Paulina Wilk

Paulina Wilk (fot. Marcin Łobaczewski)

patrzenie wilkiem

Paulina Wilk: Można wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, ale raczej nie uda się wyprowadzić Europy z Polaków

Z pewnym zażenowaniem obserwuję wysiłki polskiego rządu skierowane na spaskudzanie Polakom Europy i odwrotnie. Jest to ten sam rodzaj uczucia, jaki towarzyszy mi przy oglądaniu festiwalu piosenki w Opolu, gdy na scenie jakiś artysta bardzo stara się wokalnie dojechać do ligi światowej, lecz całe jego emploi i entourage uparcie tkwią w rodzimym powiecie.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (201)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rossanoff

  Oceniono 9 razy 9

  Swietny felieton. Gratuluje i dziekuje

 • mapi7

  Oceniono 9 razy 9

  Pani Paulino Wilk! I PÓKI PIJUSY BĘDĄ RZUCAŁY NA TRAWNIKI, CHODNIKI,ULICE,SKWERY itp. BUTELKI PO WÓDZIE i PIWIE, też NIE BĘDZIEMY W EUROPIE!!!!!!!

 • jan700

  Oceniono 19 razy 9

  Polacy to Europa.
  Nigdzie nie musimy powracać.
  Będziemy bronić europejskiego dziedzictwa wiary, tradycji i historii bo wiele mu zawdzięczamy.

 • krisb65

  Oceniono 10 razy 8

  "Dopóki kierowca autobusu nie czeka na biegnącego ku niemu pasażera, dopóki jeździmy bez biletów, nie sprzątamy po psach, gratulujemy sobie przy wódce unikania podatków, dopóki nie przekazujemy choćby małej części dochodu na pomaganie innym, nie uśmiechamy się do nieznajomych, a po chodniku suniemy z naostrzonymi łokciami, nie mieszkamy w Europie, ku której szliśmy. I nie zwalajmy na nią, że zawiodła, rozpadła się, przestała istnieć."
  Święte słowa. Bez spełnienia tych normalnych zachowań nie mamy czego szukać w Europie. Tu już nie chodzi o politykę, tu chodzi o nas . Przecież można normalnie zachowywać się bez względu na to kto rządzi. Bądźmy po prostu ludźmi.

 • zdziwiony6

  Oceniono 7 razy 7

  Jest jeszcze jedna sprawa, która różni nas od Europy - higiena osobista. Pod tym względem jesteśmy nadal zacofani. To widać, a raczej czuć, w autobusach, w sklepach. Wielu rodaków nadal kąpie się raz w tygodniu i chodzi w przepoconych (ale markowych) ciuchach. Codzienna zmiana gaci i skarpetek to ciągle dla sporej części Polaków niepotrzebna ekstrawagancja. I nie jest to niestety cecha wyłącznie ludzi prostych, niewykształconych.

 • edza4

  Oceniono 6 razy 6

  Co tu komentować wynik 27:1 mówi wszystko,to tak jakby buńczuczny bokser nagle został znokautowany w 27 sekundzie.Ludzie którzy nie mają wstydu,bo nie znają tego terminu robią powitanie na lotnisku dla miss obciachu, która zamiast powitania winna natychmiast się wyspowiadać aby nie stracić rozumu do końca.Prezydent najpierw składa gratulacje panu Tuskowi,za tak udany mecz,aby za chwilę powiedzieć że nasza miss zrobiła wszystko co powinna zrobić w gestii wyboru przewodniczącego RE.Obłuda jakiej nawet za czasów komuny nie pamiętam i tylko zastanawia czy w tej materii można jeszcze coś gorszego zrobić,szambo się przelewa a z nim nieznośny smród.

 • drdr2

  Oceniono 6 razy 6

  Z papierkami rzucanymi bezmyślnie to nie przesadzajmy. Dopóki nie zamieszkałem w Londynie to nie wiedziałem jaki człowiek syf może po sobie zostawić na ulicy czy w autobusie. Londyn to miasto śmieciarzy. Każde polskie miasto przy nim, to królestwo pedantów

 • krzysiozboj

  Oceniono 9 razy 5

  Gdy wchodziliśmy do UE miałem nadzieję na przyjęcie pewnego standardu - polityk raz skompromitowany lądował na śmietniku, oszust podatkowy/biznesowy trafiał na ostracyzm polityczny. Niestety, skończyło się to ciut inaczej, trochę tak jak na pewnym przejściu granicznym na naszej wschodniej granicy - podesłano tam kilku celników z zachodu, by wprowadzili na tym przejściu zachodnie wzorce, niestety przyjezdni celnicy szybko przyjęli "nasze" wzorce.

  Czy w tym względzie dzisiejsza UE mi imponuje? No tak, najbardziej w postaci Junckera, specjalista od robienia wałków podatkowych na skalę jaka nikomu nad Wisłą się nie śniła, bynajmniej nie stanęło mu to na przeszkodzie w byciu przewodniczącym Komisji Europejskiej. Więc jeśli mowa o kantach podatkowych i zacofaniu tutaj wobec Europy, to chyba wyłącznie pod względem skali.

  Osobiście (po wejściu do UE) brakuje mi czegoś innego, co widzę nie tylko w społeczeństwach zachodnich ale i u ... Rosjan, mianowicie pewności siebie i dumy z tego kim jesteśmy. Pozwalamy by nas łajano za wszystko, nawet za to czego nie zrobimy.

 • sukces-bdg

  Oceniono 13 razy 5

  Ja bym odwrócił kolejnośc przyczyn . Żeby ludzie czuli potrzebę sprzątania po psach i płacenia podatków, najpierw państwo i mafie przy nim krążace muszą pokazać że nie jest po to by okradać uczciwych ludzi płacących podatki . Jak ktoś może czuć że jego podatki idą na dobro wspólne gdy : ZUS może sobie przetrzymać skłądki do ofe przez 8 lat , po czym przelać naliczając sobie 2,5 raza mniejsze odsetki niż ofe w tym czasie zarobiło a rpo nie widzi w tym żadnego problemu , gdy sędziowie , prokuratorzy itp podnoszą wiek emerytalny uczciwym ludziom ale szybko trybunał orzeka że podniesienie wieku nie dotyczy zawodów sędziowskich . , gdy zawody które mają dbać o przestrzeganie prawa i bezpieczeńśtwa - sędziowie, prokuratorzy , mundurówka są tak naprawdę mafią emerytalną okradającą tych którzy uczciwie płacą składki i podatki . , gdy prowadzący działalność który spóźnia się ze skłądkami zdrowotnymi 3 miesiące ( ale płaci ) nie jest ubezpieczonym natomiast osoba która nigdy się nie skalała pracą, ale jest zarejestrowana gdzie trzeba ma dostęp do lekarza , mimo że m in ten któremu opieka lekarska się nie należy płaci za tą osobę , gdy robi się reformę emerytalną a później łamie się umowę społeczną zabierając ludziom pieniądze z kont emerytalnych, również tym którzy tego nie chcą . Jest wiele jeszcze innych przykładów.

 • hubag

  Oceniono 4 razy 4

  Świetny tekst, dziękuję.

 • milewidziany

  Oceniono 4 razy 4

  Bo proszę Pani Polak ( nie każdy ) papierka nie podniesie, bo to w jego mniemaniu poniżej jego godności.
  Brak nam kultury mieszczańskiej, bo dominuje jeszcze kultura szlachecka, czyli prowincjonalna, zaściankowa,
  wiejska. to jest praca na pokolenie, albo dwa. To zadanie dla szkoły, która powinna uczyć poszanowania
  dla dobra wspólnego, estetyki, czystości otoczenia, dbania o przestrzeń publiczną itp. Na rodziców bym
  raczej nie liczył, bo to często patologia.

 • cin1977

  Oceniono 6 razy 4

  Niestety.
  W listopadzie 2015 wygrała Polska Januszy... Drobnego cwaniactwa i kombinatorstwa, ksenofobii i zawiści - ale też bezradności wynikającej z niechęci do zmian. Polska wołających, że "złodziei powsadzać" a jednocześnie nienawidzących "psów" bo spokojnie browara na dzielni wypić nie pozwolą. Polska odrzuconych, pozostawionych gdzieś z boku - ale jednocześnie nie chcących stamtąd wyjść... Janusze rządzą, bezmyślnie i bezinteresownie wspierając władzę.

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy 4

  dobrze napisane , diagnoza Polski ktora kazdy zna od wielu lat. I co z tego jezeli jest pierwszy komentarz nienawistny w stosunku do polowy narodu?. Nigdy nie bedzie Polski tej pani marzen dopki Polacy beda sie nienawidziec. Dopiero od pogodzenia sie narodu zacznie sie etap zerowy stania sie spoleczenstwem europejskim. Kolejne etapy to madrosc narodu, jego pracowitosc, egalitarzym , poczucie wspolnoty i wspolnego celu do dobrobytu , wybranie do rzadzenia ludzi madrych i uczciwych. Nie do osiagniecia dla Polski

 • milewidziany

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę, że niektórzy dyskutanci opatrznie pojmują słowo "czystość" i nie rozumieją istoty zagadnienia.
  Używajmy go jako synonimu, bo tu chodzi o coś więcej niż tylko brak śmieci na ulicy. Chodzi o takie rzeczy,
  jak schludne elewacje, pomalowane bramy wejściowe, czyste witryny, umyte szyldy i znaki drogowe,
  porządek na podwórkach, zieleń ozdobna, przystrzyżony trawnik, estetyczne ogrodzenia i wiele innych
  rzeczy. Jak ktoś mówi, że w Kopenhadze ulice są zaśmiecone, to niech spojrzy trochę wyżej
  niż poziom chodnika

 • Got Rob

  Oceniono 3 razy 3

  a to Polska właśnie-świetnie napisane gratuluję

 • Ryszard Uziębło

  Oceniono 5 razy 3

  Chodzę i jeżdżę rekreacyjnie rowerem ponad 50 lat po lesie i takiego stanu rzeczy, jak teraz nie widziałem. Nie da się już wejść do lasów i nie usłyszeć pił. Wszędzie piętrzą się stosy pociętych drzew i porozrzucanych gałęzi oraz fragmentów kory. Drogi śródleśne są rozjeżdżane przez ciężki sprzęt, toną w błocie i nie nadają się dla pieszych i rowerzystów . Dzisiaj nie selekcjonuje się racjonalnie drzew do wycinki. Najpierw pilarze wycinają małe drzewka, takie 15-letnie, 20-letnie tylko po to, by wjechał ogromny buldożer- kombajn. Ten buldożer wycina duże drzewa jak automat na skalę masową i pozostawia po sobie gołą ziemię, ze zrytą i zniszczoną ściółką , na której nie będzie wszelkiego życia. Grzyby i jagody już tu nie urosną . Samochody napakowane drzewem jeżdżą niemal codziennie. Jak zauważyłem tną las nawet w soboty. Piły słyszałem 11 XI, 1-go i 3-gomaja a przecież są to święta państwowe. Wszyscy politycy mówią o patriotyzmie, ekologii, wrażliwości społecznej a liczy się tylko kasa.
  Lasów niedługo nie będzie, zostanie tylko busz. Tną wszystko i wszędzie potęgę, a dużych drzew już niedługo nie zobaczymy. Efektem tej niszczycielskiej działalności jest to, że polskie drzewo idzie zrębki idą do Niemiec. Niemcy dobrze płacą w euro. Naszym drewnem palą w kotłowniach, bo jest bardziej ekologicznie. Jak dorzucą drewna do zasiarczonego węgla, to mają dotację do ekologicznego spalania. Wszystko robimy wyłącznie dla pieniędzy. Sprzedajemy na potęgę i ponad miarę– to co najlepsze, i co służy całemu społeczeństwu. Niewielka grupa ludzi decyduje o naszych dobrach narodowych- jakim są lasy. Pośrednio decydują o naszej jakości życia i korzystaniu ze środowiska przyrodniczego. Demoralizacja rządzących obecnie poszła tak daleko, jak proporcjonalnie wzrosły w górę zarobki leśników i wielkość zatrudnienia drwali.

 • baby1

  Oceniono 3 razy 3

  Z tymi podatkami to Pani nie ma racji. W całym świecie nikt nie lubi płacić podatków. Raje podatkowe nie zostały stworzone, bo Polska weszła do Unii, tylko były dużo wcześniej. Często pieniądze z podatków są bezmyślnie wydawane. Jest spora różnica między Polską a krajami "starej" Unią w dyskusji publicznej na podstawowe sprawy, a to przekłada się na grunt stosunków społecznych. W dużej mierze jest to "zasługa" kościoła katolickiego, ale również dziennikarzy stwarzających sztuczny układ "my" i "oni". I najpierw solidarność - komuniści, a teraz PiS-PO bez innych możliwości. Takie nastawienie budzi wrogość i brak tolerancji.

 • sowaprzemadrzala

  Oceniono 5 razy 3

  Dziękuję za świetny tekst. Tylko, jak moi poprzednicy, pozwolę sobie zauważyć, że część mieszkańców naszego kraju za chińskiego boga nie pojmie o czym pani pisze. Ja już od dawna nie pasuję do " narodowego krajobrazu" , mierzi mnie nasze picie i przechwałki przy piciu, brud na naszych ponurych ulicach, brak uśmiechu a przede wszystkim " tumiwisizm". Nie tak dawno toczyłam boje w sprawie użytkowania placu zabaw dla maluchów przez bardzo " wyrośniętą" młodzież. Oczywiście zostałam wrogiem, bo jak śmiem troszczyć się o dobro wspólne, za które zapłaciłam ja , pan , pani...Przecież to jest " niczyje" . Przykre, przykre że wciąż jesteśmy tak daleko za Europą. Co do wstydu za rządzących to jako osoba mająca nieco więcej pojęcia o prawie, niż przeciętny obywatel, odchorowuję poranne prasówki, ja już nawet się nie wstydzę, mnie się po prostu nie mieści w głowie, że taka ignorancja prawna, takie chamstwo i prostactwo i takie morze łgarstwa jest prezentowane przez ludzi, którzy powinni dbać o dobro obywateli i państwa którym " rządzą" . Tfu...oni nawet nie traktują Polski jak prywatnego folwarku, dla nich to naprawdę koryto, z którego należy się jak najwięcej nachapać i zostawić je ..rozwalone, popękane, przeciekające i puste. Co z nim zrobić, niech się martwią ci, którzy przyjdą po nich.

 • embriao

  Oceniono 7 razy 3

  W Niemczech kierowcy też nie czekają. To samo we Francji :)

 • komercyjny02

  Oceniono 5 razy 3

  Autorka w przeszłości parokrotnie występowała w gronie krytyków - w dość dobrym programie TVP Kultura "Tygodnik kulturalny". No to teraz już Jacek Kurski niechybnie wezwie prowadzącego program Michała Chacińskiego na dywanik i zadba, żeby Autorka już nigdy w "Tygodniku kulturalnym" się nie pojawiła.

 • bonifacy_40

  Oceniono 2 razy 2

  w sytuacji gdy rządzące partie traktują budżet państwa ( czyli nasze podatki ) jak skraboonkę bez dna na swoje partyjne potrzeby i gdy dobro współne mają w ...na tym co się siedzi , to akurat przykładne płacenie podatków jest świadectwem lemingowej tępoty i wielkiej naiwności

 • lun2000

  Oceniono 2 razy 2

  Wyobrażenie o Europie, dodaj małże zamiast kapusty i pierogów.prostackie pojmowanie Europy. Europa moja Pani to jest coś tak różorodnego ,że to tego wejść lub dojść nie można. Europa to Hitler, Robespierre i Curie, Shaw i Franco, Mussolini i Jan Paweł II, i, i, i,..... I szukaj sobie wiatru w polu.

 • apollo1966

  Oceniono 4 razy 2

  Jesteśmy właśnie teraz widzami (ale i uczestnikami) faktycznej - i to od razu fundamentalnej - zmiany UE. Ta nowa UE będzie czymś zupełnie innym od tej, jaka teraz dogorywa i do jakiej o wstąpienie się staraliśmy. Moim zdaniem to wydarzenia o wielkim - może wręcz kolosalnym? - znaczeniu nie tylko dla Europy, ale i dla każdego z nas. I nie nazwałbym tych wydarzeń pozytywnymi. Na pewno nie dla nas, obywateli RP. Przygnębiające jest patrzenie na to, jak rząd polski przy naszej, obywateli RP, biernej postawie (ten felieton też nie jest niczym innym niż wyrazem bezradności), korzysta z tej okazji rozjeżdżania się Europy z różnymi prędkościami i będzie zostawiał nasz kraj coraz bardziej z tyłu za UE. Wydaje mi się, że nie jesteśmy jeszcze świadomi tego, co nas czeka. Niedługo znów zaczną rozwieszać kurtynę - może już nie żelazną - ale po tych latach spędzonych razem z UE żal za Europą będzie jeszcze większy niż w czasach PRL, kiedy nie mieliśmy pojęcia o tym, jak ona wygląda.

 • fafarafafafa

  Oceniono 2 razy 2

  Problem w tym, że wiele osób, które na początku nawet mają takie podejście, się po prostu po dłuższej chwili zniechęca i stwierdza, że szkoda zachodu,skoro i tak wkrąg syf i chamstwo. I równamy w dół dla świętego spokoju. Tylko czasem coś w duszy boli.

 • kreesdebarg

  Oceniono 6 razy 2

  Wspominając Polskę taką jaka była przed Unią, chce mi się rzygać i tyle.

 • ad2009

  Oceniono 8 razy 2

  W Europie (okreslonej kulturowo) to Polska byla tak do mniej wiecej pierwszego Jagiellona., przez pierwsze 300-400lat od zaprzestania handlu niewolnikami i chrześcijańskiej "rewolucji kulturalnej". Udalo sie wtedy zejść z drzew i pobudowac troche miast oraz armie , nie ustepujacą innym..
  poźniej bylo to nie-wiadomo-co z przechyłem do Azji z co najmniej 50-100letnim opoźnieniem, nawet w kulturze, z przyswajaniem tzw. trendow , ktore gdzie indziej już przebrzmialy a u nas zaczynaly kwitnac..I caly czas był klopot z wprowadzaniem części materialnej cywilizacji (drogi, fabryki...)
  A jak przez ostatnie 25lat znowu usilowalismy być Europejczykami to nadeszła kolejna banda polskich oszołomow z cuchnacego zascianka

 • Jaroslaw Zbroinski

  Oceniono 1 raz 1

  Trafione w samo sedno, zaścianek i kołtuństwo drzemiące w niektórych z nas Polaków zostało obudzone przez rządzącą partię dla której Europa to odległa bajka.Tylko zastanawia mnie jedno skoro ta Europa taka "be" to dlaczego rządowe limuzyny to nie "Wołgi" tylko znienawidzone niemieckie auta,dlaczego czekamy na dotacje.Rządzie PiS należy być konsekwentnym czs przesiąść się na furmanki i nie brać europejskiej kasiory.

 • Mary Hight

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko, że Europy, tego kulturowego uniwersum, dawno nikt nie widział. Nie ma go ani tu w Polsce, ani za granicą w Europie. Taki naiwny test.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedyś Wajda nakręcił taki film: "Wszystko na sprzedaż".

 • loneman

  Oceniono 5 razy 1

  Ciekawe, ze tyle lat w kulturze Zachodu, teraz Unia i mozliwosc podrozy na dowod a mimo to koltunstwa u nas co niemiara bo te kilkanascie % ktorym chcialo sie glosowac watpie by nalezeli do tych co rozumieja cokolwiek, mysla samodzielnie i cos widzieli w zyciu. Kompleksow od czorta i troche u nas i jestem pewny gdybysmy to my mieli sojusz z naizstami to historia bylaby przeklamana calkowicie jak w Japonii.
  Zle nie wypadamy pod katem wojennego szalu zabijania a kilka przypadkow ewidentnych zbrodni ksenofobii i nienawisci nalezy wziac na klate i isc dalej pokazujac, ze sa o wiele gorsi od nas. Najgorsze jest zaprzeczanie swym wadom bo to wyplywa i tak wczesniej czy pozniej smierdzac jak lekka kupa..

 • hen.wlo

  Oceniono 7 razy 1

  Droga Pani, te nowe przystanki na miarę co najmniej podwójnego naszego dochodu narodowego,albo za zaciągane
  ponad możliwości kredyty - to krótkotrwały zachwyt.Co się stało z za bezcen prywatyzowanym, tym,co się da u nas w
  kraju po 89r. Jest Pani zbyt młoda i może nie pamiętać.
  Sprzedawane za jakąś część wartości banki,fabryki,maszyny ,urządzenia.Całe branże. Przykład układów po PRLowskich: Kulczyk kupuje Telekomunikacje.Organizuje lobbing,żeby w sejmie uchwalono możliwość "sprzedaży"
  takich firm jak Telekom.Polska zagranicy.I jak się to stało,sprzedaje Telekom Francuzom ,zarabiając na tym w ciągu dosłownie kilku miesięcy ponad miliard tamtych złotych.Ale jak wyszło na jaw:Kulczyk miał do prezydenta Kwaśniewskiego wejście bocznymi drzwiamy,kiedy chciał... A za ile sprzedaliśmy Zakład Ubezpieczeń ? Platforma ,po sprzedaży pewnej części PZU,za niezrealizowanie obiecanej dalszej sprzedaży części tej instytucji , wybuliła około chyba 10 mld.zł. tytułem ugody.Poseł Grabarczyk,wtedy min.skarbu chwalił się,że za te pieniądze załagodził sprawę....
  To wszystko było wielką ściemą. i tak ,przed wyborami , A.Kwaśniewski był magistrem,po wyborach okazało się że jednak mgr.nie jest,ale za to skończył jakieś moskiewskie kursy z dobrym wynikiem.. Albo aktualny przewodniczący Nowoczesnej,R.Petru. Kiedyś często występował w ekonomicznych programach telewizyjnych,jako specjalista, omalże profesor,który z L.Balcerowiczem uzdrawiał gospodarkę. Gdy jego partia żle rozliczyła kampanie wyborczą i przez to pozbawiła się funduszy,Pan Petru wyznał, że ekonomistą on nie jest.Dlatego nie poznał się na żle wypełnionych papierach. Można by tak pisać,pisać i pisać o tego rodzaju ściemach,przewałkach itp.

 • tekameka

  Oceniono 9 razy 1

  Grafomanka i tyle ....
  Porównania rolnika i kapusty (po 40 groszy za kg na skupie) kulą w płot.
  Zapraszam do Kopenhagi, o 6 rano - zasrane są wszystkie uliczki w mieście.
  Co prawda potem jeżdżą specjalne odkurzacze i operator długim wężem zasysa psie klocki do maszyny.
  "Spojrzę obcemu w oczy, zaryzykuję uśmiech do policjanta, podniosę papierek, który ktoś bezmyślnie rzucił na chodnik. Poczekam. Korona Polski mi z głowy nie spadnie, a Europa się we mnie rozsiądzie."
  Matka Boska Bezmyślna (i bezkoronna)?

 • pastozukk

  Oceniono 7 razy 1

  poparcie dla UE spada w całej Europie, w Polsce spadło nieznacznie tylko dlatego że mniej więcej omija nas kryzys migracyjny - którym politycy UE chcieliby nas bogato obdarować. A omija nas bo rządzą ludzie patrzący na UE i jej szkodliwe decyzje bez różowych okularów. Drastyczny spadek bezpieczeństwa nie zrekompensują żadne pieniądze na chodniki czy fontanny, ani żadne mityczne wartości których nie ma. UE nie rozwiązuje już żadnych problemów, nie potrafi sobie poradzić z Putinem i Ukrainą, nie potrafi sobie poradzić z Edroganem i Islamem, nie potrafi zakończyć kryzysu migracyjnego, traci kontakt z obywatelami którzy ją tworzą, pozwala na to że ci obywatele są mordowani na ulicach swoich miast. I to w imię jakichś wydumanych bzdurnych wartości. Tak się dzieje kiedy ideologia zastępuje zdrowy rozsądek. Warto się poważnie zastanowić czy warto być częścią "wspólnoty" dla której obcy są ważniejsi niż własny obywatel.

 • gela1

  Oceniono 3 razy 1

  czy ktoś wyjaśni w/w fragment w/w propagandy ????

  " niejeden rolnik, gdy już wrócił z niedzielnej mszy, odpoczywał dotąd jako tako spokojny o los swej kapusty rosnącej na unijnych dopłatach"

 • az555

  Oceniono 3 razy 1

  Europa ma dobrze.Zrobi ,,dwie prędkości" i ciemna masa z zabobonami( i bez dotacji )zostanie w kaczej d...

 • jan.go

  Oceniono 5 razy 1

  Banał panie banał Ale jako drogowskaz przemian popieram choć na razie te elementy czystość, życzliwość nie są obowiązujące na zachodzie Każdy globtroter to pani powie że o wiele łatwiej przeżyć kłopoty w Rosji ( czy innym biednym kraju ) gdzie się nie uśmiechają niż w USA gdzie jest to obowiązkowe Uśmiech to jeszcze nie życzliwość Sam uśmiech wystarcza tylko bogatym którzy i tak wszystko mają Aha nie uśmiechać się do policjanta we Francji i Belgii Jak chcecie zobaczyć telewizję jeszcze gorszą niż nasza to też macie do wyboru, Telewizji Fox nic nie przebije nawet TVP

 • re_x

  Oceniono 2 razy 0

  całkowita indolencja..." jadąc na przykład do Bułgarii, gdzie przeszłość socjalistyczna się nie skończyła, a przyszłość europejska nie nastąpiła. Nie zjawiła się tam pod postacią nowych przystanków autobusowych, kostki Bauma"- to wg pani przyszłość europejska?!kostka tzw. Bauma przyszła z Europy??droga pani , to Polska zaśmieciła Europę tą kostką!!pani się to tak podoba?odchodzi się od tego gdzie tylko można!symbol tandety..nowe przystanki? niefunkcjonalne , koszmarnie drogie potworki??to ma być "europejskość"??nawiasem do kapusty rolnik też nie ma dopłat..

 • rederor

  Oceniono 7 razy -1

  Tak Pani pieje o tej pięknej i cudownej Europie, ale jej znajomość ograniczona jest najwyraźniej do atrakcji turystycznych. Syf jest wszędzie, zawistni i niemili ludzie również. Niech Pani wybierze się np na Moyross w Limerick i opowie nam jak tam europejski, ewentualnie na Govanhill w Glasgow. BTW. Szydło jest Mrs, a nie Miss.

 • a1k5

  Oceniono 9 razy -1

  W jaki sposób według tej zniewieściałej bandy baranów mamy walczyć z wrogiem, który siekierą puka do naszych drzwi, a w drugiej ręce trzyma kałacha i krzyczy Allah Akbar? Najlepiej według lewaków w chwili gdy nas mordują chwycić się za ręce, utworzyć łańcuch milionów serc i kołysząc się rytmicznie zaintonować „Imegine” Lennona. Podświetlajmy Wieżę Eiffla w Paryżu, fontannę di Trevi w Rzymie, Bramę Brandenburską w Berlinie i Pałac Kultury i Nauki im. Stalina w Warszawie narodowymi barwami kolejnych ofiar islamistów. Wypisujmy pokojowe hasła na murach, jezdniach i trotuarach. Organizujmy wielkie marsze pod hasłem „Nie dla strachu” i ze strachu odwołujmy je tak jak w ostatnią niedzielę w Brukseli. Niech komisarz Bieńkowska przyspieszy zaawansowane już prace na dyrektywą zaostrzającą warunki posiadania broni, także tej kolekcjonerskiej i wprowadzi w końcu zakaz nabywania przez osoby cywilne broni samopowtarzalnej. Niech to będzie „bohaterska” odpowiedź na ostatni zamach, która wrogom zmrozi krew w żyłach i spowoduje ich paniczną ucieczkę ze starego kontynentu.

  Warto przypominać też do znudzenia wypowiedzi miejscowych nadwiślańskich lewackich szkodników, którzy jeszcze nie tak dawno temu chcieli nas ubogacać muzułmanami.
  Kazimiera Szczuka: Jak się okaże, że większość z nich jest terrorystami, to wtedy będziemy się martwić. Czy to jest już szczyt głupoty? Okazuje się, że nie. Oto marzycielka Kinga Dunin tak produkowała się w „Krytyce Politycznej”: To książę z Orientu obsypie komplementami, będzie pragnął mieć wiele dzieci i jeszcze do tego nie pije. Jest dzielny i zaradny – inaczej by go tu nie było. I jak pięknie wygląda! Orientalna uroda to jednak coś innego niż karki z kartoflanymi nosami i ze świńskimi głowami na kiju. Monika Płatek w Radiu Tok FM tak zareagowała, kiedy mowa była o zagrożeniu terroryzmem islamskim: Z trudem tego słucham, bo jednakże nie mówimy o katolickim terroryzmie w momencie kiedy Breivik również z powodów religijnych robi to, co robi.
  Trzeba przyznać, że islamiści słuchając takich przychylnych im pożytecznych idiotek mogą nie bacząc na ich wiek i dość - delikatnie mówiąc dyskusyjną urodę - wysoko ocenić ich propagandową wartość już nie w osłach czy baranach, ale w całych stadach wielbłądów. Już widzę jak ci „Książęta Orientu” licytują w ciemno nie zaglądając nawet tym nawiedzonym lewackim wariatkom nie tylko w zęby, ale i w bardziej intymne miejsca. Pewnie wysłuchując takich opinii pękają ze śmiechu podobnie jak z infantylnej beczącej Mogherini.
  cdn

 • a1k5

  Oceniono 7 razy -1

  Lewacy, tak jak kiedyś usiłowali spętać Zachód i wydać go na łup komunistom, tak dzisiaj znaleźli inny sposób by zabić europejskiego ducha wyrastającego z chrześcijaństwa. Do tego prowadzi kontynuowana od lat polityka multi-kulti i sprowadzenie do Europy milionów wyznawców islamu, którzy wypowiedzieli nam chrześcijanom krwawą wojnę. Co na to europejskie „elity”? Tutaj wrócę do słynnego już wystąpienia komunizującej włoskiej lewaczki i wielbicielki Putina, Federici Mogherini stojącej na czele unijnej dyplomacji. I nie chodzi mi już tylko o jej publiczny płacz, ale o miejsce, w którym do tego szlochu i okazania słabości doszło. Ona na wieść o zamachach w Brukseli rozpłakała się przed kamerami podczas pobytu w Ammanie, stolicy Jordanii zamieszkiwanej w przeszło 90 procentach przez sunnitów kibicujących państwu islamskiemu. Ta płacząca i niemal padająca na kolana przed wrogami lewacka dziunia to dzisiejszy symbol Unii Europejskiej. Już po powrocie do Europy Mogherini udowodniła, że jej głupota jest nieuleczalna. W wywiadzie dla „Die Welt” powiedziała: "Zamachowcy to obywatele europejscy, urodzeni w Europie, którzy dorastali na starym kontynencie. Jeśli zaczniemy przywoływać wojnę kultur, to będzie to oznaczało, że nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków z ostatnich 20 lat. Jeśli będziemy przedstawiać to jako „my Europejczycy, my chrześcijanie przeciwko im, muzułmanom, Arabom, terrorystom” to przysłoni nam to tylko rzeczywistość. Wszyscy jesteśmy Europejczykami. Fundamentem Europy jest zdolność do życia razem, w jednej wspólnocie, mimo iż się od siebie różnimy, pod względem religii, narodowości i kultury". Ledwo wypowiedziała ten stek idiotyzmów i frazesów, kiedy w Anglii w Wielki Piątek islamscy fanatycy zamordowali muzułmańskiego sklepikarza za to, że z okazji Świąt Wielkanocnych złożył życzenia chrześcijanom.
  cdn.

 • a1k5

  Oceniono 7 razy -1

  Na temat Brukseli zabrali głos już chyba wszyscy od prawa do lewa,np."liberalna demokracja".Szczerze mówiąc trudno na ten kolejny akt toczącej się wojny machnąć ręką, kiedy coraz wyraźniej widać, że Europa, która dostała się w łapy różnej maści masonów, lewaków i neoliberałów już nie tylko przegrywa, ale umiera na naszych oczach. Najbardziej poraża jednak to, że mimo nadchodzącej katastrofy Unią Europejską nadal zarządza banda intelektualnych eunuchów, tchórzy i zaciekłych wrogów chrześcijaństwa, których śmiało można nazwać uzurpatorami, ponieważ cała ta Komisja Europejska nie posiada żadnego demokratycznego mandatu. Warto też pamiętać, że dzisiejszą Europą sterują w kierunku wielkiej katastrofy ludzie z „pokolenia 68”, którzy w czasach zimnej wojny chcieli zupełnie obezwładnić Zachód wzywając rządy do jednostronnego rozbrojenia w obliczu narastającego zagrożenia ze strony Związku Radzieckiego i państw agresywnego bloku wschodniego. Do dziś w tak zwanych europejskich elitach roi się od dawnych miłośników twórczości ich guru, lewaka Allena Ginsberga – amerykańskiego Żyda i zdeklarowanego homoseksualisty oraz profesora Harwardu, Timothy Leary’ego. Lewaccy cwaniacy porzucili jednak dawne idee i zmienili strategię działania dorywając się do europejskiego koryta zaś ci, którzy naiwnie i do końca wierzyli w lewacką i sponsorowaną w dużej mierze przez Kreml utopię jeszcze w latach 80. umierali w zapomnieniu z przedawkowania w śmierdzących zaułkach europejskich miast.
  cdn.

 • m78k

  Oceniono 5 razy -1

  Czy to dziwne, że temat żydowski jest zawsze w centrum uwagi Gazety? Retoryczne pytanie! Ale wiedzą, że zbyt wielu zwolenników takiego profilu gazety nie znajdą. Nawet boją się reakcji czytelników, bo uniemożliwiają komentowanie artykułu po lewej stronie. Niszowa Gazeta!

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 10 razy -2

  Polska zawsze była w Europie z przerwą krótką przerwą na Hitlera i znacznie dłuższą na Stalina i następców. Sowietyzacja zdemolowała obywatelskość Polaków a GW wcale jej nie odbudowuje.
  A prostacko naiwne marzenia o sprzątanych psich kupach na tle rzekomo czyściutkiej Europy etc. pokazują ubogość mentalną autorki i jej hodowane kompleksy. Tekst pokazuje że zna Europe bardzo powierzchownie a jej polskość zbudowała GW i inne michniki. Biedna kobieta.....

 • eslyn

  Oceniono 8 razy -2

  Przepraszam, ale jedzie pani takimi stereotypami, że aż zęby bolą. Takie teksty mogą potęgować tylko niechęć, bo sugerują, że Polacy powinni się cywilizować, tak jakby wczoraj zeszli z drzewa. I tylko unia czy szerzej Europa nam to zapewni. A prawdą jest, że choć jesteśmy siłą rzeczy opóźnieni gospodarczo czy społecznie, to w każdym innym kraju są różni ludzie, różne poglądy, różne mentalności.
  Idea wspólnej Europy to coś więcej niż darmowe pieniąchy na kapustę, czy dotowane przystanki PKS. Bo to tylko droga do dużo ważniejszych idei, które w skrócie brzmią - wspólna gospodarka i polityka jest najpewniejszym z dotychczas wymyślonych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu w Europie. I do tego zmierzamy, o to warto walczyć.
  Dlatego sprowadzanie UE do sprzątania po pieskach, co najwyżej obraża ludzi, bo sugeruje, że Polacy są gorsi.
  Trzeba pisać o ważnych sprawach i szansach, a nie z pozycji jaśnie oświeconych już Europejczyków, strofować motłoch, próbując w obraźliwy, prymitywny sposób ich przekupić.

 • rooboy

  Oceniono 8 razy -2

  Excuse my ignorance... pani wilk jest pelna sprzecznosci i bramu wiedzy nt europy.... namawia do cwiczenia zyczliwosci i uprzekmych spojrzen, a sama cwiczy "patrzenie wilkiem". Po drugie, polska wlasnie ma sie tak do europy, jak opole do swiatowego show businessu... a po trzecie cala europa unika podatkow (lub stara sie je zminimalizowac, nie zawsze legalnie), z ta mala roznica, ze nikt sie tym nikomu przy wodce nie chwali, nawet zonie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX