Paulina Wilk

Paulina Wilk (fot. Marcin Łobaczewski)

patrzenie wilkiem

Paulina Wilk: Miło mi, że czytają Państwo ten felieton, ale z całego serca zachęcam - wracajmy do książek

Metafora literacka to jeden z najlepszych sposobów radzenia sobie z sytuacją nie do zniesienia. I klucz do wyjścia z klatki. A nie miejmy złudzeń - jesteśmy do niej wpychani.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (178)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • novokris

  Oceniono 18 razy 6

  Misiu mógłby być nawet lepszy od Maliniaka niech tylko skończy to "" zwyczajne prawo''.

 • kaszynap985

  Oceniono 7 razy 5

  My sami nie lgniemy do polityka, polityka nas zmusza do pewnych zachowań. Trzeźwo myślacy wiidza zło jakie niesie polityka rządu PiSu i dlatego zabierają głos. głos protestu.

 • andrzej2310

  Oceniono 5 razy 5

  Wiele smutnej prawdy napisalas, dziewczyno. Nie poddam sie oszolomom nigdy!

 • jarekdonek

  Oceniono 31 razy 5

  Armia Misiewiczów ? A w czym Placforma była lepsza ?
  A jaka różnica między PO a PiS ? Jedni i drudzy są kundlami - REALNIE - wobec USA i Niemiec, stawiając interesy amerykańskie i niemieckie przed polskimi ! Jedni i drudzy sprzedają polski majątek (gospodarkę), SPRZEDAJĄ POLSKĘ ! Jedni i drudzy płaszczą się przed Kościołem i posłusznie płacą haracz w wys. 10-15 mld zł rocznie ! Jedni i drudzy podpisali kiedyś niewolniczy konkordat i nie zamierzają go zmieniać. Wprost przeciwnie - Fundusz Kościelny stale wzrasta.
  Jedni i drudzy - wspólnie - obniżyli podatki najlepiej zarabiającym o 20-40%, a biednym - po kieszeni ! A wcześniej zlikwidowali podatek spadkowy , by styropianowi złodzieje nic ni etracili !
  Jedni i drudzy wspomagają NASZYM kosztem (na razie ok 5 mld zł - oficjalnie) "rząd' ukraiński, który powstał w wyniku zamachu stanu z inspiracji i pomocy CIA !
  Jedni i drudzy zabiegali (tak sami twierdzą) o okupacyjne wojska USA w Polsce (pod szyldem NATO) !
  Jedni i drudzy poprosili o budowę "tarczy", która będzie chronić USA kosztem Polski i Polaków !
  Jedni i drudzy ustanowili instytut nienawiści IPN i nie żałują na niego setek milionów zł !

 • lech2011

  Oceniono 12 razy 4

  Antoni to mistrz destrukcji. Za co się nie zabierze ten sam efekt. Były teczki, było ujawnienie polskich agentów, idiotyzmy smoleńskie, a teraz Misiewiczem rozwala (na szczęście) pis.

 • maxthebrindle

  Oceniono 14 razy 4

  Szanowna pani - ja akurat nie mam gdzie wracać, bo ja nigdy się z 'książkowni' nie wyprowadziłem: czytam do upodlenia i nałogowo. Jest tylko jeden problem - kiedy my czytamy i odnajdujemy litearackie metafory mające otworzyć klatkę, do ktorej nas się wpycha, świat napędzany obrazkiem, tweetem i 'fakenewsem', pomówieniem i wyśmiewaniem inności, memem, poniżeniem zawartym w maksimum 160 znakach i podanym tak szybko, by załapać wszystkie zarezewrwowane na tę chwilę lajki - owoż ten świat buduje swoją rzeczywistość, w której metafory lierackie nie działają, bo większość ich nie rozumie, są pustym słowem, dowodem szaleństwa, głupoty tego, który się do nich odwołuje. Przestają działać na odbiorcę komunikatu, bo są artykułowane w jezyku, który jest mu całkowicie obcy. Literackie metafory, odwołania do filozofów, argumenty zbudowane na logicznie uzasadnionych przesłankach, wysublimowane konstrukcje prowadzące od tych przesłanek do jasnego wniosku - to wszystko rozbija się o rafę prostego i brutalnie skutecznego 'spie...j żydzie' (komuchu, pedale, gorszy sorcie, debilu, idioto, lewaku, lesbo etc, etc). Potem jest rechot gawiedzi, przeplatany retorycznym pytniem 'A kim jest ten Bauman (Platon, Janda, Sztur, Sartre, Lem, Lemański, Bartes, Szymborska etc, etc) żebyśmy go (jej) słuchali? Te czasy się skończyły!!!' - i już nie ma metafory, myśli, dyskusji. Jest brutalna siła i jej ofiara, jest zwycięski oszołom i tylko (na razie) oszołomiony agresją ktoś, kto ośmielił się mieć inne poglądy i oprzeć je na mądrości Mądrych...

 • koczkodanka

  Oceniono 3 razy 3

  Mam podobne odczucia, podoba mi się ta narracja jednakże brakuje mi analizy przyczyn tego stanu rzeczy ale jak czytam poniższe komentarze to zaczyna rozumieć dlaczego tak się dzieje.

 • psakreda

  Oceniono 3 razy 3

  A ja w tym widzę, w tym oszołomstwie, tęsknotę za PRLowską władzą partii, w miejsce PZPR wchodzi PiS, którego I sekretarzem jest Jarosław K.

 • szlachcic

  Oceniono 11 razy 3

  stopniowanie przymiotnika glupi
  glupi, glupszy, najglupszy, pisowiec

 • stupid_writer

  Oceniono 10 razy 2

  Radze wszystkim poczytać o Rasputinie w carskiej Rosji, ten mnich rzadzil "strachem", roz..lil cala administracje, carska rodzine i w koncu cala Rosje na zawsze! Wszyscy się go bali poki nie znaleźli się chlopy "z jajami" i zatłukli sku..na, ale niestety było już za pozno! A nasi "ynteligenci" nawoluja do milosci i zrozumienia, slepi na to co się dzieje! Strrrach?

 • Armand Dontyst

  Oceniono 6 razy 2

  PIS I PO TO NIE JEST PROBLEM TYLKO NEGATYWNE NASTAWIENIE CEBULAKOW!

 • czegotychcesz

  Oceniono 5 razy 1

  Ci straszni ludzie szykują całemu Narodowi Polskiemu straszny los ! takie działania prawne jakie prowadzi rząd, to przygrywka do wprowadzenia tyranii i niewolnictwa, jeśli oczywiście Polska nie padnie łupem odwiecznych wrogów, którzy po raz n-ty skorzystają z okazji do rozbioru Polski !!!

 • grey-sky

  Oceniono 3 razy 1

  przebudzeni ze szczęśliwego zobojętnienia pod wpływem ciepłej wody w kranie
  ===================================================================
  Jak czytam takie słowa to jestem przekonana, że platformersi w dalszym ciągu nie rozumieją dlaczego przegrali. A to źle wróży, nawet jeśli odzyskają władzę.
  Przekleństwem są rządy i PO i PiS, każde z innego powodu. PO tak samo jak PiS nie widzi swoich błędów.

 • katol68

  Oceniono 11 razy 1

  Co za los! Najpierw rządzili nami przez osiem lat internacjonalistyczni przekręciarze, złodzieje, kłamcy i aferały a teraz narodowe oszołomy.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 11 razy 1

  PiS się sam do władzy nie wybrał. Udawanie że tylko "oszołomy", "mohery" i margines społeczny głosowali na tą partię to jest właśnie prawdziwe oszołomstwo i prosta droga do długich rządów PiSu. Mieliśmy 8 lat rządów partii "nie da się" która zajmowała się dokładnie tym samym czym PiS teraz - czyli ustawianiem swoich Misiewiczów - tylko robiąc to mniej spektakularnie. PiS przy okazji pokazuje że "da się" a tegpo ludziom przez 8 lat rżądów PO i PSL brakowało.

 • fjan

  Oceniono 7 razy 1

  Hitler zamiast ludzi zabijać mógł spowodować by w Polsce rządzili pisowcy lub im podobni. Rozwalili by Polskę jak obecnie.

 • leszek.30

  Oceniono 33 razy 1

  Świetny felieton.... Trafione-zatopione..! Potwierdzeniem jest wściekłość PiS-bolszewii i ich pomyje..!!!

 • gosc1232176

  0

  Na szczęście nie mamy "uchodźców", odbudowujemy szacunek dla wartości i symboli narodowych. Nie ma prezydenta, który broni oficerów WSI, który wraz z nimi i fundacją PROCIVILI wyprowadzili z budżetu państwa 400 mln zł, krzyczy stojąc na krześle w Japońskim Parlamencie "szoguna chodź tu" i wpisuje się do księgowości kondolencyjna z błędami, wkrada z pałacu prezydenckiego żyrandol, biurko, krzesła, ekspres do kawy, obrazy itd. Który mówi o zbrodni na Wołyniu: "to było dawno" i wiele innych. Może państwo już nie będzie tylko "teoretyczne.

 • gosc1232176

  0

  Polecam ksiazkę "RESORTOWE DZIECI POLITYCY". Tam widać z jakich kręgów pochodzą, czego bronili tak naprawdę, jakie pieniądze wyprowadzili z Polski, i jakimi ludźmi się otaczali tacy politycy jak Olszewski, Komorowski, Kwaśniewski, Jaruzelski i cala władza po 89 roku. Czego bronił Trybunał konstytucyjny i dlaczego powstał w 86 roku. Niestety... Państwo było tylko "teoretyczne".

 • jolars1

  Oceniono 8 razy 0

  Brawo Paulino!!! Tak trzymaj!

 • antey

  Oceniono 10 razy 0

  Dlatego osobiście trzymałbym kciuki za PiS i Misiewiczów, właśnie celem demontażu tego kraju.
  Niestety - to tylko histeria opozycji, bo partia rzadząca jest podobnie nieudolna we wszystkim co robi, w tym, we wspomnianym demontażu.

 • sosna_pospolita

  Oceniono 18 razy 0

  jakzesz w Polsce byloby pieknie, gdyby rzadzila redakcja z Czerskiej

 • prosty.polak

  Oceniono 14 razy 0

  to Pinky, to Pinky jest i Mózg, Mózg, Mózg, Mózg...
  była kiedyś taka bajeczka - ONI TEŻ zdobywali świat
  ale nie byli aż tak obrzydliwi i poyepani

 • janek-10

  Oceniono 13 razy -1

  Nagle przebudzeni ze szczęśliwego zobojętnienia pod wpływem ciepłej wody w kranie, przez Huxleya nazywanej somą, stanęliśmy w cieniu orwellowskiego Ministerstwa Prawdy. Piękna Metafora :-)

 • noel1

  Oceniono 3 razy -1

  Howard Hughes amerykański miliarder lotniczy, pod koniec życia odseparował się od społeczeństwa i nie opuszczał posiadłości, a jednak kierował z za muru holdingiem. Niektóre żródła donoszą że pod koniec życia zapadł na chorobę psychiczną.Po śmierci Houghesa toczyły się głośne i liczne procesy o jego schedę.

 • wejsunek47

  Oceniono 7 razy -1

  zgłupieli w tym Mercedesie... chciałem fotele i wykończenie w czerwonych skórach.. a oni ,że ok ale za 4 miesiące...nic nie pomogło nawet kiedy powiedziałem ,że to dla biskupa..

 • Armand Dontyst

  Oceniono 5 razy -1

  POLAK CEBLAK NIE POTRAFI WSPOLPRACOWAC Z INNYM CEBULAKIEM POLAKIEM

 • mczes57

  Oceniono 9 razy -1

  Cała polityka to jedno wielkie oszołomstwo. Ale mówienie że wszyscy ludzie dają się na to nabrać ,to też wielkie oszołomstwo. Ludzie nie są tacy głupi. Robią swoje i tyle.

 • k1harper

  Oceniono 2 razy -2

  oszolomy u wladzy sa wynikiem poprzednich krypto oszolomow wladzy

 • almagus

  Oceniono 10 razy -2

  Była w ruinie i dobra zmiana, pany są po to, by na kolana.

  Czołem młodzieży.
  Prezes w was nie uderzy.
  Przecież to „samo dobro”.
  Wspomaga aresztem Zziobro.
  Chociaż prawie na noże.
  Od czego prawo boże.
  Z kościoła się wydali.
  Za nimi mosty się spali.
  Przecież Wolak potrafi.
  Szkoły, sądy w parafii!
  Uboga żona z tobołkiem.
  Kroczy za swym osiołkiem!

  2017-04-15 almagus

 • marcinmarcin12

  Oceniono 16 razy -2

  a z czym Misiewicz jest gorszy od Hani czy Donalda. Przez litosc nie wspomne o europejskich elitach.

 • edza4

  Oceniono 10 razy -2

  Felieton bardzo ciekawy,tylko po co w nim tyle krzywych gęb,przyjemniej czytało by się bez tych karykatur,a patrząc na nich święta będą przypominać stan wojenny.

 • banwit

  Oceniono 6 razy -2

  Pięknie, pani Paulino, 'załamka' na całego.

 • Obi One Kenobi

  Oceniono 8 razy -2

  Tak bylo tez czesniej i jakos nikt nie plakal.. teraz jest to dobry temat żeby sie wybić i pokazać szerszej publice.. pojade po władze jestem cool..
  Obecnie nie ma żadnej alternatywy. Schetyna i PO - dramat , Macierewicz w Pis - mysle ze tego nie ma co komentowac .. Szajbus "Kawron" Mikke ?? ehehe , Rysiek ktory nawet nie umie na boku postukac?? ludzie zmiłujcie się...

 • pawel.lewski

  Oceniono 6 razy -4

  Prosiaczkom mówimy stanowczo NIE! Gudłajom też!

 • lukki69

  Oceniono 14 razy -4

  Typowy przykład upadku mediów w Polsce...kreowanie rzeczywistości na korzyść jednej ze stron...może jeszcze kiedyś wrócą czasy dziennikarstwa w głównych tytułach i czytelnicy będą mieli szansę poznawać fakty i je analizować samodzielnym myśleniem.....obecnie media walczą o ciemny lud dla swoich obozów politycznych.

 • zuuuraw

  Oceniono 20 razy -4

  Największy problem jest w tym, że ta klatka jest cały czas, po 1.5 roku rządów pIs, PUSTA !
  A już dawno powinna być zapełniona Sienkiewiczami, Sikorskimi, Lewandowskimi, Tuskami, Grabarczykami, Gradami, Neumannami i całym tym tałatajstwem rozkradającym i pozwalającym rozkradać "przez prawie trzy dekady" Polskę.

 • slade1972

  Oceniono 22 razy -4

  Dwie głowy nieboszczyka?
  Wsio w pariadkie!
  Madame Wilk!
  Bo u madam niet li adnoj!

 • nino.rota

  Oceniono 9 razy -5

  Paulinko, mloda jestes, to ci przypomne: Maya Rostowska w wieku 22 lat bez konkursu i kompetencji zostaje asystentka ministra R. Sikorskiego, Ryszard Petru w wieku 23 lat zostaje Misiewiczem Balcerowicza i zaraz szybko awansuje, Grzegorz Schetyna w wieku 26 lat zostaje Dyrektorem Dolnoslaskiego Urzedu Wojewodzkiego we Wroclawiu, itp, itd.
  Tak ze wyluzujcie, hiPOkryci.

 • wojtek1506

  Oceniono 11 razy -5

  Dlaczego udajecie nieświadomych ?, to też ku......stwo , kto steruje państwem Polin od reformy solidaruchow,kto faktycznie rządzi ,dlaczego rządzący i resorty siłowe w 99,9% to obywatele z po2-ym obywatelstwem, jaki to syf ,że kneset obraduje w Warszawie ,a Polacy muszą płacić ziomkom skw.sorosza i innym szimkom parchatym

 • Michal Bohdanowicz

  Oceniono 5 razy -5

  Droga autorko. Najgorsze jest to, że wciąż nie umiemy spojrzeć na świat oczami drugiego człowieka i wciąż zamykamy się we własnym świecie czyli tam gdzie nam dobrze. To co Pani uważa za zagrożenie dla innych może być nadzieją a to Pani uważa słuszne dla wielu jest nieakceptowalne. Dla wielu z nas którym się w jakiś tam sposób powiodło problem Polski B nie jest znany. Znaczy to tylko tyle, że próbowaliśmy go od siebie odsunąć i bagatelizować bo zaburzał obraz naszego widzenia świata. Ale on tam był, jest i będzie. Błąd polegał na tym, że zostawiliśmy tych ludzi samych bez wsparcia, bez nadziei na lepsze jutro. Zamiast zasypywać nierówności pogłębiliśmy je. Mówiąc szczerze sami jesteśmy sobie winni.

 • nickala12

  Oceniono 13 razy -5

  Szczerze Misiewicze były i będą w każdym rządzie . W rządzie PO-PSL też byli , tylko nie nagłaśniano tak tych rzeczy. PIS robi to samo, więc nic nowego

 • zuuuraw

  Oceniono 21 razy -5

  Pani Wilk przerażona jest, że oszołomy "nie wahają się nawet wykopywać z ziemi zmarłych"
  Oczywiście dla cywilizowanej, postępowej Europejki nie do pomyślenia jest to, że rodziny zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem mogą ccieć wiedzieć, czy w grobie do którego przychodza z kwiatami leży ich bliski czy też całkiem obcy człowiek, czy w trumnie tego grobu nie umieszczono aby "przypadkiem", tak jak wykryła to ostatnia ekshumacja,
  . . . dwóch głów, trzech nóg i czterech miednic !?!
  Dla naszej postępowej Europejki to zapewne drobiazgi niewarte zachodu.
  Wolę już być "oszołomką" niż taką bezmyślną kretynką

 • enterthevoid

  Oceniono 8 razy -6

  pani Paulina doskonale prezentuje kim oszolom jest -zacieklym, nieomylnym w swym mniemaniu krytynem.to tacy ludzie jak pani utzrymuja mnie w przekonaniu, ze nie ma po co do Polski wracac. Prosze poczekac do wyborow i zaglosowac, a nie wciaz jeczec bo sie pani demokracja nie podoba

 • qznia

  Oceniono 12 razy -6

  Paulina Wilk jest jednak infantylna. ALE GW pcha ją na pierwszą stronę. Chyba infantylna Wilk spełnia oczekiwania "wyrobionych" gazeto-czytelnikow

 • calber

  Oceniono 8 razy -6

  Jak miło, że pani redaktor napisała ten artykuł… Do tej pory sądziłem, że zawód dziennikarza wymaga dystansu, a nie pospolitowania się z opsywaną sprawą względnie którąkolwiek ze stron.

 • bruna5

  Oceniono 20 razy -6

  W mieście Łodzi jest taki jeden oszołom, a raczej taka jedna oszołomka, która za ponad 100 baniek postawiła coś takiego.
  www.facebook.com/1796857773910716/photos/a.1797668087163018.1073741828.1796857773910716/1798154390447721

  Tylko partia jakby trochę inna niż PiS. POPiS i tyle w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX