Paulina Wilk

Paulina Wilk (fot. Marcin Łobaczewski)

patrzenie wilkiem

Paulina Wilk: Kaczyński miał zadatki na rolę zbawcy narodu, ale chyba zjadła go trema przed Bogiem i historią

W serialu "Polska" nastąpiła zbiorowa zamiana ról. Prawie nikt nie jest tym, kim być powinien. Zjawisko sięga już od morza do Tatr, od nurtów codzienności aż po szczyty władzy.

Na przykład kelnerami nie są już kelnerzy, tylko melancholijni wąskobiodrzy chłopcy niemający pojęcia ani jak otworzyć butelkę wina trybuszonem, ani co zrobić ze swą przyszłością. Za taksówkarzy podają się emerytowani muzycy i geodeci. Gdyby nie inspicjent GPS dyktujący im kolejne kwestie, wywieźliby hen, na suchy przestwór oceanu. W rozrywce trend zamiany nasila się od lat - gwiazdy kina i teatru tańczą na lodzie, a jeśli akurat zdjęły łyżwy, to gotują na wizji.

11.09.2016 Warszawa , ul Bobrowiecka . Prezes Jaroslaw Kaczynski podczas konferencji prasowej po zamknietym dla mediow posiedzeniu Rady Politycznej partii Prawo i Sprawiedliwosc . Fot . Slawomir Kaminski / Agencja GazetaJarosław Kaczyński (fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W polityce też wszystko poprzestawiane z góry na dół. Jarosław Kaczyński miał zadatki na pierwszoplanową rolę zbawcy narodu, ale chyba zjadła go trema przed Bogiem i historią. A gdzie sam nie mógł, tam babę posłał. Interpretująca w świetle reflektorów kwestie premiera Beata Szydło wywiązuje się ze scenariusza najlepiej, jak umie, czasem nawet klaka poda jej bukiet biało-czerwony. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że to zmarnowany talent. Widziałabym ją raczej w roli Michałowej, gospodyni księdza w "Ranczu". Niestety, znakomicie gra tam już Marta Lipińska, zbliżone posady w "Ojcu Mateuszu" i "Plebanii" też zajęte.

A skoro o księżach mowa. Ojciec Rydzyk lepiej niż uczestnicy wszystkich edycji "X Factora" razem wzięci udowadnia, że marzenia się spełniają. Niby skromny ksiądz, a został i rektorem uczelni, i dyrektorem radia, i niepisanym szefem nieuchwytnego imperium duchowo-finansowego. Być może właśnie jego rozliczne role  zagrane z takim powodzeniem stanowiły inspirację dla posła Kaczyńskiego. Prawdziwi mistrzowie, jak Frank Underwood i Zbigniew Ziobro, zawsze rozgrywają z drugiego rzędu.

15.11.2016 Warszawa , Sejm . Mnister sprawiedliwosci Zbigniew Ziobro i wiceminister Patryk Jaki podczas wieczornych glosowan . Fot . Slawomir Kaminski / Agencja GazetaMinister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na stanowisku prezydenta mamy symboliczny wakat, mimo że formalnie obsadzony został Andrzej Duda. Jego naturalne skłonności wydają się właściwsze dla ról epizodycznych i tak się ta kariera może zakończyć. Na razie odtwórca ma szansę na wyróżnienie jako ten, który w "Uchu prezesa" najwięcej czasu spędził w korytarzu.

Minister Macierewicz również wydaje się obsadzony niefortunnie. A szkoda. Śledzę jego starania na rzecz pozbawienia naszej armii zdolności operacyjnej i bojowej, a także jego dążenia do wyprowadzenia Polski z Eurokorpusu, NATO i wszelkich struktur obronnych współczesności. W uznaniu tych zasług z całego serca życzę, by został krajowym konsultantem do spraw rekonstrukcji militarnych podczas obchodów rocznicowych i prehistorycznych. Mógłby wtedy żyć w epoce, za którą tęskni, i bawić się do woli, nie powodując zagrożenia dla życia nas wszystkich. Wtedy także generałowie, którzy zostali zmuszeni (przez presję, zdrowy rozsądek lub poczucie godności) do złożenia dymisji, powróciliby do prawdziwie ważnych zadań. Bartłomiejowi Misiewiczowi proponuję rolę halabardnika, przy czym proszę inspicjenta, by halabardę na wszelki wypadek wykonać z tektury.

30.03.2016 Warszawa , Sejm . Rzcznik MON Bartlomiej Misiewicz i minister Obrony Antoni Macierewicz podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony , w sprawie powolania komisji Smolenskiej . Fot . Slawomir Kaminski / Agencja GazetaBartłomiej Misiewicz i Antoni Macierewicz (fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W opozycji nie lepiej, też się wszyscy pozamieniali. Przewodniczącym Nowoczesnej jest na przykład Ryszard Petru. Przypuszczam, że kluczowe było powierzenie tej roli mężczyźnie, innych wskazań nie widzę. Posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus grają mocniej merytorycznie i lepiej wypadają w wystąpieniach publicznych. Rozgrywającym tę partię rekomenduję pilną roszadę.

Grzegorz Schetyna, no cóż - ambicja kazała mu sięgnąć wyżej niż teka szefa MSWiA, do której wydawał się stworzony. Ale kamera go jakoś nie kocha, publiczność nie wykazuje entuzjazmu. Warto pamiętać, że zła obsada może położyć nawet najlepszy scenariusz. Może pomógłby casting do roli nowego przewodniczącego.

"Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono" - ostrzegała poetka, bo w chwili próby łatwo się pogubić. Były minister Sikorski jeszcze w odcinku z aferą taśmową zaprzepaścił szanse na bycie mężem stanu. Ostatnio los dał mu szansę na rehabilitujący epizod. I rzucił go do Londynu, w sam środek ataku terrorystycznego na moście Westminsterskim. Niestety, Sikorski nie udźwignął roli. Taksówki nie zatrzymał i ofiarom nie pomógł. Wolał wcielać się w reportera relacjonującego zdarzenie. Dziękujemy, dziennikarzy mamy bez liku, a wielu bez pracy.

04.11.2014 Warszawa , Sejm . Marszalek Radoslaw Sikorski inauguruje ogolnopolska akcje  Mamy Niepodlegla ! 2014 Radosław Sikorski (fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Branżę prasową opuścił Marek Magierowski - niegdyś redaktor, teraz odtwórca głównej roli w nieśmiesznym serialu "Usta prezydenta". Jest w tym rzeczniczym wcieleniu dość przekonujący, choć uważnym widzom nie umknie, że na jego twarzy rysuje się smutek dublera.

Każdy "Klan" ma swojego Rysia - takiego, co to się z niego publiczność nabija bez litości. Tę rolę w rządowej operze mydlanej powierzył sobie Witold Waszczykowski. Ma niepoddający się reżyserii talent mówienia dosłownie tego, co myśli. Taki człowiek w obsadzie jest potrzebny, dopóki generuje oglądalność. Lecz gdy zaczyna przynosić więcej szkód niż pożytku, scenarzyści wymyślają wypadki, śpiączki lub tajemnicze zaginięcia. Waszczykowski to polityk dalekowzroczny, zdążył już sam sobie napisać najlepsze zakończenie - będzie nim posada w słonecznym kraju, o którym nikt nie słyszał. Ataszat w San Escobar nie może się doczekać.

Widzowie coraz częściej pytają, co przyniesie kolejny sezon i czy rolę prezydentki mogłaby zagrać Krystyna Janda. Na szczęście znakomici aktorzy nie przyjmują ról dla siebie niemożliwych i rozumieją różnicę między sztuką a sztuczką.

P04.06.2014 Warszawa. Aktorka Krystyna Janda.Fot. Albert Zawada / Agencja GazetaKrystyna Janda (fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Instynkt telewidza podpowiada, że w odcinku przedwyborczym z odsieczą powróci Donald Tusk, ulubieniec publiczności aktualnie obsadzony w konkurencyjnej produkcji na kanale europejskim. O ile mściwy Jarosław z przebiegłą Beatą nie pokrzyżują swymi intrygami jego szlachetnych planów. Proszę zostać z nami i nie regulować abonamentowych odbiorników. Ciąg dalszy niestety nastąpi.

Książki Pauliny Wilk w promocyjnych cenach można kupić w Publio.pl>>>


Paulina Wilk.
Ur. 1980. Pisarka, publicystka. Autorka książek "Lalki w Ogniu. Opowieści z Indii" , "Znaki szczególne" o dorastaniu w czasie polskiej transformacji, a także serii bajek dla dzieci o misiu Kazimierzu. Zajmuje się tematyką międzynarodową i literaturą. Stale współpracuje z tygodnikiem "Polityka", a także z "National Geographic Traveler", "Przekrojem" oraz magazynem "Kontynenty". Jest współtwórczynią Big Book Festival - międzynarodowego festiwalu czytania odbywającego się w Warszawie od 2013 r. Pracuje nad książką poświęconą miastom przyszłości.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (225)
Zaloguj się
 • Harald Wessling

  Oceniono 60 razy 36

  "Zjadła go trema przed Bogiem i historią?" Zbyt wyszukane słowa. Szanowna pani raczy schlebiać temu człowiekowi. Zjadła go zwykła głupota i polityczny imbecylizm. MIAŁ WSZYSTKO, jak NIKT inny przed nim, a zrobił z tego ... to co zrobił. Nieudacznik, niedojda, marnotrawca, frajer stulecia.

 • 333a3

  Oceniono 38 razy 20

  Kaczor, a raczej Balbina wiecznie dziewica, bez prawa jazdy, konta w banku, rodziny katolickiej, dzieci.

 • wlomat1

  Oceniono 21 razy 15

  Misiewicz - Macierewicz, taka piękna para i piękny związek.
  Dlaczego są tak drastycznie niszczeni przez GW?
  Ja napiszę do HFPC >!>!>

 • judaszowy

  Oceniono 36 razy 14

  Elegancki facet, tylko mu z nosa kłaki wystają .... i słoma z butów ;)

 • wojren2222

  Oceniono 30 razy 10

  Kaczyński ani nie jest zbawca narodu, ani tym bardziej wybitnym człowiekiem. Został z miernym skutkiem wypromowany na "przywódcę narodu", nie posiadając w większości jego zalet.

 • parafiraza

  Oceniono 15 razy 9

  Czy ja dożyję czasów, że usłyszę informacje w stylu " dziś będzie lało, ale za to jak nam zboże pięknie po tym będzie rosło !!" ?
  Czy znów stanie się modne i poprawne politycznie cieszenie się z maleńkich rzeczy prostych ludzi ?
  Gdzieś w tym wszystkim zginął pojedynczy człowiek, zmieniony na "my , oni, tamci "
  I czy nie było by fajnie tak po prostu pocieszyć się czyimś szczęściem ?

  ps. to nie pryma aprylisowe przemyślenia. :)

 • six_a

  Oceniono 19 razy 9

  hahahaha, no tak. raz mu się przyśniły zadatki i od tej pory ma. ma, ma, ma, i mieć będzie. oczywiście dla potłuczeńców pokroju macierewicza. nikt normalny tego pana za zbawcę nigdy nie uważał. no może jego brat aka spieprzajdziadu, ale rodzina się nie liczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX