, to ONI znajda kolejnych "krzyzowcow"!

 • xabc123

  Oceniono 4 razy 4

  Godna uwagi książka IPN: "Polski ruch ludowy wobec Żydów"

  ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12867,Polski-ruch-ludowy-wobec-Zydow-18951939.html

  Książka ma 500 stron. Oto parę bezpośrednich cytatów z tej interesującej pozycji:

  >>Kompleksowej analizy stosunków polsko-żydowskich w okresie I wojny światowej dokonał Wincenty Witos, który zwrócił szczególną uwagę na stosunki panujące na wsi. Z racji sprawowanych w czasie wojny funkcji publicznych miał on możliwość szerszego zapoznania się z zachodzącymi zmianami.

  Witos celnie zauważył, że kwestia żydowska została zaogniona w czasie wojny. Pisał on na ten temat: „Zagadnienie żydowskie wystąpiło z całą gwałtownością. Jeżeli ludność jeszcze przed wojną miała dość powodów do niechęci, a nawet nienawiści przeciw Żydom, uważając ich zupełnie słusznie za pasożytów żyjących jej kosztem, to w czasie wojny nagromadziło się tych powodów jeszcze więcej. Nastrój wrogi dla Żydów potęgował się w miarę przeciągającej się wojny światowej, a doszedł do punktu kulminacyjnego w ciągu ostatnich miesięcy. Żydzi sami dostarczyli do tego wiele i to istotnych powodów. Na nich zaczęła ludność zrzucać odpowiedzialność za nędzę i cierpienia przebyte, oni ją szpiegowali i donosili, prowadząc nieraz pod szubienicę. Stąd też utarło się przekonanie w masach, że Żydzi pozostają w ścisłym porozumieniu z władzami austriackimi i niemieckimi, występując razem wrogo przeciw Polakom”. W swoim pamiętniku pisał, że „Oburzało też wszystkich chłopów do głębi widoczne forytowanie Żydów, którzy gdy chłopi ginęli masowo, oni uchylając się od służby frontowej, siedzieli w kancelariach lub na tyłach armii prowadzili rozmaite interesy”. O niedwuznacznej postawie części Żydów w okresie wojny z bolszewikami pisał Wincenty Witos. Często wizytując oddziały frontowe, premier osobiście stykał się z antypolskimi zachowaniami Żydów. Opisał m.in. sytuację w Siedlcach, gdzie prawie cała ludność żydowska czynnie wzięła udział w tworzeniu komitetów rewolucyjnych, a także masowo wsparła wojsko bolszewickie, ujawniając swoje wrogie stanowisko wobec Polski.

  Na łamach sympatyzującej z PSL „Piast” „Gazety Grudziądzkiej” pisano o wrogiej postawie Żydów. Wielu z nich obwiniano o działanie na szkodę Polski. Wiktor Kulerski, redaktor naczelny, pisał: „Gdy zapadła decyzja w sprawie górnośląskiej, żydostwo i prusactwo szalało po prosu z wściekłości.<<

  W trakcie wojny z sowietami w lipcu 1920 roku powstał Rząd Obrony Narodowej. Na jego czele stanął właśnie Wincenty Witos. Sowiecką agresję na Polskę poparła prawie cała społeczność żydowska, od marksistowskiego ale niezależnego od sowietów Bundu po syjonistyczny Poalej Syjon. Świadectwa kolaboracji Żydów z sowietami były zbierane przez władze. Wojsko Polskie wiedząc o prosowieckiej postawie Żydów było zmuszone poborowych Żydów wycofać z frontu, by nie przechodzili na stronę wroga.

 • obecny.tutaj

  Oceniono 4 razy 4

  Głównym problemem jest akceptacja nienawiści. Bo coś tam.... Bo Żydzi nas nienawidzą itp. Niestety Kościół nie stosował nauki Jezusa. I niestety dzisiaj jest to samo

 • 12w12

  Oceniono 6 razy 4

  Katolom i PISdzielcom polecam wideo z 11 listopada (niżej).

  Na widok tych "patriotów i katolików" RZYGAMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM i nie jestem Żydem !
  TAKA Polska w świecie ma opinię ciemnego, skundlonego przez komune i kościół narodu

 • 11lech

  Oceniono 12 razy 4

  Powinno być więcej takich artykułów. Chwała tym, co ratowali Żydów. Ale ilu Żydów zostało zabitych przez Polaków? – Żaden badacz nie jest w stanie podać wiarygodnej liczby – mówi Efraim Zuroff - ostatni po Szymonie Wiesenthalu tropiciel zbrodniarzy niemieckich i dodaje, że nie ma żadnej pewności, jeśli chodzi o szacunki Żydowskiego Instytutu Historycznego, który mówi o 50 tys. zamordowanych, choć – zdaniem Zuroffa: "to brzmi rozsądnie. – Tymczasem mamy 6,7 tys. polskich sprawiedliwych. I jeśli założyć, że każdy uratował po kilku Żydów, mamy może 11 tys. uratowanych” – mówi. I stwierdza, że "liczba tych, którzy zabijali Żydów, jest znacznie większa niż sprawiedliwych". Na wsi Żydów było znacznie łatwiej mordować. Wielu z nich zginęło, a jeszcze więcej zostało wydanych. Skąd to wiemy? - Około dwustu pięćdziesięciu tysięcy Żydów po okresie eksterminacji szukało ratunku w miastach i miasteczkach. Pomiędzy Polakami wojnę przeżyło od trzydziestu do sześćdziesięciu tysięcy, niektóre szacunki mówią o siedemdziesięciu tysiącach. Gdzie jest reszta?

 • ilchi

  Oceniono 3 razy 3

  Chetnie kupie i przeczytam te ksiazke. Jakos nie pamietam zeby te wydarzenia omawiano na lekcjach historii (matura 92). Interesuje mnie tez co pisala prasa w tamtych czasach: ta rozkladowka "Pod Pregierz" na zdjeciu powoduje, ze przechodza mi ciarki po plecach. Google wyrzuca recenzje wystawy z 2004 pisma Mysl Polska, gdzie antyzydowskie karykatury opisuje sie jako'judeocentryzm". Dzis GW opisuje spalenie kukly Petru przez narodowcow, ktorzy tlumacza, ze to Marzanna.

 • yendrek67

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko patrzeć jak kościół zrobi książce bezpłatną reklamę.

 • heliheli

  Oceniono 13 razy 3

  z wypowiedzi roznych profesorow jawi sie historia w ktorej jedynymi sprawiedliwymi podczas II Wojny Swiatowej byli Niemcy ...LOL i ze to wszyscy inni sa w zasadzie tworcami Holocaustu ...

 • maaac

  Oceniono 9 razy 3

  Ciekawe ile osób zastanawiało się nad tym dlaczego w obozie koncentracyjnym w którym głównie zamykano księży 2/3 więźniów stanowili księża z Polski podczas gdy bynajmniej polski kler nigdy nie stanowił nigdy 2/3 kleru na terenach objętych władzą III Rzeszy.
  pl.wikipedia.org/wiki/Dachau_(KL)#Wi%C4%99%C5%BAniowie_i_ofiary
  >>>Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich (katolickich, protestanckich i prawosławnych). Wedle szacunków Kościoła katolickiego, ok. 3 tys. (2794, w tym 1773 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich zostało zesłanych do Dachau.<<<

  Odpowiedź jest banalnie prosta. Nie trafiali do obozu za sam fakt bycia księżmi ale za fakt bycia polskimi patriotami. To że byli księżmi "tylko" powodowało ze trafiali do wydzielonego obozu. Czyli wbrew propagandzie Kościoła NIE było walki z Kościołem i religią. III Rzesza jak władza totalitarna "tylko" nie akceptowała jakichkolwiek organizacji, które się jej nie poddawały i chciały być od niej niezależne (hej NGOsy i PiS - nie kojarz się wam?). To i tylko to było. Jak księża nie podskakiwali spokojnie mogli sobie żyć i dalej głosić homilie byle bez politycznych wtrętów.

  Warto wspomnieć że drugi system totalitarny komunizm w Polsce zachowywał się dokładnie tak samo. Po przyłożeniem kijem w najwyższych dostojników - ale tak by za bardzo nie bolało, i wręczeniu sutej marchewki w postaci kościołów skradzionych innowiercom Kościół z komuną doszedł do paktu nieagresji i co najwyżej drobnego podgryzania się. W każdym razie nie było niczego takiego jak w ZSRR - ilość kościołów katolickich w Polsce w latach rzekomego prześladowania rosła znacznie ładniej niż propaganda Kościoła dziś by chciała przedstawiać.

  Innymi słowy poszczególni księża, biskupi, siostry zakonne czy inni brzydko mówiąc "kadrowi" ludzie Kościoła potrafili się zachować bohatersko czy wręcz heroicznie. Kościół jako organizacja.... no cóż nie zdawał egzaminu za czasów III Rzeszy tak jak za komuny czy za zaborów. Tak jak nie zdał egzaminu po wojnie długo nie przyjmując do wiadomości nowych granic Polski.

 • P B

  Oceniono 7 razy 3

  kk jak żaden inny dzieli ludzi na ichnich, tych właściwych i resztę hołoty, do której z dumą się zaliczam.
  Miast skupić się na tym, co ludzi łączy lub w kreatywny oraz wzbogacający sposób dzieli, widzą skrzywiony obraz rzeczywistości, w której ich własne kompleksy nie pozwalają się odnaleźć, stąd walczą z każdym. Nie potrafią współistnieć.
  Ale to ich problem, człowiek inteligentny jest krytyczny i sam wysnuje własne wnioski. Nie potrzebuje lektury dla idiotów, gdzie myśli ktoś za niego.
  Głupkiem zaś nie warto się przejmować.

 • j_stalin

  Oceniono 7 razy 3

  no wlasnie. i tak za tydzien znow w poslkich kosciilach poplyna slowa Ewangelii wg sw Mateusza:
  "...Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. 14 A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu". 15 Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego."
  dziekuje, tyle w temacie

 • Danuta Poma

  Oceniono 2 razy 2

  Dzięki ustawodawco! .nareszcie poznamy wszystkie fakty za i przeciw to jest potrzebne Polakom!

 • 20portal

  Oceniono 4 razy 2

  No to pan Profesor naraził się na zastosowanie odpowiednich artykułów genialnej ustawy o IPN (Ziobry i Bylejakiego). Polskich nacjonalistów (i kościół tzw. narodowy) najbardziej boli prawda, więc postanowili za nią karać.

 • szmondak

  Oceniono 2 razy 2

  Płakałem i duszę mam obolałą po tym wstrząsającym tekście profesora prawdziwego, naukowca i Polaka co istotne jest bardzo, zwłaszcza w kontekście nagonki przeprowadzanej przez sforę kremlowskich pachołków na prawdę historyczną i prawdę jako obiektywny zbiór faktów zaistniałych a nie wyssanych z brudnego palucha polskiej chlewni bogoojczyźnianej. Dziękuję Panie Profesorze

 • Andrzej Domagała

  Oceniono 8 razy 2

  Źydzi odznaczali się męstwem w pomaganiu Polakom. Ich humanitaryzm mogąc dzisiaj poznać bliżej Palestyńczycy.

 • iksis

  Oceniono 10 razy 2

  A jak wybuchła wojna?

  - Jak wojna wybuchła przyszli Niemcy. Przyjechali i pojechali. Weszli Sowieci. To był 1939 rok. Przyszli w październiku. I Żydzi wtedy zaczęli rządzić. Wszystko wzięli w swoje ręce. Współpracowali z Sowietami, zsyłali na Rosję. O tu, obok naszego domu stała taka drewniana chałupa. Pamiętam taki dzień. Była szarówka, jak usłyszeliśmy: "Ludzie ratunku!". Ojciec zerwał się. Zaszedł do sąsiadów. A tam już Żydzi ładowali ich na samochód. Kierunek Rosja. My wszyscy na nogi i kto co miał, jakąś słoninę, mąkę, chleb to wszystko wrzucaliśmy na ten samochód. Był u nas ksiądz Radwański. To on budował plebanię i szkołę. Niemcy przyszli i zabrali go do Ełku, ale na krótko. Wrócił. Niemcy powiedzieli do niego, że jak przyjdą Sowieci, to cię wykończą, my nie musimy. I tak się stało. Sowieci go aresztowali. Trafił do Mińska do więzienia. A jego matkę wyrzucili z plebanii i mieszkała tutaj obok nas. Miała wtedy z 80 lat. Ona była dla mnie takim wzorem. Ja powiedziałam, że jak będę stara, to będę jak pani Radwańska układać pasjansa i papierosy palić i kawę pić. Jak ją na ten samochód wsadzali, jak przyszło do wywózki, to Sowietów było może czterech, reszta to byli Żydzi. Ja do dziś słyszę ten głos pani Radwańskiej: "Precz Żydzie. Ja sama", a on ją jeszcze popychał. To był ostatni transport do Rosji. Pani Radwańska miała gospodynię. Olesia się nazywała. Po tym jak zabrali panią zaszłam do niej na podwórko, a ona kury zapędza do kurnika i pakuje toboły. Pytam: "A gdzie Olesia idzie?", a ona: "Idę za swoją panią". Poszła pieszo do Grajewa i w ostatniej chwili ją wepchnęli do tego wagonu. Pojechała ze swoją panią. W Rosji ją dochowała.

  Jak wtedy traktowaliście Żydów?

  - Był taki moment, że przez dwa tygodnie nie było Niemców i nie było Sowietów. A był tutaj taki Żyd Kmiciński. Przez niego dużo ludzi siedziało w więzieniu w Grodnie. Wszyscy się bali, że będzie wskazywał i wydawał ludzi. Wtedy tego Kmicińskiego osądzili. Ludzie na karę śmierci go skazali. Przywieźli go tutaj do kościoła o godzinie 10 wieczorem. Księdza do spowiedzi zawołali i powiesili na drodze, na obrzeżach Rajgrodu i pochowali. Ale w tym czasie innych Żydów nikt nie ruszył. Nikt. Do nas przychodzili Żydzi do domu, bardzo często swój towar przynosili. Mieszkała z nami moja babcia. Przyszedł raz Żyd z towarem, a ona mówi do niego: "Boże mój Boże, jak my teraz będziemy żyli. A on na to: "Oj pani Gołębiewska, przy nas jakoś będzieta żyć".

  Taki Żyd Icek mówił do mego ojca: "Pan Bóg dał nam bryczkę i my na tej bryczce będziemy jechać". A mój ojciec mówił: "Ty się Icek tak nie ciesz, bo jeszcze jest Hitler". Mój ojciec pomagał Żydom. Woził ich na pole, później do getta woził jedzenie. Żydówka przychodziła do nas do domu i gotowała. Taką dobrą rybę gotowała. Wtedy nauczyłam się robić ryby po żydowsku. Traktowaliśmy ich normalnie, tak jak ludzi. Nikt im złego słowa nie powiedział.

  Co się wydarzyło w czerwcu 1941 roku?

  - Było ciepło. Żydów zaczęto zganiać na rynek. To prawda, że robili to Polacy. Niemców było dwóch. A ja w tym czasie byłam w domu u takiej zaprzyjaźnionej rodziny. Stałam w oknie, wszystko widziałam na własne oczy. Oni tych Żydów, a było ich może z dwudziestu, może trzydziestu, sami mężczyźni, ganiali na około parku. Tam rosły takie młode drzewka, ale nie pamiętam, jaki to był gatunek. Takie gibkie. Niemiec naginał drzewko i kazał każdemu Żydowi na nie skakać. Jak Żyd skakał, to on puszczał to drzewko i Żyd leciał do góry. Polacy na rynku ich nie bili. Ale przy rynku był dom Surowskich. Jak ci Żydzi biegali wokół rynku, wyszła pani Surowska i zabrała od Niemca pejcz. I tak ich niemiłosiernie lała. To za ojca, to za matkę, to za brata. Szału dostała.

 • jqu

  Oceniono 6 razy 2

  @zuuuraw
  > nie znalazł ani jednego bezinteresownego przypadku ukrywania Żydów<
  Podaj numer linii, w której to jest napisane.
  Warto spróbować przeczytać ze zrozumieniem, zanim zacznie się wypisywać bzdety.

 • obecny.tutaj

  Oceniono 3 razy 1

  Czas rozliczyć jeszcze tak zwane elity, łącznie z inteligencją, która wspierała ideę segregacji czyli getta ławkowe

 • antoniferdynand

  Oceniono 3 razy 1

  Polscy księża byli przede wszystkio postrzegani jako liderzy nieformalnych wspólnot narodowych skupionych wokół swoich parafii co było niezgodne z polityką okupanta. Zazwyczaj miało się to nijak do tematu Żydów.

 • iksis

  Oceniono 7 razy 1

  W wywiadzie z Michałem Komarem opowiada pan o tym, jak Żydówka mówiła do dziecka, żeby nie bawiło się z gojem, czyli z panem...

  Władysław Bartoszewski: Głupim gojem. Bo goj jest głupi.
  Czy po stronie żydowskiej był dostrzegany dystans czy niechęć wobec Polaków?

  Władysław Bartoszewski: Był. Niewątpliwie istniało poczucie obcości wzajemnej. Do siódmego roku życia mieszkałem w bezpośredniej bliskości Wielkiej Synagogi. Była najbliższą świątynią od mojego mieszkania, bliższą niż kościół katolicki. Do Nalewek miałem może 200 metrów. Tam mieściło się centrum żydowskiego życia. Moje Nalewki, moje Nalewki, to jest symbol, prawda? Ja te Nalewki widziałem jeszcze w 1933 r., jak miałem 11 lat. W tym wieku to już się widzi w zasadzie wszystko. Tam był osobny świat, ale izolacja raczej łagodna, nie taka nacechowana wrogością.

  Sprawa tkwi w mentalności. Szedłem z Józefem Kermiszem [dyrektorem archiwum Yad Vashem] po Mea Shearim, dzielnicy ultraortodoksów w Jerozolimie, nie miałem nakrycia głowy. I podeszła jakaś dziewczyna, zaczęła krzyczeć i wymachiwać pięściami, a potem plunęła mi pod nogi. Kermisz po hebrajsku coś jej tłumaczył. Potem mówi: "Prymitywna dziewczyna. Przecież ona nie wie, że pan jest gościem, nie jest Żydem, ale opowiada, że to jest prowokacja i pan popełnia ciężki grzech".

  Pytam: co pan jej powiedział?

  "Czemu ty się przejmujesz tym głupim gojem?". Przepraszam pana, ale inaczej by nie zrozumiała.

 • lica79

  Oceniono 5 razy 1

  Ilość krzywd jakie wyrządził i wyrządza kościół jest nie do opisania. Bandy tresowanych mentalnie ludzi którzy w większości nie przejawiają przymiotów intelektualnych pióra mózgi wyborców jedna pieśnią co szczególnie widoczne jest w Polsce. W Polsce która pozwoliła na zawłaszczenie świata świeckiego w imię źle pojętej tradycji i cnoty wiary. Uwłaszczony na Bogu kler nie ma żadnych hamulców cóż się jednak dziwić skoro pozornie świecka władza oddaje im całe połacie naszego życia przy okazji pouczając nas jakim grzechem jest powątpiewanie w uczciwe zamiary kleru. Mądrzy Czesi już dawno nie pozwolili na tworzenia qwazi państwa w ich ojczyźnie, Polacy niestety nie mogą się wyzwolić z folwarcznej mentalności w której leżenie plackiem przed klerem jest cnota a nie oznaka niedojrzałości.

 • prochdast

  Oceniono 11 razy 1

  ilu żydów ratowało polaków ? a ilu polskich rodzin zostało straconych za ukrywanie żydów i nie wiele o tym osób wie ? siostra mojego dziadka Łasowska (Nowogródek) ukrywała u siebie matkę i czworo dzieci , Niemcy w jakiś sposób dowiedzieli się spalili dom zabili ja i jej dzieci ..dziadek w nocy pochował ich . teraz o tej sprawie wie tylko moja matka( 84 lat) i jej siostra i ja ...jej nazwisko nie widnieje w Jad waszem ile polskich rodzin zapłaciło najwyższa cenę na próżno

 • kreciarobota59

  Oceniono 11 razy 1

  Przez ostatnie dziesiątki lat oskarżanie Polaków przez Żydów o współudziale razem z Niemcami,tak Polaków wykurzyło że na pewno w przyszłości nikt wam ręki nie poda,bo jesteście Fałszywi,kłamliwy .Żaden naród w europie nie podał ,nie ratował was tylu co w Polsce.napiszcie mi ilu was uratowano w Europie zachodniej?Po drugie w armii Hitlera służyło 150-tysiecy Żydów od szeregowego do marszałka,ilu z nich uratowało Polaków,tak samo w w Armii czerwonej służyli Żydzi ilu uratowali Polaków przed wywózka na Sybir? Żyje 60-lat ale nie słyszałem o żadnej liczbie.To bogaci Żydzi,sieja ferment wśród nami,dla wyciągnięcia pieniędzy..

 • cichwoda

  Oceniono 13 razy 1

  powiem tak, gdybym mial swiadomosc ze za ukrywanie Zyda czla moja rodzina zostanie zgladzona to nigdy bym nie ryzykowal. Nie jestem bohaterem. Nie slyszalem tez zeby jakas zydowska rodzina schonila polskiego urzedndnika na wschodzie Polski po 17 IX '39

 • jur.jam

  Oceniono 9 razy 1

  Dlaczego tyle niechęci między wyznaniami ................Chrześcijanie i Żydzi mają przecież tego samego Boga ...różnica w tym że Naród Wybrany nadal uważa że ich Bóg jest bezdzietny , natomiast Chrześcijanie uważają że ma syna i to spłodzonego z Żydówką. ..... skłonny jestem przyznać rację Żydom wszak to z ich wybrańcem Bóg negocjował 10 przykazań itp. cuda wyczyniał,

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 23 razy 1

  Zaraz, zaraz - jest to wojenka dwóch systemów religijnych, z których jeden ma siedzibę w Jerozolimie, a drugi - w Watykanie. Oba mają swoich przywódców i swoje służby dyplomatyczne. Polski proszę do tego nie mieszać.

  To, że ta rozgrywka toczy się na terenie Polski, ma z Polską tyle wspólnego, co fakt zbudowania tu przez Niemców obozów.

 • gundyslaw

  Oceniono 2 razy 0

  Wyjatkowo tepy i wredny wuj.

 • sarna10

  0

  Pan Leociak to historyk ale literatury.....Chciałbym zobaczyć i zapoznać się z metodologią jego pracy..

 • luigi_vuitton11

  Oceniono 2 razy 0

  Pan Leociak czy inny pan Pociak wlewa (bo bylo tych infos az do rozpuku), tu po raz kolejny informacje o jednej, niebianskiej nacji, ktora krzywdzili wszyscy dookola.
  I ja zaluje tych wszystkich ,ktorzy byli ofiarami krzywdy.
  Ale.
  Skoro jednak z tematu krzywdy specjalnego "narodu wybranego" zrobiono miedzynarodowy teatr, ba, odnawialny coroczny akt strzelisty, to teraz po prostu nie wypada by nawet nie pisnac o ludobojstwie Palestynczykow by nie powiedziec ich rzezi gdy po nich sieka, niczym po kaczkach na polowaniu, uzbrojeni po zeby zolnierze izraelscy.
  - Trzeba bowiem zachowac proporcje Mocium Panie.
  Inaczej, gdy bede bezwiednie czytal, iz z Piatku na Sobote zgineli "kolejni demonstranci", zas z Soboty na Niedziele "zneutralizowano" jeszcze inna demonstracje bez istotnej informacji, ze za pierwszym razem zabito ponad 150 Palestynczykow zas za drugim zabito ponad dwustu zas pozostawiono na placu demonstracji ponad 500 rannych w tym okolo setki dzieci szkolnych o to taka informacja ma tedy wymiar zupelnie inny.
  Ja na ten przyklad nie chce byc traktowany przez zadna prase jako kolejny frajer, ktoremu sie wklada do mozgu, ze jednak w XXI-szym wieku istnieja podludzie.

 • wojciech6j

  Oceniono 8 razy 0

  Lemingom się wydaje, ze za okupacji było jak teraz, to znaczy można było wyjść i protestować pod bramą Oswiecimia itd itp. Otóż za okupcji za kromkę chleba dla Żyda można bylo zarobić kulkę w łeb, a za ukrywanie kulkę dostawałeś ty, żonka i dzieciaczki. Wiec zastanówcie się matoły zanim zaczniecie oskarżać.

 • wiesscar

  Oceniono 4 razy 0

  Co Zydzi w swojej religii (w kilku odmianach) maja wspolnego z polskim KK? Zyli w II RP Zydzi osobno od Polakow bo generalnie nie chcieli sie asymilowac - nawet na poziomie jezyka i prawa.
  Dlaczego KK mialby ich ratowac - narazajac sie samemu na represje jak wiekszosc to lewactwo i komunisci co Swiatlo na Zachodzie opowiedzial. Polski KK byl prześladowany przez Niemcow. Ksieza katoliccy byli mordowani w kilku obozach koncentracyjnych.
  Co do Starego Testamentu to jako letni katolik go nie uznaje. Dla mnie wazny jest tylko Nowy Testament. Stary Testament niech sobie Zydzi wyznaja - ponoc historia ich narodu.

 • propaganda79

  Oceniono 10 razy 0

  I ponownie pytanie na które żaden żyd mi jeszcze nie odpowiedział. Skoro tak wam źle w Polsce to co tu jeszcze robicie?

  Gdybym przyszedł w gości do kogoś kto mnie obraża, bije i pali moją kukle to bym stamtąd czym prędzej wyszedł i nigdy nie wracał.

  To się nazywa honor. Dlaczego żydzi nie mają honoru?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX