Demonstracja w obronie praw kobiet na Pl. Zamkowym w Warszawie 3.10.2016 r.

Demonstracja w obronie praw kobiet na Pl. Zamkowym w Warszawie 3.10.2016 r. (fot. Sławomir Kamiński/AG)

wywiad gazeta.pl

To ona wymyśliła #CzarnyProtest. ''Mówili, że lajkami na Facebooku i czarnym ubraniem nie wygramy. No więc wygraliśmy!''

"CzarnyProtest" był możliwy do zrobienia w każdym domu. I dostępny w każdej szafie. Pierwszy raz polskie dziewczyny zadziałały w tak spójny i zdecydowany sposób. Dlatego się udało - mówi kobieta, która wymyśliła najpopularniejsze hasło polityczne roku. Gocha Adamczyk.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (385)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mapi7

  Oceniono 19 razy 11

  DZIĘKUJĘ! BRAWO! Uczestniczyłam w proteście w Łodzi!

 • mawik_net

  Oceniono 11 razy 9

  Niestety nie mam nic szafie oprócz spodni, jestem stara nie cierpię czerni i jest mi w niej nie do twarzy. ale protest popieram.

 • waldo303

  Oceniono 13 razy 9

  jesteś WIELKA

 • oxigen

  Oceniono 15 razy 9

  WY ODBIERACIE NAM WOLNOŚĆ ! MY WAM ODBIERZEMY WŁADZĘ !!! i tego najbardziej boi się prezes i jego gwardia !!!

 • wielkigruby187

  Oceniono 13 razy 9

  Ciekawe, że 90% prawackich postów w tym watku aż zieje nienawiścią do kobiet.
  Ja ich protest rozumiem nie jako walkę o liberalizację prawa, tylko jako walkę o wolność.
  Przynajmniej o poczucie wolności.
  Co sądzić o ludziach, ktorzy z taką nienawiścią reagują na żądania wolności?

 • mrdilbert

  Oceniono 23 razy 9

  Niby co wygrała? Obecna ustawa wciąż jest jedną z najbardziej restrykcyjnych a po mimi tego nie jest respektowana.
  W najlepszym przypadku udało się utrzymać status quo.

 • progus

  Oceniono 12 razy 8

  Podziwiam optymizm i jednocześnie załamuje mnie naiwność. Stwierdzenie "No więc wygraliśmy!" to początek klęski, zwycięstwa w tej jednej wygranej bitwie trzeba cały czas pilnować. Jeżeli na moment o tym zapomnimy, to wcześniej lub później zło powróci. Po zwycięstwie nad komunizmem też się cieszyliśmy, straciliśmy czujność, zapomnieliśmy o edukacji i mamy to co mamy. To ze PiS teraz populistycznie i koniunkturalnie wycofuje się z poparcia projektu, za którym wcześniej głosował, to jeszcze żadne zwycięstwo.

 • captain_planet

  Oceniono 16 razy 8

  Teraz nie odpuszczać, bo ta siła rozejdzie się gdzieś na boki. Do wyborów jeszcze trochę, jest czas na zorganizowanie się.

 • ukw8087

  Oceniono 17 razy 7

  trzymaj się , Gocha ...
  Będziesz , Dziewczyno , koszmarem Kłamczyńskiego ...
  Już za to należą Ci się owacje , miejsce w historii ...
  Powodzenia ...

 • antrop

  Oceniono 9 razy 7

  Nie cieszcie się bo usunęliście jedno zagrożenie nie zaś przyczynę! Kościół nie stracił wpływów, kasy i środków do działania a jego ludzie są nadal aktywni. Należy zwalczyć Konkordat, sekularyzować jego majątek, zlikwidować pomniki różnych działaczy i zmienić nazwy ulic typu Popiełuszki. Później powiesić paru czarnych dla przykładu.Dopiero wtedy można czuć się bezpiecznie.

 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 12 razy 6

  To pierwszy zwycięski etap walki z pisowsko-koscielną ideologią. Musimy iść dalej aż do zwycięstwa.

 • vladexpat

  Oceniono 10 razy 6

  " I się udało! Po głosowaniu miałam pięć minut absolutnego szczęścia." Chyba za wcześnie otwierać szampana. To dopiero pierwszy krok do przodu. Ruchy kobiece mają teraz niezwykłą moc i byłoby grzechem z tej mocy nie skorzystać. Liberalizacja przepisów o przerywaniu ciąży, ułatwienie dostępu do antykoncepcji, edukacja seksualna w szkołach. To wszystko jest do osiągnięcia. Nawet przy tej władzy. Wystarczy skorzystać z ich oportunizmu i strachu. Dziewczyny nie spocznijcie na laurach. Walczcie o swoje!

 • elenita

  Oceniono 10 razy 6

  Czarny protest to forma protestu znana od wielu, wielu lat. Na czarno ubierały się polskie kobiety po upadku powstania styczniowego. I wtedy wymagało to odwagi. Nie zachłystujcie się tym wymyślaniem.
  Na czarno ubierała się też młodzież szkolna w czasie protestów w latach 80-tych. Wtedy tez wymagało to odwagi, oznaczało ryzyko.

 • java3

  Oceniono 7 razy 5

  Nie zapominajcie, że całą akcję tak naprawdę zainicjowała Krystyna Janda przypominając CZARNY poniedziałek w Islandii

 • jtby

  Oceniono 9 razy 5

  Brawo, ale ja tak bym się nie cieszył. Mały jest fałszywy, podstępny i zemstliwy. Teraz usatpił, ale wydaje mi się że to tylko przyczajka w celu rozmydlenia problemu i zebraniu sił do kontrofensywy.

 • jakub13579

  Oceniono 9 razy 5

  Wygrałyście i to jest wspaniałe.
  Nie myślcie jednak, że to koniec. Wojna z pisem, z klerem, z markami jurkami, różnymi ordo juris, których kościół na was poszczuł wcale się nie skończyła. Chylę czoła. Lecz będziecie musiały walczyć dalej. Do końca, którego nie będzie widać.

 • nogy

  Oceniono 10 razy 4

  Droga GW i napinający się razemki co starają się nabijać znikome poparcie. Nie napinajcie się tak. Mega że się udało to ubić. Mega naprawdę. Ale nie pompujcie już tej kawiorowej lewicy z Latte za 30 zeta i dyskusjami co nikt nie czai. Naprawde, im nic nie pomoże, a sami nie chcą sobie pomóc bo oni nie mają zamiaru z nikim współpracować. Podobnie jak i reszta tzw. opozycji. Łatwo się zebrać by być przeciw. Czarny prostest wcale nie zgormadził więcej ludzi niż marsze KOD, więc nie bryndzlujcie się tak, że coś się zmieni i tym podobne. Super jakaś Gocha zaistnieje w GW, dostanie więcej zleceń, zarobi kolejne dziesiątki tysięcy zetów. Pojedzie z dziewczyną na wakacje. Mega. Ale to nic nie zmienia. Patrzecie jak Kaczor to rozgrywa. Patrzcie jaką ma posłuszną armie. Rach ciach i łapki idą w górę. Która partia czy które środowisko tak potrafi? Co niby ma zaspolić opozycję? Antykaczyzm? Ok, super a co dalej? Wygrywamy wybory i co? Kto ma rządzić? Petru, znany z doradzania w kredytach hipotecznych? Za przeproszneiem Schetyna? Bo jak na razie innych alternatyw nie ma. Co ma ich połączyć, jak już pokonają PiS, choć nawet to ich teraz nie łączy. Jaką wizję Polski mają te środowiska. Jaką wizję Polski ma Gocha, poza liberalizacją ustawy aborcyjnej (ja jestem za, każdy sam powinien o sobie decydować), odsunięciem PiS, i podatkiem 75% (tu jestem przeciw, dlaczego mam wspierać nierobów, pijaków. Do roboty zarabiać, a nie biadolić). I to jest sedno problemu. PiS ma wizję Polski, może i chorą ale ma. Co lepsze to się podoba 30-40% wyborców. A co inni mają do zaproponowania. I jeszcze jedno. Gocha nie ma się co ekscytować że 16-letnia Kasia robi sobie focie i wrzuca na Fejsa. Wow, normalnei wymiata. Ta sama Kasia za 3 miechy zrobi sobie focie w koszulce żołnierzy przeklętych bo będą wtedy na topie bo wejdzie jakiś gniot do kin. Wygrywają ci co chodza do urn a nie ci co wrzucają lajki i od czasu do czasu postoją na deszczu. Kartka wyborcza jest głosem "za" a nie "przeciw" jak marsze KOD czy teraz czarny protest. Zaproponujcie coś pozytywnego. Wtedy jest nadzieja.

 • ikabg

  Oceniono 8 razy 4

  Gocha, nie chce Cię martwić ale...ten projekt i tak by nie przeszedł... Dzieki wam PIS rozegrał te kwestię jeszcze bardziej efektownie niż planował... Nienaprawialną szkodą tego zamieszania tak skwapliwie podsycanego przez opozycję jest zła opinia o Polsce za granicą....Wielka szkoda i smutek, ze kraj, którego obywatele nadal czuja się bezpiecznie na ulicach, maja jako taki kręgosłup moralny zbiera przez nieodpowiedzialne działania opozycji tak negatywne komentarze....

 • czarne_pento_20cm

  Oceniono 7 razy 3

  Lubi kabanosy,ja pie.....

 • owski7491

  Oceniono 5 razy 3

  Co idiota, to idiota. Od takiego trudno wymagać trzeźwego rozumowania otoczenia.

 • kniazwitold

  Oceniono 11 razy 3

  Niech sie pani przygotuje na wyciąganie teczek z IPN, anonimy, bandytów pod domem, zniszczony samochód, podpalenia, pobicie... katofaszystowska zaraza z pisu nie puści płazem takiej porażki.

 • optimistic

  Oceniono 7 razy 3

  No dobra, ale co dalej? Samymi lajkami, wpisami na FB czy nawet manifestacjami sytuacji w kraju nie zmienicie..

 • q.piatkow

  Oceniono 4 razy 2

  Wbrew certoleniu niektórych kretynów (to do Pana, Panie red. Gadomski), czarny protest okazał się pierwszym momentem, gdy rząd PiS się na tyle wystraszył, że zaczął się rakiem wycofywać i tłumaczyć (a nawet min. Waszczykowski dostał pierwszą publiczną burę za gadanie głupot). To może być przełom. Mam nadzieję, że nie tylko w osłabianiu PiS, ale też w ogólnopolskiej liberalizacji obyczajowej. I że zdmuchnie nie tylko Prezesa, ale też wszystkich "kompromisowych" konserwatystów z pozostałych partii.

 • Gosia Olszewska

  Oceniono 14 razy 2

  Jacy wy wszyscy czarnoprotestujący jesteście durni i naiwni, to aż żal d...ę ściska... Co żeście wygrali? Czy nie rozumiecie, że cała ta zadyma z aborcją została celowo wywołana właśnie teraz ale NIE PRZEZ PIS!!! Projekt został zgłoszony przez komitet obywatelski pro-choice specjalnie żeby odpowiedziano kontrprojektem pro-life, a wiadomo że te tematy wywołują zawsze emocje społeczne. PIS dał się wmanipulować w tą całą akcję zamiast odrzucić po prostu oba te projekty bo obecne prawo było w miarę dobre, a na pewno lepsze niż wiele innych kwestii, które należy w trybie pilnym zmienić. Czy te wszystkie panie protestujące przeciw lub za wiedziały przeciwko komu lub za kim protestują. Z wypowiedzi co niektórych, widać było, że nie bardzo.... A tymczasem koalicja PO+PiS (tak, koalicja) dała zielone światło dla czegoś znacznie bardziej niebezpiecznego i to dla wszystkich obywateli, nie tylko tych ciężarnych, czyli CETA. Proponuję włożyć taką samą energię i wysiłek jak w czarny protest w urządzenie "nagonki" i oprotestowanie decyzji rządzących o innych przy korycie, która zrujnuje polską żywność, rolnictwo i zdrowie nas wszystkich... Polska niedługo stanie się krajem otyłych i jeszcze bardziej chorych ludzi, jakich obecnie masowo widać w USA, UK czy Kanadzie. Brawo za skuteczne odwrócenie uwagi społeczeństwa od tego, co rzeczywiście jest ważne....

 • klawiatura_zablokowana

  Oceniono 8 razy 2

  Wszystko cudnie, ale zgrzyta mi, że partia Razem jedzie tutaj na sukcesie, który był efektem pracy wielu innych środowisk. Umówmy się, Razem wymyśliło akcję z hashtagiem na Facebooku, ale ta akcja nikogo nie przestraszyła. Efekt przyniosły wielotysięczne protesty, których Razem NIE ORGANIZOWAŁO lub było co najwyżej jednym z organizatorów. Razem skrzykiwało protesty 25.09., które miały 7000 lajków i 500 osób w realu... strajki i protesty 1-3 października to praca już znacznie szerszego grona, przede wszystkim Dziewuch Dziewuchom, także przy dużym wsparciu organizacyjnym KODu... więc spoko, jarajmy się Gochą i w ogóle, ale nie wmawiajmy sobie, że hasthag kogoś przestraszył. Ciężka tyrka była gdzie indziej.

 • P B

  Oceniono 8 razy 2

  Najważniejsze, że skandaliczna ustawa została odrzucona.
  Równocześnie dziwi, z jaką łatwością pis- owcy zmienili nagle zdanie, w tak ważnej- wydawałoby się- dla nich kwestii.
  Nie wierzę, że chodziło li tylko i wyłącznie o ten protest, przecież w sprawie TK są nieugięci.
  Obojętnie, co się nie myśli o prezesie Kaczyńskim, to niestety, jest on cholernie dobrym i wytrawnym politykiem.
  Śmiem twierdzić, że równo pogrywa sobie także z kościołem, wykorzystując ich poparcie, ale często zwlekając z decyzjami, które im obiecał. Sam kościół o tym mówił, że się zawiódł.
  Nie byłabym więc aż tak entuzjastycznie nastawiona, że to Panie wywalczyły zmianę. Nie z takim politykiem.
  Jestem przekonana, że nawet zanim ustawa weszła do sejmu on wiedział, że będą protesty i się ich spodziewał.
  Zagrał w białych rękawiczkach.
  Trzeba też pamiętać, że sam obowiązujący dziś "konsensus" (jak go zwą) to poniżenie kobiety. To nie powinno mieć miejsca. Państwo powinno być wolne światopoglądowo- jak można dogadywać się z kościołem?! i w dodatku jednym z wielu?! Dla mnie to jest skandal. Ktoś, kiedyś się na to zgodził. Niestety.
  W Anglii, gdzie żyję, gdy mówię o sytuacji kobiet w Polsce, to patrzą na mnie zszokowani. Tutaj środki antykoncepcyjne są przepisywane przez lekarza rodzinnego, wszystkie są bezpłatne. Nie tylko te przestarzałe i najtańsze, ale i implanty, które do Polski weszły tak niedawno. Szeroka gama wyboru. Oprócz tego pigułka "po stosunku" jest dostępna natychmiast także w centrach medycznych typu Walk in.
  Nie znam danych, ale jestem przekonana, że aborcji tutaj jest o wiele mniej, bo nie ma takiej potrzeby. Świadomość seksualna, świadomość siebie i swego ciała, świadome życie i jego planowanie są kluczem do zmniejszenia liczby aborcji.
  Za zmuszanie zgwałconych kobiet czy będących w ciąży z upośledzonym, poważnie chorym dzieckiem, czy też będących w ciąży zagrażającym ich życiu do urodzenia dziecka, osoby, które podpisały się pod takim projektem powinny stanąć przed Trybunałem Praw Człowieka.

 • magaka

  Oceniono 6 razy 2

  A czy może Pani wymyślić tak samo nośne hasło dla NIE dla chaosu w szkole?? jak rodzice - bylibyśmy zobowiązani...Myślę, że "matki" też mogłyby tu być jakimś motywem przewodnim...pozdrowienia i gratulacje!

 • marczii

  Oceniono 4 razy 2

  Nie tylko hasło zadziałało, ale też ogólnopolskie wkurzenie. Spośród moich znajomych, którzy się pojawili na proteście, nikt nie robił selfie, nikt nie hashtagował wpisów, po prostu przyszli, bo mieli dość. I to nie tylko kobiety, także mężczyźni.

 • ola-blue

  Oceniono 6 razy 2

  Jestem dumna z tego, że Polki stanęły w obronie swojej wolnej woli i godności. Wiele moich koleżanek-praktykujących katoliczek, z całego serca poparło czarny protest. Cieszy mnie to, że tak wielu mężczyzn także sprzeciwiło się fanatykom i ich pryncypałom z episkopatu. To, że PiS z poparciem klechów zdobył władzę w Polsce, nie oznacza jeszcze, że będzie łamał karki osobom o innych poglądach.

 • ze_swiata

  Oceniono 22 razy 2

  Teraz pozostaje tylko ustalić czyja córką lub wnuczką jest GoHa

 • Zyzio Boryzio

  Oceniono 1 raz 1

  Wymyśliłaś najbardziej nośne hasło polityczne roku. #Czarnyprotest przebił popularnością w internecie wszystkie inne *.

  Rok się jeszcze nie skończył ;)

 • sempron5

  Oceniono 1 raz 1

  głupota ludzka nie zna grnic to własnie udowdniłas swoją postawą

 • babajaga99

  Oceniono 3 razy 1

  Kochani Polacy.
  Zygota to nie dziecko. Demagogiczne słownictwo jakie prezentujesz jest rodem z KRUCHTY. Poucz się trochę. Nawet POPULARNIE MÓWI SIĘ: obumarły płód, narodzone dziecko.

 • babajaga99

  Oceniono 3 razy 1

  BRAWO, BRAWO, BRAWO, BRAWO, BRAWO, BRAWO, BRAWO, BRAWO, !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • tw52

  Oceniono 1 raz 1

  nie bylo mnie w Polsce od 1987, wiec nie bylem swiadkiem. uchwalenia ustawy w 1993.
  moj poglad na sprawe przerywania ciazy jest taki, ze kobieta ma pelne prawo do decyzji.
  niemniej to bylo dosc ohydne jak nagminne bylo przerywanie ciazy za czasow PRL, bylo to traktowane jako antykoncepcja.
  ginekolodzy, ktorzy zbijali majatek na skrobankach, wytwarzali w kobietach przekonanie o szkodliwosci tabletek antykoncepcyjnych.
  dlatego nie bylo calkiem zle pewne prawne ograniczenie, choc tamta ustawa powinna byc wprowadzona na kilka lat, a w tym czasie nalezalo opracowac program uswiadomienia kobiet, tak by niechciane ciaze byly duzo rzadsze.

 • ninananu

  Oceniono 3 razy 1

  Troszkę z innej beczki ;) - a co tam - mozna mi zarzucić malostkowość, "polactwo' Bóg wie co. Artykuł ciekawy, inicjatywa zacna, którą sama popierałam i wspierałam, ale nie o słusznej akcji bedzie mowa. Raczej o ... "komunikacji" i "PR-ze", "reklamie", czyli troszkę o tym czym zajmuje się ta Pani. Otóż od jakiegoś czasu jest jakaś dziwna tendencja (nie mnie oceniać, czy słuszna, czy też nie), ale teraz często dorosłe kobiety nazywają/przedstawiają siebie jako "Gocha", "Anka", "Zośka", "Kaźka" etc. Nie ma Małgorzaty, czy Anny, Zofii. Nie wiem z czego to wynika? Czy chec "dodania" sobie animuszu? , "zmniejszenia dystansu", nadania sobie "fajności" i pokazania, że pomimo lat jeszcze się nie stetryczało? ;). Jak słyszę jak ktoś przedstawia się "Gocha", "Anka", "Kaśka" mając lat 30-parę to mnie odrzuca.

 • sir_fred

  Oceniono 3 razy 1

  Brawo!

 • antykomorek

  Oceniono 3 razy 1

  Obrzydliwosc okaleczac piękne imię i mówić o sobie Gocha

 • moszna666

  Oceniono 7 razy 1

  W piereszej chwili myslalem ze na zdjeciu jest jakis przypudrowny facet.

 • heliheli

  Oceniono 3 razy 1

  Szacun . And keep on keeping on . Nie ustawajcie , az do momentu kiedy staniemy sie normalnym cywilizowanym krajem i przestaniemy być katotalibanem . Obi One Kenobi you are my only hope .

 • america_n_beauty

  Oceniono 5 razy 1

  Nie udało się z KODem więc naprędce skręcono ruch kobiet, które miały niby rząd zmusić do zmiany stanowiska w sprawie aborcji. Otóż prawda jest taka, że nawet gdyby pies z kulawą nogą nie wyszedł protestować projekt Ordo Iuris upadłby, gdyż PiS potrzebował go tylko jako zasłonę dymną dla własnego projektu, który przejdzie.

 • Zak Zaki

  Oceniono 1 raz 1

  ,,normalne standardy europejskie"... ehhhhh

 • iflajer

  Oceniono 7 razy 1

  Gocha, wygrałaś darmową wizytę u ginekologa.

 • ksobier

  Oceniono 3 razy 1

  To byla 'kampania' zastepcza, ktora miala za zadanie zwrocic oczy wszystkich na 'problem aborcji', kiedy inne projekty sie zatwierdza w sejmie.

 • pan_astro

  Oceniono 5 razy 1

  każdy zniewolony przez własną władzę naród jest sam sobie winny. Krótkowzroczny i głupi, naród który boi się o jutro a nie myśli o latach przyszłych. Jeśli władza pozwala sobie na zbyt wiele, należy tę władzę obalić niedemokratycznie i ogłosić demokratyczne nowe wybory. Władza daje poczucie siły i braku kary, wbija w pychę i nawet najlepszy polityk przez władzę może ulec zepsuciu. Trzeba go klepnąć w czoło i znaleźć innego, który ma mniejsze poczucie bezkarności.

 • glinda53

  Oceniono 5 razy 1

  Pani Gosiu jestem po 60-tce zauwazylam ze Polki "dojrzewaja" potrafia walczyc o swoje prawa i to wazne prawa ,nie boja sie o nie walczyc dluzej choc nie wszystkie, wiedza ze to droga do wolnosci, wiele wspieralo w swoich miejscach pracy,ich nadrzedni byli razem ,miejmy ndzieje ze osoby ktore sa przeciwne tym czy innym prawom zaczna myslec inaczej dajac prawo wyboru dla innych a one same niech robia co uwazaja za sluszne,bardzo bylam dumna czulo sie w powietrzu atmosfere zlosci i zadowolenia ze polskie dzieczyny potrafia zawalczyc.Moze warto postawic w szkolach na wiecej muzycznych zajec zamiast tych sakralnych :-))))))bysmy mogly odwazniej solidarnie zaspiewac ,a moze to tylko troche niesmialosci ,ale wyszlo OK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX