(fot. Filip Springer)

historia jednego miejsca

Częstochowski mutant. Ten dworzec symbolizuje ambicje miasta, które zepchnięto na boczny tor

Wszystko jest tu wielkie - budynek z zewnątrz przytłacza swoją bryłą. Wygląda jak mutant zagubiony w przestrzeni i czasie. Nawet szerokie schody w jego północnej części wyprowadzają podróżnych donikąd. Słabym usprawiedliwieniem skali tego dworca jest to, że miał obsługiwać ruch pielgrzymkowy związany z Jasną Górą.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (90)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zapomorski12

  Oceniono 14 razy -2

  W Łodzi to dopiero gigantomania, bez urazy dla bardzo miłych Łodzian. Dwa miliardy na dworzec podziemny, nie przelotowy tylko końcowy, tunel prowadzący do niego ze stacjami. Ni to metro, ni to dworzec. Pociąg będzie wjeżdżał a następnie się cofał. Za 1/4 tej ceny można było wybudować nowy dworzec Łódź Fabryczna, o ładnej, lekkiej nieinwazyjnej architekturze. Wybudowano dworzec na wyrost, na dodatek otoczony betonowymi trasami dojazdowymi. Łódź się zachwyca, ale czy nie ma tam pilniejszych potrzeb?

 • jag83

  Oceniono 50 razy -2

  W budowie idiotycznych dworców nic się nie zmieniło. Obejrzyjcie sobie parodię dworca w Poznaniu - tzw. chlebaka. Zamiast normalnego dworca wstawiono doklejkę do galerii handlowej i zmuszono pasażerów do przejścia przechodzenia przez galerię (2 x dłuższa droga). Mimo protestów mieszkańców i fachowców od komunikacji i budownictwa niefunkcjonalna szkarada została otwarta a PKP, które robiło dziwne interesy z firmą TRIGRANIT cały czas utrzymywało, że wszystko jest OK. Tam by się przydało CBA.

 • gj61

  Oceniono 26 razy -2

  W cywilizowanym kraju, a takim niewątpliwie jest Uk stolicami okręgów (county - odpowiednik polskiego wojewódzctwa) są miasta mniejsze, przykład: siedzibą władz Wiltshire nie jest Salisbury, ty;lko Trowbridge. Ma to na celu przeniesienie i rozłożenie inwestycji oraz nobilitowanie mniejszych miast. Salisbury nie potrzebuje dodatkowych bodźców do rozwoju w postaci administracyjnej. A jak jest w Polsce, "widać, słychać i czuć": "stolycom musi być najwienksze mniasto" i takie są tego głupiego, zaściankowego myślenia efekty. Wystarczy popatrzeć na województwo kujawsko-pomorskie: tam funkcje podzielono (bo Bydgoszcz i Toruń nigdy się nie zgodzą, ha, ha, ha - jestem Bydgoszczaninem z urodzenia) i rozwijają się dwa ośrodki oraz te wszystkie z nimi powiązane. No, ale do tego trzeba pomorskiego myślenia.
  Nie chcę już wnikać w wysokość czynszów bo, zapewne są astronomiczne. A dworzec w Łodzi niewątpliwie jest atrakcyjny, ale czy funkcjonalny? Jak znam życie istotna część tego przedsięwzięcia (czyli podziemne połączenie z łodzią Kaliską NIGDY nie powstanie, bo to takie "polskie" jest: zacząć, nie skończyć, rozgrzebać, postawić coś prowizorycznie... zapaćkać reklamami (jak trasy dojazdowe do polskich miast - O B R Z Y D L I W E!!!) Ot, i to jest esencja polskiej rzeczywistości. No cóż, śmieszne to i smutne wszystko, nie sądzicie?

 • mariakatarzyna

  Oceniono 56 razy -2

  Dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej w Częstochowie był perełką.Bardzo przeżywałam jego rozbiórkę i zal mam do dziś do ówczesnych władz pozwalających najpierw zamienić go w ruinę a potem zburzyć. Byłam za mała żeby protestować ale gdzie byli dorośli,którzy nie zrobili nic żeby go ochronić tak jak chroni się zabytki w Europie (dworce w Paryżu).Zastanawiam się w takich przypadkach czy koniecznie trzeba studiować architekturę żeby podpisać się pod takim koszmarkiem,nie jedynym takim w Polsce. Piszę to z żalem: Częstochowianka

 • miu_zalogowana

  Oceniono 50 razy -2

  Problemem Częstochowy NIE jest dworzec (choć przyciężki i pstrokaty), ale koszmarny chaos reklamowy panujący wszędzie w tym mieście. Bo Częstochowa jest jak rym częstochowski: dziadowska, byle jaka, tandetna i upstrzona płachtami reklamowymi jak swiety obrazek kupami setek much. Wladze miasta powinny doprowadzić do ladu ten burdel, bo zęby bolą od patrzenia. Jedynie główna aleja prowadząca do sanktuarium wygląda jako-tako.

  Poza tym, wbrew temu co pisze autor artykułu Częstochowa ma potężny potencjał. Tyle ze kompletnie.... nie wykorzystany. Nie rozumiem jak to mozliwe, bo wszystkie miasta i miasteczka z Takimi centrami religijnymi jakie ma Częstochowa ŻYJĄ z turystyki religijnej! I to zyja jak paczki w masle!

  Natomiast władze Częstochowy oraz lokalna społeczność nie potrafią wykorzystać potencjału, który powinien przyciągać przez okrągły rok tylu pielgrzymów ilu ma Lourdes, Fatima czy Jerozolima, to znaczy MILIONY turystów (a Częstochowa ma dodatkowy atut w postaci Jury Krakowsko-Częstochowskiej, która jest dodatkowa atrakcja).

  Nie wiem dlaczego władze Częstochowy nie potrafią wykorzystać swojego atutu. Tam powinno byc rocznie przynajmniej z 5 milionów gości, zostających na co najmniej dwie-trzy noce. A to oznacza: "many, many, many". Bardzo dużo "many"! I duzo miejsc pracy.

  Tymczasem, gdy się przyjedzie do tego miasta, to gołym okiem widac, ze sanktuarium pozostaje twierdza, otoczona przez inny świat, świat prowincjonalny, podupadający i nie mający żadnego związku ze swoim największym atutem. Dziwna to sytuacja.

 • 4head

  Oceniono 8 razy -2

  Nie ma lepiej wkomponowanego dworca kolejowego niż ten w Szczecinie.

 • Daniel Pringsheim

  Oceniono 144 razy -2

  Dworzec pasuje jak ulał do samego miasta, które jest brzydkie i brzydkim pozostanie.
  Mówi to były Częstochowianin, który spędził tam 20 lat życia.

 • johny5678

  Oceniono 15 razy -3

  Pendoino nie zatrzymuje się na stacji Częstochowa (dworzec główny) ??
  Serio ? Sam wsiadałem i wysiadałem z EIP na opisywanym dworcu.
  Warto coś sprawdzić zanim się napisze.

 • pradziad3

  Oceniono 9 razy -3

  Zaraz, zaraz, czy mamy rozumieć, że choć dworzec w Łodzi jeszcze nawet nie został otwarty pan Springer już wie co o nim napisze? To niepoważne, by nie powiedzieć, że małostkowe

 • gordon_3

  Oceniono 13 razy -3

  I tak 100 razy ładniejszy od Centralnego w Warszawie z widokiem po wyjściu na obsrany z góry na dół klocek zwany PKINem.

 • lepiejjuzbylo

  Oceniono 9 razy -3

  Częstochowianie ! Podziękujcie Buzkowi, tej ...., za jego "reformy". Oraz jego kolesiom od "reform" i wyprzedaży.

 • 162tony

  Oceniono 15 razy -3

  Zapraszamy do Łodzi. Tutaj to dopiero jest gigant... W sumie to dopiero będzie za jakiś rok...

 • storima

  Oceniono 13 razy -3

  Dworzec ten jest wytworem koncepcji "Maryjnych miast Europy".
  Forsowany przez władze Miasta w początkach lat 2000 roku.
  W jego zamierzeniu, pątnicy, ruch okolopielgrzymkowy miał stanowić jeden z głównych dochodów turystycznych Częstochowy w aglomeracji europejskich miast Maryjnych.
  Jak bardzo ten pomysł był chybiony, widać to dzisiaj.

  Powinnismy sobie zdawac sprawe iz liczba mieszkancow polskich miast nie odzwieciedla tej realnej.

  Emigranci przykładowo podnajmują swoje mieszkania, będąc na stale za granica.
  Pozostają wiec wraz ze swymi rodzinami, de facto przebywając na stale za granica, a są ewidencjonowani jako mieszkańcy w statystykach miast polskich jako martwe dusze.

 • beamas1053

  Oceniono 35 razy -3

  To taki dworzec, jak peron we Włoszczowej. Należało wejść w d..pę kościołowi i wybudować dworzec dla pielgrzymów, bo sukienkowi sobie tego zażądali. A im się nie odmawia, bo z ambony wbijają owieczkom do łebków na kogo mają teraz głosować.

 • swoboda_t

  Oceniono 6 razy -4

  70 kilometrów na północ od Katowic zwija się Częstochowa. 70 kilometrów na południe od Katowic rozwija się Bielsko-Biała. Wszystkie miasta są w jednym województwie. 90 kilometrów na zachód od Katowic wegetuje stołeczne Opole. To tyle w temacie "jest źle, bo zabrali województwo".

 • vinogradoff

  Oceniono 12 razy -4

  Na Dworcu Glownym PKP w Czestochowie spedzilem pnad 7 godziny w poczekalni po tym jak nie zdazylem na pospieszny do Wybrzeza. Bylem swaidkiem ciekawego zdarzenia otoz ok. godziny 22.00 zaczeli sie tam zbierac Bezdomni o bartdzo biednym wygladzie, ktorych konsekwetnie przeganiala SOK ale dwoch Misjscowych mailo genialny spoosb na Pielgrzymow jakcy tam oczekiwali na pociag otoz sidli na lawce jeden wyjal zwykly okragly chleb o wadze ok 2,- KG z namaszczeniem go ucalowal zrobil znak krzyza swieteho na chlebie i zaczal krajac pajdy i tak apetycznie zajadac podajac je tez i koledze ze wzbudzal litosc a wiec Pielgrzymi , glownie Kobiety zaczely im znosic swoje jedzenie jakie zabraly na Pielgrzymke a glownie jakies wedzonki, kielbasy , sery domowej roboty itp. frykasy.Byl to rok 1978 i przez ten czas bardzo wiele tam sie zmienilo i to juz nie ta sama swieta Czestochowa, nie ma juz tego klimatu swoietosci i naboznosci a jest zato czysta, stuprocentna, jak mawiaja nasi Drodzy Bracia Rosjanie,, KOMERCJA,,.

 • celjab

  Oceniono 5 razy -5

  Komunikacja kolejowa kurczy sie we wszystkich rozwinietych krajach bo ludzie kupuja swoje samochody. Wystarczy spojrzec na USA aby widziec, ze przyszlosc to rozbudowane drogi i lotniska. Pociagi otchodza do lamusa.

 • szakaraka

  Oceniono 19 razy -5

  Zęby bolą jak się czyta ten tekst... Kwadratowe zdania, wydumane porównania...
  A ten dworzec to po prostu brzydka, wielka bryła. Straszny pustką. Nawet w tunelu nad torami są lokale do wynajęcia. A fontanna przy wejściu, ta na ścianie działa latem

 • aagaj

  Oceniono 9 razy -5

  Architektonicznie ładny podoba mi się, ale z powierzchnią przesadzili

 • rajmund.siewierny

  Oceniono 41 razy -5

  Trafiło mi się być w Częstochowie na tym dworcu w tym roku w dniu "pielgrzymki radia M z Torunia" i proszę mi wierzyć "pątnicy" nie korzystali z kolei a już na pewno nie z tego dworca....

 • y.woodoo

  Oceniono 6 razy -6

  Tak pieknego zybnia, wyszydzenia a wrecz oszczania goownianej budowli w wiosce przyklasztornej dawno nie czytalem. A wszystko to SWIETA PRAWDA, Podejrzewam wrecz ze autor byl przed podjciem sie tego zadania na jasnejgorce i trzepnal jakas modlitwe o natchnienie go duchem prawdy. Cudowny opis na miare cudu jasnogorskiego. Przyjezddzajcje podziwiac to cudowne goowno architektoniczne a przy okazji nie zapomnijcie rzucic jakiegos papierka na tacke czy do skarbonki w jednym ze xxx biednych kosciolkow w tej swietej wiosce. Jak wygospodarujecie czas to prosze o palniecie jakiegos kadysza w intencji przyspieszonego upadku tej wioski. To wstyd ze przenajswietrza jasnagorka ma u swych stop takie cos. Cala to kompania medalikarzy, zlodziei i oszustow zerujacych na nieprzyzwoicie bogatych pielgrzymach moze przeniesc sie do Lichenia. Amen

 • plkpolak1

  Oceniono 16 razy -6

  Gdyby nie Jasna Góra i katolicyzm to nikt by o Częstochowie nie słyszał i tam nie jeździł bo nic tam nie ma.

 • tedek1

  Oceniono 12 razy -6

  Cóż tak upada mit nt jakości polskiego kształcenia. Jakosc projektow jest zenujaca...rozwiązania architektoniczne beznadziejne...brak wspol funkcjonowania tych obiektow z infrastruktura.
  Kiedyś straszyly nowe (ale nie nowowczesne) budowle świeckie teraz podobnie zaczynaja straszyc budowle sakralne i pomniki stawiane bez jakiegokolwiek rozsądku.

 • loneman

  Oceniono 15 razy -7

  Tyle sprzeciwu wobec artykulu bo wazyli sie skrytykowac cos u nas a przeciez to na calym swiecie jest zle i brzydko tylko nie tu :D Do tego to w "swietym miescie" drugim po Torunie i Mekce czyli prawie obraza uczuc wg idiotow religianckich.

 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy -7

  "Niepotrzebność wielkiego i spektakularnego dworca wybrzmiewa ostatnio nawet w tym smutnym fakcie, że superszybkie ekstrapociągi Pendolino, kursujące na trasie z Wrocławia do Warszawy, tutaj się nie zatrzymują. Żeby do nich wsiąść, trzeba jechać na prowincjonalny dworzec Częstochowa-Stradom."
  ==========================================================================================
  Czyżby ze Stradomia był jakiś obecny Gosiewski?

 • waznezdanie

  Oceniono 45 razy -7

  Tak własnie wygląda dworzec w Częstochowie! Jest przygnębiająco, pusto i brudno!
  Pielgrzymi od dawna nie korzystają z kolei! Autokary podjeżdżają pod Jasną Górę...i tam zostawiają swoje pielgrzymkowe dutki! Amen!

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 24 razy -10

  Nie wiem co widzi Pan Springer złego w normalnym dworcu który w cywilizowanych krajach w mieście typu Częstochowa nikogoby nie dziwli i byłby norlamnym obiekte. Pan Springer uznaje jedynie inwestycje w dwóch miastach za słuszne w Warszawi i Krakowie. Wszędzie indziej to dla niego niepotrzebna gigantomania. Zabawny jest w tej swojej pretensjonalności i poczuciu nieomylności.

 • kolcak72

  Oceniono 56 razy -10

  ...dworzec w Łodzi swoje docelowe funkcje bedzie spełnial dopiero w 2022 roku, kiedy będzie przebity tunel pod śródmieściem ( a przebity będzie na pewno ), co będzie miało znaczenie dla usprawnienia ogólnopolskiej siatki połączeń...co tu porównywać...?

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 25 razy -11

  Pan Springer znany jest z tego ze ma miasta ulubione i nielubiane. Te drugie nie maj co u niego liczyć na jakikolwiek pozytywny artykuł. W tych lubianych nawet w blaszanej budzie potrafi zobaczyć interesująca i światowa architekturę. W miastach nielubianych Pan Springer najchętniej nie robiłby żadnych inwestycji bo. Zgody beda złe a w zasadzę to by jezamkna.

 • plastikpiokio

  Oceniono 35 razy -11

  to miasto dusi ta gora i ten piękny dworzec też --co robic jeżeli ten oszołomiony narod woli do miasta przybywac pieszo

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 18 razy -12

  Dworzec w Łodzi to projekt budowany z wizja, sensem i koncepcja. Ma przełamać dopiero teraz poza PRowe podziały w Polsce. Bedzie on w pełni funkcjonalny po zbudowaniu tunelu, który spowoduje,ze stanie ze dworcem przelotowym. Tego Pewnie Pan Springer wam nie napisze bo on musi pokrytykowac. Dla niego myślenie perspektywiczne to raczej rzecz której sie brzydzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX