Lekcja historii w szkole

Lekcja historii w szkole (fot. Jarosław Kubalski/AG)

społeczeństwo

Czego dzieci nauczą się na historii? Nauczycielka nie ma złudzeń. "Od mamuta do Bieruta"

Rusza szkoła. - Na historii dzieci będą uczyć się o bohaterach i bitwach. O tym, że od czasów Mieszka I najważniejsza była wolność narodu. Nieważne, że naród powstał kilkaset lat później. A na współczesność znów zabraknie czasu - mówi Anna Dzierzgowska, nauczycielka historii, ekspertka ds. edukacji i działaczka oświatowa.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (301)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • dramaturgwasilyj

  Oceniono 9 razy 7

  Moje córki ostatnio musiały chodzić przez rok do szkoły w Irlandii. Różnica w podejściu do nauczania jest ogromna. Dwa proste przykłady: starsza córka, którą matematyka w Polsce potwornie nudziła, faktycznie zainteresowała się trygonometrią i nauczyła posługiwać kalkulatorem naukowym sprawniej ode mnie, a młodsza na religii poznała _różne_ światowe religie, choć rzeczona szkoła jest... katolicka (jak wiele w Irlandii).

 • stach_79

  Oceniono 6 razy 6

  Sprawdzajcie drodzy rodzice czego ucza Wasze dzieci i jezeli jest to jakas wydmuszka historyczna - idzcie do szkoly, porozmawiajcie z dyrektorem!

 • spam_box

  Oceniono 8 razy 6

  A czy będzie coś o sadzeniu brzozy przez Stalina, locie trupolewem i maciory spokojnie zjedzonym kotlecie?

 • bob2436

  Oceniono 20 razy 6

  Nie szukajmy dziury w całym. Poprzednia podstawa programowa była do niczego i ta też taka jest. Nikt do tej pory nie rozliczył bydlaków, którzy wywołali powstanie w Warszawie, przedwojennych elit, które prowadziły "politykę równowagi" pomiędzy ZSRR i Niemcami, co nas w końcu doprowadziło do klęski, okres PRL doczekał się bardzo nędznego opracowania, podobnie powstania narodowe w XIXw. Destrukcyjny wpływ kościoła na państwo, fatalny udział w rozbiorach i współpraca dostojników z zaborcami - tego tematu w ogóle nie ma. Mógłbym tak pisać i pisać, podałem tylko przykłady. Nie pastwmy się nad historią w wydaniu PiS, oni mają na sumieniu znacznie grubsze sprawy.

 • sir.fred

  Oceniono 6 razy 6

  Zawsze tak było z nauczaniem historii: od wojny do wojny. I Święty Naród Polski... Rzyg.

 • wloczykijas

  Oceniono 8 razy 6

  Prawie zawsze tak było (no, może były pewne przesunięcia za tzw. komuny ze względu na deklarowaną przyjętą wówczas metodologią marksistowską). Otóż szkoły nauczają o życiu przede wszystkim elit politycznych i społecznych, a nie - "plebsu", jakkolwiek brutalnie by to nie zabrzmiało. Niewiele mówi się np. o niedoli chłopa pańszczyźnianego, zaś wiele o glorii i chwale husarzy walczących np. pod Chocimiem. Także dziś media bombardują nas doniesieniami z życia "wyższych sfer", utarczek między poseł X, a poseł Y, zaś doniesienia o słabo opłacanych pracownikach należą raczej do rzadkości.

 • niebozaoknem

  Oceniono 11 razy 5

  Spokojnie. Dzieci mają rodziców, internet, tajne komplety się zorganizuje, nie damy się kaczystanowi.

 • sacc77

  Oceniono 7 razy 5

  Znaczy, wracamy do nauczania domowego by wypełnić pustkę i luki w programie szkoły.
  I jedynie jest do dogadania się czy "każdy sobie rzepkę skrobie" czy też będziemy organizować nauczanie HISTORII w jakichś grupach.

 • kornik321

  Oceniono 7 razy 5

  młodzież powinna rozsławiać kraj poprzez swój światły umysł dzięki matematyce i fizyce bo przy pomocy karabiny to można tylko zabijać a robota dla takiego tylko na zmywaku u Anglika .

 • guru133

  Oceniono 7 razy 5

  Czas na przewodnią rolę PiSlamu i na "Kaczyńscy wiecznie żywi" jeszcze nie nadszedł, ale nie martwcie się uczniowie, już niedługo to niedopatrzenie zostanie zlikwidowane.

 • jankiszu

  Oceniono 5 razy 5

  Takie same pierdy jak 30 lat temu. Mi świat, historie, gospodarkę, relacje geo-polityczno-ekonomiczne pokazał Wołoszański w swoich programach.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 5 razy 5

  Też uważam, że w programie nauczania powinna być kupa Lecha Kaczyńskiego i szarża pod dyktando gruzińskiego exprezydenta, dzisiaj przestępcy, poszukiwanego przez Gruzinów.
  Wielki wkład, godny naśladowania przez naszego rezydenta.

 • Darek Tomczyk

  Oceniono 9 razy 5

  Hodowla mięsa armatniego na potrzeby przyszłych podbojów aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej?

 • stachkaz47

  Oceniono 5 razy 5

  Teraz lekcje HISTORII będzie prowadził Śniadek, Gwiazda, Piotrowicz , Kaczyński i Macierewicz.
  Oni będą wykładać najnowszą historię Polski.

 • baby1

  Oceniono 5 razy 5

  Na "współczesność po prostu zabraknie czasu" i bardzo dobrze. Już widzę, tę historię współczesną w wykonaniu historyków PiS-u. Im mniej kłamstw tym lepiej.

 • chumski

  Oceniono 7 razy 5

  Czyli najkrócej mówiąc rząd szykuje równych sobie intelektualnie następców.
  Będą ganiały po kraju stada Beat,Jakich,Mazurków,Pawłowiczów,Piotrowskich,Szyszków itp.

 • wolak007

  Oceniono 11 razy 5

  Polska historia w nowej rzeczywistości dogoni ukraińską, gdzie prezentują pogląd że to Ukraińcy wybudowali piramidy tysiące lat temu?...

 • s-w-z

  Oceniono 8 razy 4

  Już po treści komentarzy widać, że 28 lat POPiS owskiej (+) edukacji i wychowania przyniosło efekt otumanienia, teraz PiS doprowadzi do totalnego ogłupienia Polaków. Kolejne pokolenia będą prawie jednolitą sektą smoleńską.

 • 100lattemu

  Oceniono 4 razy 4

  Inne podejscie do poznania historii: Jeśli ktoś chcailby poznac historię "życia zwykłych ludzi" sprzed 100 lat to zapraszam na strone 100lattemu.pl Autentyczne artykuly prasowe z 1917 przeniosą Was w czasie :) Polecam

 • starszy-65

  Oceniono 6 razy 4

  Nie chwalę PRL ani PiS ale rozumiem PiS bo jak komuna wykształciła społeczeństwo (w tym czasie mieliśmy najlepiej ogólnie kształconą młodzież to potem ta "młodzież" komunę łobaliła więc PiS do tego nie chce dopuścić gdyż ciemnym i pijanym Narodem łatwo manipulować a przez to długo rządzić i to pochwalam, brawo PiS !!!

 • siekier35

  Oceniono 4 razy 4

  mądra babeczka
  niedługo to nie będzie historia
  tylko histeria 'chistoryczna'

 • lukaszlbnkoziel

  Oceniono 8 razy 4

  Przede wszystkim należałoby zlikwidować podstawy programowe i kuratoria oświaty, niech szkoły same decydują o czym będą uczyć swoich uczniów, a rodzic wybierając szkołę będzie decydował, o czym ma się uczyć jego dziecko. W ogóle nauka w szkole, nie tylko historii, to bardziej indoktrynacja i ma służyć celom władzy, nieważne jaka by ona akurat była, czyli wychować kolejne pokolenia przyszłych poddanych, którzy będą wiernie służyć swoim panom, jakby co to nawet za nich zginą, dlatego m. in. w podstawie programowej brakuje historii społecznej, żeby uczeń przypadkiem nie zaczął mieć wątpliwości, czy rzeczywiście jego dalsi i bliżsi przodkowie z taką radością umierali za swoich panów i władców w tych wszystkich wojnach i bitwach, o których się uczy na lekcjach. Naprawdę uczniowi po skończeniu szóstej klasy można już zacząć przekazywać prawdziwą historię, a nie tylko wałkować cały czas o bitwach i królach.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 6 razy 4

  Na zdjęciu nr 1 po lewej młody, przystojny żołnierz AK Jaroslaw pseud. pierzyna, po prawej smukła łączniczka Krystyna pseud. sałatka.
  Prawda historyczna wyjdzie na jaw.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 3 razy 3

  A tam zaraz komunizm. Z tego co pamiętam Polska Rzeczpospolita Ludowa była republiką socjalistyczną, a ZSRR było krajem rozwiniętego socjalizmu. Wg ówczesnego nauczania nie istniał w XX w. kraj komunistyczny. No chyba, że Kampucza za czasów Pol-Pota.

 • dobrochnaa

  Oceniono 3 razy 3

  A okuliści alarmują - dziecko do 15 r. ż. nie powinno patrzeć w ekran elektroniczny (typu tablet, notebook itd.) dłużej niż do 1 godz. dziennie!

 • waldemar cebula

  Oceniono 3 razy 3

  ''Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość''(...), ''Jednakże o wiele istotniejszą przyczyną manipulowania przeszłością jest ochrona nieomylności Partii. Należy zatem ustawicznie aktualizować przemówienia, statystykę i wszelkie zapisy, aby służyły za dowód, iż sprawdzają się wszystkie partyjne prognozy. Nie wolno się także przyznać do jakiejkolwiek zmiany dotyczącej politycznych sojuszy lub spraw doktrynalnych. Każda bowiem zmiana czy to poglądów, czy choćby polityki uchodzi za przejaw słabości. Jeśli na przykład obecnie wrogiem jest Eurazja, to była nim zawsze. Jeżeli z faktów wynika co innego, fakty należy zmienić. Tak więc ciągle tworzy się historię na nowo'' (...)''Nie wyobrażaj sobie, Winston, że potomność cię zrehabilituje. Potomność nigdy się o tobie nie dowie. Usuniemy cię ze strumienia historii. Poddamy ewaporacji; ulecisz w strato-sferę jako para. Nic po tobie nie zostanie: ani nazwisko w księgach metrykalnych, ani wspomnienie w czyjejś pamięci. Nie będziesz istniał w przeszłości, tak samo jak w przyszłości. To, że nigdy nie istniałeś, stanie się faktem''; G. Orwell ''Rok 1984'',

 • owadd83

  Oceniono 7 razy 3

  Suweren wybrał głupich ludzi do rządzenia krajem, to suweren będzie mieć głupie dzieci. Smutne, ale prawdziwe.

 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawostka: w technikum miałem kolegę, syna rolmika, wybitny uczeń- matematyk, same szóstki, wygrywał olimpiady itd. Z kolei jka go zapytać o politykę czy historię najnowszą, to mowił o Żyydach, którzy czychają na polską ziemię i o Lepperze, jedybemu politykowi, któremu można zaufać.

 • wmr2000

  Oceniono 5 razy 3

  A na wszystko będzie miał oko oficer polityczny. W koloratce. Jest już w każdej szkole

 • calidris

  Oceniono 3 razy 3

  A nie starczyłoby po prostu czytać Trylogię? O umiłowaniu wolności jest sporo, a w Ogniem i Mieczem także o chłopach.

 • uzbadazbesta

  Oceniono 5 razy 3

  Partia opozycyjna, która chce i powinna wygrać następne wybory, powinna mieć już przygotowany normalny program nauczania, żeby wprowadzić go w życie w pierwszym dniu sprawowania władzy. Hodujemy sobie przygłupów gotowych zabijać za hasła i symbole, których nie rozumieją, bo same sens mają zmyślony przez udających patriotów narodowców.

 • miksztal2354

  Oceniono 3 razy 3

  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem.Kempa donosi.

 • camel_3d

  Oceniono 5 razy 3

  W Polsce dzeici maja taka mase historii do nauczenia, ze przecietny czlowiek wogole nie jest w stanie tego zapamietac. Daty, nazwiska itd... Idzie sie jak zwykle na ilosc, a nie na jakosc.

 • 174pit

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko od nauczycieli zależy, czego dzieci nauczą się w szkole.
  Tylko od nauczycieli zależy, czy dadzą się ograniczyć kazionnym podręcznikom i oficjalnemu programowi nauczania.
  Mój nauczyciel historii, choć był to PRL i obowiązywała komunistyczna podstaw programowa, przekazywał uczniom rzetelną wiedzę, walcząc i z bolszewicką propagandą i ze stereotypami i bzdurami, od których roi się w podręcznikach szkolnych. Na lekcjach języka polskiego omawialiśmy Biblię i autorów zakazanych, a na lekcjach propedeutyki, która miała być narzędziem indoktrynacji, uczyliśmy się etyki i podstaw socjologii.
  I nie było to żaden Batory czy Rejtan, tylko przeciętna szkoła państwowa, w której znalazło się kliku (zdecydowana mniejszość) nauczycieli i pedagogów gotowych uczciwie i rzetelnie wykonywać swój zawód.

 • Oceniono 2 razy 2

  Historia jako przedmiot nauczania powinna być zastąpiona przedmiotem "Dzieje Ludzkości".Dzieci powinny się uczyć o tym jak ludzkość rozwijała się i zmieniała na przestrzeni dziejów, jakie wyciągała wnioski z błędów rozumienia i traktowania drugiego człowieka. Jak i po co ludzkość się łączyła w grupy i jak powstawały a potem gasły między ludźmi oraz grupami antagonizmy czy przyjaźnie. Tak rozumiany i nauczany przedmiot zawierałby elementy pozostałych dziedzin nauki i techniki które rozwijały się wraz z rozwojem ludzkości i wzajemnie na siebie oddziaływały.Taki ponadnarodowy system nauczania przygotowałby przyszłe pokolenie do wspólnego życia ponad podziałami kulturowymi, narodowymi (faszystowskimi), wyznaniowymi czy preferencyjnymi.

 • kornik321

  Oceniono 2 razy 2

  wojny wygrywa się w czasie pokoju dzięki nowoczesnemu przemysłowi

 • zwyklaosoba

  Oceniono 2 razy 2

  Ja to bym chciał, aby dzieci dowiedziały się o tym, jak to stojący na pomnikach marszałek Piłsudski, w obliczu Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy zrezygnowany złożył dymisję na ręce Witosa, jak gen. Rozwadowski przygotowywał obronę Warszawy, jak ten sam Piłsudski gnębił i prześladował ich po zamachu majowym, ilu chłopów i robotników zginęło zastrzelonych podczas demonstracji w sanacyjnej, wspaniałej II RP, i dlaczego wciąż jeszcze mamy ulice nazwiska dezertera Rydza-Śmigłego. Nie mówiąc o niewoli i handlu chłopami pańszczyźnianymi.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 4 razy 2

  @losiu4
  Ale ministrem oświaty w pisowskim rządzie jest prawaczka Zalewska i to ona odpowiada w 100% za wprowadzaną deformę. Jak w trakcie jej wdrażania uczeń odróżni jelenia od łosia to znaczy, że opanował program z biologii.
  A najważniejsza i tak jest przecież religia....

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 2

  O komunizmie nie było mowy w XIX wieku??? A tzw. manifest komunistyczny z 1848?
  Bogaty przemysłowiec z branży tekstylnej Friedrich Engels miał syna, też Friedricha, najstarszego z dzieci. Bananowemu synkowi nie chciało się uczyć zawodu i przejąć interesu. Zamiast tego ciągle jeździł po świecie i żądał od ojca apanaży. Razu pewnego poznał przyjaciela Karla Marxa i razem zamieszkali. Razem wymyślali dyrdymały, jak tu zrobić robotnikom dobrze. Gdy Engels pisał, Marx stał za nim i zaglądał mu przez ramię. Potem hop-siup, zmiana dup. Młody Engels i jego partner zajmowali się także ryzykownymi spekulacjami giełdowymi, na których tracili. I dlatego ciągle żądał od prowadzącego poojcowski interes młodszego rodzeństwa. Pieniądze pochodziły oczywiście z fabryk.

  Za komuny w szkołach uczono biografii niejakiego Lenina, takiego mąciwody i niemieckiego agenta, którego Ludendorf wysłał w blaszaku do Rosji, żeby rozłożył tamtejszą armię. Gdy zapytałem o wykształcenie tegoż Lenina, nauczyciel wpadł w gniew. Sam nie wiedział i chyba nikt nie wie.

 • arara barara

  Oceniono 4 razy 2

  No i będę musiał tłumaczyć synowi: "Zobacz, to ten Papież co to pedofilów chronił! O, a ten z kolei wspierał nazistów i pomagał im uniknąc kary za zbrodnie"

 • aamp

  Oceniono 4 razy 2

  Jakich debeściaków wypuszczały do tej pory szkoły można się było przekonać ostatnio w familiadzie

 • jerry224

  Oceniono 6 razy 2

  No i wreszcie porządek,
  bałagan trwał od Mieszka I do 2015

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  każda nauczycielka w każdej szkole te pompatyczne słowa wypełni sobie taką treścią, jaką będzie chciała...I tu już zauważamy różnicę między dawnymi krajami moskiewskiego bloku i zachodem. W jednym naucza 90 procent nauczycielek a w drugim 90 nauczycieli...

 • siemaszko1

  Oceniono 12 razy 2

  prawdziwa historia nie nadaje się do nauczania dzieci - w szkole naucza się bajań historycznych, przecież nie będą mówić o flakach wywalonych z rozprutego bagnetem brzucha , obsranych ze strachu nogach bohaterów

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz 1

  @kornik321
  My dzięki zapobiegliwości Macierewicza mamy drony, dzidy p.panc.,helikoptery podwodne najnowszej genera...licji oraz kawalerię WOT-u.
  Ale grozi nam kornik buszujący w szyszkach białowieskich, bo drzewa wycięte harvesterem pod osłoną straży leśnej i wywiezione...

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz 1

  Z historycznego punktu widzenia „Ja ani Kusociński ani Kiński, ino Kaczyński”

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz 1

  KŁAMSTWO min. Zalewskiej:
  www.facebook.com/PlatformaObywatelska/videos/10155135823593740/

 • n29a

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo ładny termometr na ciupażce koło Orła. Trochę kiczowaty, ale niech będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX