Ofiary obozów były chowane w masowych grobach

Ofiary obozów były chowane w masowych grobach (fot. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu)

wywiad gazeta.pl

Polskie obozy koncentracyjne - czy istniały? ''To był zorganizowany przez polską komunistyczną bezpiekę proceder''

W obozach siedzieli Niemcy, Ślązacy, Polacy, Ukraińcy, Łemkowie. Byli torturowani, zabijani, katowani, zmuszani do pracy. Nadzorcami, decydentami i katami byli Polacy - funkcjonariusze komunistycznego reżimu PRL. Marek Łuszczyna napisał o nich książkę - "Polskie obozy koncentracyjne". I się zaczęło.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (674)
Zaloguj się
 • dar61

  Oceniono 4 razy -2

  Polacy Polakom 0zgotowali ten los.
  I muszą o tym (za to) o[d]powiadać.

  ***
  Oto hańba:
  '...Trudno znaleźć większą hańbę, niż ta w wykonaniu...'
  >>> hańbę [BEZ PRZECINKA] niż

  '...Niszczy ludność, i tak już wyniszczoną...'
  >>> ludność [BEZ PRZECINKA] i tak

  '...Niezależnie, czy są to...'
  >>> Niezależnie [BEZ PRZECINKA] czy

 • henio1946

  Oceniono 2 razy -2

  znam swoją rodzinę pracowali w fabryce tak jak i ja ale jak widzę ale jak widzę to mieliście dużo bandytów w rodzinach może by tak ich ujawnić ale teraz każdy udaje katolika i mówi to nie moja rodzina a ja znałem tylu ludzi może kilka tysięcy i nigdy nie trafiłem na bandziora.

 • rzeczko

  Oceniono 12 razy -2

  Hm, to jednak gazeta utrwala te informacje o polskich obozach koncentracyjnych...należy dopisać jakiego wyznania byli ci,którzy pracowali w bezpiece zaraz po wojnie.Oni też urządzali katownie nie tylko dla Łemków czy Niemców ale i dla Polaków,którzy walczyli z Niemcami. Największym jednak zakłamywaczem historii jest gazeta,bo o "wyklętych" przesladowanych przez reżim komunistyczny pisze "bandyci" a o Niemcach czy Łemkach pisze "pokrzywdzeni"

 • dokowski

  Oceniono 6 razy -2

  To były sowieckie obozy koncentracyjne obsługiwane przez Polaków. Nie zapominajcie, że Polska była wtedy pod okupacją rosyjską, a to znaczy, że odpowiedzialność ponoszą kolaboranci i Rosjanie. Nazwa "polskie obozy" jest nieścisła i myląca. Niemiecka okupacja dała nam niemieckie obozy, rosyjska okupacja dała nam rosyjskie obozy... z jedna różnicą - niemieckie obozy obsługiwali Austriacy, rosyjskie obozy obsługiwali Polacy.

 • kocurxtr

  Oceniono 4 razy -2

  bardzo ciekawy i bardzo potrzebny artykuł, chociaż wszelkiej maści piso-katolsko-narodowcom on nie wsmak

  hmm skoro (i słusznie) wymaga się by pisać:
  "niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne."

  to należałoby i pisać "polskie koministyczne obozy pracy"
  lub 'polsko-soweckie' ...

 • halszka67

  Oceniono 6 razy -2

  To jest szokujące. Nikt z mojego pokolenia urodzonego po wojnie nie słyszał o polskich obozach . Wychowano nas w duchu patriotycznym, Co dziennie prawie, apele w szkołach ku czci. Historia naszpikowana naszym cierpieniem. Filmy na okrągło o wojnie albo o powstaniu .Człowiek miał wrażenie że rok skalda się z 1 listopada . A tu takie odkrycie. Oprawcy już na pewno nie żyją. Mieli by po 100 lat .

 • diabetyczka

  Oceniono 4 razy -2

  Wystarczyło zatem samo podejrzenie – akt oskarżenia i proces sądowy nie były potrzebne. Planowano utworzenie wielu takich „miejsc odosobnienia”, ale powstało tylko jedno – w Berezie Kartuskiej w powiecie prużańskim na terenie województwa poleskiego.

 • extraculpamac

  Oceniono 2 razy -2

  Biedni Niemcy. Następny germanofil P. Zychowicz ? Jak tamten kłamca i manipulator ?

 • ludzkiipan

  Oceniono 10 razy -2

  "Polskie obozy koncentracyjne - czy naprawdę istniały? Katami byli w nich ludzie z UB"

  kolejna skandaliczna manipulacja slowna czerskich polakorzercow.
  Dobrze wiesz Gostkiewicz ze to okreslenie jest uzywane przez zachodnia prase do zaklamywania historii niemieckich obozow koncentracyjnych w czasie holocaustu.
  Macierewicz dobierze ci sie do d. Gostkiewicz, teraz maja specjalna ustawe na takich klamcow jak ty

 • blumkwist

  Oceniono 6 razy -2

  To nie były "Polskie obozy koncentracyjne" bo władza, która je stworzyła nie była wybrana w demokratycznych wyborach - inaczej niż np. w Niemczech, była nam narzucona siłą przez sowieckiego okupanta i realizowała w sprawach istotnych jego polecenia. A cała hucpa z takim przedstawieniem tej sprawy to akcja przeciw polskiemu państwu, które w końcu zaczyna ścigać tych co to uprawiają politykę historyczną używając określenia "Polskie obozy śmierci"

 • zimmel

  Oceniono 12 razy -2

  Pięknie napisał redaktor J Urban, że to nie polskie ani nie niemieckie a tylko żydowskie.

 • nowy4444

  Oceniono 8 razy -2

  Nie polskie tylko żydowskie. Bo w UB była nadreprezentacja Żydów. Wstydzcie się określenia polskie.

 • eltherm

  Oceniono 8 razy -2

  Komendant, owszem, był zapewne psychopatą. Był także partyzantem Armii Ludowej, pracownikiem UB i nazywał się Salomon Morel. To byli Żydzi z polskim obywatelstwem. Nie dajcie się w to wciągnąć RODACY. Żydzi na na pluli i będą pluć. Nie dajmy się tej propagandzie.

 • pawel.lewski

  Oceniono 2 razy -2

  Dajcie mi listę tych sqrwysynów a zacznie się noc długich noży.

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 4 razy -2

  koncepcję stworzenia obozów wymyślili zbrodniarze stalinowscy-sowieccy i polscy razem wzięci.do procederu wciagnieto Polaków.i tak sie rodził tzw awans spoleczny-młodzi ludzie z biednych domów stawali sie panami zycia i śmierci..

 • misiek 007

  Oceniono 3 razy -3

  Obraz kreowany od dłuższego czasu przez niektóre media zmierza do tego by wzbudzić w Polakach winę, że obie wojny a zwłaszcza druga były wywołane przez Polskę o ten ich Gdańsk...jak łatwo z ofiary stać się mordercą...po co my walczyliśmy o wolność trzeba było dalej żyć w niewoli pod zaborami

 • krzysiozboj

  Oceniono 3 razy -3

  Poprawnie te obozy powinno się chyba zwać radziecko-polsko-żydowskie. Bez akceptacji/nakazu ze strony ZSRR w tamtejszej Polsce raczej nic się nie działo, to co było na terenach PRL po 45, to wyłącznie wykonawcy poleceń z Moskwy. Czy Morel był jedynym żydowskim komendantem? Tego nie wiem, ale był chyba największym sk...nem w tamtych czasach, dość specyficznie później broniony przez Izrael. Ale między patologią katującą w tych obozach, a Moskwą było jeszcze jedno ogniwo, UB i sądownictwo, tu niestety Żydzi stanowili już znakomity odsetek całości.

  I bynajmniej nie chciałbym tutaj z Polaków robić wyłącznie ofiar. Niestety ze stalinowskim reżymem współpracowali zdecydowanie bardziej, niż z Niemcami. Ciężko by mi było napisać która z trzech wymienionych nacji była tu wyróżniająca się, ja bym żadnej nie wyróżniał.

  Żal tylko ofiar. To nie zawsze byli Niemcy, to też byli Ślązacy (często i ci, którzy za Polskę przelewali krew), Kaszubi, też AKowcy. Tu podaję z pamięci wiek, dzieci chyba od 12 roku życia były traktowane jak dorośli, sądzeni i katowani jak dorośli. A kaci? Oni się wywinęli. Morela wybronił Izrael, Wolińską GB, Michnika Szwecja - wszyscy tej samej narodowości.

 • malgorzatagorska

  Oceniono 5 razy -3

  Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, że obozy po 1945 r. organizowała władza narzucona Polakom siłą przez Związek Sowiecki. Trzeba wziąć pod uwagę, że władza ta utrzymywała się dzięki sfałszowanym referendum 1946 i wyborom 1947. A więc była to władza antynarodowa. A zatem obozy w żadnym wypadku nie mogą nazywać sie obozami polskimi.

 • cmochall

  Oceniono 5 razy -3

  jeden byl na pewno w okresie miedzy wojennym w Berezie Kartuskiej ( istnial jeszcze po wybuchu wojny do17.09.1939) i o tym tzw. historycy milcza bo o nikczemnosciach Moscickiego ,Pilsudskiego nie wypada mowic a obecnym przy wladzy moze cos takiego sie ma.....y

 • wuetend

  Oceniono 9 razy -3

  Jeśli już wkładacie patyk do mrowiska i szafujecie "nacjami", to były raczej "antypolskie obozy". Ustanowione ukazami z zewnątrz (bezpośrednio albo przez nadanych ludzi), a zorientowane na wyniszczenie najlepszej tkanki społecznej.

  Ech, Czerska, Czerska... Te wasze zabiegi coraz bardziej przypominają przedśmiertne konwulsje.

 • malone01

  Oceniono 3 razy -3

  cyt. "Kulminacyjny moment działania obozów to lata 1945-1950. Szczyt stalinizmu w Polsce."
  Lata 1945-50 to nie był szczyt stalinizmu w Polsce.

 • thomasseyr

  Oceniono 9 razy -3

  Panu Łuszczynie i jemu podobnym pseudo historykom pragnę przypomnieć, że polskie obozy to był pryszcz w porównaniu z tym co robili Niemcy. Niestety nazywając je obozami koncentracyjnymi autor się ośmiesza i, co najgorsze, ewidentnie wprowadza w błąd czytających (czy zamierzenie? wolę myśleć, że nie). A oni to łykają. Obozy koncentracyjne były tylko i wyłącznie niemieckie. Polskie były zarządzane przez bandę zdegenerowanych jednostek, które chciały się odkuć po wojnie i podlizać komunistom. Ku pamięci: Ilse Koch lub "wiedźma z Buchenwaldu" była tylko jednym z wielu trybików skrupulatnej machiny zagłady wprawionej w ruch przez Hitlera. Czynów jakich się dopuściła nie powstydziliby się seryjni mordercy w stylu Eda Geina czy Jeffreya Dahmera. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

  Odebrane niemieckim matkom dzieci trafiały do polskich sierocińców. Ostatnie polskie obozy pozamykano w latach 1956 - 1958.
  Ciekawe czy autor słyszał o czymś takim jak Lebensborn czyli farmach rozpłodowych Himmlera? Pewnie nie.

  Niestety za takie książki powinni się brać wyłącznie historycy, a nie dziennikarze. Celem tej książki było li tylko wywołanie burzy: chwytliwy tytuł, promocja. Jest mi tym bardziej przykro, że takie "coś" wyszło z jednego z moich ulubionych wydawnictw czyli Znaku.

 • aussieozz

  Oceniono 11 razy -3

  Jak się czyta składy sędziowskie i analizuje kim byli oskarżyciele w procesach, to wychodzi, ze zadko kiedy to byli Polacy .
  Prześledźcie narodowość sędziów wojskowych i wojskowych prokuratorów z czasów stalinowskich I bedzie az nadwyraz jasne kto to byl...

 • damian_2015

  Oceniono 12 razy -4

  Nielze tu antysemityzmu. Artykul o obozach w powojennym PRLu a praktycznie wszystkie posty nt. Zydow? Zbieg okolicznosci?

 • darazetes9898

  Oceniono 10 razy -4

  Chwala Komendatnowi Morelowi ! Nalezy mu sie Pomnik . Nie mam zadnej watpliwosci ze ci ludzie z tych narodowosci ktorzy byli tam czasowo uwiezieni byli przestepcami ktorzy wspolpracowali z niemcami . Nikt do tego obozu nie trafial bo nie skasowal biletu w tramwaju. W POLSCE NIGDY NIE BYLO KOMUNIZMU CO NAJWYZEJ POL SOCJALIZM .

 • Jan Staszic

  Oceniono 6 razy -4

  Katami i straznikami byli Żydzi w tych obozach którzy przypadkiem mieli polskie obywatelstwo,po roku 1948 uciekli oni do palestyny i założyli państwo Izrael.

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy -4

  to juz jest zalosne , facet ktory urodzil sie w nowej Polsce po 89 roku pisze ksiazke o polskich obozach smierci. Kto moze byc wiekszym idiota niz Polak? Przeciez tak samo mowimy faszysci, nazisci i raczej nie Niemcy w kontekscie obozow koncentracyjnych , tak samo dlaczego ten frajer nie napisal "komunistyczne obozy koncentracyjne dla anykomunistow." Ten glupek Gostek to zrobil dla promocji ksizaki i za to powinni mu wpie...c w bocznej uliczce bogo ojczyzniani patrioci . Ta pani nie moze kupic obozu bo juz go nie ma , moze kupic plac gdzie byl. tez jakas debilna osoba

 • TheWierzbionek

  Oceniono 15 razy -5

  Drugi etap kłamstw gazecianych szuj antypolskich - artykuł o polskich komorach gazowych. Ta wiewiórka co ją zamordowała bufetowa była tylko przygrywką do antypolskiej kampanii. Czy ktoś jeszcze jest przeciw delegalizacji GW i nacjonalizacji Agory?

 • as200

  Oceniono 7 razy -5

  Polskie ???
  To NKWD, Smiersz, KBW, UB byly polskie ? To Polacy okupowali Polske ?
  Skad przyjechal rzad PKWN ? Z W-wy, Londynu czy z Moskwy ?
  Wbijcie sobie wreszcie do glowy, ze to byly sowieckie obozy na terenie Polski.
  Podobnie jak przedtem byly niemieckie obozy na terenie Polski.

 • lukki69

  Oceniono 23 razy -5

  Potomstwo budowniczych polski ludowej z Czerskiej dalej swoje....Polacy ukrywali się w lasach przed KBW....obozami kierowali naturalizowani Żydzi z UB a służył w nich śmieć ludzki.....może Michnik ma kompleksy z powodu rodziny?

 • wigs

  Oceniono 12 razy -6

  Szmatławiec konsekwentnie wykonuje krecią robotę.

 • b.szrama

  Oceniono 10 razy -6

  Wstyd. Hańba. Prawda Polacy? Rozumiem. Trzeba jeszcze kilku pokoleń byście zrozumieli swoje czyny

 • milfur

  Oceniono 16 razy -6

  Precyzyjniej byłoby używać nazwy "komunistyczne, żydowskie obozy koncentracyjne". Ale nie o precyzję czy fakty chodzi dziennikarzowi. A o dowalenie Polakom i być może o jakiś grant z niemieckiej fundacji na dalsze "badania".

 • lukki69

  Oceniono 17 razy -7

  Co ma udowadniać ten artykuł? Że wasi mocodawcy z Berlina mają prawo mówić o polskich obozach śmierci? Niemcy po ogromie cierpienia jaki spowodowali w XX wieku powinni trzymać pysk zamknięty....

 • sorrry

  Oceniono 20 razy -10

  "W obozach siedzieli Niemcy, Ślązacy, Polacy, Ukraińcy, Łemkowie." - kłamiesz antypolski propagandzisto! W tych obozach siedzieli hitlerowscy zbrodniarze, zdrajcy, kolaboranci, folksdojcze, banderowscy ludobójcy, bandyci z UPA. A pilnowali ich sowieccy kolaboranci, w tym dyszący żądzą zemsty Żydzi, tacy jak Morel, z którego załgana antypolska propaganda usiłuje tu zrobić ofiarę antysemickiej nagonki.

 • mariuszdd

  Oceniono 11 razy -11

  za 10 lat ludzie sie zorientują,że majątek rozkradziony ,emerytur nie ma a długi pozostały i juz pewnie dzieci lub ewentualnie wnuki Szechtera w małym daj Boze niszowym biuletynie będą pismaczyć,że to Polacy ukradli kasę .\
  A nie ze majątek z Polski wyprowadzono pod parasolem medialnym GW i TVN i ekonomiczno bankowym pod kierownictwem np Bochniarzowej i Balcerowicza dokonano grabieży i transferu majątku RP
  Będą zawodzić "Nie ,nie reprywatyzujcie nas,my dobrze chcieliśmy !!"

 • qznia

  Oceniono 11 razy -11

  I po co GW jątrzy ? Po co podkład się Niemcom i pisze w ich retoryce? To młyn na wodę dla Niemców którzy odurzających się gdy Erdogan nazwał ich nazistami (AfD czy NPD lub Freie Pommeren.
  Droga GW proszę realizuj polskie interesy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX