Janusz Waluś podczas przesłuchań, 1993 r.

Janusz Waluś podczas przesłuchań, 1993 r. (fot. Piotr Janowski / Agencja Gazeta)

ludzie

"Wśród współwięźniów cieszę się szacunkiem". 10 kwietnia 1993 roku Janusz Waluś zastrzelił Chrisa Haniego

Zakopiańczyk Janusz Waluś, były kierowca rajdowy, w 1981 roku wyemigrował z Polski za chlebem. Zarabiał jako szlifierz, szukał pracy w podwodnym spawaniu, imał się różnych zajęć. A potem zaangażował się w działalność Afrykanerskiego Ruchu Oporu.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (343)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • myszykiszek

  Oceniono 14 razy 8

  "To następca żołnierzy wyklętych - mówił Artur Zawisza, były poseł PiS"
  To najlepiej podsumowuje i pojęcie "żołnierzy wyklętych", i Zawiszę, i PiS. Wychwalajmy bandziorów i faszystów.

 • kalinowski11

  Oceniono 10 razy 8

  Zostanie wiceprezesem czy ministrem do spraw uchodźców ?

 • szmul.bender

  Oceniono 10 razy 8

  Do pana Opryszka : .Apartheid w założeniu nie miał na celu supremacji białych tylko separacje białych i czarnych - ale liczy się efekt końcowy. Druga sprawa - odwilż nie rozpoczęła się po wyjsciu Mandeli z więzienia tylko dzięku odwilży został zwolniony.
  Prze Mandela miał szczęscie że żył w RPA a nie w Polsce, bo tu Cenckiewice obsmarowaliby go rwno.

 • six_a

  Oceniono 22 razy 8

  a jak się na kaczkę zamachnie. zrzuci z drabinki. kaczka się poturbuje i będziemy tygodnice obchodzić. a ja już ledwo miesięcznice wytrzymuję.

 • ja_prostak

  Oceniono 10 razy 6

  Wyjechał za chlebem....:) Raczej za bułkami

 • doomsday

  Oceniono 8 razy 6

  A kiedy z więzienia zostanie zwolniony Mateusz Piskorski, działacz Samoobrony, były poseł?
  Siedzi od maja za kontakty z wywiadem cywilnym Rosji, a tak naprawdę, za to że jest Polakiem. Jeszcze jako poseł oskarżał ministra Mariusza Kamińskiego o spowodowanie śmierci Andrzeja Leppera . To Kamiński (minister-koordynator d/s służb specjalnych) kazał w maju ubiegłego roku aresztować młodego działacza . Przypominam,że Kamiński za prowokację wobec Leppera został skazany na 4 lat lata więzienia, a następnie przez prezydenta Dudę został ułaskawiony. Działacz samoobrony siedzi, bo jest Polakiem i może być grożny dla Iluminatów, takich, jak Kaczyński, Ziobro, Duda lub Macierewicz.

 • burkaklucha

  Oceniono 6 razy 6

  Czy przypadkiem nie zostanie uniewinniony, a naród wypłaci mu wielkie odszkodowanie za niesłuszne wieloletnie więzienie? Będzie prawdziwym narodowym kombatantem? A może to element jakiegoś spisku, wszak on zdolny do mordowania skalkulowanego? Na miejscu niektórych, bałbym się.

 • koniecpis

  Oceniono 14 razy 6

  Bez idiotycznych porównań do " żołnierzy wyklętych" Inne czasy inne motywy. Zwykły bandzior.

 • jokanda102

  Oceniono 16 razy 6

  Walus - przeciwnik zniesienia apartheidu, czyli jednym słowem obrońca niewolnictwa. Polskie prawicowe oszołomy - pewnie przynajmniej w 80 proc. będąc potomkami chłopów pańszczyźnianych - maja siano w głowie uważając walusia za coś więcej niż mordercę i bandytę.

 • coelka

  Oceniono 20 razy 6

  Waluś morderca , no tak maja racje jego zwolennicy jest to z pewnoscia nastepca żołnierzy wykletych, wszyscy dobrze wiemy kogo sie wyklina morderców z pewnoscia, ale dla KIBICÓW DEMOLUJACYCH KLUBY TO JEST PRZYKŁAD do naśladowania

 • kris0104

  Oceniono 13 razy 5

  zwykly, pospolity morderca, w Polsce oczywiscie Maliniak by go ulaskawil

 • hmmm11

  Oceniono 7 razy 5

  NAjlepsze jest że on nie strzelał do czarnego on strzelał do komunisty.... Tego świat nie zrozumiał...

 • darpodinio

  Oceniono 13 razy 5

  Dobrze, że autor wspomniał o tym: "Często zapomina się przy tym, że ofiara Walusia była też szkolonym przez KGB członkiem paramilitarnej organizacji Umkhonto we Sizwe, czyli Włócznia Narodu." Poczytajcie sobie o tym, czym zajmowała sie ta organizacja - morderstwami białych farmerów łącznie z całymi rodzinami. Waluś po prostu wyciął chwasta...

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 7 razy 5

  Morderca zabił innego mordercę. Chris Hani był rozpracowany i wspierany przez radzieckie KGB. Szkolił się w NRD i ZSRR. Wobec przeciwników politycznych stosował "naszyjniki" z płonących opon podlanych benzyną. Trafiła kosa na kamień. Nie żal mi ani jednego ani drugiego.

 • clr

  Oceniono 7 razy 5

  A....Jak patrzec na Polakow zabijajacych carow - Hryniewiecki - bohater???
  A ... Kutschera
  A Jak zabijano komunistow - dobre ?
  Mr Hani komunista i szkolony przez KGB??
  I co teraz ? -Bez wyzwisk prosze Was.

 • dlugi0330

  Oceniono 11 razy 5

  Bandyta i faszysta następcą żołnierzy wyklętych? Chore, jak chory jest umysł Zawiszy i umysły polskich neofaszystów.

 • zuuuraw

  Oceniono 19 razy 5

  Autor "zapomniał" dodać, że Chris Hani, zresztą podobnie jak Nelson Mandela, był terrorystą, podkładał bomby i mordował białych mieszkańców RPA. Był przywódcą zbrojnego organizacji terrorystycznej, której mottem było : "Przyrzekamy zabić wszystkich białych w RPA". Hani poniósł karę za swe zbrodnie, a biali giną nadal - od zniesienia apartheidu Murzyni zamordowali ponad 4000 białych farmerów wraz z rodzinami. W RPA jest najwyższy w Afryce wskaźnik przestępczości z udziałem czarnych obywateli. I na
  koniec, dokładnie taki sam system apartheidu stosuje od 1948r., wobec swej palestyńskiej mniejszości, post faszystowski, żydowski reżim w Izraelu. Izraelskie służby specjalne, tajna policja mordują palestyńskich przywódców, wojsko strzela do cywilnych palestyńskich demonstrantów, palestyńską ludność Żydzi stłoczyli w dwóch gettach i otoczyli, wysokim na 6m, betonowym murem. Reżim białych w RPA był nieuznawany przez cały świat, izolowany, reżim żydowski w Izraelu cieszy się powszechna akceptacją.

 • realistas

  Oceniono 13 razy 5

  Po co ten artykuł o mordercy. Niech siedzi.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 7 razy 5

  Waluś to morderca i za zabójstwo z premedytacją powinien już od dawna, tak jak jego ofiara, nie żyć. Więc niech chociaż siedzi w kiciu do końca swoich dni. Dla przestrogi innym i dla pamięci jego ofiary.

 • erwin_keta

  Oceniono 9 razy 5

  Anders Breivik też jest idolem polskiego prawactwa. Sam się porównuję do rycerzy krzyżowców. A wyrżnął obóz młodzieżówki lewicowej, a nie "jakichś porządnych Norwegów". "Zuch chłop". Jakby okazał się, że ma polskie korzenie też by go chętnie wielkopolacy z otwartymi ramionami by przyjęli. Ale on i tak by nie chciał. Dobrze mu w "lewackim" więzieniu. Ma dostęp do mediów, kompa, netu i robić nic nie musi, bo lewactwo chętnie łoży na jego utrzymanie.

 • cehaem

  Oceniono 7 razy 5

  Ten cwok mial paszport RPA ale podczas procesu potrzebowal tlumacza.

 • arvek9

  Oceniono 9 razy 5

  Gdyby został deportowany do Polski, jestem pewien, że "notariusz" dość szybko by ułaskawił tego "bohatera"...

 • 1korner

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawe jakiej kary żądałyby prawaki gdyby uchodźca z Afryki zabił Kaczora?

 • markowski222

  Oceniono 11 razy 5

  Góral, z mentalnością prymitywa, to wiele wyjaśnia. Fanatyk i morderca, który nadal nie rozumie swojego czynu. Jak może być wzorem dla kogokolwiek?

 • representation1

  Oceniono 9 razy 5

  GW szkaluje żołnierzy wyklętych
  ----------------------------------------
  Każda okazja jest dobra.

  A o barbarzyńskich zbrodniach czarnych przestępców w RPA cisza. To jest bardzo niebezpieczny kraj. Każdy biały turysta nie powinien zatrzymywać w przygodnym terenie, bo ryzykuje śmierć z rąk czarnych. Było mnóstwo takich przypadków.

 • kokrzysz12

  Oceniono 4 razy 4

  Za zabójstwo z premedytacją (dobił strzałem w skroń), bezwzględne dożywocie. I to TAM!!!

 • pierwszychamrp

  Oceniono 6 razy 4

  Mam znajomego, który w tym czasie mieszkał w RP. Opowiadał mi, że po zabójstwie murzyni otaczali domy naszych i skandowali "zabić Polaków", a budynki były dzień i noc ochraniane przez policję.

  Facet w swoim czterdziestoletnim życiu spędził w Polsce łącznie nie więcej niż 15, za to głosuje na PiS nie ze względu na socjal (ma w du pie nierobów), a ze względu na to, że nie wpuszcza imigrantów.

 • telewy2

  Oceniono 6 razy 4

  Nie rozumiem po co gloryfikować mordercę, niech gnije w tym więzieniu za to co zrobił

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 14 razy 4

  To wyjątkowy potwór,bandyta.
  Nigdy nie powinien wyjść na wolność.
  Ale na którymś z polskich stadionów( w jakiejś krótkiej relacji w necie) widziałem napis gloryfikujący walusia :(
  Nie tędy droga.

 • Osch Ober

  Oceniono 12 razy 4

  Dlaczego morderca ma obciążać nasz budżet. RPA jest bagatym krajem . Polska jest kolonia Watykanu. W tym skolonializowanym - mafijnym terytorium , które ze szpiegów robi bohaterów , a z obrońców pedofilii swietych watykańskich ( taki tytuł stosowany przez watykańska mafie dla podkręcenia biznesu ) , można obawiać się ,że taki Waluś morderca stanie się komentatorem w TVP

 • Marek Paczkowski

  Oceniono 6 razy 4

  Mam nadzieję,że tacy ludzie nie będą wracać do Polski,bo oszołomy prawnicze mogą orzec warunkowe zwolnienie,przy poparciu "wadzy".

 • mazzini890

  Oceniono 8 razy 4

  Obrońcom Janusza Walusia piszącym tu o złej kondycji białych w RPA, co do ostatniego punktu można przyznać rację.Ale to Walusia NIE USPRAWIEDLIWIA..Po pierwsze zabójstwo Haniego nie mogło zatrzymać upadku apartheidu, było więc z tego punktu widzenia bez sensowne.Po drugie nawet jako obywatel RPA, Waluś nie był Afrykanerem.Nie wojował z komunizmem w Polsce tylko w RPA, o co go nawet większość Burów nie prosiła.Nie jes ani bohaterem ani "żołnierzem wyklętym".I kare powinien odbyć do końca.

 • dra-h

  Oceniono 6 razy 4

  Morderca jest i zawsze będzie mordercą. Bez względu na to co nim kierowało gdy pociągał za spust.

 • lech2011

  Oceniono 8 razy 4

  morderca jest morderca, o czym tu dyskutować ?

 • uthark

  Oceniono 16 razy 4

  Waluś to pospolity bandyta, morderca osoby o innych poglądach. Jeśli ktoś go gloryfikuje i uważa za bohatera, to sam ma bandyckie inklinacje.

 • heliheli

  Oceniono 8 razy 4

  to pospolity naziol bandyta , do tego idiota . Niech zgnije w pierdlu .

 • kazek1948

  Oceniono 12 razy 4

  To jest morderca , polski morderca, przykre.

 • y0rg

  Oceniono 12 razy 4

  Ma pochodzenie góralskie / rasowe / ,aryjskie rysy i mógłby być rasowym esesmanem, o predyspozycjach nie mówię , bo już ma.

 • ciemnywsiok

  Oceniono 10 razy 4

  Życie przerosło kabaret.Kilka lat temu z okazji 1. kwietnia i żartów z tym związanych tygodnik "NIE" ujawnił rzekome starania polskiego rządu o sprowadzenie tego gnojka do Polski,ale to miał być tylko żart na prima aprilis .

 • 04an

  Oceniono 6 razy 4

  Wstyd.

 • totmes72

  Oceniono 9 razy 3

  I jak stoi RPA pod rządami czarnych? W stolicy zaczyna brakować wody. Chcą zabierać ziemię białym i dawać ją czarnym....

 • qwardian

  Oceniono 9 razy 3

  Uratował RPA na dwie dekady, ale wkrótce i tak komuchy przejmą tam władzę..

 • doomsday

  Oceniono 9 razy 3

  W niektórych państwach Cammonwealth'u mieszka sporo białych rodzin, które uciekły z RPA. Polak u tych kobiet (w każdym wieku) ma wszystko za darmo, nawet jak są mężatkami. Każda wie, kto to jest Waluś i że jest Polakiem.

  Miałem na tym tle romans z piekielnie ładną dziewczyną z RPA. Była właścicielką kliniki rehabilitacyjnej, osobiście mnie masowała przez pół roku...

 • camp.1000

  Oceniono 9 razy 3

  Chris Hani - terrorysta, morderca wyszkolony w ZSRR. Ciekawe co by się stało z białymi obywatelami RPA gdyby on przejął władzę? Prawdopodobnie to samo co z farmerami w Zimbabwe. Na przykładzie tego co się dzieje w RPA obecnie, można powiedzieć, że czarni nie dorośli do tego aby rządzić we własnym kraju.

 • pjck

  Oceniono 9 razy 3

  Powiedzmy sobie szczerze - facet był ober-komuchem. Do tego szkolonym przez KGB...
  Komunizm i faszyzm - to dwie ideologie, które powinny być zakazane w każdym cywilizowanym kraju.

 • drapetomaniak

  Oceniono 5 razy 3

  Myślałem, że jednak ze strony Artura Zawiszy można oczekiwać więcej, przynajmniej pozorów zdrowego rozsądku i poczucia odpowiedzialności za współobywateli. Tymczasem, żeby zyskać trochę popularności w środowisku endeckim, bredzi, jak potłuczony, co potem można cytować na całym świecie jako wypowiedź polskiego polityka. Całą tą ich sektą powinno interesować się od dawna ABW, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

  Szczerze, trochę irytowało mnie zawsze sformułowanie "przepraszanie za Jedwabne", choć, rzecz oczywista, potępiam czyny morderców - nie było mnie tam, a rząd II RP i AK też nie miały z tym nic wspólnego, za co wiec mam przepraszać, nie wierzę w odpowiedzialność zbiorową. Podobnie, co mnie obchodzi jakiś Waluś, apartheid był złem, niezależnie od tego, czy mordercy na podwykonawców wybierali tych, czy tamtych. Jeśli chodzi o tragedię akowców, którzy nie odnaleźli się w nowej rzeczywistości sowieckiego reżimu, dla podsumowania ich działalności nie można zrobić gorzej, niż porównać ich do cyngla na usługach rasistów z RPA.

 • fleshless

  Oceniono 5 razy 3

  polski Breivik.
  gość niczym się od niego nie różni.
  No chyba, że ktoś wyznaje moralność Kalego - jak nas to źle, ale jak my to już dobrze. Ale to nie gadajcie wtedy o chrześcijaństwie.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 5 razy 3

  Mam tylko nadzieje ze nasz "bochater" odsiedzi co ma odsiedziec.Trzeba pamietac ze nie tak dawno,przestepca wojenny niejaki "lupaszko"zostal pochowany na Powaskach,i z orkiestra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX