(fot. pixabay.com)

felieton gościnny

Nie tylko Polska dla Polaków. Michniewicz o "polskich strefach" w zagranicznych kurortach

Na najbliższy wakacyjny sezon w popularnych zagranicznych kurortach planowane są ''polskie strefy''. Hotele tylko dla Polaków, bez tych przebrzydłych Niemców, pijanych Rosjan i wywyższających się Francuzów. Tylko polski Janusz i polska Teresa, przez sześć pięter obiektu. I nad basenem, i przy obiadokolacji też.

Oferta budzi kontrowersje. Jedni krzyczą o zaścianku i żenadzie, inni o genialnym modelu biznesowym.

Zacznijmy od oczywistości - to nie jest nowy pomysł. Chińczycy od bardzo dawna podróżują wyłącznie we własnych grupach, realizują programy szykowane pod ich preferencje, a zwiedzając Kraków, zamiast pierogów jadają często chińskie potrawki ryżowe. W Afryce są wyjazdy safari tylko dla Chińczyków, w Tajlandii hotele i bufety wyłącznie dla nich.

Dlaczego? Jedni dyplomatycznie mówią, że różnice kulturowe są nie do pogodzenia, a Chińczyk ma preferencje odległe od pozostałych klientów. Inni wprost - że ciężko z nimi wytrzymać, pozostali klienci się skarżyli i trzeba było Chińczyków jakoś odseparować.

Polskie strefy turystyczne mają powstać m.in. na Korfu (fot. pixabay.com)Polskie strefy turystyczne mają powstać m.in. na Korfu (fot. pixabay.com)

Mniej ostentacyjnie, ale "swoje" hotele mają też w wakacyjnych destynacjach Niemcy, Francuzi czy Brytyjczycy, a na Karaibach - Amerykanie. Może bez plakietek na drzwiach zabraniających innym wstępu, ale efekt jest identyczny. Wystarczy oferować wycieczki tylko na określonym rynku i hotel pełny będzie pobratymców. Kontrowersji to raczej nie wzbudza.

Polak Polakowi misiem

Jak to będzie wyglądać w przypadku "polskich stref"? Ano prosto. Tanie wczasy, tygodniowe pakiety w hotelu zaludnionym wyłącznie przez Polaków. Menu dla Polaków, muzyka dla Polaków, polscy animatorzy nad basenem i na wieczorkach z atrakcjami. Polski pilot, polskie wycieczki fakultatywne. I polscy klienci. Zamiast mieszanki narodowości, sami Polacy od rana do nocy, tylko służba lokalna.

Wydaje się, że to trochę zaprzecza idei podróżowania, ale może wcale nie tak bardzo, niestety.

Od początku funkcjonowania masowej turystyki, jeszcze od pionierskich czasów Thomasa Cooka, pierwszego "biura podróży dla wszystkich", obowiązuje zasada 3S. Sun, sand and sea. Klient na wakacjach chce ciepłej wody, białego piasku i słońca. Nie ma w tym zestawieniu kontaktu z lokalnymi mieszkańcami, poznawczej wymiany kulturowej, poszerzania horyzontów w zderzeniu z odmiennością. Ma być ciepło, basen, morze, coś do jedzenia i drinki niezbyt mocno chrzczone kranówą. Dla wielu to definicja udanych wakacji.

Ładna pogoda, plaża, smaczne jedzenie i alkohol - to wystarczy, by urlop okazał się udany (fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)Ładna pogoda, plaża, smaczne jedzenie i alkohol - to wystarczy, by urlop okazał się udany (fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Czy w takim modelu "polska strefa" tak naprawdę cokolwiek zmienia? Niewiele. 95 proc. czasu klienci biur podróży w greckich czy tunezyjskich kurortach i tak spędzają na terenie hotelu, w towarzystwie rodziny czy znajomych, z którymi wyjechali. Rzadko nawiązują bliższe relacje z innymi odpoczywającymi, a niemal nigdy - z pracownikami hotelu i lokalnymi mieszkańcami. W centrum uwagi są relaks, warunki w pokoju i czystość basenu. Każdy pilot i rezydent to potwierdzi.

Z tego punktu widzenia to niewielka różnica, jeśli w pokoju obok anonimowego Francuza zastąpi równie anonimowy Polak.

Taniej, więc lepiej

Dla jasności - niczego tu nie oceniam. Podróże to nie sport wyczynowy, nie ma lepszych i gorszych. Jedni jadą odpocząć i poczytać książkę, inni z plecakiem poznawać odległe kultury, a jeszcze inni wspinać się na Everest. Każdemu według potrzeb, za własne, zarobione pieniądze i ku osobistej radości. Każdy z nas ma prawo do takich wakacji, jakie mu się marzą. Jeśli ktoś marzy o Januszu i Teresie na chorwackiej plaży - daj Boże, niech ma, o co prosi.

No to jeszcze jedna oczywistość, tym razem ekonomiczna - to oczekiwania klientów kształtują rynek, a nie odwrotnie. Biuro podróży Rainbow Tours wyszło z ofertą "polskich stref" naprzeciw swoim klientom. Mówią, że turyści krępują się dukać po angielsku, że trudniej im się odnaleźć w międzynarodowym towarzystwie. Że mozaiki kultur im do szczęścia nie trzeba, trzeba im tylko ciepłej, turkusowej wody. Takiej Łeby, tylko z zagwarantowaną pogodą. Łebę więc można wynająć w Grecji czy Chorwacji.

Polacy słyną ze stawiania na plaży parawanów (fot. Mieczysław Michalak)Polacy słyną ze stawiania na plaży parawanów (fot. Mieczysław Michalak)

Z punktu widzenia biura podróży taka "polska strefa" to duże ułatwienie. Hotel na wyłączność to też oszczędność (bo masowość zawsze się najbardziej opłaca). Nie trzeba się układać z animatorami innych grup, znika problem tłumaczenia atrakcji wspólnych dla wszystkich gości, menu można dostosować pod gusta swojej klienteli. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby większą popularnością w bufecie cieszył się bigos i golonka niż egzotyczny humus z tahini.

Na wycieczce wystarczy jeden - polski - przewodnik, w barze można sprzedawać polskie piwo sprowadzane w ilościach przemysłowych, a w telewizorach w każdym pokoju może lecieć Polo TV i nikt się nie obrazi (pewnie może też lecieć TVP Kultura, ale że pakiety mają kosztować niecałe 700 zł z przelotem, spodziewałbym się raczej amatorów rytmów do tańca niż Tadeusza Kantora).

Po co nam te podróże?

Patrząc na statystyki, nie ma się co oszukiwać. W większości przypadków nie lecimy gdzieś daleko, żeby poznawać świat ze wszystkimi jego niuansami. Jeśli już, to żeby zobaczyć na żywo to, co widzieliśmy już wcześniej w filmach, reklamach, folderach.

Chcemy się organoleptycznie przekonać, że Hinduski faktycznie chodzą w sari i z bindi na czole. Chodzą wprawdzie też w garsonkach, dresach, kreacjach wieczorowych i łachmanach, ale temu nikt zdjęć nie robi, bo taki obrazek nie pasuje do pocztówki z Indii. Chcemy na żywo zobaczyć, że na Malediwach woda jest błękitna. I jest, ale jest tam też Thilafushi, wyspa-wysypisko śmieci, zalewająca kolorową chemią całą okolicę. Ale to z kolei nie mieści się w stereotypie tropikalnego raju, więc niewygodny temat się przemilcza, a już na pewno nie opowiada się o tym po powrocie, pokazując zazdrosnym znajomym zdjęcia z rajskiej plaży.

Rodos to kolejne z miejsc, w których mają funkcjonować 'polskie strefy turystyczne' (fot. G Larson / Wikimedia.org / domena publiczna )Rodos to kolejne z miejsc, w których mają funkcjonować 'polskie strefy turystyczne' (fot. G Larson / Wikimedia.org / domena publiczna )

Masowa turystyka tak bardzo niszczy środowisko, tak bardzo ingeruje w codzienne życie lokalnych mieszkańców, nierzadko odbierając im zdrowie, pracę, a nawet zwykły dostęp do morza i plaży, że w skali makro jest bez znaczenia, czy to Polak spoczywa na leżaku, czy Rosjanin.

Większość europejskich turystów wyjeżdża na tydzień - dwa w roku, nie szukając przygód, tylko spokojnego, swojskiego odpoczynku. "Polskie strefy" bez wątpienia znajdą amatorów. Pytanie tylko, czy w związku z naszym poczuciem wyższości, czy kompleksów. Nie wiem, co gorsze.

 

Tomek Michniewicz. Dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor czterech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu "Inny świat" w telewizji TTV, audycji "W drogę" w Radiu Zet (a wcześniej "Reszty świata" w Jedynce i "Trójka Przekracza Granice" w Trójce) i założyciel projektu Manufaktura Podróży. Laureat czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel, nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic "Traveler".

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

(fot. Publio.pl)

Komentarze (517)
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 233 razy 175

  Nie zapomńijcie w przyszlosci podac lokalizacje tych polskich stref, zeby wiedziec, ktore miejsca omijac z daleka.
  I jeszcze uwaga do autora odnosnie "amerykanskich stref "na Karaibach. Nie ma czegos takiego drogi autorze. Faktem jest, ze najwiecej tam amerykanskich turystow ( a skad mieliby byc inni w wiekszej liczebnosci?), wiecej amerykanskich sieci hoteli czy resortow ale nie ma w nich amerykanskich stref jak np. w Europie dla poszczegolnych nacji, np. niemieckie osrodki dla Niemcow w Grecji, Turcji, itd.

 • ciuciumorales

  Oceniono 230 razy 160

  dla jasnosci, jak Pan zaczyna felieton od slow "same Janusze i Tereski", to Pan ocenia.

 • asperamanka

  Oceniono 144 razy 128

  " "Polskie strefy" bez wątpienia znajdą amatorów. Pytanie tylko, czy w związku z naszym poczuciem wyższości, czy kompleksów. "
  ===========================

  Ani jedno, ani drugie. Po prostu część ludzi boi się wyjeżdżać, bo nie zna języków, i zagranicy też się boi. Biuro podróży o którym mowa w tekście miało pomysł, jak na konkurencyjnym rynku powiększyć swoją bazę klientów, i pomysł ten realizuje. Tylko tyle, i aż tyle.

  Gdy Niemcy, Anglicy, czy Skandynawowie wyjeżdżają do "resortów" na tej samej zasadzie, to autor też będzie pisał o ich poczuciu wyższości albo kompleksach? Oni też potrafią na wyjeździe być królami wszechświata i nieźle dać popalić.

  Ja bym do takiej strefy nie pojechał bo wolę inny model wypoczynku, ale to nie powód, żebym innym odmawiał tego prawa, jeśli im to odpowiada.

 • mietekkowalski

  Oceniono 177 razy 119

  Swoją drogą partnerem weekendu jest Toyota... Czy Toyota zdaje sobie sprawę z tego ilu Januszy i Teresek jeździ ich autami i może poczuć się urazonymi powyższym tekstem?;)

 • trupyirobaki

  Oceniono 132 razy 118

  Będą izolować Polaków od uchodźców? Dyskryminacja

 • rownowaznik

  Oceniono 121 razy 117

  n.f.d., kiedyś to już było przerabiane

 • mietekkowalski

  Oceniono 272 razy 114

  Czekam na komentarze tych rzekomo "lepszych", co to gardza rodakami. Będę wiedział, kto jest prawdziwym Januszem:)

 • janusz_bezlitosny

  Oceniono 165 razy 111

  A teraz, w takim samym przesmiewczym tonie, poproszę o artykulik na temat zwyczajow wakacyjnych typowych Izraelitów.

 • foreks

  Oceniono 296 razy 110

  W Koszernej jedza krewetki i pija szato gdzies w Alzacji jedynie. Mieli rodzicow Januszow i Teresy w Sieradzach i Monkach, ale dzis sie wstydza ich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX