Zofia Posmysz

Zofia Posmysz (fot. Sławomir Kamiński)

Esesmanka uratowała jej życie. ''Gdyby nie Franz, żywa nie wyszłabym z Auschwitz''

Zawiść? Nikt mi jej nie okazywał. Ale co się działo za moimi plecami, tego nie wiem. Bo rzeczywiście korzystałam z nietykalności. Schreiberin Aufseherin Franz - tak się o mnie mówiło. Nawet esesmani tak mówili: Sekretarka Franz - mówi pisarka, Zofia Posmysz, w rozmowie z Michałem Wójcikiem. 27 stycznia obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (150)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • sosna_pospolita

  Oceniono 8 razy -2

  Dowódcami byli Jakub Penner i Samuel Kaplinsky. Według jednego z napastników, Chaima Lazara, celem operacji była zagłada całej ludności łącznie z dziećmi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek. Według ustaleń Kongresu Polonii Kanadyjskiej, będących podstawą wszczęcia śledztwa, liczba zabitych była większa (ok. 130).

  Atak na Koniuchy i wymordowanie tutejszej ludności cywilnej był największą z szeregu podobnych akcji prowadzonych w 1943 i 1944 przez oddziały partyzantki radzieckiej w Puszczy Rudnickiej i Nalibockiej (np. masakra ludności w miasteczku Naliboki).

 • rownowaznik

  Oceniono 11 razy -3

  SSmanka uratowała życie jak miło z jej strony. Szkoda że jej koledzy z firmy nie byli tak mili, i doprowadzili do całej tej sytuacji ...

 • Wojtek Klar

  Oceniono 6 razy -4

  postawcie pomnik tej bidulce, jej dobroć niech będzie wynagrodzona, mówię oczywiście o tej podłej, wrednej i szwabskiej esesmance Franz!
  Polacy chętnie złoża kwiaty takiej
  bo my niemców lubimy i kochamy

 • wiesscar

  Oceniono 17 razy -11

  Syjonizmu nie lubie.
  Jednak jedno mi sie podoba: chca Zydow sciagnac do Izraela.

 • sorrry

  Oceniono 31 razy -11

  Tak było! Poczciwi Niemcy i Ukraińcy robili co mogli, żeby ratować Polaków z rąk Marsjan. Tylko ci straszni Polacy wciąż wysysają antysemityzm z mlekiem matki a biednych Ukraińców wyzywają od ludobójców. Nie ma innej rady, trzeba ich cywilizować na siłę:)

 • kaz_nodzieja

  Oceniono 27 razy -13

  Proces wybielania Niemców trwa i ma się dobrze, przy współudziale polskich mediów. Ci dobrzy Niemcy chronili podczas II wojny Żydów przez Polakami i jakimiś tam nazistami.

 • jkdot

  Oceniono 35 razy -13

  Tak, więcej historii o SS-manach ratujących Polaków i więcej o zbrodniarzach Polakach mordujących Żydów. Perfidna michnikowszczyzna...

 • e50504

  Oceniono 33 razy -13

  Dobrzy Niemcy naszych rodaków ratowali przed zagładą, podczas gdy szmalcownicy palili stodoły. Za 10 lat w niemieckich podręcznikach do historii. Zakład?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX