Budynek Coca-Coli w Shelbyville

Budynek Coca-Coli w Shelbyville (fot. Jim Grey / Flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

społeczeństwo

Amazon, Google i Coca-Cola nie płacą podatków? Na szczęście zapłacisz je ty

Lux Leaks (2014), Panama Papers (2016), Paradise Papers (2017). Czytasz o kolejnych rajach podatkowych i myślisz: mnie to nie dotyczy, to zabawa dla bogaczy. Czy na pewno raje podatkowe nie wpływają na twoje życie? Nie tylko wpływają, ale mogą cię nawet zrujnować.

Od kilku dni światowe media żyją aferą Paradise Papers, czyli wyciekiem milionów dokumentów jednej z firm zajmujących się tzw. optymalizacją podatkową. Kwit po kwicie analizują je dziennikarze na całym świecie. Są pierwsze sensacje: Apple wyprowadziło do rajów podatkowych 250 mld dolarów, przed podatkami uciekają sportowcy, muzycy (głośno zrobiło się m.in. o Bono), aktorzy (to nic nowego), ale również... brytyjska królowa Elżbieta II. Gdy jedni na rajach podatkowych korzystają, inni tracą. Zobacz, czy wśród tych drugich nie ma też ciebie.

1. Raje podatkowe mogą zniszczyć twój biznes

Jesteś właścicielem małego biznesu na warszawskim Mokotowie. Obok swój punkt otwiera znany międzynarodowy koncern działający w tej samej branży. I ma o 50 procent niższe ceny tych samych usług. "Jak to możliwe?" - zachodzisz w głowę. "Przecież to im się nie opłaca!" Otóż opłaca. Mechanizm jest dość prosty. Międzynarodowy koncern może dotować swoje produkty lub usługi, czasem nie tylko sprzedaje je bez marży, ale po cenach niższych od kosztów (co prawda stosowanie cen dumpingowych jest zabronione, ale trudno to udowodnić). Wszystko po to, żeby tacy jak ty splajtowali. Międzynarodowe koncerny - handlowe, telekomunikacyjne, informatyczne - powszechnie stosują strategię dążenia do monopolu lub oligopolu (wtedy na rynku zostaje kilka największych firm i ustalają, że nie będą sobie wchodzić w drogę). Przez rok, dwa, a nawet pięć potrafią dopłacać do interesu i czekać, aż mniejsi gracze padną. Na takie praktyki żalą się małe i średnie firmy w całej Europie. Bo one podatki płacić muszą, więc ich produkty już na starcie są na straconej pozycji.

Po wykoszeniu konkurencji monopoliści ZAWSZE podnoszą ceny, więc na końcu dużo więcej zapłacą klienci.

FILE - In this Thursday, June 22, 2017 file photo, Britain's Queen Elizabeth II waves to the crowd as she arrives by open carriage into the parade ring on the third day of the Royal Ascot horse race meeting, which is traditionally known as Ladies Day, in Ascot, England. Newly leaked papers have revealed that Queen Elizabeth II has placed some of her private money into offshore tax havens. According to records obtained by the International Consortium of Journalists, the queen,Äos investment managers have placed roughly 10 million pounds ($13 million) in offshore portfolios in the Cayman Islands and Bermuda. (AP Photo/Alastair Grant, File)Królowa Elżbieta II (fot. Alastair Grant / AP Photo)

2. Raje podatkowe zabijają innowacje

Skąd koncerny mają pieniądze na takie praktyki? Głównie z niezapłaconych podatków. Po wycieku dokumentów z Luksemburga (afera Luxleaks z 2014 roku) wiemy nawet, jakie kwoty korporacje oszczędzają w rajach. To aż 300 mld euro każdego roku! Gdyby tę górę żywej gotówki z niezapłaconych podatków inwestowały w innowacje, nowe miejsca pracy czy rozwój - można by temu nawet przyklasnąć. Ale pieniądze idą głównie na inwestycje w rynki finansowe (nakręcając spekulacyjne bańki), skupowanie własnych akcji (np. żeby podbić ich cenę), wypłaty gigantycznych premii dla zarządów, bezsensownie drogie i rozbuchane kampanie reklamowe i - przede wszystkim - duszenie konkurencji już w zarodku (np. skupowanie i zamykanie w szafie innowacyjnych patentów, które mogłyby wyprzeć stosowaną przez koncern technologię).

3. Jeśli jeździsz autem, też tracisz na rajach podatkowych

Wściekasz się na stan dróg i na koleiny, które wyżłobiły tiry. Gdy drogowcy załatają dziurę, to zaraz pojawia się nowa kawałek dalej. W tym roku już dwa razy musiałeś zmieniać felgę, a raz - amortyzator. Piszesz, wściekły, pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. "Całościowy remont na tym odcinku będzie realizowany dopiero w roku 2025 z powodu braku środków" - odpisują. Dlaczego tych środków w budżecie brak? Ponieważ międzynarodowe korporacje, których towary są wożone tirami po drogach całej Europy, nie zapłaciły uczciwych podatków.

Według prof. Dominika Gajewskiego, specjalisty od optymalizacji podatkowej (zajmuje się tym naukowo, doradza też europejskim rządom, jak z optymalizacją walczyć), międzynarodowe koncerny płacą w Europie podatki na poziomie. od 1 do 3 proc. zysków. A powinny płacić około 19 proc. (jeśli uśrednimy oficjalne stawki w różnych krajach Unii). Zdaniem Gajewskiego dotyczy to absolutnie wszystkich wielkich firm - od Coca-Coli po Ikeę.

Koncerny jadą więc na gapę. Po publicznych drogach tiry wożą ich towary, publiczne szkoły kształcą ich przyszłych pracowników, a jeśli w fabryce koncernu ktoś spadnie z drabiny, to ląduje w publicznym szpitalu. Utrzymywane jest to wszystko z budżetu państwa, do którego koncerny przestały się dokładać. Podatek w wysokości JEDNEGO procenta zysku nie starczy na utrzymanie dróg, sądów, policji - czyli wszystkiego, co koncernom niezbędne do działalności biznesowej. Dziś w Europie i USA koncerny korzystają z tego praktycznie za darmo.

Bono, right, and Adam Clayton of Irish band U2 perform during their first concert of the new European tour after Bono underwent back surgery following an injury during training, in Turin, Italy, Friday, Aug. 6, 2010. After the European dates, the band will then head to the United States, Australia and New Zealand for a series of shows. (AP Photo/Massimo Pinca)W aferze Paradise Papers pojawia się m.in. nazwisko lidera U2 - Bono (fot. AP / Massimo Pinca)

4. Raje podatkowe zwiększają dziurę w budżecie

Niektórzy ekonomiści powtarzają jak mantrę: zadłużają nas nieodpowiedzialni politycy. To czasem rzeczywiście jest prawda, ale nigdy nie cała. Kiedy powstaje deficyt? Kiedy państwo musi naprawiać drogi, utrzymać szkoły i szpitale, ale brakuje na to pieniędzy z podatków. Czy polityk może sobie pozwolić np. na likwidację służby zdrowia? Nieremontowanie dróg? A może na zlikwidowanie sądownictwa (niech obywatele sami między sobą rozstrzygają spory)? Jeśli ma odrobinę rozumu i chce wygrać kolejne wybory, to wybierze mniejsze zło i pieniądze pożyczy.

Skoro wyborcy nie pozwolili politykom na wprowadzenie neoliberalnego pomysłu "cięcia państwa do kości" (i słusznie nie pozwolili), to przy zbyt niskich wpływach podatkowych problemem ostatnich lat stało się narastanie deficytów. Rosnące deficyty ma  większość krajów Unii. Tymczasem gdyby te 300 mld euro od korporacji wpływało do budżetów, problem praktycznie by przestał istnieć.

Im większy deficyt państwa, tym gorzej to oceniają rynki. I tym więcej państwo musi płacić odsetek (dokładnie tak samo jest w parabankach, gdzie ludzie biedni lub mocno zadłużeni - a więc mniej wiarygodni dla banku - płacą po kilkadziesiąt procent odsetek miesięcznie). Skąd państwa biorą na spłacanie tych gór zadłużenia i obsługę rosnących odsetek?

5. Za koncerny płacą pracownicy

Skoro najbogatsze koncerny płacą tyle co nic (1-3 proc. zysków), to rządy muszą szukać pieniędzy w innych kieszeniach. Jeśli spojrzeć na rozkład wpływów podatkowych państw Europy, to prawie wszędzie spada udział podatków płaconych przez firmy. W Polsce tzw. miks podatkowy jest szczególnie żenujący: najwięcej budżet czerpie z akcyzy i VAT (czyli podatku, który płacimy, kupując ser i wędlinę w sklepie) oraz z różnych składek od naszych pensji (m.in. składek na ZUS). Natomiast udział podatku od korporacji (CIT) w dochodach naszego budżetu jest niski. Co to oznacza?

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister finansów Paweł Szałamacha i premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej dotyczącej uszczelnienia systemu finansowego i walki z oszustami w sektorze VAT. Lipiec 2017 r. (fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister finansów Paweł Szałamacha i premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej dotyczącej uszczelnienia systemu finansowego i walki z oszustami w sektorze VAT. Lipiec 2017 r. (fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Jeśli zarabiasz 3000 zł brutto, to na rękę - po odliczeniu podatków i składek - dostajesz zaledwie 2150 zł. A całkowity koszt twojej pensji dla pracodawcy to aż 3600 zł! Dlaczego tak wysoko opodatkowana jest praca? Bo po prostu łatwiej ją opodatkować niż Apple czy Coca-Colę. Z transferowaniem zysków wielkich firm do rajów podatkowych nie radzi sobie żadne państwo na świecie. Natomiast praca nie jest aż tak mobilna jak kapitał. Łatwiej podatki ściągnąć z pensji takich jak ja i ty niż z zysków firmy Google. Dopóki rządy nie znajdą innego sposobu na łatanie budżetów, te horrendalne narzuty na pracę będą zmorą całej Europy.

6. Państwa wzajemnie się okradają

Optymalizacja podatkowa stosowana przez wielkie koncerny jest jedną z przyczyn nieustannych waśni między europejskimi państwami. W tym klubie niektóre kraje ordynarnie oszukują partnerów. Weźmy mały Luksemburg. Rząd tego kraju potajemnie podpisał umowy z wielkimi korporacjami na opodatkowanie zysków stawkami w wysokości jednego procenta. Dodajmy - nie chodziło o zyski osiągane przez te firmy w Luksemburgu. Chodziło o zyski z całej Europy (również te osiągane w Polsce)! W 2014 roku dziennikarze ujawnili ten skandal i wybuchła tzw. afera Luxleaks. Okazało się, że Luksemburg ściągnął do siebie cały światowy biznes, 340 największych holdingów rozliczało się w tym mikroskopijnym państwie, nie prowadząc tam praktycznie żadnej działalności. - Na tej liście byli wszyscy - mówi prof. Gajewski. - Może pan strzelać nazwami w ciemno. Ikea. Coca-Cola. Amazon, Google, Lukoil. Wszyscy liczący się na świecie - od Stanów Zjednoczonych po Rosję. Jeśli nawet nazwa jakiejś dużej firmy nie pojawia się w dokumentach z Luksemburga, to są różne spółki córki. Oficjalnie stawka podatku CIT w Luksemburgu wynosi 29 proc. "Mamy wysokie podatki" - mówią na unijnym forum. A pod stołem pozwalają płacić 1 proc. - wyjaśnia Gajewski.

Dodajmy: nie tylko Luksemburg okradał inne kraje, oferując u siebie minimalne podatki. Dziś robią to Szwajcaria, Austria, a ostatnio Czechy.

7. Rozpad Unii Europejskiej?

Warto dodać, że naciągaczem, który drenował budżety innych państw Unii, był... obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. To właśnie za czasów, gdy był premierem Luksemburga, stosowano najgorsze tricki. Po wybuchu afery Luxleaks próbowano Junckera odwołać z szefowania Komisji Europejskiej, ale ponieważ Europa miała inne problemy na głowie (kryzys sektora finansowego, wojna na Ukrainie), sprawa przyschła. A szkoda. Bo tamte stare oszustwa są jedną z przyczyn słabego autorytetu Junckera i - szerzej - unijnych instytucji. "Nie pouczajcie nas, skoro wasz szef okradał nas z podatków" - można czasem usłyszeć na korytarzach w Brukseli. I nie mówią tak tylko nabzdyczeni politycy "dobrej zmiany", ale przedstawiciele wielu innych państw.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas szczytu NATO w Warszawie. Lipiec 2016 r. (fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas szczytu NATO w Warszawie. Lipiec 2016 r. (fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W ten sposób raje podatkowe nie tylko drenują twoją kieszeń (musisz za koncerny zapłacić frycowe na utrzymanie dróg, szkół, sądów i policji), ale też powodują erozję zaufania między krajami Europy. I w konsekwencji - jeśli rządy nie będą umiały rajów podatkowych zlikwidować - mogą doprowadzić do załamania całego projektu europejskiego.

8. A najgorsze, że każdy jest winny

Wściekać się na koncerny? Oskarżać prezesów? Pałać świętym oburzeniem? To nic nie da. Dopóki społeczność międzynarodowa będzie tolerować istnienie rajów podatkowych, dopóty prezesi wielkich firm będą nas oszukiwać na podatkach. Bo po prostu muszą! Niepłacenie podatków (i związane z tym góry zaoszczędzonych pieniędzy) przyzwyczaiło giełdy i inwestorów do szalonych zysków. I każdy prezes koncernu, który zacząłby nagle płacić uczciwie 19 proc. podatku, po prostu natychmiast by wyleciał za "szkodzenie firmie". Winni więc pośrednio jesteśmy my, obywatele Europy, posiadający jednostki funduszy emerytalnych (chcemy, żeby bajecznie rosły!) i drobni właściciele akcji (chcemy, żeby za rok ich cena była wyższa, najlepiej o kilkadziesiąt procent). A prezesi wybierają prosty sposób - jazdę na gapę bez podatków.

CHCESZ DOSTAWAĆ WIĘCEJ DARMOWYCH REPORTAŻY, POGŁĘBIONYCH WYWIADÓW, CIEKAWYCH SYLWETEK - POLUB NAS NA FACEBOOKU


Grzegorz Sroczyński. Jest dziennikarzem portalu Gazeta.pl i radia TOK FM.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (103)
Zaloguj się
 • doktorfreeman

  Oceniono 11 razy 9

  Próżniacza klasa celebrytów, polityków, rodzin królewsko-arystkratycznych, przygłupich sportowców i muzyków mających setki milionów $ na kontach mają gęby pełne frazesów. Umoralniają, litują się nad biednymi, nad dziećmi z obszarów wojny, bezdomnymi psami i kotami a poza mediami są fałszywi i zakłamani, Kombinują jak orżnąć tę większą i biedniejszą część społeczeństwa. Większość z nich ma wielkie majątki nie dlatego, że są mądrzy, pracowici czy kreatywni. Paradise papers to pokazało ( wcześniej panama papers). Z ukradzionych 100 milionów dadzą 1 na jakieś schronisko dla zwierząt i udają dobrotliwych i uczciwych. Bono, którego lubiłem i szanowałem okazał się krętaczem.
  Trzech najbogatszych amerykanów ma tyle majątku, co pozostałe 160 milionów biedniejszych Jankesów. Druga rewolucja na kształt francuskiej czy bolszewickiej to kwestia czasu.

 • errorem

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawe czy, i czy w ogóle ,doczekam/y się zmiany tej sytuacji. Jeśli tak, to najprawdopodobniej będą poprzedzone jakimś "spektakularnym" kataklizmem.

 • pat1952

  Oceniono 14 razy 6

  A gdzie są podatki pośrednie? Dlaczego o nich się nie mówi? Podatki pośrednie są bardziej dotkliwe, gdyż płacone są z pieniędzy już opodatkowanych podatkiem dochodowym. Państwo zabiera nam prawie 75% zarobków brutto.

 • wuetend

  Oceniono 7 razy 5

  Ale CETA i TTIP pod dywan zamiatacie, a ponadto sami publikujecie reklamę natywną zamawianą przez globalne koncerny.

  Zacznijcie od posypania własnych głów popiołem.

 • wloczykijas

  Oceniono 7 razy 5

  Społeczeństwa ludzkie są oparte na grabieży, wyzysku jednych przez drugich i różnego rodzaju szalbierstwach (choć to stopniowalne). Ludzka natura - generalizując - jest taka, że jeśli ktoś ma łatwą i dostępną okazję do wykorzystania innych, to na ogół to czyni (a pracownicy-niewolnicy..., no cóż, ci po prostu najczęściej muszą się podporządkować albo ewentualnie wyjechać do zamożniejszych krajów znajdujących się wyżej w globalnym ekonomicznym "łańcuchu pokarmowym", gdzie być może będą przynajmniej trochę mniej okradani i łupieni).

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 5 razy 3

  Mało tego, jak korporacyjno-bankstersko-szwindlarskie ustrojstwa wygeneruję potężny kryzys, jak ten 2007-2008, to rządy państw, będące na ich usługach, podarują im podatki, które płacą obywatele. I tu wchodzą w grę biliony.
  Nigdy jeszcze w dziejach ludzkości globem nie zarządzały jakieś hydry, właściwie anonimowe.
  I nigdy w dziejach ludzkości takie hydry nie miały takich totalnych narzędzi do ogłupiania społeczeństw. Zuckerbegi wyklęte.

 • tedek1

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe spostrzezenia...ale autor artykułu zapomniał o jeszcze jednej zagadnieniu:
  NISKO USTALONYM WYNAGRODZENIU MINIMALNYM.
  Im nizsze wynagrodzenie minimalne tym taniej korporacje uzyskuja sile robocza. Taki bonus Panstwa dla firm...za ktory pozniej zaplaci cale spoleczenstwo - dlaczego?
  Ustalenie niskiego poziomu wyagrodzenia oznacza ze pracownik nie odlozy na minimalna emeryture - czyli po osiagnieciu wieku emerytalnego Panstwo bedzie doplacac do minimalnej emerytury.
  Np. Polska przy minimalnej placy (ustawowej) taki pracownik odlozy na emeryture w wys.ok. 550 zl. To oznacza ze Panstwo (czyli spoleczenstwo) dolozy 450 zl do 1000 zl. Jezeli do tego dodamy nizszy wiek emerytalny oznacza to bardzo wysoki bonus dla firm.

 • mk.i

  Oceniono 2 razy 2

  Ja nie rozumiem dlaczego to co oni ukradną to dopisują mi do zaświadczenia że niby to ja mam za te pieniądze utrzymać rodzinę . Toć to oszustwo na skale światowa . To taka nieroztropna 10 mln Solidarność czy kasa przewodniczącego przysłania myślenie .Czy po za dostarczanie podatków Polak coś w kraju jeszcze może .Ja osobiście czekam na te fale milionowe powracających z zagranicy wypatruje ale jakoś i pojedynczych nie widzę .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX