Budynek Coca-Coli w Shelbyville

Budynek Coca-Coli w Shelbyville (fot. Jim Grey / Flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

społeczeństwo

Amazon, Google i Coca-Cola nie płacą podatków? Na szczęście zapłacisz je ty

Lux Leaks (2014), Panama Papers (2016), Paradise Papers (2017). Czytasz o kolejnych rajach podatkowych i myślisz: mnie to nie dotyczy, to zabawa dla bogaczy. Czy na pewno raje podatkowe nie wpływają na twoje życie? Nie tylko wpływają, ale mogą cię nawet zrujnować.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (103)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Marek Tropiciel

  0

  Pierwszy sprawiedliwy EU pijak Jean-Claude Juncker i takie gnoje chcą uczyć Polskę-kompromitacja

 • wieczniekontuzjowany

  0

  Na punkt 3 jest proste rozwiązanie - prywatne drogi i szpitale. Wtedy każdy by płacił według zużycia.

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 0

  Co wy tutaj o Europe! W USA to dopiero korporacje maja jazde za darmo!!! W Europie ludzie maja pensje minimalna 2-3 krotnie wyzsza niz stawki w USA ($7.25/godz przy cenach amerykanskich!!!), maja przynajmniej jakies ubezpieczenie zdrowotne, moga sie utrzymac przy zyciu jak straca prace, isc na kursy doksztalcajace, a w USA, dostaja kopa w d.... i nie maja praktycznie nic.

 • romad2447

  Oceniono 1 raz -1

  Jeszcze jeden antykapitalistyczny artykol,korporacje-bad, podatki-good.Jesli korporacje nie placa podatkow to wiekszy zysk,wiekszy zysk, wieksze dywidedy, ludzie ktorzy je otrzymuja placa wieksze podatki,czyli pieniadze wracaja do panstwa.Artykul zapomnial wyjasnic co sie dzieje z pieniedzmi ktore rzekomo mialy byc przeznaczone na podatki.

 • pankrzysiek

  Oceniono 7 razy -1

  jestem winny bo inwestuje na giełdzie?
  z większością tez się zgadzam. ale przebija się lewicowy rodowód autora, trudno mieć pretensje do ludzi że sa chciwi i dążą do zysków, autor zapomina o jednym, socjał trawi społeczeństwa wszystkich krajów, więc na to idą ogromne środki, kościół który jest jak rak i doi ludzi, sprzedając brednie o życiu w raju po śmierci. Ludzie to debile, mądre są tylko jednostki, to tekst Tommy Lee Jones :) jaki prawdziwy

 • Kuba Nowak

  Oceniono 1 raz -1

  a o zalosnych podatkach na rynkach finansowych przeczytasz w az 10 stronicowej publikacji na www.basiceconomy.org. tak. jestes rypany bez mydla i nawey o tym nie wiesz

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 8 razy -4

  Wolny rynek, nadmiar konkurencji jest po prostu szkodliwy i mało efektywny gospodarczo, a tym samym mało efektywny w zaspokajaniu naszych potrzeb. Tak wiem, że głoszę ekonomiczną herezję. Ale taka jest prawda i nie pomoże, że wam w tym szkółkach im Balcerowicza i w mediach wtłaczano do głów wyższość konkurencji, że klient pójdzie do lepszego dostawcy itd.
  Nadmiar konkurencji - czyli wiele drobnych podmiotów działających w danym obszarze gospodarczym. Wystarczy trochę mieć rozumu aby pociągnąć tok myślowy, że gdy tych podmiotów jest za dużo to to wszystko mało efektywne. Załóżmy że jest wieś i działa jeden sklep. A co się stanie gdy tych sklepów będzie 2, a co będzie gdy będzie ich 15.
  Mała efektywność zatrudnionego personelu, sprzedawczynie w tych sklepach będą bąki zbijać i czekać na klienta. Przeterminowany towar i wyrzucanie dóbr itd.
  Czyli po prostu niewidzialna ręka wolnego rynka jest mega oszustwem, którym jesteśmy karmieni od 25 lat. Nawet nie mamy odpowiedniej wiedzy aby wybrać towar zgodny z naszym oczekiwaniami i potrzebami. Na przykład kupiłem lodówkę super oszczędną, jest tak oszczędna, że nie trzyma temperatury i jedzenie się psuje, chyba że otwieram ją dwa razy dziennie. Albo super oszczędny kibelek, jest tak oszczędny w zużyciu wody, że trzeba dwa razy spłukiwać, aby g... spłynęło. A mam drugi, który był najtańszy na rynku i ani razu nie zdarzyło się aby nie spłukał. Przecież wiele rzeczy kupujemy na dłuższy okres czasu i zasoby finansowe nie pozwalają na eksperymentowanie i kupowanie sobie dwóch lodówek. I można by jeszcze trochę napisać o tym sławetnym wolnym rynku, chociażby to, że drobnych żuczków po prostu nie stać na wdrożenie wynalazków, już nie mówiąc o jakichś ich opracowywaniu. A wynalazki i ich wdrożenie jest solą postępu i lepszego życia. Dlatego w Polsce ta sfera leży. Spójrzmy na Koreę Południową, która poszła odwrotną drogą i stworzyła czebolachy, kilka na cały kraj, które zajmowały się produkcją mydła i powidła, statków i samochodów. Ale przez to że były wielkie to tak jakby stworzyć na cała Polskę kilka koncernów stać je było na wdrożenia, prace badawcze i w ten sposób Koreańczycy doścignęli czołówkę świata.

 • Karolina Zbieranek

  Oceniono 13 razy -5

  Tak, łudźcie się socjaliści, że to FIRMY a nie MY płacą podatki. A skąd firmy mają pieniądze? To od nas wszystko się zaczyna: my wytwarzamy produkty i świadczymy usługi a potem to trzeba sprzedać i podzielić. Co za różnica, czy pracownik zapłaci więcej od pensji, czy za produkt w sklepie, czy też dostając niższe pobory? Przecież to jest właśnie jeden z wielu powodów, dla którego istnieje wiele podatków - by naiwniacy uwierzyli, że to złe korporacje nas okradają bo nie przynoszą w zębach NASZYCH pieniędzy naszym politykom. Witamy w świecie realnego socjalizmu - jak Coca-Cola czy Amazon zapłacą miliardzik to oczywiście wcale nie odczują tego pracownicy i klienci tychże, za to autor artykułu i jemu podobni będą pławić się w świadczenia socjalnych. Zejdźcie ludzie na ziemię, praw ekonomii nie da się oszukać.

 • masofrev

  Oceniono 15 razy -5

  Gdyby podatki były niższe (i niekoniecznie progresywne) bogaci nie uciekaliby przed ich płaceniem. Ale co tam, wzorem razem zaproponujmy 50% albo 60% podatek...

 • clo

  Oceniono 6 razy -6

  Adaś, uruchomiłeś wentyl bezpieczeństwa? Nikt nie kupuje gazety i dobry artykuł, taki pod czytelników jest OK? Gdzie obrona biednych kapitalistów. Adaś, PESEL się uwidacznia i tracisz na ostrości? Zastawiasz się kto przyjdzie na pogrzeb. Spokojnie oficjele będę (- ale z przymusu). Smutne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX