Podrobione przez Greenpeace plakaty podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w 2010 r.

Podrobione przez Greenpeace plakaty podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w 2010 r. (fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

wywiad Gazeta.pl

Marcin Rotkiewicz: Rośliny GMO mogą zmniejszyć głód w Afryce, ale zamożna Europa prowadzi przeciw nim krucjatę

Strach opinii publicznej przed żywnością GMO wynika głównie z tego, że osiągnięcia nauki w tym obszarze są niemal wyłącznie zasługą badań prowadzonych przez międzynarodowe korporacje, takie jak znienawidzone Monsanto. Marcin Rotkiewicz w książce ''W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki'' rekonstruuje ponad 20 lat historii burzliwego istnienia roślin GMO.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (253)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rudy_63

  Oceniono 11 razy 3

  Trzy dni temu lobbyści Monsanto dostali bana w parlamencie europejskim - pan Marcin Rotkiewicz gdzieś się musi podziać.

 • Karolina Zbieranek

  Oceniono 7 razy 3

  Strach najlepiej się sprzedaje, więc im więcej naklejek typu "GMO free", "Gluten free", "To czego się boisz free" tym lepiej produkt się sprzeda. Różne organizacje i ich tak zwani "pożyteczni i." prowadzą szemrany marketing na wielu frontach, wymyślają nieistniejące choroby (np. zakwaszenie organizmu), straszą i straszą - stąd 99,99% artykułów zamawianych w mediach to radosny bullshit.

 • johanek4e

  Oceniono 5 razy 3

  W artykule o prawie patentowym tylko kilka linijek, a to jest właśnie jądro sporu pokazujące różnice w standardach patentowych Europy i (roszczeniowej?)Ameryki.

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 3

  Współcześni wykształceni ludzie to analfabeci, i nikt nie potrafi chemii lub fizyki lub biologii

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 5 razy 3

  Jest taki inny sposób na oszczędność plonów i wody: przestać jeść mięso! Mięso jest skrajnie niewydajnym sposobem odżywiania pod względem zużycia zasobów. Bezpośrednie jedzenie roślin jest o wiele bardziej wydajne.
  Oczywiście, człowiek nie jest przeżuwaczem i nie może przyswajać składników odżywczych np. z trawy. Ale już soja jest dla ludzi w pełni jadalna i akurat stanowi dobry zastępnik mięcha.

 • rattus-rattus

  Oceniono 35 razy 3

  Przeciwnicy GMO są tacy sami jak przeciwnicy szczepionek - żadne argumenty do nich nie docierają bo oni i tak wiedzą lepiej.
  GMO jest złem - taka prawda objawiona, dogmat, którego nie wolno kwestionować.

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Ehh widze w kazdym temacie to samo - banda niedouczonych "doktorow" ksztalconych na dr Google wie o wszystkim lepiej i zaden naukowiec nie przekona takiego ze "biale jest biale" - stad te antyszczepionkowe brednie i obsesje na punkcie GMO, "chemtrails" i bog wie czego jeszcze a o czym zdrowy na umysle nawet nie slyszal:/
  Dziwne bo skoro nie ma odwrotu do naturalnych gatunkow roslin to KAZDY bedzie na nie skazany, tak jak na "zle" szczepionki (bo te "dobre" sa oczywiscie dla "elit") i cokolwiek co moze zatruc, tak samo tez jak z uchodzcami a glupcy wierza w samobojcze zachowanie decydentow wieszczac ponuro "koniec swiata" i potrzebe nowej "rewolucji ludowej".
  Zal czytac i sluchac takich potluczonych ludzi bo nie dosc, ze sobie to innym szkodza macac w glowie swoimi chorobliwymi obsesjami...

 • flyer

  Oceniono 4 razy 2

  Pie...nie kotka dookoła młotka. Koncern Monsanto jest także właścicielem marki Roundap, który jest teoretycznie biodegradowalny - pod warunkiem że znajdzie odpowiednie bakterie glebowe, nie dostanie się do wody i pominie się przejściowe produkty biodegradacji, które są toksyczne. Niektóre rośliny GMO są uodpornione na roundap, więc walą tego ile wlezie i chorują ludzie pracujący przy uprawach [Meksyk]. Druga sprawa to to, że nasiona roślin GMO są opatentowane, w związku z czym nie można wysiać nasion samodzielnie uzyskanych - na nowy wysiew trzeba znów je kupić, a trzeba bo koncerny tak kierują lokalnym rynkiem, że tradycyjnych nasion bez modyfikacji już nie da się kupić [bawełna, Indie].

 • wasylissa

  Oceniono 12 razy 2

  Bezczelny lobbing Monsanto...
  Niestety, dużo ludzi potrafi myśleć samodzielnie. Na nic wasze zakusy.

 • jatzek30

  Oceniono 12 razy 2

  GMO- oznacza:
  - monokulturę upraw wsio kukurydza
  - zanik naturalnych odmian roślin
  -ziarno jest własnością koncernu nie rolnika
  - odporność na glifosat- lejemy ile się go da kukurydza przetrwa reszta zgnia, a co nie zostanie rozłożone ludzie pożrą.

 • van_norden

  Oceniono 12 razy 2

  Kiedyś Europejczycy bali się wody i mydła

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 10 razy 2

  wierzą w szkodliwość GMO no i dobrze... inni wierzą w płaską ziemię, byty transcendentne lub kwarki :)... ot po prostu wiara zastępuje wiedzę :) a to w co kto wierzy świadczy tylko o tym ile się zdążył nauczyć :)

 • boczek150

  Oceniono 5 razy 1

  Jak wszystko takie piękne to dlaczego do tej pory jest gigantyczny opór przed wyraźnym oznaczaniem produktów zawierających GMI?

 • drabe1

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mam najmniejszych problemów z takimi czy innymi pomidorami. Po prostu nie biorę ich do ust, od urodzenia. Nie znoszę, taki ze mnie dziwak.

 • Nabil el Halabi

  Oceniono 9 razy 1

  Kłamstwem jest mówienie, że głód w Afryce bierze sie z braku GMO. Bierze się z wojen i tylko z nich.

 • kodob

  Oceniono 7 razy 1

  Gwoli ścisłości w ekonomii bo nie widzę wpisu. Monsanto zostało przejęte w zeszłym roku przez firmę Bayer czyli jednak GMO rządzi kolos wbrew temu co pisze P. redaktor.

 • wasabi1084

  Oceniono 7 razy 1

  Ależ nie autorze. Nie chodzi o korporacje. Chodzi o to, że niema możliwości przewidzenia jak będzie ze stabilnością rośliny GMO, jak wpłynie za kilka pokoleń na środowisko itp. Tak jak trawka w USA którą przez kilka lat jadły smacznie krówki a potem trawka skrzyżowała się z czymś i krówki wszystkie zdechły.

 • sami78

  Oceniono 7 razy 1

  Masę żywności się dzisiaj wyrzuca. Po co nam GMO?

 • alberts

  Oceniono 15 razy 1

  Gazeta Wyborcza musiała wziąć za ten artykuł doże pieniądze od Monsanto. Takiego steku bzdur dawno nie czytałem.
  Jeśli pan dziennikarz jest taki przekonany do żywności GMO, to może to udowodnić własną postawą.
  Proponuję, żeby on i jego najbliższa rodzina (włączając w to wszystkie ich dzieci ) jadła na koszt państwa przez 5 lat tylko żywnoś GMO, a zbadaniem wpływu tej żywności na ich dorostan zdrowotny zajęły się laboratoria Monsanto.

 • dannniello

  Oceniono 11 razy 1

  "W 2014 roku w Stanach Zjednoczonych dopuszczono do uprawy genetycznie zmodyfikowaną odmianę ziemniaka Innate, przy którego smażeniu wytwarza się znacznie mniej rakotwórczego akrylamidu. Niedawno amerykańscy rolnicy otrzymali od Monsanto odmiany roślin GMO lepiej tolerujące suszę. Ich uprawa powinna przyczynić się do spadku zużycia wody, a w krajach afrykańskich pozwoliłaby na uprawę w trudniejszych warunkach klimatycznych, ograniczając wycinanie lasów czy niszczenie sawann. Nie mówiąc o zmniejszeniu problemu głodu."
  "Chyba najlepszy tego przykład to 25-letnie badania, w które zaangażowanych zostało 500 zespołów naukowych z Europy i na które Komisja Europejska wydała w przeliczeniu ponad miliard złotych."
  Równo 500... No fajnie że Agora czekała z tym artykułem aż będzie równo 500 zespołów... Zresztą znowu ładnie się złożyło - 25 lat:)
  Brakuje w nagłówku "Materiał partnera".

  "Jak już mówiłem, zdominowanie rynku przez nieliczne firmy jest zjawiskiem niedobrym, ale ten problem nie dotyczy jedynie roślin zmodyfikowanych genetycznie, to samo przecież dzieje się np. w farmacji czy produkcji samolotów."
  Czyli GMO jest cool, bo w komórkach dominuje Apple, a w elektrykach Tesla. Super rozumowanie:)

  "Złoty ryż - nazywany tak od koloru swoich ziaren - został wynaleziony, by wzbogacić ubogą w witaminę A dietę najbiedniejszych mieszkańców Azji. Jej skrajny niedobór skutkuje wystąpieniem nieodwracalnej ślepoty u nawet pół miliona tamtejszych dzieci rocznie. Dzięki zaangażowaniu wielu fundacji, a także rezygnacji koncernów z pobierania opłat patentowych za udostępnienie niektórych technologii modyfikacji roślin, nasiona złotego ryżu miały być przekazane za darmo rolnikom osiągającym zyski do 10 000 $ rocznie, reszta mogłaby go kupić za cenę odmian konwencjonalnych."
  Znowu równo 10k $ poświęcenia z rąk corpo - dzięki bogu za wszystkie GMO korpo, które dbają o ludzi, a nie zyski bo to rzadkość!!!
  :)

  "W Indiach tak nie jest - tamtejsi rolnicy mogą zostawiać nasiona na zasiew i swobodnie wymieniać się nimi z innymi rolnikami. W Stanach Zjednoczonych, Europie, w tym w Polsce, wszystkie odmiany roślin, a więc również konwencjonalne, są chronione prawem własności intelektualnej, gdyż ich uzyskanie wymaga od hodowców roślin sporej pracy i nakładów finansowych."
  Czyli roślina wyrosła z poprzedniej jest OK w Indiach bo to za duży kraj żeby ścigać "piratów", a w UE i USA już można.

  "Jego rzeczywiste oblicze w USA to na przykład marka Whole Foods, czyli potężna sieć drogich supermarketów ze "zdrową żywnością". Globalną wartość przemysłu żywności organicznej szacuje się obecnie na ponad sześćdziesiąt trzy miliardy dolarów."
  Czyli za kampanią "anty GMO" stoi mega korporacja "Whole Foods", o której nikt nie słyszał (w przeciwieństwie do Apple czy Google:).

  "Europa przez swoją absurdalną politykę w tym obszarze może się spodziewać w kolejnych latach jeszcze większej fali migracji uciekających przed głodem ludzi. Czas otworzyć oczy."
  Czyli proszę zezwolić na GMO. Dzięki licencjom płaconym na GMO będzie żyło w dostatku "trzech tysięcy Nigeryjczyków rocznie". :)

  Masakra. Kto dopuszcza takie coś w Agorze do publikacji?!

 • uploadhelski

  Oceniono 7 razy 1

  Być może rośliny GMO nie są szkodliwe, ale zastanawia mnie absolutna pewność siebie zwolenników GMO.
  Podobnie pewni byliśmy lat temu 30, że można do pasz dla krów dodawać sproszkowane odpady z rzeźni, wymuszając niejako kanibalizm. Pojęcie prionu znane było nielicznym, i masz, po chyba 20 latach pojawiły się nowe choroby odzwierzęce - Creutzfeldta - Jacoba. Mapa tzw vCJD (przeniesionej z bydła na ludzi w wyniku spożycia mięsa i mleka) pokrywa się z obszarem Ameryki Północnej (USA i Kanada) oraz Europy zachodniej. Więcej pokory przy podawaniu pewników o nieszkodliwości GMO, cóż jest 20-30 lat w porównaniu z ewolucją. O wymieraniu pszczół można napisać to samo - jakoś Monsanto nie ma dla pszczół cudownego napoju uodparniającego na środki chemiczne, te środki na które odporna jest np. kukurydza GMO. W Europie, w tym i w Polsce nie mamy problemów z produkcją żywności, nawet trzeba ją ograniczać i regulować, rolnictwo nie musi być wspomagane technologią GMO.
  Widziałem transgenicznego karpia, aż mi się niedobrze zrobiło. Z ludzkim genem wzrostu...

 • Wojciech Kowalski

  Oceniono 11 razy 1

  Używanie środków antykoncepcyjnych i kastracje zmniejszą głód w Afryce. Przy dzisiejszym tempie wzrostu ilości ludzi na tym kontynencie i przy skorumpowanych rządach żadne ilości żywności nie wystrczą do wyżywienia milionów.

 • niewysoka

  Oceniono 4 razy 0

  "glifosat - łagodny środek chwastobójczy potrafiący niszczyć bardzo wiele roślin" - już to jedno zdanie wystarczy, żeby nie mieć wątpliwości, dla kogo jest napisany ten artykuł i kto za niego płaci. A do tego stado żarłocznych trolli i botów, które powodują, że sensowne głosy przywołujące naukowe argumenty przeciwko GMO giną w zalewie inwektyw pod adresem tych wszystkich, którzy ośmielą sie podważyć główną linię tego propagandowego artykułu.

 • rowi

  Oceniono 8 razy 0

  Słowa niejakiego Johna Swintona, amerykańskiego dziennikarza znanej gazety ''The New York Times'', który w dzień odejścia na emeryturę nie wytrzymał i powiedział prosto z mostu to, co mu od dawna leżało na sercu, szokując przy tym Amerykanów!
  Oto, co powiedział:
  ''Każdy z obecnych tutaj wie, że niezależna prasa nie istnieje. Wy to wiecie i ja to wiem: żaden z was nie ośmieliłby się ogłosić na łamach gazety swoich własnych opinii; a gdyby nawet się ośmielił, zdajecie sobie sprawę z tego, że nie zostałyby one nigdy wydrukowane. Dostaję ileś dolarów tygodniowo za to, żebym powstrzymywał się od wyrażania własnych poglądów i opinii w gazecie, w której pracuję. Wielu tu obecnych otrzymuje podobną zapłatę na identycznych zasadach.
  Gdyby ktoś z was był na tyle szalony, by uczciwie opisać sprawy, znalazłby się natychmiast na bruku. Gdybym dopuścił, by moje prawdziwe opinie zostały opublikowane w którymkolwiek numerze gazety, straciłbym pracę w niecałe 24 godziny.
  Praca dziennikarza polega na niszczeniu prawdy, łganiu na potęgę, deprawowaniu, zohydzaniu, czołganiu się u stóp mamony, sprzedawaniu siebie, sprzedawaniu swojego kraju i swojego Narodu w zamian za chleb swój powszedni, czy też - co sprowadza do tego samego - za swoją pensję. Wiecie to wy i wiem to ja. Cóż to więc szaleństwo, wznosić toast za niezależną prasę!
  My, dziennikarze jesteśmy wasalami, instrumentami w rękach bogaczy, którzy potajemnie spiskują i kierują wszystkim zza kulis! My jesteśmy ich marionetkami! To oni pociągają za sznurki, a my tańczymy! Nasz czas, nasz potencjał i nasze talenty są w rękach tych ludzi. Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami!''

 • marekmarek44

  Oceniono 6 razy 0

  Nadmiar żywności w połączeniu ze społecznym egoizmem nie powoduje likwidacji głodu, biedy i ubóstwa, a jedynie to, że bogaci stają się jeszcze bogatsi , a nawet umierają z nadmiaru.

 • marekmarek44

  0

  Z wojen też, ale nie tylko. Z niskiego rozwoju cywilizacyjnego, i jak wszędzie ze zwyczajnej ludzkiej biedy i jak zawsze niedostatecznej pomocy dla biednych. Jak mówił Jezus - biednych zawsze mieć będziecie

 • k_r_m

  Oceniono 2 razy 0

  głód w afryce może ograniczyć tylko ograniczenie dzietności, dopóki będą się mnożyli jak króliki dopóty będzie tam głód

 • wyksztalciuch2015

  Oceniono 4 razy 0

  ...odporność na glifosat - łagodny środek chwastobójczy potrafiący niszczyć bardzo wiele roślin....
  KŁAMSTWO
  Ten łagodny środek (nazwa handlowa roundup) nie ulega biodegradacji i co udowodnione wpływa na rozród zwierząt i ludzi.
  Jestem za biotechnologiami i modyfikacjami genetycznymi ale przeciwko takim które umożliwiają zalewanie pól uprawnych trującą chemią !

 • sir.fred

  Oceniono 2 razy 0

  A po co nam duże plony? Jeszcze bardziej chcecie zachęcać największego szkodnika do rozmnażania?

 • leming_13

  Oceniono 4 razy 0

  My na prawdę chcemy najedzonej afryki przed jej ucywilizowaniem? Populacja afro na poziomie 2-3 mld. Sorry ale nie

 • nuydones

  Oceniono 4 razy 0

  żryj, będziesz piękniejsza

 • wasylissa

  Oceniono 8 razy 0

  zasada substantial equivalence. Tak przepchnięto GMO w US i EU. Poczytajcie sobie, co to jest. Bo autorzy artykułu i książki chyba nie doczytali (wersja optymistyczna, bo indolencja przemija) albo prowadzą świadomie lobbing GMO (wersja pesymistyczna, bo za kasę lub inne profity będą bronić GMO do grobowej deski)...

 • gzymek.mk

  Oceniono 8 razy 0

  wystarczy zerknąć do internetu i poczytać wyniki z badań wpływu żywności GMO na raka u szczurów
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  oczywiście badania zlecone przez producentów GMO nie wykazały żadnego wpływu żywności GMO na zachorowalność szczurów, bo są to badania trzymiesięczne. Jednakże badania przeprowadzone w dłuższym okresie wykazały wzrost zachorowalności już od 4 miesiąca (producenci GMO, jak widać wiedzą co robią zlecając trzymiesięczne badania). Badania przeprowadzone w dłuższym okresie są wręcz druzgocące. Wzrost zachorowalności na raka w przypadku spożywania żywności GMO przez szczury, po 1 roku był kilkunastokrotnie większy !!!

 • twojno

  Oceniono 12 razy 0

  Głupota, nieuctwo + chorobliwy brak zaufania = anty GMO, antyszczepionkowcy, "Protokoły Mędrców Syjonu", pancerna brzoza, itd.
  Tego nie zmieni nic, żadne dowody,żadna perswazja nie przekona takich ludzi...

 • cichwoda

  Oceniono 6 razy 0

  C&P:
  Natural Food Certifiers has announced today that any food product that contains GMOs is no longer eligible to be certified as kosher under their “Apple K” kosher certification program.

 • smileykkk

  Oceniono 8 razy 0

  mamy nadprodukcje barany. nie ma firma wlasnosci intelektualnej nad odmianami jedzenia.... wiec np nie moga nam narzucac srodkow ochrony roslin... ktore przypadkowo tez produkuja, uniemozliwiac np produkcji na swoim polu innych odmian bo po tych super chemikaliach nic juz tam nie rosnie... albo nie musimy sie bac ze nasze nasiona zostana zanieczyszczone od innych ktorzy produkuja z tych ich odmian. po co to nam potrzebne????? Wogole. Moga eksperymentowac w instytutach i sie uczyc o tym, ale nie chce tego na polach.

 • imsocool

  Oceniono 10 razy 0

  Być może GMO to jedyna droga dla ludzkości, nie wiem. Ale nie p.......cie, że hodowla przez selekcję, to to samo co wszczepienie pojedynczego genu. Co będzie, jeśli taka roślina czerpiąca azot prosto z atmosfery stanie się gatunkiem inwazyjnym?

 • zawsze_edek

  Oceniono 18 razy 0

  sensownie i logicznie. bardzo ciekawy artykul podsumowujacy wiele watpliwej jakosci bzdur na temat GMO, ktore narosly przez lata.

 • wasylissa

  Oceniono 1 raz -1

  Autorko, Magdo Roszkowska, jeśli jesteś poszukującą świadomą istotą, a wierzę że jesteś, zriserczuj zasadę substantial equivalence, dzięki której bez odpowiednich badań dopuszczono GMO do obrotu w US i EU. Ponosisz moralną odpowiedzialność, za to co piszesz na łamach GW, wiele osób Cię czyta. Wierzę w Ciebie.

 • gelerthh

  Oceniono 3 razy -1

  pamietam kiedys był dokment o gmo bawełnie - i jak to wpływa na rolników,
  że muszą kupowac tylko ich środki ochorny rośln nasiona i jak to wpływa na cash flow rolnika

  z drugiej strony była pokzana ekologiczna uprawa bawełny krótkoterminowo nie ma sensu - ale długoterminow dużpo bardziej efektywna

 • rikol

  Oceniono 7 razy -1

  A co ma gmo do szczepionek i glutenu? Przecież to jakaś schizofrenia.

  Szkoda, ze dziennikarz nie podrążył, czemu stworzono rosliny odporne na herbicydy. Otóż po to, żeby można było je zalewać herbicydami do woli. Nie przestrzega się żadnych norm.

 • januszhalinasopot2

  Oceniono 5 razy -1

  Dłonie trzymające zmodyfikowane pomidory milczą, ale mówią wszystko.

 • posc

  Oceniono 5 razy -1

  sugeruje poczytac o tym na stronie fb Pani Erin Brockovich , sadze ,ze co niektorym jest tez znana z filmu "Erin Brockovich" - polecam .

 • donmarek

  Oceniono 5 razy -1

  Baranki boże ! A co wpieprzacie każdego dnia, podobno tak zdrowe? JABŁKO na przykład. To panbuk stworzył tyle odmian? I nadal co roku "stwarza" nowy odmiany? A śliwki? A mięso ze świni jest takie samo jak przed 1000 lat? Chyba, że to wasze "gmo" rozmontowało wasze "mózgi" i niczego już nie potraficie zrozumieć !!! Czyli NIE POTRAFICIE MYŚLEĆ !!!

 • Jan Mtozek

  Oceniono 5 razy -1

  Kolejna bzdura w wykonaniu naszej nauki i liżących za pieniądze pismaków. Problem nie polega na GMO (nie tylko na GMO). Problem polega na pazerności firm produkujących ziarno i przemysłowych rolników. Może wreszcie przyznaliby się ile to razy opryskują w ciągu sezonu uprawy zarówno dolistnie nawozami jak i wszelkiej maści pestycydami i herbicydami bez których GMO dawno by wyginęło. Naruszono równowagę w przyrodzie czego przykładem są watahy dzików żyjących wewnątrz plantacji kukurydzianych, bezpiecznych i rozmnażających się bez umiaru.

 • Oceniono 5 razy -1

  Nie jestem w stanie i nie chce mi się tego czytać POSTPRAWDA. GMO jest od 20lat???( znacznie wcześniej). Nakarmimy Afrykę??? Już teraz można to zrobić bez GMO tylko nie ma rachunku ekonomicznego , ergo sponsora. GMO nie ma ni do tego, co więcej podraża produkcję , bo chodzi tu o sprzedaż herbicydów i pestycydów. PO TO JEST GMO a nie żeby było lepiej .

 • keramwistagano

  Oceniono 5 razy -1

  Jezeli kobieta afrykanska rodzi szescioro dzieci, to tylko glod i wysoka smiertelnosc ratuje Europe przed zadeptaniem. Najpierw oswiata seksualna a potem pomoc zywnosciowa. Jezeli nie beda masowo umierac to szybko zabraknie im poprostu miejsca i musza najechac Europe.

 • hrabina.de.profundis

  Oceniono 3 razy -1

  Nie mam zamiaru demonizować GMO, monsanto czy glifosatu. Wielkoobszarowe uprawy rządzą się swoimi prawami i chcąc z nich korzystać musimy się na pewne rzeczy godzić, ale ten artykuł to straszna demagogia. A już te teksty o głodującej Afryce czy wycinaniu lasów ... No, dajcie spokój.

 • rubi-sabadell

  Oceniono 5 razy -1

  Zmniejszyć głód w Afryce mogłaby Unia Rad Europejskich gdyby zniosła barbarzyński system dopłat dla rolników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX