Zygmunt Solorz-Żak podczas Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE w 2014 r.

Zygmunt Solorz-Żak podczas Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE w 2014 r. (fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

ludzie

Kiedyś szmuglował lizaki z Niemiec do Polski. Dziś jest jednym z najbogatszych Polaków. Tak zaczynał Zygmunt Solorz-Żak

To jedna z najbardziej niezwykłych karier w polskim, a może nawet światowym biznesie. Zygmunt Józef Krok urodził się w biednej rodzinie, z samego dołu wspiął się jednak na szczyt, a jego droga do sukcesu nadawać mogłaby się na scenariusz sensacyjnego filmu.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (109)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • miksztal2354

  Oceniono 3 razy 3

  Ilu polskim politykom dawał łapówki?

 • robotnik61

  Oceniono 5 razy 3

  Bajki i jeszcze raz BAJKI. Złodziej zawsze będzie złodziejem.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • niewolnica.z.pisu

  Oceniono 7 razy 3

  creme de la creme polskiego biznesu to kapuś na kapusiu kapusiem pogania

 • kreesdebarg

  Oceniono 7 razy 3

  Polsat to najbardziej tępa stacja w Polsce, jedynie wiadomości mają ok.

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 3

  i tak dalej

 • lisa2

  Oceniono 2 razy 2

  Tiaaa... Jemu się udało, ale musiał ktoś za nim stać. W przeciwieństwie do Lecha Grobelnego, który źle skończył.

  Taka jest ta nasza nieuczciwa Polska - mamy to we krwi. I wielu mówi, że jesteśmy krajem katolickim! Każdy z osobna jest bezwzględnie uczciwy - wręcz wygrywa proces za pomówienie o nieuczciwość. A mnie nawet na łapówki nie było stać.

 • ryanmdusa

  Oceniono 2 razy 2

  Historia sukcesu. Niemal wszyscy w pierwszym 1% najbogatszych Polaków mniej więcej w taki sposób zrobiło i robi swój majątek, uczciwa, produktywna firma, uczciwi produktywni ludzie nie mieli ani nie mają dużych szans, a więc określenie tego procederu jako sukces w stylu amerykańskim jest raczej naiwne. To gwarantuje biedę w Polsce.

 • hdtvpolska

  Oceniono 2 razy 2

  Moda na plucie panuje od zawsze. Nie ma ani jednego pozytywnego wpisu. SZOK !!!
  Ciekawe dlaczego tak jest ?
  Kupił Port Praski, Elektrim, Pontnów-Adamów-Konin, GSM, LTE, DVB-T MUX 3.
  Zawsze mocno ryzykował. Ma także fabrykę dekoderów SAT.
  Ot taki, wieczorowy maturzysta. Nawet doktoratu nie ma.
  Prywatnie wiem, że żyje bardzo skromnie. Zadbał o wykształcenie syna - obecnie prezesa POLKOMTEL SA.
  Mnie zaskoczył najbardziej, kiedy wszedł w Internet LTE. Wyłożył wtedy masakryczną kasę. Ryzykował w innowacyjne rozwiązanie. Stworzył największą infrastrukturę LTE w Europie.
  To geniusz biznesu !

 • Oceniono 1 raz 1

  Nikt kto ni żył w tamtych czasach nie ma prawa wypowiadać się tu i oceniać. Solorz to dziecko swoich czasów. Gdy miał 15-20 lat w Polsce nie było niczego. Niczego oprócz popytu chłonnego jak świeżo wyprodukowana gąbka. Można było sprzedać wszystko, a źródło pochodzenia nie interesowało nikogo. Oceniacie? zapytajcie ile na darach z UNRY, czy darach prywatnych zarobił kościół katolicki i co księża od zdesperowanych kobiet chcieli za przydział worka ciuchów czy słonego masła. Oj działo się gdy przyjeżdżały tiry z "darami". Ich rozliczcie. Solorz? wykorzystał barbarzyńskie czasy. I zrobił to skutecznie. I bardzo dobrze.

 • Brian Ono

  Oceniono 3 razy 1

  ale bzdury... komu on takie pierdoły pociska, stary UBek??
  "Konsul uwierzył. Dostali paszporty na powrót do kraju, ważne przez czternaście dni ''na wszystkie kraje świata". Większej bzdury nie potrafił wymyślić?? Od kiedy to konsul wystawiał paszporty "na wszystkie kraje świata" (bez zdjęcia?)?

 • krark

  Oceniono 1 raz 1

  Fantastyczne kariery, znakomite interesy, pomnażanie majątku o 100000% (sic) w ciągu kilku lat było możliwe w III RP, gdy biznes był zblatowany (tak to ujmę) z władzą.. Jednocześnie obowiązywała doktryna, że nawet samo ustalenie płacy minimalnej, prawie bez względu na jej wysokość, spowoduje krach gospodarczy. To było możliwe, gdy rządziła UD, a potem jej pomiot Po i .Nowoczsna.

 • airmaro

  Oceniono 5 razy 1

  Solorz jest członkiem tajnych stowarzyszeń które są sponsorowane przez kapitał żydowski.
  Jest ich człowiekiem trzymającym jedne z najpopularniejszych mediów w Polsce - Polsat z widocznym tam logo Słońca. Słońca do którego w swej symbolice odnoszą się te tajne struktury.
  www.youtube.com/watch?v=BI9xd3RcDQk&t=4s

 • Ewa Banach

  Oceniono 3 razy 1

  Te wszystkie historie to tzw. "odgrzewane kotlety", czas wprowadzić nowe twarze oraz zmienić media, naprawdę potrzebna jest zmiana na rynku medialnym , jakieś zachodnie koncerny powinny zostać wreszcie dopuszczone do głosu, nie pomoże tu wzmianka w tej czy innej ustawie, że są inne"lub czasopisma" ani Polsat z TVN-em, ani też żadna śniadaniówka, tylko potrzeba jest nowego gracza, formatu w stylu NBC czy CNN, czas idzie do przodu, a tu ciagle jak nie lata 70-te to 90-te i tak non-stop. Potrzeba nowych twarzy, nowego formatu, a wielkich biznesmenów lat 70-tych oraz 90-tych należy wspominać z szacunkiem, ale trzeba iść dalej, a nie żyć przeszłością oraz przestać ciągle patrzeć wstecz z nostalgią.

 • n29a

  Oceniono 3 razy 1

  E, zalatuje SłużBą* na wiorstę. W czymś podobne do historii Rydzyka - też "sobie został" na Zachodzie jakiś czas i nic mu się nie stało. Insza inszość, że interesy Rydzyka oceniam jako dużo ciemniejsze i mające gorsze skutki dla tego porąbanego kraiku.

  * przy czym spod mojej klawiatury nie jest to obelga - biorąc pod uwagę "moralność" lustratorów wszelkiej maści, być w SB uważam dziś za zaszczyt. Którego z racji metryki i innych dostąpić nie miałem okazji.

 • lubella69

  Oceniono 3 razy 1

  Czytam i nie wierzę, miał tyle "szczęścia" w życiu, co Wałęsa wygrywający w Totolotka... za dużo tych genialnych przypadków, żeby to było prawdziwe. Taki świecki Rydzyk, zapewne człowiek wie o WSI dużo więcej niż niejaki Masa...
  Pewien staryi policjant powiedział kiedyś: "Jeżeli coś ma płaski dziób, błonę pławną na łapach i mówi: kwa kwa, to żaden sąd nie wmówi mi, że to jest orzeł".

 • majacywszystkogdzies

  Oceniono 5 razy 1

  Dorobil sie na lizaczkach? He

 • kmrp

  Oceniono 2 razy 0

  Ile razy ten pan zmieniał nazwisko, czy jest pochodzenia polskiego i czy nie współpracował z SB?

 • hdtvpolska

  0

  Zapomniałem umieścić telewizję POLSAT na liście Jego wielkich projektów..

 • janek-10

  Oceniono 2 razy 0

  Solorz jest przykładem niskich standardów polskiej kultury biznesowej. Jego marzeniem jest aby jego pracownicy robili za michę ryżu. Kupując Polkomtel doprowadził do ruiny wielu pracowników, którzy zasilili grupę bezrobotnych. Musieli odejść z Polkomtela bo za dobrze zarabiali. Konsumowali, dająć pracę innym na rynku konsumenckim. Pamiętam mojego agenta ubezpieczeniowego, niemal płakał kiedy dowiedział się, że rozwiązuję z nim umowę, gdyż po odejściu z Polkomtela nie stać mnie już na składkę i dotychczas uzbieraną pokaźną kwotę na przyszłą emeryturę muszę przeznaczać na bieżące płatności. Wiele osób, kiedyś uczestnicy rynku konsumpcyjnego obecnie stali się klientami sklepów z używanymi ciuchami. Kiedyś kupowali samochody w salonach, dziś to się skończyło. Straciło na tym również środowisko biznesowe, które kiedyś korzystało z tych ludzi świadcząc swoje usługi i sprzedając swoje produkty. Jak mamy napędzać rynek skoro firmę kupuje dziad z mentalnością cmentarnego handlarza, który szuka tanią, wręcz niewolniczą siłę roboczą?

 • Oceniono 4 razy 0

  Dorobił się dla kościoła fałszując genealogię i kradnąc mienie moich rodziców w Starachowicach i niszcząc groby obecnie zamierzając nas zamordować i naszą rodzinę, aby nie wyszły czarne interesy hien cmentarnych i kradzież dzieł sztuki i ziemi i pacały i zamków dla ośrodków spokojnej starości dla bogatych Żydów, aby ich wysłać na tamten światy wyprowadzając ich mienie kradzione, które im dopisano czyli aby zawłaszczyć mienie i godność człowieka.

 • hrabiaa

  Oceniono 2 razy 0

  Rusko, Krok -trabanyy, dacie - i wszystko jasne....

 • bart5554

  Oceniono 4 razy 0

  A dlaczego Wyborcza nie napisze, że Zygmunt Solorz Żak jest zdrajcą i współpracował przeciwko RP?

  O założycielu reżimowej telewizji Polsat:

  "W oświadczeniu przesłanym 16 listopada 2006 do Polskiej Agencji Prasowej Solorz-Żak przyznał, że w 1983 podpisał zobowiązanie do współpracy z Departamentem I MSW[2]; jako agent do współpracy z wywiadem został zwerbowany 18 października 1983 i do 26 czerwca 1985 był zarejestrowany pod pseudonimem TW Zeg."

 • 1_krzys

  Oceniono 2 razy 0

  Prawdziwa kariera tego Pana zaczęła się od WSI i pożyczki z FOZZ. Później już było z górki.
  Osobną sprawą jest dziennikarstwo Agory, nie oddaje, że tak napiszę, całej prawdy.

 • eryk psita

  Oceniono 8 razy 0

  KARIERA ZACZĘŁA SIE OD TATUSIA Z SB. NIE KŁAMCIE.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 4 razy 0

  Ciekawe kiedy Jarosław i Zbysio się za niego wezmą, bo już czas robić porządek z Krokami, aSolorzemi, Czarnechemia, Karkosikami czy innymi Starakami

 • dzialajsam

  Oceniono 2 razy 0

  w latach 70-ych jeździło się do KDL-i na tzw"Wkładki paszportowe"

 • inny

  Oceniono 1 raz -1

  Nie o lizaki chodzi a o wielką kasę na szpiclowaniu dla komunistów, co było tam tradycją rodzinną!

 • white_lake

  Oceniono 1 raz -1

  prawdziwy feminista, nazwisko po żonie, a nawet żonach :)

 • dr_bloger

  Oceniono 1 raz -1

  Wzór do naśladowania?

 • jnd

  Oceniono 1 raz -1

  No to wiemy w co gra Polsat i TVN. To sa mafijne media i uznaja tylko rzady, ktore reprezentuja ich interesy.
  Zarowno Solorz jak wiekszosc polskich biznesmenow do swietych nie naleza. Czesto reprezentuja dziwne interesy sprzeczne z polskimi.

 • kmrp

  Oceniono 1 raz -1

  Mam jak najgorsze zadanie o tych polskich januszach biznesu.

 • matt555555

  Oceniono 3 razy -1

  "Artykulik" należało by postawić na półce między Brzechwą a
  Lemem.
  Nie wiedziałem, że gazeta została pismem fantastyczno-satyrycznym...

 • wujek_extrema

  Oceniono 3 razy -1

  Smutne i tragiczne. Zjednej strony mozna zrozumiec ze musial kombinowac zeby cos zrobic w Pz
  RLowskiej rzeczywistosci ale kolaboracja z SB to szmzciarstwo i nie ma wybaczenia. Ten czlowiek to szmata i szuja a nie biznesmen. Po trupach do celu? A gdzie honor i czlowieczenstwo? Jestem pewien ze na koncu zycia zrozumie ze to wszystko nie mialo sensu

 • Marek Noc

  Oceniono 7 razy -3

  Zwyczajny złodziej i oszust. Tego człowieka powinni aresztować i ma oddać co do centa co państwu ukradł. Za każdego lizaka co sprowadził a nie zapłacił podatku. Z resztą tak samo.

 • gangut

  Oceniono 11 razy -3

  Artykul jak artykul...sponsorowany...ciekawsze jak zwykle sa komentarze leniwych nieudacznikow, ktorzy niczego sie w zyciu nie dorobili i wszedzie widza tylko spiski i układy...Pozdro dla pracowitych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX