Bolesław Chrobry wbija słupy graniczne w Łabę i Soławę

Bolesław Chrobry wbija słupy graniczne w Łabę i Soławę (grafika z Album Wileńskie Jana Kazimierza Wilczyńskiego / wikimedia.org / domena publiczna)

Książę, który stworzył Polskę. "Imię Bolesław znaczyło "ten, który będzie miał dużo sławy"

Budził grozę w całej Europie. Jego armia siała postrach od Łaby po Kijów. Niemcy widzieli w nim syna samego szatana. Czesi pałali do niego nienawiścią. Dla Polaków był jednak ojcem nowego mocarstwa. Oto historia Imperatora Słowian - Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (179)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • martha.wise

  Oceniono 3 razy 1

  Tekst na sprzedaż, nie dla wiedzy i nie dla historii.
  Stanie na półce obok książek JPII u prawdziwych Polaków.

 • t_uptus

  Oceniono 3 razy 1

  "...Oboje znali mowę Teutonów, oboje potrafili czytać, dla obu dwór w Gnieźnie był obcym miejscem ..."
  czy to błąd w przedruku czy mizeria autora????

 • apw1964

  Oceniono 7 razy 1

  Nie wierzę!
  Autor z pewnością zrobi karierę.

 • askold

  0

  Ten tekst to historyczne bzdury, które każdy umiejący czytać może przeczytać w zupełnie obojętnej książce historycznej. Właściwie to plagiat - tyle, że z wielu książek. Cóż, przy brakach pieniądza GW schodzi na psy. Szkoda. Za to dziwi mnie, iż komentarze zamieszczają jeszcze więksi troglodyci. To, jak widać, moda rodem z Europy. Zachodniej.

 • Franz Kruczek

  0

  Ludzie komus sie sni wielki mocarstwo. Warto zejsc na ziemie i patrzec trzezwo na swiat, zabrac sie do pracy ale zetelnej i uczciwej. Wycinanie drzew i niszczenie przyrody to przestepstwo wobedz ludzkosci !

 • Łukasz Łachacz

  Oceniono 2 razy 0

  "kowalska-kowalska godzinę temu Oceniono 2 razy 0
  @Łukasz Łachacz
  "Patriotyczne" porażenie mózgowe likwiduje mózg. Nie ma żadnego ratunku."

  A jakie jest lepsze?

 • hulajnoga123

  Oceniono 6 razy 0

  Narracja bojowa i dumna, w tytule "Imperium", no to jestesmy w gronie najwiekszych narodow swiata ... Za Gierka bylismy 10-ta gospodarka swiata. Och te ambicje nadwislanskie ...

 • mr.superlatywny

  Oceniono 8 razy 0

  A za tydzien - o tym, jak General Maczek razem z huzarami pod dowództwem Baltazara Gabki obronili USA przed nazistami.

 • mr.superlatywny

  Oceniono 6 razy 0

  Ale bzdury, ale kogielmogiel. Na przyklad: jak mozna w takim kontekscie ani razu nie wspomniec o sasiednim Śląsku ???

 • matitalolo

  Oceniono 1 raz -1

  Permanentne bzdury , mity i legendy o władcach,którzy mieli dużo na sumieniu . Byli okrutni, bezwzględni , nie cofali się przed morderstwami , byle tylko utrzymać władzę. A teraz dziennikarzyny piszą opowieści o tak zwanych władcach w stylu bajek z mchu i paproci.

 • jagra2909

  Oceniono 1 raz -1

  Na początku wrażenie, że to omówienie czytadeł Cherezińskiej, a tu proszę - taki tekścik...a propopos!

 • jack_flash

  Oceniono 7 razy -1

  Przeciez mamy juz nowego Jaroslawa "Chrobrego" , to po co komu ten poprzedni? Z reszta wtedy to byl tylko krol, a teraz to sam Naczelnik i Fuehrer

 • andrzejbak

  Oceniono 3 razy -1

  Mapa będąca ilustracją jest fałszywa - tak włazimy w du..pę Ruskim a przede wszystkim Ukraińcom że nawet ignorujemy podawany fakt przez ich kronikarza Nestora że do państwa Bolesława I należało Podole aż po Zbrucz, wcześniej także do nas należało Podole Kamienieckie ale jeszcze za życia Bolesława I zostało utracone.
  -Dobromil pochodził z Podola.
  - Skąd się wziął przydomek Chrobry, 200 lat później gdy mu go nadano nie wiedziano co to znaczy na pieczęci Chro. a to Chrobacja wymieniona na pierwszym miejscu -kraina w której panował.

 • wiezet

  Oceniono 11 razy -1

  Jakoś nie dopatrzyłem się w tej historii udziału jarosłąwa kaczynskiego ..... A moze przeoczyłem....

 • walgierz

  Oceniono 2 razy -2

  Po pierwsze w Dagome J. mamy państwo Szczecińskie, a nie Gnieźnieńskie, po drugie skoro jest Mieszek nazywany Królem Północy to Polska to Królestwo Północy (każdy sobie sprawdzi co znaczy Polus po choćby łacinie), Król Wandali to król Wenedów, a naród Wenedów mniej więcej na tym samym miejscu, opisywany jest przez Ptolemeusza czy Jordanesa, czyli Bolesław Chrobry na pewno Polski nie stworzył bo takowa istniała od głębokiej starożytności.

 • vald

  Oceniono 10 razy -2

  Michael Morys-Twarowski twórca fantastyki historycznej. Cały ten opis to fantastyka autora, nie poparta żadnymi źródłami pisanymi. No może tylko takim:
  "Dokładnej sekwencji zdarzeń nie poznamy nigdy - za całe źródło służy pół zdania (!) z kroniki merseburskiego biskupa Thietmara. "
  I to by było na tyle.
  Poza tym w tamtych czasach królem mógł być tylko ktoś kto został namaszczony przez papieża i cesarza.
  Chrobry tak naprawdę koronował się sam. My uznajemy go za króla, ale w opiniach historyków w Europie królem nie był. Świadczy o tym chociażby fakt odesłania insygniów królewskich przez Bezpryma cesarzowi,
  Co oznacza że już wówczas były wątpliwości co do legalności koronacji.

 • stasi

  Oceniono 6 razy -2

  Jedynak pożegnał sie z siostrą ...

 • Łukasz Łachacz

  Oceniono 5 razy -3

  Proces tworzenia kraju trwał 200 lat.....Mieszko przemilczany (pewnie za to ze chrzest przyjął ) choć jego historia opiera się na podobnych legendach co Bolesława I (bo tak ten król się zwał)
  Autor wybrał Bolka bo się waflował z Niemcami..taki przekaz podprogowy na niedzielny poranek..:)
  Tylko niestety Otton był wyjątkiem....

 • ballest

  Oceniono 6 razy -4

  a to pisze o grobach Wikingow w Bodzi Wikipedia:
  "Bogate wyposażenie grobów wskazuje, że pochowani na nim zostali przedstawiciele ówczesnych elit społecznych. Na podstawie usytuowania grobów, ich konstrukcji oraz wyposażenia przypuszcza się, że osoby tam pochowane miały związki kulturowe ze Skandynawią i/lub Rusią Kijowską. Badania izotopowe zębów wskazują także, że niektórzy z pochowanych urodzili się poza terenami Polski.

  Na cmentarzu zidentyfikowano pochówki czternastu mężczyzn w wieku 25-55 lat, dwudziestu jeden kobiet i dwanaście szkieletów dzieci. Zmarli z Bodzia spoczywają południkowo, z głowami na północ. Do ziemi zostali złożeni według obrządku skandynawskiego w obszernych komorach wykonanych z drewnianych belek....."
  Tak wiec nie byli to Najemnicy tylko podobnie jak Mieszko i Chrobry - Waregami z Rusi.

 • polendwic

  Oceniono 16 razy -4

  Wszystko pięknie, tylko ile w tym wszystkim prawdy. Skąd te kontakty Polaków z Niemcami, wtedy kiedy między Polską a Niemcami (oba te kraje jeszcze nie istniały jako państwa pod dzisiejszymi nazwami Niemiec i Polski) były ziemie Słowian połabskich. Czy te opisane powyżej konflikty Piastów z Niemcami nie były w rzeczywistości zwykłymi międzyplemiennymi konfliktami, jak to między Słowianami, a dziś Polakami, czyli normalka. Pamiętajmy że obowiązującą dzisiaj wersję historii Europy Środkowej wprowadzili Prusacy w XIX wieku, pod nieobecność Polski.

 • alicia.online

  Oceniono 16 razy -4

  Super chrześcijański władca- swoje legalne , chrześcijańskie żony porzucał bez problemow, czyli był kilkakrotnym bigamistą w świetle prawa kanonicznego. Absolutny bezbożnik, cudzołożnik.... ale kogo to obchodzi, gdy chce mit "Super władcy" stworzyć? A mówienie "takie były czasy" niczego nie wyjaśnia- moralność zawsze jest jedna, czyli albo wtedy on grzeszył i nie powinien być przykładem, albo i dziś nie powinno być problemów z wymianą małżonka na zawołanie

 • wymagany_login

  Oceniono 9 razy -5

  Co za bzdety... wtedy nie było jeszcze Niemiec, a tym bardziej Rzeszy.

 • vidyowful

  Oceniono 5 razy -5

  Proponuję w zdaniach pisać konkretnie, o jakiej osobie się pisze. Tak, można wnioskować z kontekstu. Ale akapit o Bolesławie i Ottonie III brzmiał, jakby to Otton wysłał tylko odział wojska. W dalszym akapicie Przybywój i Odolan zamieniają się w zdradzieckich doradców. Polecam pilnowanie zrozumiałości pisanego tekstu.

 • dembek

  Oceniono 15 razy -5

  ale nie ma żadnej pewności, że bitwa pod cedynią była, zdaje się, że nawet nie wiadomo, gdzie ta cedynia, i tak dalej, przedstawianie jako pewnik domysłów jest nieprofesjonalne

 • ballest

  Oceniono 8 razy -6

  Hmm, juz przez kwiaty zaczynaja Polacy pisac, ze Mieszko byl Wikingiem a Boleslaw zwie sie w ich legendach Burisleif, a to nie byli Najemnicy Wikingowscy tylko to byli wladcy Polski na co dzis wykopaliska wskazuja, bo Najemnicy nigdy nie przybywali do Najemu z rodzinami ;)
  Wladcy Rusi tez byli Wikingami podobnie jak Premyslidzi, tak wiec nawet Legenda o Lechu, Czechu i Rusie okazala sie prawdziwa.

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 23 razy -11

  Po wprowadzeniu chrześcijaństwa, sprowadzeniu żydów i krzyżaków oraz wprowadzeniu wolnej elekcji, to my musieliśmy liczyć się z wszystkimi. A szkoda, bo mogliśmy stworzyć imperium w naszej części Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX