''Klątwa'' w Teatrze Powszechnym

''Klątwa'' w Teatrze Powszechnym (fot. materiały prasowe)

wywiad Gazeta.pl

Sztarbowski: "Klątwa" nie jest przeciw religii, tylko przeciw zakłamaniu i hipokryzji Kościoła katolickiego

Kiedy zaproponowałem Oliverowi Frljiciowi "Klątwę" Wyspiańskiego, od razu zaświeciły mu się oczy. Wiedziałem, co to oznacza. Dyrektor Paweł Łysak powiedział tylko: "Będą z tego kłopoty". No i są - mówi Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Prokuratura bada, czy w trakcie spektaklu nie dochodzi do obrazy uczuć religijnych i nawoływania do zabójstwa. Śledztwo wszczęto z urzędu.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (429)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • czarna_brygada09

  Oceniono 13 razy 9

  @kika-shi
  Karanie za bluźnierstwo, oraz inne oznaki braku szacunku do religii jest niezgodne z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, podpisanym i ratyfikowanym do 2015 przez 168 państw świata, w tym przez Polskę w 1977 roku.
  Czyli prawie czterdzieści lat temu. Ten artykuł jest hańbą państwa i dawno powinien zniknąć z naszego kodeksu karnego. Nie przestrzegamy umów prawa międzynarodowego, które sami podpisujemy ... jesteśmy państwem niewiarygodnym. Przy okazji ten artykuł jest napisany niechlujnie i od strony merytorycznej jak i legislacyjne, ale również od strony językowej. Nie można znieważyć 'przedmiotu czci religijnej lub miejsce' ... można je zniszczyć, zrujnować, spustoszyć czy po prostu rozpieprzyć. Natomiast znieważyć można tylko osobę istniejąca a więc osobę żyjąca. Ten przepis, nie dość, że anachronizm, to w dodatku jeszcze wzorcowy przykład polskiego niechlujstwa legislacyjnego ... polskiej legislacyjnej sraczki poselskie.

 • 11lech

  Oceniono 12 razy 8

  Antoni Wacyk napisał : W poważnym tygodniku, bynajmniej nie klerykalnym, można było przeczytać taką naiwność: "Nikt, kto rozsądny, niezależnie od żywionych zapatrywań politycznych, nie kwestionuje historycznej roli i zasług Kościoła w Polsce..."
  Co do roli - niestety, tak. Ale co do zasług? Nieprawda! Nie zasługi, lecz szkodliwość widzieli: Joachim Lelewel, Józef Ignacy Kraszewski, Juliusz Słowacki, Seweryn Goszczyński, Bronisław Trentowski, Narcyza Żmichowska, Stanisław Wyspiański, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz. Nikt, z Ciemnogrodu nawet, nie odmówi tym ludziom rozsądku.
  Szkodliwość Kościoła katolickiego w Polsce poczęła być jaskrawo groźna dopiero po XVI wieku, po zwycięstwie kontrreformacji, kiedy ze szkół jezuickich masowo począł wychodzić polakatolik: nie Polak, lecz katolik, nie obywatel, lecz łacinnik, typ ludzki absolutnie niezdolny do rządzenia państwem, zwłaszcza państwem wielonarodowym. Od XVII wieku rozpoczyna się tragedia I Rzeczypospolitej. W tej tragedii Kościół katolicki występuje jako demon zła. Groza widowiska polega na tym, że w oczach polakatolika demon ten uchodzi za opatrznościowego dobroczyńcę! Jemu właśnie polakatolik dziękuje za zasługi dla Polski!
  Czy Wacyk nie ma racji?

 • comysle

  Oceniono 12 razy 8

  Ci oburzeni nigdy żadnego teatru od wewnątrz nie widzieli. A jak im się spektakl nie podoba, to niech poproszą Rydzyka o założenie prywatnego teatru, gdzie beda wystawiane sztuki idealnie trafiające w ich światopogląd. Niech zagra tam Zelnik i kilka innych dewotek wierzących w smoleńską bajkę. Prywatnych teatrów w Polsce nie brakuje.

 • Ada Par

  Oceniono 9 razy 7

  Problem w tym,że w Polsce kościół jest bardzo spleciony z tradycją ludową i tradycją walki o wolność. Chociaż w naszych dziejach wielokrotnie biskupi kolaborowali z obcymi mocarstwami dla własnego interesu. Ludzie nie wyobrażają sobie życia bez tych rytuałów i świąt, bo żyją nimi od dziecka. To z czasem staje się częścią ich tożsamości. Zerwanie z tym, to jakby zniszczenie części siebie. I dlatego z pokorą znoszą księży opowiadających z ambon fanfarony. Żyją w tym "halunie", bo daje im to złudne poczucie bezpieczeństwa. Tylko jakie to niby bezpieczeństwo? Nagroda w niebie? A ksiądz tam był?
  No i zawsze jest wytłumaczenie - przecież to wiara.
  Owszem tylko wiara, która pilnuje by ludzie byli do niej "zapisania" od urodzenia, bez prawa wyboru.

  A przecież tak na zdrowy rozum, czy do rozmowy z Bogiem trzeba pośredników? W dodatku sowicie opłacanych? W czym niby taki księżulo jest lepszy od nas samych? Bo ma sukienkę i złoty wisiorek? Symbole Boga, czy raczej symbole władzy działające zastraszająco?

  Przemożny wpływ na życie ludzi poprzez tzw: sakramenty, zwłaszcza ślub i pogrzeb. W wielu miejscach w Polsce ślub cywilny nie jest postrzegany jako ten "prawdziwy", jest nacisk ze strony życzliwych krewnych i znajomych, by było po Bożemu.
  A pogrzeb? Są w Polsce cmentarze na których bez przynależności do KK nie pochowasz swoich bliskich. Ba! Musisz udowadniać że byli wierzący i praktykujący. Czy chodzili do spowiedzi? Ile razy? A jeszcze ważniejsze czy przyjmowali księdza po kolędzie? Osoby będące w żałobie są przesłuchiwane jak na policji. No chyba,że na wstępie wyłożysz gotówkę. Wtedy non problem.

  Moja ciotka, starsza już osoba załatwiała jakąś sprawę w kancelarii parafialnej. Dyżurująca tam zakonnica od przeglądając jej "kartotekę" zauważyła, że ciotka dwa razy z rzędu nie przyjęła księdza po kolędzie i że jak nadal tak będzie, to nie zostanie pochowana na okolicznym cmentarzu, bo ten należy do parafii. Delikatna sugestia? Nie! Bezczelne zastraszanie. Chociaż de facto, nawet zgodnie z prawem kościelnym, ksiądz ma obowiązek przyjąć na cmentarz wiernego, który nie dokonał aktu apostazji.

  Ale czy na lekcjach religii uczą wiernych prawa kościelnego? A po co?
  Lepiej zajmować dzieciom czas ucząc ich mitologii ze Starego Testamentu i interpretowania nauk Jezusa, tak żeby "odpowiednio" je zrozumieli. Bo nie można ich pojąc tak po prostu.

 • mariuszdd

  Oceniono 13 razy 7

  Zdjęcia są bardzo dobre,to trzeba przyznać.
  Sztukę ciężko ocenic jej nie znając,ale zdjecie super

 • tatarak99

  Oceniono 8 razy 6

  KIEDY DVD ??????????????????????????????????????????????

 • newpatric

  Oceniono 10 razy 6

  Zróbcie na DVD, zanim oszołomy zamkną Wam teatr i zabronią.

 • Adam Jan Piegza

  Oceniono 8 razy 6

  Nasz kościół niczym się już teraz nie rużni od talibów mam nadzieję że kiedyś mie dojdzie do samosądów bo PIS tak nakręca nienawiść do wszystkiego co im się nie podoba !!!.

 • Karolina Zosia

  Oceniono 16 razy 6

  Kiedy widzę księdza, to widzę nie człowieka świętego ale potencjalnego niszczyciela maluczkich. Kogoś kogo Jezus wypędziłby sznurem ze świątyni. Tak. Stało się to za sprawą naszego Świętego JP2, którego tak pospiesznie wyniesiono na ołtarze jakby obawiając się, że jego przymknięcie oczu na pedofilię w Kościele katolickim w kanonizacji ostatecznie przeszkodzi. Efekt jest taki, że Kk ma kolejnego świętego ale pozbawił się kilku(nastu?, dziesięciu,?, -set?) wiernych.

 • robmar2007

  Oceniono 9 razy 5

  Sam kiedyś, jako młody chłopak, chodziłem do kościoła i szukałem sensu życia w religii. Dziś jestem po akcie apostazji i świadomy, że to organizacja, jak każda inna. No może nie jak każda... Dysponuje władzą, wpływa na tłumy, które zachowują się jak ciemna masa, wykorzystuje ludzką nieporadność w poszukiwaniu sensu bytu a na dodatek korzysta z przywilejów, które są nieuzasadnione. No bo jak np. uzasadnić to, że księża, którzy maja takie same brzuchy jak my, a czasem nawet bardziej wypchane, nie płacą podatków, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych i żyją w znacznej części w swoistej szarej strefie. Kościół należałoby zdelegalizować, albo przynajmniej pozbawić przywilejów.

 • uthark

  Oceniono 11 razy 5

  Jan Paweł II jest uznawany na świecie za jednego najgorszych papieży XX w. Uznaje się, że był on de facto antysoborowy i cofnął KK do czasów sprzed SW II. Dla mnie JP II to Pius IX XX wieku - kościelny beton.

 • opt

  Oceniono 7 razy 5

  Komuna wróciła. Krytyka działalności kacyków partyjnych była przedstawiana jako atak na przewodnią siłę narodu- teraz podobnie krytykę zakłamanych instytucji i ludzi interpretuje się jako atak na religię,

 • korcia2000

  Oceniono 11 razy 5

  Bardzo dobra i ciekawa wypowiedź. Polski Kościół zapomina o posłannictwie otrzymanym od Chrystusa i zamienił się w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo podbudowane skrajnie konserwatywną ideologią. Ewangelia jest tylko przykrywką dla działalności ekonomicznej i politycznej. To trzeba ujawniać nawet w drastycznej formie. Zresztą sam dramat "Klątwa" był w zamyśle Wyspiańskiego protestem przeciw złu panoszącemu się w kościele.

 • sunzi15

  Oceniono 11 razy 5

  Obraza uczuc religijnym i bluznierstwem jest to,
  co Kosciol w Polsce wyprawia od dziesiecioleci,
  w tym za pontyfikatu JP II.

  Przeciez to jest karykatura kosciola
  - obecnie partyjny Kosciol Nienawisci,
  realizujacy przy uzyciu PiS i Dudy
  projekt obalenia Rzeczypospolitej
  i wprowadzenia kato-faszystowskiej DYKTATURY w Polsce.

  Celem jest zabezpieczenie sobie absolutnej wladzy,
  bezkarnosci i jeszcze wiekszych profitow.

  A czekaja na rozliczenie machlojki majatkowe
  na miliardowa skale, pedofilia ksiezy i ochrona pedofilow,
  indoktrynacja i demoralizacja dzieci i mlodziezy,
  faszyzacja spoleczenstwa,
  bezposrednie mieszanie sie do polityki
  i udzial w Zamachu Stanu.

  W koncu ktos musi poruszyc ludzi
  aby uprzatneli ta stajnie Augiasza.

 • gab48

  Oceniono 11 razy 5

  Najprymitywniejsze sa argumenty typu " nie ogladal, nie czytal a sie wypowiada" Po to sa wlasnie krytyce literaccy, i teatralni abym mogl dowiedziec sie czy kupic bilet. Nie czytalem "Mein Kampf" ani "Protokolow medrcow syjonu" i mimo to twierdze, ze sa to ksiazki zle. Nie poszedlem do kina na Smolensk, bo opis sceny kiedy oficerowie spotykaja sie z ofiarami katastrofy wystarczyl abym dal sobie spokoj. Wtedy zaden z piszacych do GW nie mowil "idz i zobacz ten film, wyrob sobie wlasne zdanie", bylo wrecz przeciwnie.
  A propos "Klatwy". Zdjecie gdzie aktorki caluja sie aktorami w sutannach. Dlaczego "ksieza" nie calowali sie z soba? Braklo odwagi wobec srodowiska homoseksualnego, bo ktos moglby pomyslec gej=pedofil?

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 4

  W Polsce powinnismy mowic duzo wiecej o RYDZYKU i o jego roli w patologii Kosciola Katolickiego!!! Rydzyk to Szatan z piekla rodem, a nie zaden ksiadz. To szatan, ktory stoi na czele Panstwa Polskiego i rzadzi nim za posrednictwem PiSu. To Rydzyk wydaje polecenia Macierewiczowi i Kaczynskiemu, i to Rydzyk wykorzystal tragedie Smolenska do zbicia politycznej fortuny .... i zrobil z niej cyrk Smolenski. Pochowek na Wawelu, krzyz przed Palacem Prezydenckim, pomniki, miesiecznice, itd, to wszystko sa pomysly Rydzyka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ochujek

  Oceniono 14 razy 4

  Wielkie brawa dla twórców! Świętoszki wstrząśnięte, ale nie zmieszane. Ukrywanie pedofilów nie przeszkadza im. Może to lubią?

 • buszmean

  Oceniono 12 razy 4

  Jestem ateistą i antyklerykałem, do JPII mam stosunek raczej ambiwalentny, ale przez to dość rozsądny. Teoretycznie więc ten spektakl powinien być mi po drodze. Tylko czemu czuję się lekko zniesmaczony? Czytam kolejne objaśnienia i towarzyszy mi co raz większe poczucie, że to wszystko nie trzyma się kupy. Papież ma być przedstawiany jako głowa państwa, które ukrywa występki swoich "obywateli". Jaki to ma związek ze sceną seksu oralnego? Jaka jest symbolika tej sceny? Jaki jest jej sens? I kogo i do jakiej dyskusji oni chcą zachęcić? Dewotów, klechów protestujących przed teatrem raczej nie skłoni do żadnej dyskusji bo ich nic nie skłoni. No więc kogo? Społeczeństwo jest w tym zakresie mocno spolaryzowane. Walać jedną ze stron mocno po ryju raczej tylko mocniej potęguje się tę polaryzacje, a nie skłania do dyskusji i to doktor nauk humanistycznych powinien doskonale wiedzieć. Przecież wiadomo jaka będzie reakcja i co będzie w centrum zainteresowania. Jaki będzie wyglądała debata publiczna. Co raz bardziej mam wrażenie, że panowie dyrektorzy mieli coś tam w głowach ułożone, ale się totalnie pogubili, a teraz brną w to w zaparte. A tymczasem skończyło się jak zwykle. Tylko teatru szkoda. Ciekawe czy pojawi się jakiś twórca, który będzie potrafił zrobić odważny spektakl, stawiający ważne i kontrowersyjne pytania bez fekaliów w imię wizji artystycznej.

 • loneman

  Oceniono 8 razy 4

  Po co autor tlumaczy albo my katotrollom jesli nie pojmia niczego, tego ze organizacja i ich poglady wiara to odrebne rzeczy ktore u nas sa czyms innym, kk - instytucja komercyjna - naiwni wierzacy tymi co finansuja ten cyrk dostajac za na kazdym kazaniu "po glowie" za cudze winy, w tym tez ksiezy, czysty masochizm dla niewolnikow :/
  Wiele jest sztuk ktorych nie znamy a maja elementy nieakceptowalne tylko co z tego, jesli kogos beda odrzucac pozytywnie ukazane symbole religijne tez bedzie oburzony. Tyle ze w "panstwie swieckim" jak u nas rzekomo nie ma co liczyc by nawet przyjeto jego protest a na pewno nie zgloszenie o (tak samo wydumanym jak w "Klatwie") przestepstwie. Brak symetrii pokazuje kto jest w kraju gora - sa to katolicy - choc klamia caly czas jak sa pietnowani, niby na marginesie mimo ze - ich poglady maja skutek w obecnym prawie, ich ukochana organizacja czesze co roku budzet, ich kk urzadza spektakle na zywo w rozne swieta i pielgrzymki blokujace ruch, spedy w miastach kojarzonych z religia.
  Rozsadni i madrzy nie protestuja przeciw temu bo przede wszystkim po co, maja wazniejsze problemy w zyciu, do tego nie moga tego robic - i to jest dowod o "wyznaniowosci" Polski a nie klamstwa z ambon i pochlipywanie biskupow by wyciagnac kase na "pocieszenie"...

 • darazetes9898

  Oceniono 3 razy 3

  caly problem KK to PRZYMUSOWY CELIBAT . I TYLKO TYLE. z tego jest krzywdzenie dzieci , mlodych dziewczat etc.
  ja mysle ze to diabel dla KK wymyslil .

 • tykocur1

  Oceniono 5 razy 3

  Albo jesteś inteligentny-albo wierzący

 • mimib

  Oceniono 5 razy 3

  Generalnie żal mi trochę tych biednych emerytów protestujących pod teatrem, bo znowu dali się nabrać. Przykro mi to wam uświadamiać szanowni protestujący ale jesteście częścią performance-u. Nawet sam pan dyrektor teatru przyznaje, że się protestów spodziewali więc zapewne byliby zapewne mocno zawiedzeni gdyby protestujący się pod teatrem nie zjawili. Zasadniczo najlepszą formą protestu byłoby zgodne pominięcie rzeczonego "spektaklu" milczeniem. Co niniejszym czynię droga "gazeto.pl" - nie kliknę już w żaden artykuł na temat tego "przedstawienia".

 • sraczezwersacze

  Oceniono 7 razy 3

  To nic. Dzisiejszy "njus" "rozprawiający się z mitami" o imigrantach w Szwecji i wyłączenie pod nim po jakimś czasie komentarzy "wymiata". Sami sobie kopiecie grób. A ludziom ust nie zamkniecie :-p

 • antipasti60

  Oceniono 3 razy 3

  Poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć.

 • Krzysztof Chudy

  Oceniono 5 razy 3

  prawda czasami wychodzi na jaw sami nie wiedzą kim są mężatka zdradzała z księdzem ma dzieci

 • Jolanta Kałwa

  Oceniono 9 razy 3

  Jezeli tegoroczna lektura narodowego czytania jest Wesele Wyspianskiego , to dlaczego Klatwa tegoz samego Wyspianskiego wzbudzila tyle emocji? dziwny mamy kraj gdzie o klerze mozna mowic jak o umarlym - dobrze albo wcale!

 • niedlapoprawnosci

  Oceniono 7 razy 3

  Ok, wszystko rozumiem, ale "wciąganie" w to Wyspiańskiego i mówienie, że pewnie byłby zadowolony z tej inscenizacji by było literackim łobuzem jest niedopuszczalną nadinterpretacją. Sorry, ale nie wiemy jakby zareagował Wyspiański, wiemy za to, że wielu autorów w przeszłości dość nerwowo reagowało na wszelkie ingerencje we własnym tekście. Nie wiemy i nie możemy nawet spekulować czy byłby zadowolony, wściekły czy obojętny. I wolałbym aby ludzie teatru nie bawili się w takie gierki.

  Wyspiański odrzucony przez salon? Serio. I jak rozumiem Teatr Powszechny też jest przez salon odrzucony? Tylko dlaczego Mike Urbaniak jeden z czołowych przedstawicieli tegoż salonu robi rozmowę? Chyba nie dlatego, że salon Teatr Powszechny odrzucił. Wręcz przeciwnie.

  I jeszcze jedno, naprawdę znam teatr, szanuje ale jak mi ktoś mówi, że scena fellatio miała pobudzić do dialogu, to jednak mam poważne wątpliwości.

 • Ad B

  Oceniono 7 razy 3

  Teraz proszę przedstawienie gdzie talmud i koran - zostaną sprofanowane, a ich wyznawcy zrobieni w loda.

 • KRECIK424

  Oceniono 5 razy 3

  Tak chwalony regulamin Komisji Episkopatu w Polsce nie przewiduje prowadzenia rejestracji pedofilii skazanych prawomocnymi wyrokami sądowymi. Nie ma spisu to nie ma przestępców.

 • tomsuh

  Oceniono 3 razy 3

  ale mi wmawiać że źle robię nie słuchając nauki kościoła to można, jakoś nie idę z tym doprokuratury

 • america_n_beauty

  Oceniono 5 razy 3

  czy sztuka, w której aktor wyciąga przyrodzenie i masturbując się polewa efektem siedzących najbliżej a to wszystko w imię walki z uprzedzeniami rasowymi (aktor jest murzynem) mogłoby przejść u pana wicedyrektora? Już widzę te świecące się z radości oczy ! To jest sztuka! Defekowanie na scenie w imię walki o lepsze jutro (ekskrementy jako coś co użyźnia chorą glebę-Matkę) też mogłoby przejść...

 • scepty1

  Oceniono 21 razy 3

  To ciekawe, bo przecież "spektakl ma nikogo nie obrażać, to metafora taka przecież jest, w zasadzie taki skecz radosny, kto nie rozumie, niech nie oglada, jak się komuś nie podoba nie musi biletu kupować", ale codziennie od premiery jestem szczuty przez gaz-wyb przynajmniej 3 artykułami na głównej o tej sztuce....Ale to absolutnie nie jest sztuka, która ma na celu ośmieszyć kościół albo wartości, przecież "to tylko dyskusja o władzy kościoła i oddanie głosu tym, którzy z kościołem mają problem"
  Ja mam problem z przetaczającą się przez Europę falą gwałtów, napadów i morderstw dokonywanych przez emigrantów, zatem czy mogę liczyć, że następny spektakt poruszy temat jakże postępowego podejścia muzułmanów do homoseksualizmu, za który u nich skazuje się na śmierć (homoseksualizm, muzułmanie - temat na pierwszą stronę dla wyborczej na co najmniej miesiąc) albo na serię zabawnych skeczów na temat "tahharush gamea" (zabawa w gwałt zbiorowy) tak radośnie praktykowanych przez naszych odmiennych kulturowo przybyszów ? Oczywiście liczę na podobną promocję ze strony wyborczej i codzienne objaśnianie oburzonym, że to takie heheszkowanie tylko i w ogóle o co chodzi

 • wlomat1

  Oceniono 39 razy 3

  Nie jestem wzorem katolika, ale mimo to się czuję jak Żyd w hitlerowskich Niemczech, który jest bezradny wobec przemocy.
  Któremu rozsmarowano g.wno na tym co dla niego ważne i któremu teraz się to objaśnia.
  W przypadku muzułmanów było podobnie.
  Ale do czasu.
  I teraz im jakoś się mniej rożne rzeczy wyjaśnia >!>!>

 • prokurator_stefan3

  Oceniono 23 razy 3

  To jakbym sobie du*pę torah wytarł, tonie jest przeciw religii koszernej, tylko przeciw zakłamaniu i hipokryzji rabinatu?

 • odkrywca5

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na Łotrach wiszą krzyże...

 • realizmforte2

  Oceniono 2 razy 2

  Wielki szacun dla twórców tego spektaklu !!!!!!!!!
  Największymi ateistami w Polsce są przedstawiciele KK. To enklawa głównie krypto homoseksualistów i innych ludzkich, często groźnych odmieńców w pandemii mizoginicznej. Uzurpowali sobie rolę pośrednika Boga. Cóż to musiałby być za Bóg wybierając sobie takie pazerne, cwane draństwo na swych przedstawicieli ?? Diabeł !!

 • wiesscar

  Oceniono 12 razy 2

  a zydzi co maja w judaizmie?
  w tej religii nie-zydzi czyli goje maja status odpowiadajacy bydletom,
  to dopiero szowinizm religijny,

 • sosna_pospolita

  Oceniono 14 razy 2

  szechtery mowia cos o zaklamNIU I HIPOKRYZJI ?

 • ikabg

  Oceniono 14 razy 2

  Niech zrobią podobny spektakl o islamie:) ... w tydzień po nie byłoby już kwestii tego teatru, bo teatru lub aktorów by już nie było.... Mówią o zakłamaniu, a sami są wcieleniem hipokryzji i głupoty po prostu.... żenada nie sztuka......

 • Dominik Rączka

  Oceniono 1 raz 1

  prawicowyinternet.pl/skoro-obrazanie-zydow-jest-antysemityzmem-a-obrazanie-muzulmanow-islamofobia-to-dlaczego-obrazanie-chrzescijan-nazywane-jest-sztuka/

 • semigetuza

  Oceniono 3 razy 1

  @representation1
  Przeczytalem wszystkie twoje wpisy i widze, ze musze postapic zgodnie z chrzesciajnska zasada "bądź mi bratem, albo rozwalę Ci leb". Masz prawo do głoszenia swych pogladow, a wiec ja także. To Ci powiem, ze immanentna czescia chrzescijanstwa jest pedofilia i homoseksualizm. Od zarania tej religii. Już na synodzie w Elwirze /324 r.ne/, jako istotne problemy gnebiace duchownych przedstawiono pederastie wlasnie, zwłaszcza w stosunku do młodych chlopcow. i dam Ci w leb Twoja wlasna religia w następnym wpisie.

 • sosna_pospolita

  Oceniono 9 razy 1

  pod tekstem o tym jak to szwedzki rzad rozprawia sie z mitami , nie mozna komentowac
  I to jest zaklamanie i hipokryzja szechterow

 • leoleo

  Oceniono 3 razy 1

  trzymaj się, buraki bezmózgie zawsze swój brak rozumu próbują wyznaczyć jako obowiązującą normę myślenia właśnie; zdrowia dla myślących

 • jake210

  Oceniono 9 razy 1

  Religa to zło. Nie jestem fanem żadnej religii, tylko pytanie kiedy lewacy z tak wielką zaciekłością zaczną walczyć z islamem, przy którym współczesny kościół katolicki to jak nastoletni łobuz, który ukradł jabłko z sadu przy seryjnym mordercy. O tym "łobuzie" w kółko się rozpisują jaki to on zły, a o mordercy milczą.... To jest właśnie ta hipokryzja i zakłamanie szeroko pojętej lewicy - między innymi dlatego tracą teraz władzę w całym cywilizowanym świecie, bo ludzie przejrzeli na oczy.

 • bonaventurajankanty

  Oceniono 15 razy 1

  Ten spektakl, po prostu się nie broni. Niezależnie od poglądów jest zwyczajną szmirą. Dzieci nie mające pojęcia o świecie i życiu robią "sztukę", a Modrzejewska się w grobie przewraca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX