Wojtek Smarzowski

Wojtek Smarzowski (fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

wywiad Gazeta.pl

Wojtek Smarzowski: Kościół nie rozliczył się z pedofilią i to mnie uwiera

- Tak naprawdę ludzi ruszają dwie rzeczy - pazerność na pieniądze i właśnie pedofilia - mówi Wojtek Smarzowski autor nagrodzonego "Wołynia" i nowej etiudy "Ksiądz".
Wr�� do artyku�u
Komentarze (430)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • knightrider15

  Oceniono 9 razy 7

  Klasa koleś. Takich nam trzeba, taka powinna być polska inteligencja.

 • doktor104

  Oceniono 10 razy 6

  Kościół jako największy posiadacz ziemski w I PR był ostoją feudalizmu, a więc "przypisania chłopa do ziemi" i pańszczyzny, co z kolei uniemożliwiało rewolucje przemysłową.
  W wyniku tego był wrogiem postępu i ostoją zacofania co w konsekwencji doprowadziło do upadku I RP i stworzyło podwaliny pod naszą obecną sytuację gospodarczą. Można jeszcze zauważyć, że jesteśmy społeczeństwem przez tysiąc lat karmionym bajeczkami o:
  - niepokalanym poczęciu,
  - wniebowstąpieniu,
  - zmartwychwstaniu
  w wyniku tego mamy taką a nie inna mentalność i stosunek do życia.
  Reasumując Kościół był największym szkodnikiem w historii Polski.,

 • wojto51

  Oceniono 6 razy 6

  Do boju, Panie Wojtku!

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 6

  Bardzo potrzebne takie dzieła do walki z katolicką obłudą. W imię PRAWDY. Klechy jedno mówią, co innego czynią. Papieża Franciszka lekceważą. Pielęgnują pamięć o swoim zakłamanym mecenasie,

 • realistas

  Oceniono 7 razy 5

  Kler to u nas święte krowy, których boją się rządzący. Gdy staną się odważni, jak np. Palikot, mogą wygrać wybory. Gdyby Palikot nie spokorniał i nie zaczął się modlić wygrałby wybory. Niestetyu.

 • nietyp

  Oceniono 7 razy 5

  Uwiera??? Tylko tyle??? Na tyle złamanych żyć i krzywdy jaką oni codziennie wyrządzają, to naprawdę heroiczna postawa!!!

 • tece92a

  Oceniono 7 razy 5

  Pedofilia w kościele jest dla kościoła tym samym co handel dewocjonaliami w niedzielę.Nikomu nie będzie wolno a kościołowi - owszem.

 • myszowata11

  Oceniono 7 razy 5

  Kosciol nie rozliczyl sie z pedofilii. Nie. Rozlicza sie z reguly z czegoś co już sie zakończyło, czego żałujemy badź nie ale dokonujemy jakiegoś podsumowania i rozliczamy się z tego. Kościòł w pedofilii TRWA i chroni uczestników tego okropnego przedstawienia.

 • aniela_123

  Oceniono 7 razy 5

  Jak zwykle najbardziej rozwścieczeni będą ci co filmu nie widzieli.

  -----------------------------------------
  www.artykulypropagandowe.pl/niesmiertelniki/1770-niesmiertelnik-tytanowy-armia-krajowa.html

 • louisciffer

  Oceniono 7 razy 5

  "W Grecji i w Rzymie inteligencja parała się górnolotną filozofią, a ci bardziej przesądni modlili się do miejscowych bożków. Traktowali religię dość poważnie, ale nie byli takimi świrami jak dzisiaj" GV

 • louisciffer

  Oceniono 7 razy 5

  Bóg obdarzył Ziemiam trzema największymi klęskami:
  - chrzescijanstwem
  - judaizmem
  - islamem
  Gore Vidal.

 • louisciffer

  Oceniono 7 razy 5

  Łosiu - dzieciojebie w koloracie - poczytaj Gazetę Polską, chyba że tam nie ma żadnych ciekawych info od Jesuska vel Dionizego vel Zeuska. Może dowiedziesz jełopie że Jesus był polakiem bo Izyda była na półpolka z domu Łosiul.

 • semigetuza

  Oceniono 9 razy 5

  homoseksualizm i pedofila wśród księży nie sa czyms "dziwnym" czy czyms, co wynika z zakazu normalnych relacji seksualnych. Te dwie "przypadlosci" to immanentna czesc chrzescijanstwa jako religii. Już na soborze w Elwirze /ok 320 r ne/ wielokrotnie podkreślano, ze sklonnosc do zoofilii, pederastia i "umilowanie mlodziankow" sa glownymi plagami wiary chrzescijanskiej. Dla przypomnienia, w tamtym czasie celibat obowiazywal jedynie mnichow i biskupow /ci ostatni tego czesto nie przestrzegali jak i niektórzy papieze/.
  Nasze niezrozumienie dewiacyjnych zachowan wśród kleru chrześcijańskiego, nie tylko katolickiego bierze się z naszej ignorancji w sferze religijnej, która ograniczamy do ludowych jasełek.
  Chrzescijanstwo ma ogromne zasługi w tworzeniu tego, co nazywamy Europa, ale tez nigdy nie zadajemy sobie pytania, jakby wygladala nasza Europa bez zawleczenia do niej wiary pastuchow z pustyn Bliskiego Wschodu.
  Zreszta jest ciekawy konsens. 1800 lat po jednej bliskowschodniej zarazie wlewa się do nas nowa, Islam, z takim samym pustynnym, pastuszym, bliskowschodnim rodowodzie. I znow Europa jest jakby bezradna. Może na naszych oczach rozgrywa się powtorka z historii? A za 1800 lat z taka sama zajadloscia nasi następcy będą bronic "swietej europejskiej wiary islamskiej" przed czyms nowym? I zauważcie jeszcze jedna zbieznosc. Islam tez sankcjonuje pedofilie, pogardę kobiet, a homoseksualizm jest tam norma /"prawdziwa meska przyjazn"/.
  Po prostu systemy religijne /jakie by nie były/ dzikich pastuchow z Bliskiego Wschodu sankcjonują to, co my, Europejczycy uważamy za dewiacje - zoofile, homoseksualizm i pedofile. Może nim zaczniecie pluc, zastanowicie się trochę?

 • Łukasz Suszek

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Wojciechu! Proszę się zabrać za "Trylogię Husycką" Sapkowskiego! Książka idealna to zekranizowania. Akcja dzieje się w późnym średniowieczu, jest intrygą, miłość, wojna i kilka smakowitych tematów które do dziś wzbudzają skrajne emocje. Film można by zrobić wspólnie z Czechami i Niemcami!

 • wojto51

  Oceniono 5 razy 5

  Do boju, Pnaide wojtku!

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 4 razy 4

  Zatrzęsie polską prawicą. Reżyser słusznego filmu "Wołyń" wyciąga broń w stronę Kościoła. Trzeba będzie obejrzeć.

 • glinda53

  Oceniono 6 razy 4

  Grtuluje Wolynia ,zgadzam sie calosciowo w sprawach kk,dodam ze wulgarna impertynencja hierarchow kk siega nieba mowiac ze "dzieci same im echodza do lozka" najwyzszy czas ze temat kk zostanie przeswietlony i zobrazowany ,moze wtedy dotrze do rzesz o co w tym wszystkim chodzi.....

 • n29a

  Oceniono 6 razy 4

  "Byłem księdzem" polecam. Nie wiem, czy to historia/wspomnienia, czy fałszywka - tak czy inaczej, cholernie trafna...

  Jeśli KK chce przetrwać, powinien trochę przyhamować. Jestem spokojny o to, że refleksji nie stanie sukienkowym, więc cieszę się, że nie przetrwa...

 • szabepio

  Oceniono 4 razy 4

  ksiądz w jednej z podwarszawskich parafii tak mówił dzieciom:"jezus cię kocha i teraz prosi żebys tu mi tak poruszał buzią". ma ktoś jakies pytanie dlaczego pedofile w sutannach są znacznie niebezpieczni niz pedofile cywile. uwazajcie na dzieci! wystarczy tylko jeden raz zeby zaraził wam hivem dzieciaka i trauma na zawsze. to nie są żarty. to idzie w tysiące rocznie.

 • transformator2014

  Oceniono 6 razy 4

  Kościół twierdzi że problem pedofilii jest u nich marginalny, ale to jest zwyczajne kłamstwo. Instytucja ta która do perfekcji opanowała sztukę kłamstwa i ukrywania swoich zboczonych współbraci nie może ot tak przyznać się do tego porażającego precederu. Okazuje się, że na żadnej innej instytucji na świecie nie ciąży taka odpowiedzialność za czyny pedofilskie jak na Kościele katolickim. To właśnie za murami tek wspólnoty powstał dokument, który pod najcięższą kościelną karą, jaką jest ekskomunika, nakazywał swoim pracownikom w prawach pedofilii bezwzględnie milczeć, nawet jeśli byli świadkami gwałtów dokonywanych na dzieciach przez duchownych. "Crimen sollicitationis" to papieska instrukcja postępowania z duchownymi dopuszczającymi się przestępstw seksualnych wobec dzieci. Solicytacja, czyli nakłanianie przez spowiednika do czynności seksualnych podczas spowiedzi zachodziła w Kościele od zawsze, na tyle często, że w 1962 r. Święte Oficjum (obecnie Kongregacja Nauki Wiary, a kiedyś Święta Inkwizycja) zatwierdziło, a papież Jan XXIII, zwany dobrym papieżem Janem i Janem uśmiechniętym, podpisał dokument, który pouczał duchownych, co robić, kiedy ich kolega po fachu gwałci dzieci. "Crimen sollicitationis" obowiązywał w Kościele aż do 18 maja 2001 roku, czyli przez większą część panowania Jana Pawła II. Tyle lat obowiązywania tej instrukcji sprawiło że kler doszedł wręcz do perfekcji w ukrywaniu zboczonych księży i tuszowaniu tych odrażających czynów. Dlatego Michalik powiedział to co powiedział a ks. Oko ciągle stara się odwrócić uwagę od tego gorszącego "problemu" kleru watykańskiego. Ale teraz czekamy na lawinę, pora na ofiary które wskażą swoich duchownych oprawców, a tego już tym hipokrytom w sutannach nie uda się zatrzymać!

 • louisciffer

  Oceniono 4 razy 4

  masową apostazją w tę rozmodloną hołotę.

 • louisciffer

  Oceniono 6 razy 4

  ten Losiu to seminarzysta bądź zaawansowany dzieciojeb w koloracie,

 • louisciffer

  Oceniono 4 razy 4

  do dziś pedofilia jest jedynym motywem wstępowania w szeregi dzieciojebów w koloracie.

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 4

  Film "Ksiądz" (Priest) wcześniej zrobili brytyjczycy w 1994 roku. Czyżby tamten film był inspiracją?

 • Jerzy Pachomow

  Oceniono 5 razy 3

  Kościół , może precyzując, administracja kościoła ma jeden fundamentalny problem"co innego myślę ,a co innego robię"

 • pat1952

  Oceniono 5 razy 3

  Nie tylko z pedofilii. A co z 10. przykazaniami. Co? one sa tylko dla owieczek?

 • yuo7leo9

  Oceniono 5 razy 3

  Historia księdza Lemańskiego - to jest materiał na dobry scenariusz filmowy. A jeżeli film ma być o polskim kościele katolickim, to nie można pominąć nieodpartej miłości księży do zygot

 • Oceniono 5 razy 3

  Powinien porządny film nakręcić ! Taki żeby kler spalił się ze wstydu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;) ...bo to coś 20 minutowe to gniot ! ;)

 • louisciffer

  Oceniono 3 razy 3

  Panie rezyserze, panie rezyserze, ja to pana we wszystkich filmach widziałem. I w Polskich i zagranicznych, panie Wojtku kiedy zagra pan Leona Zawodowca 2.
  A tak również niepoważnie, można by pomyśleć nad drugą częścią Kariery Nikodema Dyzmy D-M. Tylu teraz Dyzmów, pisać i filmować jest kogo. Roboczy tytuł mógłby brzmieć "Kariera Kartofla na poku buraków" I jak? ;))

 • szabepio

  Oceniono 3 razy 3

  Polacy dziękują za ten film.

 • 1korner

  Oceniono 2 razy 2

  Smarzowski o Królowej Jadwidze chce kręcić? Młoda legalnie weszła w związek małżeński ze staruchem Jagiełło. O którą granicę chodzi? Pedofilia wg. kryterium wieku ustalonego przez prawo, czy przez psychologię. Chodzi o historyczny kontekst, czy tylko dzisiejszą awanturę prawactwa z lewactwem najchętniej w kontekście Romka. Pedofilia to obecnie worek bez dna i bat na kogoś, kogo się nie lubi.

 • Oceniono 6 razy 2

  a ja dziękuję reżyserowi za "Wołyń",temat bardzo trudny,aczkolwiek mnie bardzo satysfakcjonujący,bo pokazuje,że Polacy,to nie"naród wybrany".My też mamy za co bić się w pierś!

 • tece92a

  Oceniono 4 razy 2

  Kościół jest,jak zepsuta lodówka - pusta,nie mrozi,ale jakżeż pięknie i bezkosztowo możemy możemy ją zapełniać wiarą - jakie niezwykłe frykasy w niej mamy!

 • ateus77

  Oceniono 2 razy 2

  Jakiego typu osobniki może przyciągać instytucja żądająca całkowitej rezygnacji z seksu?

 • andrew-live

  Oceniono 2 razy 2

  BRAWO, PANIE WOJTKU, WIĘCEJ TAKICH FILMÓW. POLSKI KLER, JEST ZAKŁAMANY, PAZERNY NA KASĘ. NIE STAĆ GO MA ROZLICZENIE Z PEDOFILIĄ.

 • mk.i

  Oceniono 2 razy 2

  Ale to jest problem tych co dają na tace . Czy muszą się rozliczać , przecież jak im na tym nie zależy a ponoć wierzą w boga wszechmogącego , to o czym to świadczy . Sami siebie oszukują a udają że mnie . Ja im pozwalam ,, róbta co chceta" nawet możecie kleić głupa kasa wpływa to jest ok.

 • byrcyn11

  Oceniono 8 razy 2

  Panie Smarzowski - rękę podniesioną na kościół odrąbiemy, a jak pana fascynuje średniowiecze, to zorganizujemy dla pana mały stosik, a wcześniej wyśpiewa pan samiutką prawdę na sali tortur ;)

 • apollo1966

  Oceniono 3 razy 1

  A niechże im skopie dupy.

 • realizmforte2

  Oceniono 5 razy 1

  pazerność "niektórych księży " ??
  Mnie cieszy nie pazerność niektórych księży, tylko niektórych !!

 • starblast

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze, że powstają takie filmy produkcji polskiej. Kościółek katolicki w Polsce bardzo boi się tego tematu. Torpeduje wszystkich i wszystko co podejmuje ten problem. Sami nie mają odwagi cywilnej przyznać się i zadośćuczynić ofiarom przemocy seksualnej. Ukrywać sprawców, sprawy zamiatać pod dywan potrafili, bo proceder trwał przez dziesiątki lat. Ta instytucja nie powinna zabierać głosu w sprawie aborcji, in vitro, homoseksualizmu. Sami są przeżarci zepsuciem, a obwołali się strażnikami moralności, której próżno szukać w Krk. Tam jest ważna tylko kasa, władza. Za takie masowe przestępstwa Krk powinien zostać zdelegalizowany, a papież aresztowany wraz ze swoją świtą.

 • katerina323

  Oceniono 2 razy 0

  Ksiądz Waldemar z siwą brodą,walił konia za komodą...
  Ja mu mówię "pochwalony" a on wali jak szalony........

 • sammy_the_salmon

  Oceniono 2 razy 0

  Spootlight?

 • eberhard_mock_breslau

  Oceniono 10 razy 0

  6% księży to pedofile. Takie są statystyki, a to ogromna liczba. Polecam film Spotlight.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy -1

  Zrobi kolejny kiepski i całkowicie nieśmieszny film z dużą ilością ketchupu, na temat kntrowersyjny, w sposób budzący politowanie, byle tylko o nim coś w mediach było.

  Polski Tarantino, tylko calkowicie pozbawiony poczucia humoru. I to nie jest komplement. To despekt jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX