Joanna Penson

Joanna Penson (fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

wywiad Gazeta.pl

Przeżyła okupację, Pawiak, Ravensbrück i stan wojenny. Joanna Penson: To i z Kaczyńskim sobie poradzę

Boleję nad tym, że zawsze znajdzie się jakiś rodzaj führera, który chce zawłaszczyć naszą wolność. Tak się dzieje teraz - mówi prof. Joanna Penson.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (223)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Tomasz Piwowarczyk

  Oceniono 12 razy 6

  Ja już nie mogę nic czytać o tej podłej zmianie, nawet wszystkie dzienniki telewizyjne już mnie przerosły!! A TAKA KOBIETA nie ma Orderu Orła Białego, a taki Wildtsein ma! Nic więcej dodawać nie trzeba... :( Wspaniały wywiad! :)

 • malp4

  Oceniono 7 razy 5

  W zeszłym tygodniu w tej samej serii wywiadów ukazał się wywiad red. Swobody z profesorem Napiórkowskim nt. mitologizowania rzeczywistości. Wywiad przeprowadzono pod kątem polityki obecnego rządu, który wykorzystuje retorykę historyczną do budowania współczesnych mitów i nacechowania ich konkretnym zestawem emocji. Choć profesor Napiórkowski unikał wikłania się w opinie dotyczące sceny politycznej, wywiad miał jednoznaczny wydźwięk - miał demaskować narzędzia obecnej władzy. DZISIEJSZY NAGŁÓWEK wykorzystuje ten sam mechanizm, ale dziś to Gazeta Wyborcza pozwala zrównać obecną władzę z doświadczeniem Holocaustu. Droga redkacjo, drodzy czytelnicy. Nie stoicie po dwóch stronach barykady. Jesteście po tej samej i popełniacie wszyscy te same grzechy przeciw naszemu krajowi. Używając jednakowego języka, jednakowych narzędzi budowania wypowiedzi polaryzujecie społeczeństwo. Jesteśmy na równi pochyłej. Jeśli nie zaczniemy rozmawiać a nie bluzgać na siebie zrobimy sobie wielką krzywdę.

  PS: Doskonałym przykładem zbrodni środowisk "anty-PiS" są marsze przeciw miesięcznicom smoleńskim. Pozwólcie się tym ludziom pomodlić, pozwólcie wymieniać się swoimi poglądami, budować legendę zamachu. W braku zainteresowania wkrótce będzie ich coraz mniej bo nie będą kojarzyć miesięcznic z manifestacją polityczną. Zamknięte Krakowskie Przedmieście 10 każdego miesiąca to wina waszej kontry, a nie ich spotkań.

 • tu-byleclec

  Oceniono 7 razy 5

  Idiotyczne porównania.
  A co w tym stanie wojennym było do przeżywania ?

 • spyderman2

  Oceniono 7 razy 5

  państwo pislamskie musi upaść

 • incipit

  Oceniono 5 razy 5

  Polecam dla rozszerzenia tematu dość nową książkę: Jacek Ladorucki; Joanna Muszkowska-Penson: Gdy otworzyli bramy, zaczęłam iść w stronę domu… Rozmowy z Joanną Muszkowską-Penson. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016. ISBN 978-83-8088-269-0

 • kaszynap985

  Oceniono 6 razy 4

  Wielki szacunek dla Pani profesor, ale pisiory maja za małe móżdżki, żeby to zrozumiec!

 • java77

  Oceniono 8 razy 4

  ja podzielam pani zdanie.Tez tak sobie pomyslalem ze przezylem PRL i komunizm.Przezylem trudny okres transformacji lata 90.To przezyje i PiS,Wciaz wierze ze kiedys doczekamy sie prawdziwej Demokracji przez duze D.Kiedys przyjdzie prawdziwy gospodaz Polski i nareszcie naprawde wprowadzi porzadki tak ze polakom bedzie sie zylo tak dobrze jak na zachodzie UE.A kto wie-moze nawet i lepiej niz tam?Wszystko jest mozliwe.Czemu w to wierze?Bo 30 lat temu nie wierzylem ze Polska bedzie czlonkiem UE i NATO.Nie wierzylem ze wojska Sowieckie opuzcza nasz kraj.Ze PZPR przestanie istniec.A tak sie przeciez stalo.Wiec wszystko jest mozliwe.Gleboko w to wierze.

 • Janusz Szmelc

  Oceniono 10 razy 4

  Panie Profesor , bardzo dziękuję za te słowa , w morzu zalewającej nas pisowskiej głupoty , one są tak bardzo ważne ! Przy okazji , życzę Pani zdrowia i jeszcze raz bardzo dziękuję !

 • totmes72

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Ostaszewska niech się zajmie tym, co potrafi najlepiej czyli aktorstwem a nie polityką, o której nie ma bladego pojęcia. Przeszkadza jej wychowywanie na narodowców ale na lewaków już nie? Czytam ten wywiad i mnie nie dziwi. Kobieta oderwana od rzeczywistości.

 • euphoria12

  Oceniono 10 razy 2

  Piękna i mądra kobieta.

 • slade1972

  Oceniono 1 raz 1

  Przeżyła okupację, Pawiak, Ravensbrück i stan wojenny. Joanna Penson: To i z Kaczyńskim sobie poradzę
  I to powiedziała pani profesor - nie wierzę.
  Jęśli tp prawda tp strach się bać starości!

 • Oceniono 3 razy 1

  Aaaa, bliska wpólpracowniczka "Bolka". No to zero zdziwień. Chociaż z tym stanem wojennym to nie wiem - w koncu "człowiek honoru" (© by Michnik) wprowadził go, by ratować Polskę przed sowiecką interwencją, no nie?

 • zelenyles

  Oceniono 7 razy 1

  kaczynizm to ostatnia z plag które w ostatnich latach nawiedziły Polskę, myślę że Polacy jakoś to przetrzymają i w końcu znowu będzie normalnie.

 • kobow

  0

  Ale babcia porównała

 • swiatlo

  0

  Artystka? Jaka artystka do licha? Aktorka, a nie artystka! Czyli ktoś, wykonujący zawód polegający na wymawianiu tekstów napisanych przez kogoś innego. I odgrywania scen zaprojektowanych i wyreżyserowanych też przez kogoś innego. Gdzie tutaj "artystka"???
  Pani Janda może swoją robotę wykonuje dobrze, tak samo jak ja staram się wykonywać moją. Ale to ani tej pani, ani mnie, nie daje jakiejś specjalnych magicznych zdolności czy autorytetu wypowiadania się w sprawach społecznych czy politycznych. Owszem, mamy swoje opinie, tak jak inni, ale mamy takie same upoważnienia do ich wypowiadania jak każdy kierowca autobusu czy kucharz w restauracji.
  Tak więc nie ta pani nie zgrywa się na jakiś autorytet społeczno-polityczny. Jak jej się Polska nie podoba to granice są do licha otwarte. A tam za granicą też pewnie będzie narzekała. Zresztą nikt nigdy nie obiecywał że wszystko ma się podobać.

 • byton2

  Oceniono 2 razy 0

  No chyba, że akurat z Kaczyńskim to by sobie Pani szanowna nie poradziła..Najsedeczniejsze życzenia zdrowia Pani Penson

 • wedrowieczdaleka

  0

  Krzyżem Komandoskim???????????

 • konrad8125

  Oceniono 3 razy -1

  nie mogę zrozumiec ludzi czyli "patriotów"..itd. którzy się szczycą tym...i naklejają na auta naklejki typu -- pamiętamy-- ja osobiście wstydze się że jestem polakiem, i żałuje że p. Hitler nie osiągnął celu. bo czym tu się szczycić... że przeciętny polak zarabia 2tys zł/mc.. i klepie biede i wegetuje........ a zwykły niemiec zarabia 2.5tys euro ( czyli 10tys zł) i zyje godnie.......i dlatego pier-dole ten kraj PL nędzy i dziadostwa.... HWDPolsce

 • robotnik61

  Oceniono 16 razy -2

  Nie uwłaczając P. Penson, ale to co mówi o kupowaniu Polaków nie powinno wyjść akurat z jej ust. Czyżby nie podobało jej się to że większości Polaków zaczyna się lepiej żyć, a nie tylko wybranym przez POzłodziei.

 • qznia

  Oceniono 9 razy -3

  Elity bezwzględnie wykorzystują starszych ludzi.

 • dizier

  Oceniono 11 razy -3

  Ja mam tylko jedno pytanie w zwiazku z tym kupowaniem spoleczenstwa , komu rzad ma sluzyc , calemu spoleczenstwu zwlaszca temu najbiedniejszemu i polepszac warunki zycia wszystkim czy tylko wybranym kastom spolecznym ktorzy oplywaja w dobrobycie kosztem reszty narodu

 • grabarz_po

  Oceniono 19 razy -5

  A nie przeszkadzały babci złodziejskie rządy PO, którym patronował Bolek?

 • Jacek Kotowski

  Oceniono 23 razy -5

  Tak długo Gazeto zakłamywaliście Powstanie Warszawskie, obrzydzaliście wszystkim, szerzyliście w nim antysemityzm. Podobnie jak z Ghettem Warszawskim, gdzie usunęliście główną siłę powstania, Żydowski Związek Wojskowy z Pamięci. Nie będę powtarzać za Orwellem z As I Please, kim jesteście. Podli manipulatorzy. Wczoraj daliście popis w sprawie komentarzy pod newsem o kolejnych zbezczeszczonych zwłokach.Jestem wnukiem żołnierza AK z Czortkowa, potem 2 Armii LWP a potem był ciągany na ubownie, poniżany, zastraszany, bity. Płakał, gdy kiedyś czytałem mu, co wypisujecie o powstaniu i o AK. Idźcie do diabła takie podłe syny. To byłyby jego słowa.

 • gzymek.mk

  Oceniono 13 razy -7

  TW Agata - mówi wszystko
  -------------------------------------
  komentarz zbędny

 • lesnywladek2

  Oceniono 19 razy -7

  patologia która sprzedała się za PISowskie 500+ to ludzie bez ambicji,prawdziwy Polak to sprzedaje się za zegarki ale tylko te które są warte więcej niż 10 tys euro.

 • mm_pisze

  Oceniono 17 razy -7

  Ale porównania. Brawo Gazeta Sorosa.
  Czyli SS, Gestapo możemy bezkarnie zestawiać z rządami PiS.
  Idzie tak dalej, ale na miejscu kolejnych bohaterów Szechterówki - uważajcie na casus Bartoszewskiego.

 • holzmilak

  Oceniono 17 razy -7

  Znaleźli Babe-Jage i świrują!

 • leonleonidas

  Oceniono 13 razy -7

  "Choć my walczyliśmy o wolną Polskę, o swobodę wypowiedzi, a teraz dzieje się w tej kwestii źle, ale znów walczymy"

  I wolno jej sie wypowiadac ? Nikt nie zabrania ?
  A tak sie babci wydawalo, ze gadac jej nie wolno.

  Niweczy dorobek zycia.

 • pretorianin2010

  Oceniono 22 razy -8

  Pani profesor twierdzi , że donoszenie na rodaków i czerpanie z tego korzyści "to nie powód"......Ta pani kompromituje siebie i całe swoje pokolenie.

 • yacie

  Oceniono 21 razy -9

  No to teraz dla równowagi trzeba dać wywiad z osobą która powie to samo z tą różnicą, że Tuska i PO też przeżyła to sobie już ze wszystkim poradzi.

 • grabiny13

  Oceniono 20 razy -10

  Co ma Pawiak, okupacja i stan wojenny do Kaczyńskiego? W tamtych czasach za słowa krytyki by już nie żyła, lub trafiła do aresztu SB i MO. Wielce mi teraz bohaterstwo, krytykować Kaczyńskiego. Robi to codziennie kilkaset tysięcy ludzi.

 • Oceniono 17 razy -11

  To niewiarygodne, jak na starość można zgłupieć. Jedyna wytłumaczenie to przeżycia, ale trzeba zachować chociaż trochę szacunku dla tych co zginęli i nie dać się wpuszczać za srebrniki !!

 • marcin1948

  Oceniono 15 razy -11

  "Wałęsa dał nam wolność w czasie, kiedy nikt inny się na to nie odważył". I po tych słowach już wiem co to za babka i z jakiej kliki sie wywodzi.Zresztą niema co sie dziwić,nazwisko męża wszystko mówi.Swój broni swego jak Aga Holland "żeby było jak było" ta nacja już tak ma....

 • krisgabler

  Oceniono 17 razy -11

  czy ktoś już całkiem na głowę upadł, żeby stawiać na równi okupację hitlerowską, Pawiak, Ravensbruck i... stan wojenny?

 • krark

  Oceniono 22 razy -12

  ..."Na razie część polskiego społeczeństwa jest kupiona. 500 plus, mieszkanie plus, niedługo znów coś mają dawać. "...
  ==========================================================================================
  Starość, jako projekt, zupełnie się Panu Bogu nie udała. Człowiek o pięknym życiorysie na starość głupstwa mówi, a za słowa zacytowane wyżej z piekła nie wyjdzie. Smutne.

 • basileus25

  Oceniono 22 razy -12

  Przy całym szacunku do Pani Profesor ale co ma piernik do wiatraka?
  Okupacja, pogromy, Pawiak, stalinizm jak się mają do Kaczyńskiego? To nie ta liga ale widzę, że hunwejbini z gazwybu działają jak sprzedawcy garnków i książek telefonicznych - zawsze niezawodni, po linii i pod tezę - zmieńcie repertuar i metody na bardziej subtelne bo to już ku... nie śmieszy ale nudzi - pisze jako krytyk rządu i umiłowanego ojca narodu..

 • swansea

  Oceniono 20 razy -12

  nie rozumiem, to skala zamordyzmu i nieszczęść minionych jest za pisiaków taka sama, jak w zeszłym stuleciu? wam coś w GW na umysł padło?

 • bart555111

  Oceniono 19 razy -13

  Sznowna Pani, wolę "furera" Kaczyńskiego niż "demokratów" z PO/N czy Fundacji Otwarty Dialog z pozwoleniem na handel bronią i Pani "Szefem", Bolkiem, który za pieniądze donosił na współtowarzyszy.

  A tak naprawdę to faszyzm znowu się odradza ale nie w Polsce a w Niemczech, Holandii czy Francji, gdzie wyrażanie negatywnych opinii np o islamie staje się niebezpieczne.

 • Fajfus Fujara

  Oceniono 23 razy -13

  Przeszła to co setki tysięcy bezimiennych Polaków. Teraz wychwalanie Bolka jest niezrozumiałe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX