Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (fot. Dawid Zuchowicz/AG)

wywiad Gazeta.pl

Aleksander Kwaśniewski: Polska się zamyka

Dążenie do samoizolacji prowadzi do katastrofy. A nacjonalizm do zguby. Zamykamy się. Na inność, na globalizację, na sąsiadów, na świat - mówi b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (491)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rozterka47

  Oceniono 13 razy 7

  Obawiam się, że może chodzić o wprowadzenie konstytucji tworzącej bardzo konserwatywne, wszechpotężne państwo, mające szeroki zakres wpływu na życie obywateli. Obawiam się, że rzecz jest dużo poważniejsza i groźniejsza niż ambicja. Że zapisy w konstytucji proponowane przez PiS będą opresyjne wobec społeczeństwa i niezwykle konserwatywne światopoglądowo."

  Tak o takie wlaśnie państwo PISowi chodzi i dlatego tak go uwiera Konstytucja .
  I przed tym Polacy z prawa , z centrum i z lewa powinni się bronić. Bo w takim państwie wszyscy równo będa dostawać po łbie. bo w państwie opresyjnym, reżimowym nieważne na jakiej ideologii opartym dobrze ma się tylko wąska elita władzy i podległe jej służby.

  I zadziwiające jest . że wielu Polaków takiego państwa chce bo inaczej trudno sobie wyobrazić dlaczego popierają dalej PIS.

 • hastatrespasos

  Oceniono 10 razy 6

  Prezydent Kwaśniewski dał tu tak trafną diagnozę na temat obecnej sytuacji w naszym kraju, że gdyby partie opozycyjne potrafiły równie mądrze ocenić przyczyny i skutki triumfu sPISku/BiN w 2015 r., i gdyby wyciągając stosowne wnioski zdołały się zjednoczyć w antykaczystowskim froncie, byłoby im łatwiej walczyć o obalenie Fuck-offczyńskiego.

 • sosna_pospolita

  Oceniono 14 razy 6

  znowu o Zydach ?

  Ale to dobrze, dobrze - tak Czerska zawsze "wybory " przegrywa

 • wuetend

  Oceniono 18 razy 6

  Czerskie obsesje i cyniczna kreacja rzeczywistości.

  Wstrętna, ohydna jest odpowiedzialność zbiorowa, która była paliwem tragedii II WŚ i którą bezczelnie sączycie swoim czytelnikom.

 • putinolog

  Oceniono 20 razy 6

  Kiedyś Szymon Wiesenthal zapytał Polaka czy wie kto jest największym antysemitą w Polsce. Polak wrzucał jakieś nazwiska. Wiesenthal spokojnie i poważnie odpowiedział: Michnik. Redaktor naczelny Gazety Wyborczej Michnik jest największym antysemitą w Polsce. Wzbudzanie, przez niego i jego podwładnych wrogości i nienawiści wobec Żydów. Ciągłe mieszanie w tym polsko-żydowskim tyglu. Michnik jest największym antysemitą w Polsce.

  To tyle komentarza do większości artykułów w Wyborczej.

 • facio60

  Oceniono 14 razy 6

  Każdego przeciwnika politycznego w Polsce, którego chce się odstrzelić albo zohydzić w ostateczności częstuje się łatką antysemity. To "argument" klucz, wytrych. Nawet tu, w tym wywiadzie. Tyle, że strzał jest z grubej rury i na ślepo. Niby jest o PiS i jego idiotyzmach, a w czołówce o Jedwabnym i w domyśle polskim społeczeństwie jako większości.
  Przyznam się, że nie znam nacji, która strzelałaby sama do siebie z taką lubością. A GW czyni to z lubością od lat.

 • y0rg

  Oceniono 13 razy 5

  Panie Kwaśniewski. Zgadzam sie z Pańskimi przemyśleniami na temat obecnej sytuacji polityczno- gospodarczej , ale.....no właśnie. W sprawie Jedwabnego jest więcej niewiadomych niż faktów. Zbyt pochopne przyznawanie się do zbrodni, to strzał w kolano nie tylko sobie ,ale I wszystkim Polakom. Jeśli nawet i tak było, to powinniśmy podać powody nieufności i poczucie zdrady narodowej do społeczności żydowskiej na przestrzeni dziejów. Jakoś nikt nie kręci filmów o współpracy żydów z NKWD, przy wywózkach syberyjskich, po agresji Rosji Sowieckiej. Pamiętajmy zdrady i denuncjacje na powstańców styczniowych. Moim zdaniem obowiązuje zasada wzajemności , lecz ona działa za szkodą dla Polaków. Należy zadać sobie pytanie , co siedzi w Żydach ,ze wszyscy ich tak,, kochają''. My jako Naród też nie jesteśmy cacy , ale na pewno nie dwulicowi i zdradzieccy wobec zawartych układów i zasad. Przez co .przegrywamy z wyrafinowaną mentalnością innych.

 • ukw8078

  Oceniono 19 razy 5

  "Jak się zbiorą w Polsce wszyscy, co nie lubią Żydów, Ukraińców, muzułmanów, gejów, to będzie faszyzm"... ale to odległa przyszłość.
  A na razie czas popędzić gejów, bo już się pchają nawet do szkół, genderystów, ekooszołomów i feinistyczne idiotki z papierowymi torbami na łbach, całą tę lewacką demokrację postkomuchów, która wypchnęła Brytyjczyków z Unii i zasmradza Europę muzułmańska dziczą, by zniszczyć narody i suwerenne państwa. Tak to ma wyglądać:
  Https://www.wprost.pl/swiat/10061097/Kontrowersyjny-pomysl-europoslanki-ws-uchodzcow-Przesiedlmy-cale-syryjskie-wioski-do-Europy-Wschodniej.html

  Ci 'faszyści' w liczbie 60 tysięcy wyglądali tak:
  Https://www.salon24.pl/u/spike/823938,hasla-z-transparentow-marszu-niepodleglosci-gdzie-ten-faszyzm

  Za to obserwowani ostatnio 'antyfaszyści' czyli prawdziwe bandziory przedstawili się tak:
  Https://www.youtube.com/watch?v=WXUejm9j_c8&list=PLP_cM8Dz5edRigYYdaJC36efk2YcC6Q6u

  No to jak, lemingi, zamienicie swych 'faszystów' z Marszu Niepodległści na 'antyfaszystów' z Hamburga, jak wam proponuje niedopity Kwachu i polskojęzyczna Gazetka Sorosa?

 • wg70

  Oceniono 7 razy 5

  Do tej pory w sejmie gromadzili się ci co nie lubili POLAKÓW

 • wpm1

  Oceniono 9 razy 5

  Wielka finansjera mówi sobie tak: jeśli nie chcesz jeść obiadu ze wszystkimi to wkrótce obiadem będzie ty.

 • hastatrespasos

  Oceniono 6 razy 4

  Słusznie A. Kwaśniewski przestrzega przed groźbą triumfu rosnącego w siłę nacjonalizmu, bo kaczy nierząd, dodam – wg mnie świadomie i celowo – uruchomił demony przeszłości. Były prezydent nie przesadza więc wyrażając obawę, że kumulacja wszystkich którzy nienawidzą Żydów, Ukraińców, muzułmanów czy homoseksualistów, może doprowadzić do ustroju faszystowskiego. Tej horrendalnej perspektywy chyba nie dostrzega albo ją bagatelizuje część społeczeństwa polskiego, zafascynowana zidiociałym, zramolałym kaczorem.

 • nowekonto1234

  Oceniono 12 razy 4

  Według oficjalnej wersji wydarzeń w Jedwabnem kilkunastu Polaków zabiło kilkuset Żydów - za to ma przepraszać cały naród polski. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców zabiło ponad 150 tysięcy Polaków, podczas trwającego miesiące zorganizowanego ludobójstwa - za to Ukraińcy nie tylko nie muszą przepraszać ale mogą stawiać mordercom pomniki.

  Logika gazwybu w pigułce.

 • saves

  Oceniono 24 razy 4

  Jest takie powiedzenie: "Choćbyś zbudował 1000 mostów i tylko raz zrobił facetowi loda, to nikt nie nazwie cię konstruktorem. Dla każdego będziesz gejem." Dlaczego nie mówi się o Polakach, kťorzy uratowali przed zagładą dziesiątki tysięcy Żydów, za to w kółko wałkuje się Jedwabne? Komu jest to na rękę?

 • pyteasz

  Oceniono 12 razy 4

  Najbardziej zastanowił mnie ten fragment:
  "Ludzie nie chcą czekać dwudziestu lat na godną średnią unijną płacę.

  - Ale wraz z osiągnięciem tej średniej unijnej wiele rodzajów produkcji przejdzie na Ukrainę albo do innych krajów. To jest nieuchronne. Trzeba zainwestować w polską edukację, my musimy konkurować tym, że jesteśmy lepsi od innych pracowników. Świat stwarza Polakom kolosalne możliwości. Parę dni temu byłem w Walencji. Chodzę ulicami tego pięknego miasta i kogo widzę? Młodych Polaków, którzy tam już mieszkają, ba, są przewodnikami turystycznymi. Są dobrze ubrani, wykształceni, uśmiechnięci."

  Czyli dobrze wykształcony Polak ma szansę na godną pracę tylko w innym kraju. W Polsce tylko jako tania siła robocza.

 • warturek

  Oceniono 10 razy 4

  A pro po Jedwabnego, jeśli wschód Polski płonął, a żydzi byli takim samym elementem antypolskim jak inni, chcący tworzyć swoje enklawy jak w Białymstoku ( w realiach wojny opowiadasz się czy jesteś z nami czy przeciw i ponosisz konsekwencje ), oraz w obliczu mordów w Katyniu czy Miednoje nie dało się zachować postaw pacyfistycznych bo odwet był jedyną skuteczną bronią i później wobec Ukraińców stał się jedynym elementem skutecznie otrzeźwiających UPA. Przed Jedwabnem były przeprowadzane niemieckie czystki w okolicznych podobnych miastach więc niemieckie sprawstwo, motywacje są oczywiste i udowodnione, to że pomagali im Polacy nie udowadnia polskiego pomysłu eksterminacji. Jeśli jeszcze weźniemy pod uwagę 17 września kto wskazywał sowietom palcem polskich patiotów to cierpliwość zawsze ma swoje granice, sugeruje motyw ale i ich racje. Do tego wszystkiego trzeba winę udowodnić, brak kontynuacji wykopalisk na wniosek Żydów i sledztwa nie upoważniało Kwaśniewskiego ani do chodzenia w mycce ( mógł choćby nie zachowywać się jak płaszczak i kapelusz włożyć), ani do przepraszania w naszym imieniu. Na koniec wspomnę o skali wyrzynania Polaków przez Niemców Litwinów czy sowietów tak licznie wspomaganych przez Żydów co było powszechnie wiadome. Żydzi są ofiarami II wojny lecz nie byli niewiniątkami przed wojną i dalej nie są.

 • ksywa

  Oceniono 4 razy 4

  Kwaśniewski już nie jest prezydentem. Prezydentem jest A. Duda. I na takie przypadki mamy właśnie to przysłowie: lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć:-P

 • hastatrespasos

  Oceniono 3 razy 3

  Nowogrodzki system – trafne określenie reżimu podstępnie narzuconego Polakom przez człekopodobnego kaczora, przypisującego sobie nieomyślność i niemal boską wszechmoc. Wśród licznych dowodów jego niepoczytalności, jednym z najbardziej znamiennych jest jego dążenie do samoizolacji, do przekształcenia Kaczego Gumna w samotną wyspę, rzekomą „oazę demokracji”. Że taka samoizolacja prowadzi do katastrofy, to powinien wiedzieć ten rzekomy mędrzec, geniusz, charyzmatyczny równie jak wyziewy z jego latryny. Udając że nie zdaje sobie z tego sprawy, potwierdza iż z premedytacją prowadzi ojczyznę do zguby. Oby więc powtórzyła się historia z 1993 r., gdy, jak mówi Kwaśniewski, prawica popełniła zbiorowe polityczne samobójstwo. Dla dobra Polski, abyśmy mogli zawrócić z katastrofalnego rajdu na jhwschód, i odnowić wysoką (tylko do 25.10.2015 r.) pozycję demokratycznej III RP w Europie i świecie.

 • kiwdu53

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Aleksandrze, ceniłem pana za rozwagę i państwowość. Sam myślałem, że konkordat to taka jednocząca Polaków umowa gdzie wilk syty i owca cała. Dziś oceniam, że to największa klęska wolnej Polski. To że państwo utrzymuje wszystkich księży, zakonnice i zakonników aż do emerytury byłoby do przełknięcia gdyby kościół nie wyrósł na potęgę i nie mieszał się do świeckich spraw państwa.
  Teraz niestety to kościół (jeden ten katolicki) choć nie wszyscy to rozumieją i czują RZĄDZI POLSKĄ.
  TO PAN PODPISAŁ KONKORDAT i skutki tego są bolesne dla laickiej większości narodu.

 • loneman

  Oceniono 9 razy 3

  Mielibysmy o niebo lepiej niz dzis gdyby wiecej politykow mialo taka klase i inteligencje oraz trzezwe i chlodne podejscie do rzadzenia zamiast podgrzewac podzialy i dawne historie jakie nie dadza nam upragnionego dobrobytu ani pozycji w swiecie bo on wprowadzal nas do Europy i NATO a kaczysci jako typowe miernoty zdolni sa tylko do obrzucania blotem i niszczenia nie swojego dorobku :/
  Slabosci ma kazdy a wytykanie komus sklonnosci do alkoholu to "prawo Kalego", gdy nie widzi sie wlasnych wad a tylko u kogos w czym fani Pissu oraz kk sa niedoscignieni sami tlumaczac sie na 101 sposobow czemu sa niby wyjatkiem i nie powinni byc oceniani jak inni - tak samo rzad moze klamac, dzieli sie stolkami i zagarniac wladze czy robic podchody do sfalszowania wyborow - co jest zgodne w pelni z "moralnoscia hipokrytow".
  Z tego co sie teraz dzieje na szczycie wladzy nie wynika nic dobrego a glupimi zaczepkami mocarstw, idealami bogoojczyznianymi czy pomnikami nie nakarmimy nikogo...

 • ponury424

  Oceniono 15 razy 3

  Oj preziu preziu, twoja narracja zmierza ku jednemu, dobrzy Niemcy jako turyści wjechali do Polski, i z przerażeniem obserwowali jak Polscy chłopi zaparkowali furmanki przy stodole w Jedwabnem, wcześniej około 30 z nich zapędziło 1600 Żydów do tej stodoły, (w Jedwabnem mieszkało wówczas około 650 Żydów), spuściło ze zbiorników furmanek benzynę, oblało stodołę i podpaliło, a niemieccy turyści wyciągnęli karabiny i zaczęli strzelać do Polskich chłopów w obronie Żydów. No i jak najbardziej, to Polska jest winna pogorszeniu stosunków z Ukrainą, nie chce odbudować pomników OUN-UPA na terenie Polski, nie zgadza się na uznawanie masowych zbrodniarzy, przywódców OUN-UPA, w osobach Bandery, Szuchewycza, Kłaczkiwskiego, odpowiedzialnych za wymordowanie ponad 130 000 Polaków na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej, za bohaterów. Wiesz preziu ile Ukraińcy z OUN-UPA zaatakowali wsi osad zamieszkałych przez Polaków na Kresach Wschodnich II RP, około 4 000, z czego większość spalili a ludność Polską w większości wymordowali. Takich płonących stodół z Polakami wewnątrz podpalonych przez Ukraińców z OUN-UPA było dziesiątki tysięcy. Czy potrafisz prezydencie Polski, wymienić choćby nazwy kilku miejscowości które Ukraińcy z OUN-UPA zrównali z ziemią mordując ich mieszkańców. Czy kiedykolwiek zabrałeś głos w obronie tych pomordowanych na Kresach. Jedynie co, to potrafiłeś chwiać się na cmentarzu w Piatichatkach pod Charkowem, gdzie składałeś kwiaty na grobach pomordowanych przez NKWD Polskich oficerach. Z radości czy rozpaczy tak się uchlałeś. I dobrze wiesz, że Zbrodni Katyńskiej dokonano z inspiracji dwóch Żydów, szefa NKWD Ławrentija Berii i Lwa Mechlisa, a większość funkcjonariuszy NKWD strzelających Polskim oficerom w tył głowy było żydowskiego pochodzenia. No i jako były działacz PZPR, późniejszy prezydent, powinieneś wiedzieć, że aparat terroru Polski Ludowej, MBP-PUB, jego kadrę kierowniczą, pod patronatem NKWD, w ponad 90 procentach tworzyły osoby narodowości Żydowskiej, po prostu Żydzi. Do dziś poszukuje się szczątek Polskich Patriotów wymordowanych przez funkcjonariuszy MBP-PUB. I czy mając na względzie dokonania Żydów wymienione powyżej, w stosunku do Żydów wraz z panem Komorowskim użyjecie państwo określenia. "Naród ofiar musiał, powinien uznać niełatwą prawdę, że bywał także narodem sprawców".

 • alimariko

  Oceniono 9 razy 3

  W pełni zgadzam się z opinią Pana Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

 • stefan99999

  Oceniono 17 razy 3

  Gdy był prezydentem miałem na jego temat mieszane uczucia. Teraz chciałoby się rzec: "Olku, wróć!"

 • gzymek.mk

  Oceniono 15 razy 3

  w "New York Times" ukazują się szkalujące Polskę i Polaków artykuły niejakiego grossa i ...
  tutaj nie ma nawet wzmianki , żeby chociaż były prezydent był tym oburzony
  ======================================================================
  natomiast fakt, że gdzieś, kiedyś, ktoś coś usłyszał na temat żydów jest podnoszony
  i rozdmuchiwany do niewiarygodnych rozmiarów.
  Co najmniej dziwne ....

 • putinolog

  Oceniono 17 razy 3

  Problem Olek jest jeszcze taki, że Polacy nie mają za co przepraszać. Ubolewamy wszyscy, każdy normalny Człowiek pochyli się nad tą mogiłą. Ale zapamiętaj Kwachu i bądź poważny: Polacy nie mają za co przepraszać .Poczytaj sobie jeszcze o pogromie kieleckim (mówi się często - pogrom ubecki). Pozdrawiam.

 • hen-live

  Oceniono 13 razy 3

  Jak czytam Kaczyński przechodzi badania bo ma coś z kolanem.Najwyższy czas by przeszedł badania kompleksowe głowy.Zresztą nie tylko on to samo radził bym Macierewiczowi,Szyszce i jeszcze kilku bym znalazł.

 • brytnej

  Oceniono 5 razy 3

  Rynek jest naturalny, ale to nie znaczy, że trzeba go akceptować. Tak jak choroby należy leczyć, o ile to tylko możliwe.

 • Oceniono 11 razy 3

  Może Polacy w Nalibokach też nadstawiali sami głowy, podobnie polscy żołnierze z chęcią garnęli się by ich zwyrodnialcy z UB (wyjątkowo często żydowskiego pochodzenia) torturowali, bo byli Polakami? Czy tak też mogę mówić, czy z tej strony to już jest antysemityzm?

 • justas32

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Prezydencie. Ale to właśnie Pan nauczył kaczystów że można łamać Konstytucję dla osiągnięcia własnych celów czy wizji. To właśnie Pan - i Prezydent Wałęsa ...

 • iksis

  Oceniono 8 razy 2

  Zbrodnie Żydów na Polakach podczas okupacji sowieckiej.

  Rel. nr 2675, złożona przez brakarza drzewnego z Jedwabnego, Aleksandra Kotowskiego:
  W czasie wkraczania armji czerwonej byłem nieobecny, do władzy dopuszczono żydów oraz Polaków komunistów, którzy siedzieli za komunizm w więzieniach, oni naprowadzali NKWD do mieszkań, domów i wydawali polskich obywateli patryjotów.
  Na koniec relacja Łucji Chojnowskiej z domu Chołowińskiej z 9.05.1991 roku. Pani Chołowińska, siostra Jadwigi, za mężem Laudańskiej, wiosną 1940 roku znalazła się w bazie partyzanckiej na Uroczysku Kobielne, położonej wśród bagien nadbiebrzańskich i podczas bitwy stoczonej między polskimi partyzantami a wojskiem sowieckim 23.06.1940 roku została wzięta do niewoli. Nasza rozmowa, odbyta w Jedwabnem, dotyczyła właśnie tej bitwy, a nie stosunków w miasteczku, w którym obie panie uprzednio mieszkały. Pomimo to, w trakcie rozmowy Łucja Chołowińska-Chojnowska powiedziała: „W Jedwabnem, zamieszkanym w większości przez Żydów, były tylko trzy domy, które nie wywiesiły czerwonej flagi, gdy weszli tutaj Rosjanie. Między innymi nasz dom. Przed pierwszą wywózką przybiegła do nas Żydówka – sąsiadka (żyliśmy zawsze bardzo dobrze z Żydami) i ostrzegła, że jesteśmy na liście do wywiezienia. Wtedy ja z siostrą Jadwigą i jej dzieckiem (4-letnią dziewczynką) uciekłyśmy do Orlikowa, zabierając z sobą tylko trochę ubrania”. Zauważmy: sąsiadka – Żydówka wie, kto jest na liście

 • darazetes9898

  Oceniono 4 razy 2

  nie dla islamu w Polsce Europie Amer. Pln. - islam to smierc .Islam to ideologia pedofili ktorym byl prorok .TAK- Polacy w sasiedzkim holocauscie wymordowali ok , 200.000 Zydow .

 • 14ar14

  Oceniono 8 razy 2

  Polska się zamyka, flaszka się otwiera, diewoczka smorti w moje głaza, eeee...

 • gangaseiro

  Oceniono 8 razy 2

  Szkoda Olek,ze dalej nie jestes prezydentem...

 • popieramkukiza

  Oceniono 14 razy 2

  Żyd Kwaśniewski przeprosił innych Żydów za niemiecką zbrodnię, sugerując że zrobili to Polacy. Jak długo jeszcze będziemy pozwalać na oczernianie i fałszowanie historii przez holocaust industry ? Każdy żydowski kłamca powinien ponieść za to srogą karę.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 8 razy 2

  >Sprawa mordu Polaków na Żydach w Jedwabnem. Kwaśniewski o słowach minister z PiS: "To wyparcie"

  Pan panie Kwaśniewski w kwestii Polski, lojalnie wykonuje polecenia płynące z zagranicy.
  Nie czuje pan przy tym wstrętu do samego siebie?
  Nawet taki Radek Sikorski w poufnym kręgu przyznał, że musi robić Wielkiemu Bratu laskę.
  A pan?

 • aussieozz

  Oceniono 8 razy 2

  Wpiszcie w Google " konstytucyjny szwindel Kwaśniewskiego "

 • gnago

  Oceniono 8 razy 2

  Za wiki .pl
  Hermann Schaper
  Hermann Schaper (ur. 12 sierpnia 1911 w Strassburgu, Alzacja, zm. ?) – niemiecki zbrodniarz wojenny w czasie II wojny światowej. Skazany po wojnie za liczne zbrodnie wojenne.
  Działalność podczas wojny[edytuj]
  Był członkiem niemieckiej narodowosocjalistycznej partii NSDAP – numer legitymacji 105606, a następnie, od 1937 roku, esesmanem z trupią czaszką (nr legitymacji 3484) w randze porucznika SS (Obersturmführer).
  Dowodził jako kapitan (Hauptsturmführer) Kommandem SS Płock – Ciechanów (kommando SS Zichenau-Schröttersburg), jedną z pięciu utworzonych we wschodniej Polsce grup operacyjnych (Einsatzgruppen), składającą się z 500-1000 SS-manów i gestapowców. Schaper działał w okręgu Płock (przemianowanym na Schröttersburg), zarządzanym przez ród pruski von der Groeben; przełożonym Schapera był dowódca Gestapo w Ciechanowie (przemianowanym na Zichenau)[1].
  Ustalono, że przy pomocy swojego oddziału prowadził systematyczne mordy według tej samej metody na bolszewikach, ich sympatykach, NKWD-zistach i Żydach, w miarę zdobywania terytoriów wcześniej zagarniętych przez Sowietów w wioskach czasem raczej dość już daleko za przesuwającym się Frontem Wschodnim. Przeprowadził akcje likwidacji w takich wioskach jak Wizna (koniec czerwca), Wąsosz (5 lipca), Radziłów (7 lipca), Jedwabne (10 lipca), Łomża (wczesny sierpień), Tykocin (22–25 sierpnia), Rutki (4 września), Piątnica Poduchowna, Zambrów a także w innych miejscowościach[1].
  Procesy powojenne[edytuj]
  Od 1960 roku oskarżany przez niemieckie prokuratury do sprawa zbrodni wojennych (Ludwigsburg), obciążony przez Komisarza okręgowego (Kreisskomissar) Łomży wymordowaniem tamtejszych Żydów, został też rozpoznany ze zdjęć przez dwóch świadków z Izraela – Chaję Finkelstein z Radziłowa oraz Izchaka Felera z Tykocina – jako dowodzący pogromami w tych miejscowościach: 7 lipca 1941 w Radziłowie i 25 sierpnia w Tykocinie.
  Metody stosowane przez Schapera i jego patrole śmierci w tych masakrach były identyczne z przebiegiem mordów w Jedwabnem – zaledwie kilka kilometrów dalej, w kilka dni później. Schaper nie przyznał się do zarzutów i Niemcy uznali dowody za niewystarczające do osądzenia go. Kłamał przed sądem utrzymując, że w 1941 roku był kierowcą ciężarówki i posługiwał się fałszywymi nazwiskami. Pomimo pozytywnego rozpoznania go przez świadków sprawę przeciw Schaperowi zamknięto 2 września 1965 W anglosaskiej to samo
  W niemieckiej przeczytamy:...Der Artikel „(kommando SS Zichenau-Schröttersburg)“ existiert in der deutschsprachigen Wikipedia nicht. Du kannst den Artikel erstellen (Quelltext-Editor, Anleitung).
  Wenn dir die folgenden Suchergebnisse nicht weiterhelfen, wende dich bitte an die Suchhilfe oder suche nach „(kommando SS Zichenau-Schröttersburg)“ in anderssprachigen Wikipedias. Czyli nic
  W anglosaskiej...Schaper joined the SS and was promoted to the rank of SS-Untersturmführer on 20 April 1935.
  Kogo zatem mordowali Polacy kosmitów , pokojowo lądujących obok stodoły?

  Ewidentnie ktoś wciska nam kit

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 18 razy 2

  Otwórzmy się.
  Na pederastów, narkomanów, muzułmanów, nachodźców, ukraińskich banderowców.
  Niech to wygląda tak jak teraz w wielu krajach UE.
  Otwórzmy się na przepraszanie za bycie Polakiem.
  Przyjmijmy odpowiedzialność za niemiecki holocaust skoro Żydzi tego wymagają.

  Panie Kwaśniewski, nadmiar tolerancji jest równie szkodliwy jak jej brak.
  Ludzie mają dość politpoprawności.
  Pańskie poglądy zbankrutowały tak jak zbankrutowała w RFN Angela Merkel, która już nie może skleić rządzącej koalicji.
  Wahadło wychyliło się w drugą stronę.

 • onduma

  Oceniono 12 razy 2

  Dlaczego politycy uwazajacy sie za inteligentnych wierza Grossowi i jego "naocznemu swiadkowi".ze 40 Polakow uzbrojonych w kije moglo zapedzic 1500 zydow do stodolki. To jakis rasizm aby uwazac Polakow z takich nadludzi

 • qwardian

  Oceniono 12 razy 2

  Nachlał się i pie....li

 • m78k

  Oceniono 10 razy 2

  Antysemityzm nie wszędzie psuje wizerunek Polski. Na przykład bardzo go poprawia na Węgrzech. W bardzo wielu krajach europejskich ta sprawa w ogóle nie wpływa na ten wizerunek. Na pewno też bardzo go poprawia w krajach arabskich. Nie generalizuj panie Stoltzman! Jest jasne, że próbujesz na siłę Polsce przykleić jakąś łatkę! Zawsze działałeś na szkodę Polski zdrajco!

 • john water

  Oceniono 6 razy 2

  Jest wiele nie podważalnych racji zawartych w wywiadzie Ale jest tez wiele uproszczeń i subiektywizmu o charakterze usprawiedliwiającym i Dwie uwagi 1 / Podwaliny pod aktualny stan /w tym wygrane wybory PIs / stworzyli ybezsprzecznie poprzednicy lekceważający interesy zdecydowanej wiekszosci obywateli w Polsce i nie da sie tego zagadać ! 2 / Konstytucja jest w wielu postanowieniach nie adekwatna do współczesnych wymogów i w wielu punktach daje możliwosci róznorodnej interpretaci Wymaga wiec zmian a także reform istniejących rozwiązań Niestety !

 • rave8

  Oceniono 10 razy 2

  Lemingi upijają się na grobach swoich matek i ojców po czym rzygają w koło. Ich autorytet tak robił :)

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 16 razy 2

  >>> że przepraszam w imieniu tych, których serca są poruszone tą zbrodnią tak samo, jak moje

  Przepraszac mozna w imieniu siebie i za to co sie samemu uczynilo. Ja jestem poruszony wieloma rzeczami ale to nie znaczy za mam za nie przepraszac. Juz bardziej na miejscu byloby przepraszac za to ze pozwolilo sie w Polsce na tortury bo za to, jako glowa panstwa, byl pan odpowiedzialny (bezposrednio lub posrednio). Ale w tej sprawie akurat pan klamal. Jak wiec wierzyc panu ze przeprosiny za Jedwabne byly szczere, ze nie byly tylko politycznym gestem?

 • luigi_vuitton11

  Oceniono 8 razy 2

  Pan Kwasniewski?
  Ciekawe jak historia powaznie pisana obejdzie sie z nim? Prezydent Polski, ktory nie mogl wytrzymac by nawet podczas krotkiej mszy na miejscu pomordowanych barbarzynsko prawie 30 tysiecy polskich zolnierzy bedacych jencami wojennymi sowieckich soldatow nie zalac sie w sztok? Prezydent, ktory obok prezydenta sasiedniego kraju po tejze mszy probowal wdrapac sie do bagaznika samochodu ktorym byl dowieziony na uroczystosc?
  Jakze cudownie wpisuje sie w narracje putinowych trolli, ktorzy staraja sie wytrzec z pamieci Rosji caly ten kompleks katynsko-smolenski okresleniami typu : "polska chora obsesja"., ze wymienie jedynie najbardziej delikatne okreslenie.
  Prezydent Kwasniewski mial tez lekka reke do odznaczania wysokimi odznaczeniami honorowymi zajadlych antypolskich oszczercow jak np: niejakiego p. jana Grossa podajacego sie za "Princeton University historian".
  Pomine tu fakt, ze jedyna specjalnoscia w ktorej nie moze pochwalic sie ten uniwersytet, skad-inad nalezacy do Ivy League jest wlasnie historia wspolczesna. Opis tegoz p. Grossa o wydarzeniach w Jedwabnem jest wylacznie jego wlasna interpretacja bez jakichkolwiek naukowych kwerend czy oparcia sie o jakiekolwiek dokumenty.
  A jakze gdy pare dni temu byly obchody 99-lecia niepodleglosci Polski tenze Gross nie skorzystal z szansy by majac bardzo wysokie odznaczenie polskie siedziec cicho napisal bowiem koejny paszkwil o Polsce gdzie ponoc na nowo powstaje zmora faszyzmu w New York Times! Jakby faszyzm na swiecie byl jakims polskim wynalaziem.
  No coz przyjmijmy, ze to kolejne poslowie ze znanego tak dobrze prezydenckiego gestu "Na Zdrowie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX