Prof. Zbigniew Mikołejko

Prof. Zbigniew Mikołejko (fot. Adam Kozak/AG)

wywiad gazeta.pl

Prof. Mikołejko: Religia smoleńska jest złem. Kiedy się wypali, Polska będzie musiała przejść narodową psychoterapię

Czy Polska dzieli się na tę przed i po Smoleńsku? - Nie. Katastrofa tylko przyspieszyła zmiany. Była katalizatorem zamętu, który w nas tkwił. Jego owocem jest świecka religia smoleńska, która wyciąga pewne elementy z wiary katolickiej za przyzwoleniem Kościoła - mówi religioznawca i filozof, prof. Zbigniew Mikołejko.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (96)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • demokrex

  Oceniono 7 razy 3

  Polska wersja Ajatollaha Chomeiniego w osobie prezesa,pcha nasz kraj ku przepaści.

  "Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, zrobiłyby go o trzech bokach"

 • Renata Niemietz

  Oceniono 13 razy 3

  Należy przeczytać ten artykuł w całości
  i z należytą uwagą! Trudno nie przyznać
  racji p. Mikołejce, w tym co pisze ma
  absolutną rację! W waszych postach
  widać to bardzo wyraźnie, że nie wiecie
  nic o sensie tego artykułu, bo właśnie
  jesteście otumanieni i zaślepieni tzw.
  religią smoleńską, a Kaczyński jest winien tej paranoi!

 • Oceniono 5 razy 3

  Wszystko wiemy... zacytuję:

  "A ja uważam, że o podziałach w Polsce decydują właśnie w znacznej mierze emocje. Są naszym narzędziem reakcji na rzeczywistość. Innych nie mamy, bo niby skąd? Skąd mamy brać narzędzia rozpoznania, zrozumienia i opisu świata, gdy kapitał społeczny zniszczyła II wojna światowa? Skąd, skoro dziś edukacja w Polsce została zastąpiona mechaniką rury - ilu na wejściu, tylu na wyjściu? W efekcie ludzie, aby ten świat opisać, sięgają po te języki, które znają. Język prostej religii i język serialu. To śmieszne, ale najwięcej, jeśli chodzi o edukację, zrobił PRL. Przy całej represyjności szkoły, przy cenzurze. Ale gdy dom i szkoła nie nauczą, jak rozumieć świat, to nauczy tego ulica. I populiści doskonale to wykorzystują...."

  "..."wykolebiemy się" kiedyś z objęć religii smoleńskiej. I pewnie znów, jak podejrzewam, ugrzęźniemy w rozliczeniach, przepychankach słownych. Zamiast rozliczyć się raz a dobrze...."

  Rozliczyć się raz a dobrze od 11.04.17!

  Asyryjskie Amen

  ... V ...

 • stach_79

  Oceniono 15 razy 3

  Jarosław Palemny Smoleński już wchodzi na schodki i napiee..la???

 • hristomoltisanti

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepszy opis "oku...enia" części polskiego społeczeństwa jaki czytałem . Wspaniała diagnoza Panie Profesorze !

 • Eric Cartman

  Oceniono 16 razy 2

  Lemingom latrynowym nie przeszkadza tworzenie religii liberalnej. Moze o to chodzi - konkurencja dla jedynie slusnego objawienia lewackiego jest niepozadana?

 • hulajnoga123

  Oceniono 8 razy 2

  W Polsce jednym z najmocniejszych swiadomosci byla od wiekow swiadomosc zascianka, organicznie podejrzliwa wobec wszystkiego co uniwersalne lub inne, wymyslone lub wyprodukowane poza kontrola tegoz zascianka - takie produkty czy mysli nalezalo unicestwic. Oczywiscie w imieniu narodu. Zascianek patrioteczynie unicestwial europejskie idealy - stawiajac sie w tych momentach na piedestale narodowym, aby za chwile pograzyc sie na powrot w oblesnym rozmlaskaniu wlasnej kuchni

 • zacisze16

  Oceniono 4 razy 2

  Było kłamstwo katyńskie.... kłamstwo oświęcimskie... kłamstwo smoleńskie... wszystko w imię prawdy... wszystko zależy od tego kto to mówi... i ile władzy ma w swojej dłoni...

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  >'Religia smoleńska jest złem. Kiedy się wypali'
  Moje sprostowanie:
  Nie wypali, tylko wymrze.
  (Prosze oszacowac srednia wieku wyznawcow).

 • newpatric

  Oceniono 10 razy 2

  Gdzie jest Palikot jak jest potrzebny?????

  #GdzieJestPalikot?

 • sunzi15

  Oceniono 12 razy 2

  Kultywowanie mitu smolenskiego jest
  jednym ze srodkow w WOJNIE z Narodem Polskim
  o wladze absolutna w Polsce.
  Jest to tym samym srodek sluzacy
  kato-faszystowskiemu ZAMACHOWI STANU.
  Stoja za tym hierarchowie Kosciola Nienawsci
  wraz z ich narzedziem politycznym: Kaczafim i PiSem.

  Stad KAIN zabil ABLA
  i co miesiac wydziera sie do WSZYSTKICH
  nie okazujac bojazni Bozej,
  obwiniajac wszystkich innych
  za SWOJA ZBRODNIE
  a biskupi mu blogoslawia, bo im sluzy.

  Dlaczego jednak MY mamy to dalej znosic???!!!

  W ramach wiosennych porzadkow
  nalezy pozbyc sie PiSiego NIERZADU,
  zdelegalizowac, sprzeczna z Konstytucja i lamiaca Konstytucje
  NS-Partei PiS
  i osadzic za kratami winnych zamachu stanu,
  dewastacji i grabiezy Rzeczypospolitej,
  zapewniajac im wiezienny wikt do dozywocia wlacznie.

  Po prostu zebrac sie w koncu w odpowiednio
  duza kupe i nakopac ZLOCZYNCOM w d..pe!

 • jo1952

  Oceniono 14 razy 2

  Terapii będą potrzebować nieliczni.Reszta Polaków odetchnie z ulgą.Obawiam się,że pustkę po religii smoleńskiej natychmiast wypełni jakaś następna bzdura.Sięgająca jeszcze głębiej w sferę,gdzie rozum jest bezradny.

 • newpatric

  Oceniono 20 razy 2

  Pismo min. W. Stasiaka, które wyjaśnia kto był organizatorem wylotu do Smoleńska:

  „Warszawa, 5 marca 2010

  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP

  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak”

  I jeszcze kilka cytatów:

  "Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy."
  Jarosław Kaczyński

 • newpatric

  Oceniono 14 razy 2

  Katastrofa miała jeden pozytyw (być może więcej).

  Pokazała siłę państwa polskiego.

  Brak kilkudziesięciu "ważnych" polityków nie miał na nie żadnego wpływu. Pytanie czy byli niepotrzebni czy byli niepotrzebni bo byli z PIS jest otwarte.

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 1

  To bardzo smutne, ze religijni ludzie potrafia tak bardzo nienawidziec! My, sceptyczna wiekszosc, chociaz z rezerwa odnosimy sie do religii, to doceniamy tradycje, ktore powstaly dzieki religii, swieta Bozego Narodzenia, Wielkanoc, Niedziela Palmowa i wiele innych. To sa piekne tradycje, ktore zawsze beda czescia naszej Polskiej Narodowej kultury. Niestety ktos powiedzial, ze ta "reszta" ten "drugi" sort, nalezy zniszczyc, nalezy go nienawidziec...... bo nienawisc scala i KK z Rydzykiem na czele, (ktorzy rzadza PiSem) bezwzglednie wykorzystuja do wlasnych celow politycznych, najnizsze instynkty tlumu - nienawisc do tych o innych pogladach.

 • agnrodis

  Oceniono 9 razy 1

  No wlasnie, religia.... caly PiS to jest religia, bo PiSem rzadzi RYDZYK i KK, rozkazy wychodza prosto z TORUNIA!!!!! Kaczynski, Macierewicz i cala swolocz z PiSu jest na uslugach RYDZYKA i KK!!! To Rydzyk wymyslil cyrk Smolenski i pochowek na Wawelu, to Rydzyk kazal Kaczynskiemu wystepowac co miesiac na drabince, to Rydzyk zarzadal calkowitego zakazu aborcji, budowy pomnikow itp., to Rydzyk i KK wiedza najlepiej jak manipulowac motlochem, bo cwiczyli to przez wieki!!! PiS = Religia!!! .... dla niepelnosprawnych umyslowo.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 11 razy 1

  Te, profesor niedogolony, zdecyduj siempan czy jesteś za czy przeciw wiedzy czy gnosis, bo mącisz. Zdaje się, że wiedza dobra jest ale ta moja, bo najmojejsza? A wiara najgorsza ta ichnia? Bo kibole, bo SLD z PiSem, bo mentalność komunistyczna, bo zwornika i lepiszcza potrzebują..... Bo koń, bo drzewo....Co za bzdury panie agnostyk.
  Trzeba było dołków pod innymi nie kopać, samolotów w powietrze nie wysadzać, ludzi nie mordować. Bo to zawsze wróci rykoszetem i rozniesie się smrodem palonego mięsa na zawsze. Kto liczy na zapomnienie? Kiedy w historii coś takiego zostało zapomniane? Ludobójstwo katyńskie ma zagwarantowane życie wieczne jako kamień u szyi wspœłczesnej sowiecji, tak samo jak Smoleńsk pozostanie na zawsze kołkiem, który wbili sobie w brzuch zdrajcy Polski, a Wołyń będzie na zawsze siekierą we łbie tych, żywych teraz, którzy wiedzą, że o nich chodzi. Tu nie chodzi o jakieś rozliczenia historyczne. To walka o przetrwanie dzisiaj.

 • frankyy

  Oceniono 3 razy 1

  religia smoleńska się nie wypali bo nie pozwoli na to PIS ani Kościół katolicki - obie organizacje na tym korzystają

 • cleryka

  Oceniono 10 razy 0

  Ten Zbawca Narodu,niech odpowie za współudział w katastrofie,na równi z tymi,którzy odpowiedzialni byli za sformowanie takiej załogi samolotu,a potem niech walczy o pomniki!

 • leszek.30

  Oceniono 14 razy 0

  Nikt tak nie ośmieszył , opluł , osoby i pamięci L.Kaczyńskiego , jak jego brat Jarosław do spółki z Macierewiczem, Dudą, Brudzińskim , Glińskim, Jackiem Kurskim..TVP, INFO, G.Polską , TRWAM..jak i wielu biskupów...itp...!

 • mr.hell

  Oceniono 2 razy 0

  a fanatycy ciągle o tym samym... o kulcie rządu. Czy to z turbanami i brodami czy bez turbanów i z brodami. Autopsychoanaliza? Czy tęsknota za stalinowskimi psychuszkami?

 • amerikandream

  Oceniono 12 razy -4

  No i co z tym holokałstem? Znowu mi usuną komentarz? Napisałem tylko że Zydom nikt nie każe przechodzić psychoterapii i przestać rozstrząsać wydarzenia sprzed prawie wieku.
  Każdy naród ma swoje traumy. Polska ma Smoleńsk, Katyń czy Wołyń.

 • Karol M001

  Oceniono 28 razy -4

  religia smolenska to zlo - ale zapoczątkowana zostala przez bandytów z drugiego obozu politycznego którzy nie chcieli przeprowadzic rzetelnego sledztwa. Bo taki był chwilowy interes polityczny - pewnie załują bo doprowadzili do skonsolidowania srodowiska smolenskiego, i w efekcje dali im miażdzące zwyciestwo.

 • Fiona Warszawska

  Oceniono 7 razy -7

  Jak widać, bycie profesorem nie powoduje, że jest się intelektualistą.
  Profesor usłużnie zapomniał, jak działały manifestacje w XIX wieku, skoro już się odwołał to tej epoki. Im więcej represji i zakazów spadało na przeżywających żałobę narodową, tym większy był opór. Akcja - reakcja. Proste jak budowa cepa. Tyle że profesor o tym nie powie, bo musiałby zagłębić się w relacje polsko-rosyjskie i wzbudzić w czytelniku niepokój. A takie numery to nie w GW.

 • czegotychcesz

  Oceniono 8 razy -8

  Nie zgadzam się z Panem Mikołejko, każdy człowiek ma prawo do swoich przeżyć, od niego zależy jak długo trwa żałoba,
  ludzie, którzy przychodzą na rocznice tej katastrofa, chcą godnie uczcić w ten sposób ofiary, pozwólmy im na to !

 • zdanek88

  Oceniono 19 razy -9

  Stworzyliście sekte załatwiających się na znicze, polewających piwem modlących się, "ludzi" noszących krzyż z puszek po piwie, Palikota - czy jeszcze wam mało? Pokory.

 • adam-aga

  Oceniono 25 razy -9

  Mikołejko do ciebie pasują doskonale słowa mojej babci: " Mądry jak mądry ale uczony to on był". Ja mówię krótko: "Uczony idiota".

 • rufus-1

  Oceniono 20 razy -10

  Właśnie trwa odsuwanie od władzy ludzi oddanych złu i złodziejstwu. Ludzi, którzy kierując sie tylko i wyłącznie egoizmem chcieli przehandlować Polskę na cmentarzach,, przy śmietnikach i w zacisznych salonikach restauracyjnych. Ciekawe dlaczego nie mozna było ukarac "ludzi honoru"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX