Walasiewiczówna w czasie treningu w Kopenhadze. 1933 rok

Walasiewiczówna w czasie treningu w Kopenhadze. 1933 rok (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

"Czy to Bóg mi to zrobił?" Tajemnica seksualności jednej z najlepszych polskich sprinterek

Stanisławę Walasiewicz kochały miliony kibiców. A jednak kiedy świat przypadkowo dowiedział się o jej interseksualności, te same miliony zapragnęły odebrać jej wszystkie wywalczone medale.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (152)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 24 razy 8

  około roku 1960 p. Walasiewicz brała udział w zawodach lekkoatletycznychw Krakowie,na stadionie Cracovii przy al.3 Maja.Biegła w zawodach na dystansie 60 m,wespół z młodymi biegaczkami..po tym biegu podszdłem do p.Walasiewicz i poprosilem o autograf..Na kawałku kartki zlożyła go-niestety nie doczekał do dzisiejszych czasów.miałem ,w 1960 12lat i mieszkałem w poblizu tego stadionu..

 • janadamf

  Oceniono 7 razy 7

  Patrzac na te zdjecia to trudo nie myslec o W Pokorze w "Poszukiwany, poszukiwana.

 • kac

  Oceniono 25 razy 7

  Dzisiaj nazywa się to hiperandrogennością i uważa się, że daje nieuczciwą przewagę nad zwykłymi kobietami. Niemal książkowym przykładem do jakich patologii prowadzi w sporcie dopuszczanie takich zawodniczek do startu jest Caster Semenya. Współczesny sport jest coraz bliżej do niezezwalania na starty takich osób. Dla czego takie przypadki się pojawiają, natura szuka a przy tym często błądzi, stąd defekty nowotwory itp - tak działa ewolucja. Dla ewolucji i natury jednostka się nie liczy. Jak bardzo takim osobom by nie współczuć, normalne to nie jest i nie wolno udawać, że normalne jest. Byłoby to kompletnie nie fair w stosunku do normalnych zawodniczek.

 • respons

  Oceniono 6 razy 6

  Podziwiam ją, mimo tego co zgotował jej los potrafiła być wspaniałym człowiekiem i sportowcem.
  Niech spoczywa w spokoju.

 • komuno

  Oceniono 5 razy 5

  Nie dowiemy się, czy była zakładnikiem przypisanej jej płci, czy wolałaby być w pełni mężczyzną czy kobietą. Obecnie osoby o cechach dwupłciowych mają też prawo nie dokonywać wyboru płci, co jest przez nie uważane za idealne.

 • mikolaj.plank

  Oceniono 9 razy 5

  Czy tytuł książki nie powinien brzmieć "przerwana olimpiada"? Olimpiada bowiem to cztery lata pomiędzy Igrzyskami. W PWN nie było żadnego przytomnego redaktora?

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 11 razy 5

  Kocham Stasię!

 • 997george

  Oceniono 7 razy 5

  Polka i tyle

 • casbien10

  Oceniono 6 razy 4

  Egzaminy na SGPiS w 1967 zdawalem z E. Klobukowska i G. Kolodka i nikt z nas sie nie dostal .

 • kotkotson

  Oceniono 3 razy 3

  "białej koszulki z ukośnym trójkolorowym pasem nie wypełniają najlżejsze choćby zarysy kobiecych piersi"
  jak pieknie napisane...

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 3

  Bardzo wiele "sportsmenek" ma ten sam problem. Ale nie oszukujmy sie, przeciez na pierwszy rzut oka widac, ze Walasiewiczowna nie jest w 100% kobieta, tak samo jak jej amerykanska przeciwniczka z Olimpiady w Berlinie i wiele, wiele innych!

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 2 razy 2

  Tu nie chodzi o seksualność, tylko o płeć. Przyjęło się już pojęcie "transpłciowości" - analogicznie "intersex" należałoby tłumaczyć jako "interpłciowość". Inaczej to prowadzi i będzie prowadziło do nieporozumień.

 • zibbys

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawie sie to czyta. Dobra robota!

 • mgrek

  Oceniono 2 razy 0

  Smutna historia .. a propos czy można mówić w tym przypadku o mężu ?

 • viking2

  Oceniono 6 razy 0

  "...walcząca z niechęcią Amerykanów (którzy nigdy nie wybaczyli jej decyzji, aby startować w barwach biało-czerwonych)..."

  Moze i slusznie? Jest w tym jakies zaklamanie: chcesz korzystac ze wszystkich dobrodziejstw kraju i spoleczenstwa Ameryki, to reprezentuj ja takze i w zawodach sportowych. A chcesz reprezentowac Polske, to mieszkaj w Polsce.
  Kazdy kraj ma swoje jasne i ciemne strony, albo wiecej, albo mniej i jednych i drugich. Jesli bardziej pociagajace sa jasne strony Ameryki, a jej ciemniejsze strony wydaja sie byc mniej dotkliwe - mieszkaj i zyj w Ameryce. Ale nie udawaj polskiego patriotyzmu i nie wyglupiaj sie z "reprezentacja" Polski, bo to farsa.

  Test jest w sumie prosty: Gdzie mieszkasz dluzej, niz 15 lat? Gdzie pracujesz? Gdzie jest twoj dom? Gdzie wychowujesz swoje dzieci, jesli je masz? Gdzie glosujesz? Gdzie placisz podatki? Gdzie toczy sie twoje zycie?
  Jesli odpowiedz na te wszystkie pytania jest "w Ameryce", to jestes Amerykaninem. Mozesz byc "polskiego pochodzenia", ale to juz inna sprawa, bo kazdy jest jakiegos pochodzenia.

 • wasabi1084

  Oceniono 10 razy 0

  Ale mamy równouprawnienie. We wszystkich konkurencjach kobiety powinny startować z mężczyznami.

 • JAN MOTŁOCH

  Oceniono 12 razy 0

  Tyle lat kłamstw .Jak mogła stawać na start z kobietami ,gdzie poczucie przyzwoitości ?.Tak samo postępują zawodnicy ukrywający przyjmowanie dopingu .Prawdziwym godnym najwyższego uznania jest tylko sport amatorski uprawiany nawet bez współzawodnictwa ,a nie ten uprawiany dla zysku ,medali i uciechy brzuchatej publiki pełny odrażających patologicznych motywacji.

 • bluetaxi

  Oceniono 5 razy -1

  Pani Stella z pewnością kupowałaby produkty firmy Apple. Zresztą jest to zgodne z grupą docelową jaką obrała sobie firma.

 • izarider

  Oceniono 12 razy -2

  Matko, przecież to typowy facet. Widać gołym okiem, bez specjalistycznych badań, że testosteron na poziomie wybuchowym. I jak inne kobiety miały pokonać takiego faceta? Należało się "jej" odebranie medali. Ukrywała prawdę, czyli oszukiwała. Nie toleruję sportowców z zachwianym genotypem. Sorrry, ale to są mutanty i powinny startować w oddzielnej kategorii.

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 10 razy -4

  Przecież to chłol

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 10 razy -6

  To miala kufajke czy nie, bo z artykulu to nie wynika. Sa rewelacje, ktore 'rzekomo wyplynely', Wspomnienia malej dziewczynki spod prysznica i zeznanie meza ze nie zauwazyl w jej anatomi nic nadzwyczajnego, choc to tez o niczym nie przeswiadcza skoro robili to po ciemku.

  Jesli miala kufajke to byla mezczyzna, jesli nie miala to nie byla.

 • jakobhorner

  Oceniono 9 razy -7

  Jeżeli interseksualność pomagała jej w wygrywaniu, to powinna konkurować z interseksualistkami i tyle.

 • kobow

  Oceniono 17 razy -9

  A pamiętacie Ryśka vel Anna Grodzka, chłop w domu zdejmowal rajtuzy peruke zakładał gacie i żył z kobitą. Szkoda że nie biegał na 100 m

 • kniazwitold

  Oceniono 32 razy -14

  Meska twarz, meskie nogi i ramiona, meska postura... jak coś chodzi jak kacza, wyglada jak kaczka i gdacze jak kaczka, to pewnie jest to kaczka.

 • izarider

  Oceniono 38 razy -18

  No przecież to typowy facet. Dlatego tak dobrze biegał przy kobietach. No niestety, nie powinni startować tacy ludzie z "normalnymi" osobami, gdyż tamte nie mają szans, uczciwie ćwicząc. Powinni stworzyć oddzielna kategorię dla odmieńców i po sprawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX