(fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta)

społeczeństwo

''To nie są lekarze. To urzędnicy''. Co czeka chorych na komisji lekarskiej ZUS?

Robertowi po amputacji nogi polecono szukać pracy w ochronie. Annę po złamaniu kręgosłupa zmuszono do stania godzinami na korytarzu. Agnieszka nie dostała renty, choć lekarze dawali jej trzy tygodnie życia. Urzędnicy ZUS rozkładają ręce: takie są przepisy.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (180)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • do100jnik

  Oceniono 5 razy 5

  co pani Halina Krześniak, p.o. wicedyrektora Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powie o biurze orzeczniczym w Szczecinie na 4 piętrze bez windy, nie wiem czy to się zmieniło ale kilkanaście lat temu tak samo wyglądało w Warszawie 3 czy 4 piętro bez windy, dokładnego adresu nie pamiętam ale w ok. Czerniakowskiej i Gagarina czy Nehru, ale pani dyrektor i orzecznicy mieli ubaw jak widzieli to stado zombii wdrapujące się na 4 piętro

 • filekxyz

  Oceniono 7 razy 5

  W Chorzowie prawdopodobnie wszystkich sadzają z dala od komisji. Jeżeli czegoś się nie dosłyszy, to można usłyszeć złośliwą uwagę, że cyt. " podobno kręgosłup chory ale nie uszy". A to nieszczęsne przechadzanie w samej bieliźnie ........ porażka

 • prawdziwek89

  Oceniono 17 razy 5

  Ale ciągle mamy przepisy (K-Kamysz je podtrzymał, mino podwyższenia wieku emerytalnego do 67!), na podstawie których 50-letnia wdowa, często nigdy nie skalana pracą i w pełni zdrowa, dostaje dożywotnio rentę "po mężu" i żyje sobie na koszt reszty społeczeństwa. Jej świadczenie jest wyliczane bez uwzględnienia lat dożycia, choć mąż nabyłby prawo do takiego świadczenia 15 (17) lat później.

 • mirek lipiński

  Oceniono 4 razy 4

  Słowo lekarz tutaj w ogóle nie powinno miec miejsca.Przede wszystkim lojalny pracownik ,urzędnik, detektyw ,,,uzdrowiciel" teraz może jakiś tam lekarz.

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego lekarz nie decyduje o przyznaniu renty inwalidzkeij w swoim gabinecie tylko komisja ZUS , co to za roznica?, w wielu krajach jeden lelarz wystarczy zeby podjac taka decyzje na podstawie histori choroby i specjalistycznego badania.

 • login-xyz

  Oceniono 6 razy 4

  To Polska wolska, tu tak wolno.. Moja dziewczyna byla kiedys na Urysnowie u Rentgena. Kazal sie jej rozebrac do bielizny a mial zrobic rentgena szczeki.. Jeszczcze powiedzial jaki to ma piekny biust.. Eeech.. Polacy... Slow brak!

 • litwor

  Oceniono 4 razy 4

  Podstawą jest wyłączenie orzecznictwa z ZUS. Winny to być niezależne komisja bez podległości ZUS. Kiedyś były nad tym prowadzone prace ale upadły. Inicjatywa chyba wyszła od jeszcze myślących orzeczników. Orzecznik ZUS pracujący dla ZUS jest urzędnikiem nie lekarzem. Punkt widzenia na schorzenia zależy od punktu siedzenia.

 • malgojb

  Oceniono 6 razy 4

  Skoro praktycznie renta należy się tylko alkoholikom to może po prostu nie powinno się z pensji płacić na to złodziejstwo. a skoro dodatkowo osobom lepiej wykształconym renta się praktycznie nie należy bo zawsze mogą robić coś innego robić to niech uzależnią wysokość tej złodziejskiej składki od potencjału danej osoby, bo sorki ale na pijaka i znajomka jakoś nie uśmiecha się mi mieć aż 8% pensji kradzione. Poza tym przecież to z tego składnika co roku znikają w dziwny sposób miliardy więc o czymś świadczy to dziadostwo.

 • stary.gniewny

  Oceniono 6 razy 4

  - Panie doktorze, wszyscy mnie ignorują.
  - Następny proszę!
  - Panie doktorze, igła wbiła mi sił oko.
  - Proszę używać agrafki. Następny!
  itd

 • adiplo

  Oceniono 3 razy 3

  Problem w tym że lekarze z NFZ mają ogólny problem z rozsądkiem, komunikacją, życzliwością i współczuciem. Są burkliwi, nieuprzejmi i zfochowani.
  Sytuacja zmienia się diametralnie gdy wręczysz do łapki kilka stówek.

 • pissynowiekalego

  Oceniono 3 razy 3

  ZUS - Zakład Utylizacji Staruszków. Jak widać nie tylko staruszków.

 • Mateusz Zimowski

  Oceniono 3 razy 3

  tak to jest jak 10 mln biedaków ma tyrać na 10 mln emerytów w części z jakimiś reżimowymi przywilejami typu całe życie ani 1 zł składki - emeryturka 10 tys zł

 • pogostarek

  Oceniono 5 razy 3

  znacie nazwiska, zawsze można z nimi pogadać po pracy

 • Andrzej Puławski

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko szkoda,że sądy orzekają na korzyść ZUSu ,ale to ta sama ręka karmi ,więc nie można jej kąsać -tyle w sprawie sprawiedliwości w Polsce.

 • sooss

  Oceniono 7 razy 3

  W komisjach lekarskich ZUS i nie tylko, pracują "lekarze" którzy nie mają pojęcia oraz umiejętność leczenia, albo podpadli. Znam to od środka, i nie dotyczy to tylko ZUS.

 • joly.roger

  Oceniono 11 razy 3

  Pamiętam zdrowych byków na czarno zasuwających jak małe parowozy i chwalących się jak to udało im się rentę załatwić i bardzo się cieszę, że udało się tą patologię ograniczyć (byliśmy najbardziej "chorowitym" społeczeństwem na świecie, 5% ludzi w wieku produkcyjnym w pewnym momencie brało rentę) I ktoś za to płacił...
  Ja rozumiem, że jak w każdym wielkim systemie mogą zdarzyć się błędy, ale na to jest cała droga odwoławcza, łącznie z sądem. Jak wszystkie instancje uznają, że renta się nie należy to może po prostu tak jest? Bo wiele osób nadal uważa, że im się należy bo zachorowali (jakby to było odszkodowanie). Polecam uważnie przeczytać końcowe akapity, trochę mówią o roszczeniowości niektórych osób.

 • cah50

  Oceniono 2 razy 2

  To nie są lekarze to normalne konowały ! Prawdziwy lekarz nie chce mieć z tą ,,firmą " nic wspólnego !

 • ziomekp.1

  Oceniono 2 razy 2

  Wiecie co jest wqrwiające w temacie pt. "orzecznictwo w ZUS?" Leczysz się na jakąś chorobę X, twoje badania czy leczenie jest potwornie skomplikowane, wniosek o rentę wypisuje ci niejednokrotnie znany i utytułowany lekarz i co? Ano i gófno -- przychodzisz z tonami badań, ekspertyz czy podpisami sław medycznych a konował na komisji który ma do dyspozycji stołek i biurko dokonuje "cudu" i prawi "zdrowyś!!!! wstań i idż dobry człecze!!!",, taki pirdolony cudotwórca-Kaszpirowski!!!!

 • wujekdolf

  Oceniono 2 razy 2

  jak jesteś lekarzem i przy okazji skur.... zostań lekarzem orzecznikiem zus - wiem coś o tym - jedna pani doktor w Krakowie na ul. Pędzichów zapytała mnie czy wierze w ten zamach w smoleńsku.

 • Oceniono 2 razy 2

  niech nagrywają, tak jak w sądzie. Każdemu niepełnosprawnemu należy się świadczenie odpowiednie do stopnia niepełnosprawności jako wyrównanie szans, wypłata bezwarunkowa co miesiąc

 • ainahd

  Oceniono 2 razy 2

  rzecz nie do końca jest w tym, ze człowiek np bez nogi czy ręki, nie może pracować.Może, może normalnie życ. Tyle, że nikt nie chce mu dać pracy gdy wie o tym kalectwie.Pozostaje to ukryć, ale lekarz medycyny może niedopuścic.Koło się zamyka.Taka prawda .

 • Oceniono 6 razy 2

  Tytuł lekarz przysługuje osobie która leczy, ewentualnie w miarę możliwości i wiedzy poprawia komfort życia pacjenta (Nie wszystkich można uleczyć)
  Konował który wykształcił się za pieniądze podatników a bierze kasę za działanie przeciw pacjentowi na takie miano nie zasługuje.

 • buffalo69

  Oceniono 4 razy 2

  Z opisanych wyżej skandalicznych przypadków wynika jednoznacznie, że część lekarzy pełniących funkcje orzeczników ZUS wykazuje wyraźne skłonności sadystyczne.

 • volongoto41

  Oceniono 6 razy 2

  Drewno grabu jest czasami nazywane "żelaznym drewnem" ze względu na swoją wyjątkową twardość.
  I rzeczywiście, jest ono bardzo ciężkie i niezwykle twarde - najtwardsze ze wszystkich rodzimych drzew w Polsce!
  O twardości grabowego drewna można się przekonać obserwując wyjątkowo szybkie tępienie się narzędzi używanych do jego cięcia i obróbki.
  Ale okazuje się, że są ludzie, tacy jak orzecznicy ZUS, zwani nie wiadomo dlaczego lekarzami, którzy mają głowy jeszcze twardsze i to w tych twardych głowach, a raczej łbach, należy prawdopodobnie szukać źródłosłowu słowa "zgrabiały".

  A teraz poproszę trzy graby… przepraszam trzy piwa…

 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 2

  nie wiem , co oni maja z tymi ochroniarzami , mojej 52-letniej znajomej , schorzenia kręgosłupa, achorzenia naurologiczne, zakaz dżwigania, zwyrodnienia nadgarstków , wysokie ciśnienie, też orzecznik poradziła ,żeby szukała pracy w ochronie.

 • zerozer52

  Oceniono 1 raz 1

  ZUS = Zakład Utylizacji Społeczeństwa. I tyle w temacie.

 • kocurimysza

  Oceniono 1 raz 1

  Bo chory musi UDOWODNIC ZE NIE JEST WIELBLADEM !.

 • stefanopost

  Oceniono 1 raz 1

  MOŻE TO NIEWAŻNE, ALE OD KILKUNASTU LAT NIE MA JUŻ KOMISJI ZUS, JEST LEKARZ ORZECZNIK, JEDEN. SŁOWNIE JEDEN. SKĄD WIĘC TE OPOWIEŚCI?? Nie, nie twierdzę, że nie ma absurdów na komisjach (pacjent po przeszczepie serca co roku wzywany przez lekarza orzecznika), ale jaka jest wiarygodność artykułu, który tak elementarnie mija sie z prawdą?

 • piotrek bialecki

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież ja dawno już mówiłem trzeba tom instytucji zlikwidować i wszystkich na zieloną trawke zobaczymy jak będą na etacie w szpitalu o ile ktoś będzie chciał takiego Hama przyjąć do pracy to wrócą na ziemię.

 • An Go

  Oceniono 3 razy 1

  Co wy się ku... zasłaniacie przepisami?Wystarczy być człowiekiem.

 • frodozbagien

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wierzę! Ku-a! Nie wierzę!!!!

 • jerzytop

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie i ludziska . Przecież w ZUS-ie tak jak i gdzie indziej pracują ludzie tacy jak my -nie kosmici a jezeli tak im kazano postępować z nami to tez nie kosmici kazali a nasi cwaniacy posłowie i rządzący .Ale oni też nie wypadli sroce z pod ogona tylko zostali wybrani przez nas lub przez prezesów partii gdyż JOW jeszcze nie mamy bo wtedy cwaniak z Warszawy nie został by posłem np z Wólki i o to chodzi My sami robimy sobie piekło . Druga strona medalu to ta ,że gdy badania nie były tak rygorystyczne to właściwie kazdy mógł dostać rentę Powodem mogła być nawet częsta choroba dziecka

 • adstr

  Oceniono 11 razy 1

  Inna sprawa, że wiele osób przychodzących na te komisje to symulanci albo lekko chorzy, którym nie chce się pracować. Stan pacjenta w bardzo dużym stopniu zależy od motywacji do życia i motywacji do pracy.

 • zerozer52

  Oceniono 3 razy 1

  ZUS= Zakład Utylizacji Społeczeństwa.

 • Oceniono 5 razy 1

  panowie cos z Wami nie tak ,-nie pozwolcie takim typkom na ponizanie swoich kobiet .Ja w 1994 w Jastrzebiu obilem mordy szanownej komisji i to wszystkim ,-kazdego dopadlem i stluklem tak ze nawet nie zglosili na policje tak sie bali zasrancy i powiedzialem ze nastepny raz to dopero bedzie boloalo

 • a.k.traper

  Oceniono 7 razy 1

  Dopóki ZUS nie stanie sie prawdziwym Towarzystwem ubezpieczeniowym z własną kasą, oferującym rózne formy ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych to żadna siła tam nic nie zmieni, ZUS będzie szukał nieuczciwych, nieuczciwi jak oszukać ZUS a budżet będzie trzymał łapę na wszystkim.
  Tej pani wyjaśnię, że na komisjach poborowych a szczególnie w jednostkach w czasie poboru młodzi i zestresowani ludzie też musieli stawać nago w obecności personelu żeńskiego i nawet wypinać i rozwierać pośladki.

 • Feliks Ix

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy komunizm był bee, chcieliscie powrotu do czasów najjaśniejszej II RP. do czasów ukochanego, naczelnika Pilsudskiego. To dlaczego przez cały czas wolności? demokracji? dopominacie sie dla siebie praw pracowniczych, ludzkich jakie ustanowiła dala wam ta fee komuna. W II RP pracujacy w sektorze prywatnym (90%)nie mieli rent, emerytur, zwolnień lek.urlopów itp. gawiedź pracowała dokąd miała siłe i zdrowie, (nie to zdychali w rynsztokach) do śmierci.To co macie w spadku po komunie, w II RP. miały tylko elity pracujący w sektorze państwowym 10% spoleczeństwa. Nie wiem po co rządzący bksują się z gawiedzią przez 27 lat a nie zlikwiduja tych wszystkich komunistycznych (zbrodniczego systemu) przywilejów.

 • grey55

  Oceniono 3 razy 1

  Prawdziwymi patologiami dojna zmiana sie nie zajmie tylko baluje jak pasozyt za publiczne pieniadze.

 • abxcd

  Oceniono 5 razy 1

  Ojciec mial rozwalony kregoslup, na ktory chorował bardzo dlugo. Później byl na komisji gdzie zrobiono z niego... autronaute, czyli kogos o idealnym zdrowiu. Choc nawet zdjecie z rezonansu potwierdzalo, ze kregoslup jest do d...y. Oczywiscie rente zabrano...

 • kkkkkwwwww

  0

  P.S. na przyszłość piszcie jak powinno być przy orzekaniu, a jak/ie jest bezprawie to chyba każdy wie. Pamiętajcie winne jest prawo czyli wszystkie partie od 2002r, SLD, PO, PIS itd,itp. a nie trzęsący się ze strachu orzecznicy, biegli, mecenasi a nawet sędziowie, którzy mają nakaz z góry ile mogą dać rent.

 • kkkkkwwwww

  0

  Czym kierują się lekarze orzecznicy, wydając orzeczenia? To co piszecie jest nieprawdą! U mnie orzecznicy i biegli sądowi a nawet sam Sąd bezprawnie opierają się na poprzednich orzeczeniach i wyrokach sądu i na tej podstawie odmawiają przyznania renty socjalnej, którą miałem 12 lat a zabrano ją po wejściu do Unii. Zaś to w jakim stopniu choroby uniemożliwiają mi podjęcie zatrudnienia to czysta fikcja!!! Wszyscy lekarze tłumaczą mi, że choroby na które kiedyś dostawaliśmy renty dziś już nie dostaniesz. Dla przykładu padaczka przed wejściem do Unii była uznawana za chorobę po części psychiczną i neurologiczną dziś wyłącznie neurologiczną. A rentę dostają przeważnie chorzy psychicznie i na wózku. Ja chorując na ropne zapalenie ucha środkowego - gronkowiec ( ciągłe wycieki czyli stała infekcja - antybiotyki, chemioterapeutyki, sterydy totalnie osłabienie ), padaczka (leki psychotropowe bardzo męczą umysł i organizm), no i rak krwi ( te leki schorzenie dobija mnie całkiem - biegunki ), oraz kifoza z wieloodcinkową bolesną dyskopatią kręgosłupa. biorąc minimum 6 rodzajów leków wysiadł mi "brzuch" i biegunki mam tak częste, że wychodząc z domu muszę nic nie jeść i ze 3-4 razy się załatwić aby w drodze... no wiecie. Czasami na dobę załatwiam się 8-12 razy i leżę po tym jak nieprzytomny. Niestety dla orzecznictwa to za mało zaś Sąd pomimo iż pokazałem, że biegły sfałszował opinię Sąd stwierdził, że jest ona wiarygodna i rzetelna. myślałem, że to jakaś kpina, niestety nie. Mało tego prawo stoi po stronie zła i Sądy z tego korzystają. Wniosek wina jest w literze prawa, które nakazuje lekarzom prawnikom a nawet Sądom odmawiać rent bo inaczej stracą pracę. Co przykre mam potwierdzenie tego od mecenasa i ministerstwa... Krzysztof W.

 • keramwistagano

  0

  Mozna by inaczej to zorganizowac, po prostu od razu zrezygnowac ze swiadczen ZUS. a za to wcale skladek nie placic. Zaoszczedzone pieniadze mozna by przeznaczyc na leczenie. Przy bardzo ciezkich chorobach dobrowolna Eutanazja. A ci co chca niech dalej placa. Najbardziej boli jak sie caly czas skladki placi, a jak przyjdzie co doczego, to i tak figa z makiem.

 • aw34

  0

  Historia swego czasu głośna gdy schizofrenikowi nauczycielowi odebrano rentę. Uznano go za zdolnego do pracy. Nawet tę pracę jakimś cudem podjął w szkole by kurc galopem dostać kolejnego ataku choroby.

 • Cyryl Pawel

  0

  Piłsudski powiedział kiedyś do żołnierza, który stracił nogę "Co się tak drzesz? O urwaną nogę? Popatrz, tamtemu urwało głowę i się nie awanturuje, a ty tyle hałasu o takie głupstwo".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX