Zdjęcie zrobione z ukrycia w stanie wojennym

Zdjęcie zrobione z ukrycia w stanie wojennym ((fot. Tomasz Tomaszewski))

wywiad gazeta.pl

To ona była "Buntownikiem z Warszawy". Wykiwała SB i przemyciła na Zachód wieści z Polski

Za granicą poznali ją jako mężczyznę, ojca Kajtka, męża Anki. Naprawdę była kobietą, matką Maryny, żoną Tomasza. Przemyciła z Polski zdjęcia internowanego Lecha Wałęsy i prawdę o stanie wojennym. Dziś Małgorzata Niezabitowska, dziennikarka, rzeczniczka rządu Mazowieckiego, ujawnia, jak to zrobiła.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (270)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • peakador

  Oceniono 7 razy 3

  Nie wiem, jak pamiętający okupację niemiecką reagują na martyrologię '81-'82, ale dla mnie to zawsze jest zgrzyt. Zabawa w konspirację, ale satysfakcja jak z uczestnictwa w Powstaniu Warszawskim.

 • joko52

  Oceniono 2 razy 2

  Bohaterowie,byli tacy,ale o wierchuszce S,tego bym nie powiedzial.Wiekszosc to wspolpracownicy resortu,inaczej mowiac kapusie.Co chwile ktorys wyplywa na wierzch.Ostatnio Skubiszewski ksywa koks.Bardzo zasluzony,bo wspolpracowal od 63-go.Ciekawe dlaczego nie otrzymal orderu za dlugoletnia wspolprace.

 • Jan Kępa

  0

  WAŁĘSA JEST BOCHATEREM, LAUREATEM NAGRODY NOBLA,ALE MA ZA USZAMI POLITYCZNIE BRZYDKO I DOBRZE BYŁO BY DLA NIEGO ABY SIĘ DO TYCH BRUDÓW PRZYZNAŁ JAK MU RADZĄ JEGO KOLEDZY, KTÓRZY TE BRUDY ZNAJĄ,A SPOLECZEŃSTWO BY MU WYBACZYŁO ZA JEGO LEGALNIE WYKAZANE ZASŁUGI, TAK TO GRA W ZAPARTE KOMPROMITUJĄC SIEBIE I SWOJĄ RODZINĘ

 • lord_viadro

  0

  od 10 lat Cholernie Brakuje w Politycy takich Ludzi- Ideowych, uczciwych.. gotowych do poświęceń za Wolność, Prawdę i Polskę.. same misiewicze, brunatni i nowaki..tik taki.. Ja nie widzę nikogo na kogo warto głosować.. ale odbiorcy 500+ widza.. :/ . nie widzą, że im te 500 plus władza zabierze w inny sposób.. choćby opodatkowując 10 letniego Passeratii, które sobie na kredyt pod 500 kupili..

 • patatajson

  0

  Nie karmić ruskich troli.

 • slad.po.trotylu

  Oceniono 2 razy 0

  Dziurę w rękawiczce wyciął sam Yarkacz bo to była rękawiczka jego brata ... pewne info !

 • Lupro Pibaki

  Oceniono 6 razy 0

  A nowa wersja historii wygląda tak:
  A zasług Jego nie sposób zliczyć , we wszystkim w czym mógł to uczestniczył. Strzelił na Wembley bramkę Anglikom , zrodził się dzięki Niemu Palikot. On pod Grunwaldem dowodził wojskiem i rad udzielał Curie-Skłodowskiej. Ba ! sam usypał kopiec Kościuszki i w dal znad Wisły przepędził Ruskich. Drzemiąc Szymborskiej wiersze dyktował a WSZYSTKO PŁYNIE - to Jego słowa. On wstrzymał Słońce , by Ziemię ruszyć i On Adama w Raju miał kusić. No i ratował Johna Connora , topiąc w surówce Terminatora. Się do Powstania właśnie gotował ........ gdy wtem na Oddział weszła Salowa

 • Ed Jurczak

  Oceniono 10 razy 0

  W czasie stanu wojennego byłem w wojsku ,stałem na rogatkach, ochraniałem zakłady państwowe ,ale jak czytam takie głupoty co je piszą ludzie którzy byli (są) na świeczniku to żółć mi sie wylewa ! Prawdziwymi przegranymi byli i są zwykli ludzie ,robotnicy , a tacy jak Niezabitowska , Kuroń czy Wałęsa , Michnik dorobili sie na ich krzywdzie , a teraz robią się ofiarami i nieszczęśliwymi ! Ludzie myślcie a nie jak owce idzcie za baranami !!!

 • volverener

  Oceniono 20 razy 0

  Wtedy, w latach stanu wojennego, toczyła się zażarta wojna o to, jakie ma być państwo polskie. Z jednej strony były władze, walczące o państwo świeckie i nowoczesne, z drugiej kościół katolicki, walczący o państwo religijne, mający do dyspozycji ambony w każdej wsi i na każdym niemal osiedlu w miastach. I z tych ambon spływał na wiernych, na wielkie rzesze owiec i baranów ustawiczny potok słów mających siejących nienawiść, kłamstwa, a wychodzący z ust najbardziej nikczemnych ludzi, zwących się duszpasterzami, wielebnymi, eminencjami, biskupami, kardynałami itp itd. To co opowiada Niezabitowska w powyższym wywiadzie opisuje "dramatyzm" tamtych lat, którego po prostu na co dzień zdecydowana większość Polek i Polaków po prostu nie odczuwała. Nie udało się tymi ukrytymi aparatami zrobić ani jednego zdjęcia które by mnie zszokowało. A postać internowanego Wałęsy w ekskluzywnym i komfortowym - jak na owe czasy - pokoju jest po prostu rozbawiająca. Zaś nie ma ani słowa o tym kto pchał oszalałych górników do walki, kto ich ogłupiał i podniecał bogoojczyźnianymi kazaniami do beznadziejnej walki, po to tylko by polała sie ich krew i aby po wieczne czasy można było zbijać kasę na ich martyrologii. Kto ostatecznie ową walkę wygrał najlepiej widać w całej Polsce, upstrzonej niezliczonymi nowymi świątyniami, z urzędnikami watykańskimi kontrolującymi każdy aspekt życia publicznego, od katechetów w szkołą, poprzez kapelanów w wojsku, szpitalach..... długo by wymieniać. I o to w tym wszystkim chodziło.

 • ffamousffatman

  Oceniono 14 razy 0

  "Oni stoją tam, gdzie wtedy stało ZOMO" - Są rzeczy, które przejdą przez gardło tylko PRAWDZIWEMU TW... GNOJKOWI.

 • 10robo10

  Oceniono 14 razy 0

  Akurat wtedy obecny bohater JK pod kołderką się sam zabawiał.

 • dubleduck

  Oceniono 6 razy 0

  Gdyby choć słowem wspomniała o Kaczyńskich.... Co jej szkodziło ?A tak ,w komentarzach jest TW,pacynką czyjąś tam...,pisarką SF. Parę tysięcy ludzi jeszcze pamięta jak było ( szczególnie w stolicy).

 • bat4444

  Oceniono 3 razy -1

  ubek Wałęsa internowany a najsłynniejszy działacz solidarności Kaczyński nie ?

 • Ewelina Zając

  Oceniono 5 razy -1

  P. Małgorzato DZIĘKUJĘ za odwagę jaką się pani wykazała w tych ciężkich i trudnych czasach dla Polski i Polaków. Ja osobiście nie pamiętam co się w tedy działo bo jestem rocznikiem 76 ale znam z opowiadań moich rodziców a jedyne co mi utkwiło w pamięci to to że mój tata szył mi trepki do przedszkola bo nie można było kupić w sklepie. I jest mi wstyd za tych którzy tak bezkarnie opluwają p. Wałęsę-ale wydaje mi się że to z zazdrości że nazwisko WAŁĘSA ma tak ogromne znaczenie nie tylko tu w naszym kraju ale i na świecie.

 • hunter1111

  Oceniono 17 razy -1

  slowa kaczyneksiego " my stalismy tutaj" padaja dokladnie z mmiejsca w ktorym kilkanascie lat wczesniej stalo zomo, wiem bylem i wiem gdzie zomo stalo

 • badziewiak66

  Oceniono 25 razy -1

  Niezabitowska na samym początku wywiadu mówi, że porównywanie obecnego stanu państwa do stanu wojennego jest krzywdzące. Nikogo to nie zraża. Nawet pod artykułami o banalnej tematyce, plotkarskiej, ci sami ludzie piszą te same brednie. Stan wojenny to bardzo gorzkie doświadczenie. Wojsko wystąpiło przeciwko narodowi. Ci którzy przysięgali mu wierność wyszli na ulicę z bronią gotową do strzału. Poszli do wojska , za żołd i przywileje stali sie częścią systemu. Ciągle musi nam towarzyszyć świadomość, jak wielu jest Polaków gotowych na każdą podłość. Równie wielu Polaków gotowych jest poświęcić wiele , a nawet wszystko. Sukcesem Solidarności będzie sytuacja w której ludzie w wojsku i policji będą tam dla nas, będą szli do resortów siłowych nie po cząstkę władzy dla siebie, po poczucie siły, ale by nam wszystkim służyć.Wtedy zachowają sie w trudnej sytuacji jak należy.

 • jan.go

  Oceniono 27 razy -1

  W kwestii ogólnej Historii nie da się napisać bo wszystko jest większe jak było w rzeczywistości a i pamięć zawodzi czasami na drugi dzień Cienie większe Droga pani w stanie wojennym praktycznie nie było już Solidarności i tego narodu też nie było Z 10 milionów 12 grudnia został może milion 14 grudnia a później było już tylko gorzej To tak jak z mieszkańcami Warszawy "popierającymi" powstanie Patos przesłania trzeźwość myślenia No i bicia nie musiała sie pani bać inteligentów nie bili nie SB to na manifestacjach trzeba było uważać

 • antepavelic69

  Oceniono 2 razy -2

  " Porywająca homilia biskupa Michalika o wolności. "

  Ten Michalik,co mu dzieci do łóżek wchodziły?Co za autorytety moralne:)

 • antepavelic69

  Oceniono 4 razy -2

  A już myślałem,że to był prokurator Piotrowicz:)

 • wadim.murski

  Oceniono 2 razy -2

  "ubecy" (raczej esbecy?) byli zbyt profesjonalni, by pozwolić sobie na wściekłość z byle powodu ;)

 • almagus

  Oceniono 8 razy -2

  Wśród narodowych flag
  bełkocze, że trafia szlag.
  Do tłumu jak fiihrer Gnomo
  bredzi na opozycję ZOMO,
  Rozsierdził się watażka,
  robi sieg heila, ptaszka!
  Wita go Radio Partyja,
  za składki ona czyja?
  Szczęśliwy tłum wciąż ryczy
  my chcemy wroga, na pryczy.
  Nie będzie jak w Budapeszcie,
  będzie jak w Bukareszcie.
  My chcemy wroga Tuscu,
  do tego Rokitescu.
  Wizjoner więc w budżecie,
  o ile droższy wiecie?
  Milionów pięćdziesiąt sześć,
  dołożył, by szerzyć wieść,
  tym Posady i Stołki,
  co sztywno jak w płocie kołki,
  pójdą za nim na wroga,
  by niszczyć w imię Boga.
  My chcemy wroga,
  my poddani
  i rozumu ani, ani!

  Szczęście, dostatek nawiedza wasze domy,
  trzy miliony, gdy dziurawicie kondomy!
  To wieszczę obłudnie za ojcem Rydykiem,
  dla wielu premierem, a łżakom fircykiem!

  Autor: almagus
  Data: 13.10.06, 22:55

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 34 razy -2

  Za rok, za dwa WOT będzie stało tam gdzie stało ZOMO !!!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy -3

  "W każdym pokoleniu drzemie pragnienie nie tyle żeby pójść na wojnę - o tym marzy ekstrema - ale żeby mieć to wspólne, mocne doświadczenie."

  I to jest właśnie nasza największa wada narodowa. Nie wystarczy być zwyczajnie uczciwym przyzwoitym człowiekiem, szanować innych, dbać o swój kraj, miasto czy okolicę. Nie, trzeba koniecznie wiecznie z kimś/czymś walczyć, czy to jest własny sąsiad, któremu się lepiej powodzi, czy katozjebski szatan, czy inny wyimaginowany wróg. Chory kraj, chorzy ludzie...

 • tomtg123

  Oceniono 7 razy -3

  Ja też. mu nie zapomnę. Generalnie ja nie zapominam i nie wybaczam, choć równocześnie rzadko komukolwiek cokolwiek mam za złe. Ale jak już mam, to na całe życie.

 • gigigolo

  Oceniono 197 razy -3

  Pani Małgorzato, dziękuję!

 • keramwistagano

  Oceniono 109 razy -3

  A dzisiaj to aparaciki mniejsze, moga robic za guzik od plaszcza. Jak Pisiory z katolibanem wprowadza katolifat, to fotografowanie krzyzy ( z przybitymi Polakami gorszego sortu ), bedzie latwiejsze.

 • toxicwaltz

  Oceniono 258 razy -4

  Jak za 3 lata okaże się, że sondaże nie dają PiS-owi szans na zwycięstwo w wyborach, to też trzeba będzie robić zdjęcia przez dziurę w rękawiczce.

 • cyreliusz

  Oceniono 14 razy -4

  Swastyka - w Auschwitz telewizorów nie było. Porównanie nie na miejscu.
  Internowani nie byli traktowani tak jak skazani za wyroki.

 • hrkukus

  Oceniono 76 razy -4

  Wiem, że to przegrana sprawa, ale dla zasady. To nie czołgi ale transportery opancerzone. Rozumiem potrzebę, niech już będzie "czołgi", ale dawanie zdjęcia z błędnym podpisem to przesada. Podobnie jest ze sztandarowym zdjęciem kina Moskwa (jeśli dobrze kojarzę) albo z czołgami na ulicach Krakowa, ludzie je widzieli, tyle że w Krakowie nie było czołgów, transporterów też nie. Ale nie ma zmiłuj.

 • murwlod

  Oceniono 11 razy -5

  chciałem zostać strażakiem,chciałem zostać zomowcem i mnie nie przyjęli,byłem w PZPR to mnie wyrzucili /dwa lata kandydat,rok członek/ Wałęsa wtedy sikał do kropielnicy,byłem solidaruchem i sam ich oszczałem,wielka bohaterka w kraju gdzie CIA miała mnóstwo agentów,tej baby nigdy nie lubiłem,dziwne czasy coraz więcej bohaterów,a "komuna" się śmieje,

 • zgryz3

  Oceniono 21 razy -5

  "Bo stan wojenny był naprawdę wojenny - czołgi, wojsko i ZOMO na ulicach, brutalne rozbijanie strajków i demonstracji, zabici i ciężko ranni wśród protestujących, tysiące aresztowanych".
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Przykro mi to mówić, ale właśnie z takich egzaltowanych relacji młodzi tworzą własne obrazy tamtej rzeczywistości - że było to jedno wielkie ganianie ludzi po ulicach, pałowanie i mordowanie. Trochę umiaru, pani Niezabitowska. Niewielka liczba niepotrzebnych ofiar stanu wojennego była ewenementem w skali świata. :Proszę nie robić z tamtej władzy krwiożerczych zbrodniarzy. Sama pani sobie przeczy, mówiąc o brataniu się żołnierzy z ludźmi. Oni mieli ten stan wojenny w dupie. U mnie nad morzem początkowo legitymowali ludzi w autobusach przekraczających granicę strefy nadranicznej, ale z czasem stawali się coraz bardziej niewidoczni. Nie słyszałem o żadnych starciach w mojej okolicy. Szokiem było samo wprowadzenie stanu wojennego, ale szybko stał się on nie bardzo dokuczliwą zwyczajnością.

 • bling.bling

  Oceniono 41 razy -5

  No pięknie z tą martyrologią ale wygląda to nieco karykaturalnie na opisach pod zdjęciami. "Czołg na ulicy Cietrzewia we Włochach, 16 grudnia 1981. Zdjęcie zrobione z ukrycia" Ani to czołg ani zdjęcie nie było robione z ukrycia.

 • kralik111

  Oceniono 6 razy -6

  Sciagnijcie z glownej strony gazety ten tytul z ubekami, bo sie osmieszacie, matoly. W tamtym okresiemnie bylo ubekow, kretyny!

 • soso_soso

  Oceniono 18 razy -6

  Ciekawy tekst, nie ma nic do PiS, PO, KOD czy innej .nowoczesnej. Komentarze sa takie, jakich sobie Pani Małgorzata na pewno by nie życzyła. Czytanie bez zrozumienia i myślenie TVN-em. Malo kto w Polsce myśli ale prawie każdy lubi dowalić. Jesteśmy żałosnym, niewychowanym narodem i najzwyczajniej w świecie sami sobie mościmy nasze gniazdo na słomie w stodole. Plucie, obrażanie, dokuczanie - jeden przez drugiego się tu popisują.

 • tece92a

  Oceniono 12 razy -6

  W pierwszej fazie stanu wojennego, nocą obowiązywała godzina milicyjna - nie wolno było chodzić bez przepustki.Wracałem z kolegą z drobnej popijawy i o godz.24 spotkał nas patrol. - Nie wylegitymowali,zażartowali i poszliśmy,gdzie kto chciał.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 12 razy -8

  Co do tego artykułu ma tytuł:
  "Oni stoją tam, gdzie wtedy stało ZOMO"? "Nie zapomnę Kaczyńskiemu tych słów"
  Wychodzi na to, że Ślepak ze stanem wojennym był zły, zaś Kaczyński jest wręcz demoniczny.
  Kto jest targetem dla tych ohydnych idiotyzmów, żydowska gazeto dla Polaków?

 • koles751

  Oceniono 292 razy -8

  No co wy? Przecież prawdziwi bohaterowie to dekownik Kaczyński, sędzia Kryże, prokurator Piotrowski i aktorzyna Zelnik :-).

 • siwywaldi

  Oceniono 44 razy -8

  Te przemycone (?) 14 grudnia trzy miniaturowe aparaty to dla mnie trochę dęta sprawa. Miniaturowy Minox w przeliczeniu marki do złotówki, kosztował wówczas MAJĄTEK, a poza tym z uwagi na swe GŁÓWNE przeznaczenie, nie leżał sobie spokojnie na półkach w zagranicznych sklepach ze sprzętem foto. Zresztą problemem NIE BYŁ brak aparatów fotograficznych, bo tych Polacy mieli setki tysięcy, ale trwająca wiele miesięcy całkowita niedostępność na rynku materiałów fotograficznych i odczynników. Wiem, bo nawet mając znajomą pracującą w hurtowni Foto-Optyki przy ul. Nasielskiej, NIEWIELE mogłem w tej materii zdziałać, bo CELOWE ograniczenie dostaw na rynek błon negatywowych i chemii, było (jak wiele innych rzeczy), dobrze przemyślane już na wiele miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego.

  Dlatego tych nieoficjalnych zdjęć jest TAK MAŁO. Oczywiście w celu zrobienia zdjęcia "z ukrycia" wcale nie trzeba było mieć Minoxa. W zupełności wystarczała nieduża, niezawodna i cichutka w pracy ruska Smiena, która TEŻ z łatwością mieściła się futrzanej rękawicy z jednym palcem. Ale najlepszym był NRD-owski Penti, który miał dwa największe atuty: połówkowy format, dający aż 72 zdjęcia ze standardowej rolki oraz KAPITALNY system przesuwu błony i naciągu migawki, w postaci wyskakującego bolca, który po zrobieniu zdjęcia należało jedynie wcisnąć spowrotem w korpus.

 • Jerzy Powęska

  Oceniono 18 razy -8

  cyt "'Przypominam sobie również mszę w Bydgoszczy, jeszcze za legalnej "Solidarności" w 1981 roku, gdy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat obchodziliśmy 3 maja. Porywająca homilia biskupa Michalika o wolności. I potem 300 tysięcy ludzi, którzy się zgromadzili, śpiewających "Rotę" i "Boże, coś Polskę". Dla takich chwil warto żyć. To poczucie solidarności było fantastyczne. To byliśmy właśnie my." Fantazja tej pani niesamowita - pisze chyba science fiction Bydgoszcz liczyła ok 300tys mieszkańców i wszyscy byli na zgromadzeniu i śpiewali hahaha

 • daga_1

  Oceniono 30 razy -8

  Zabici i ciężko ranni wśród protestujących. Ja pamiętam tylko jeden taki przypadek, ale już niedługo działacze Solidarności niczym rybak po złowieniu taaakiej ryby, będą opowiadać, że prawie połowę Polski wystrzelano. Teraz, to oni najlepsi bajkopisarze.

 • snurfik

  Oceniono 526 razy -8

  Zestawiam opowiesc powyzej z "bohaterskim" Jaroslawem jak to ruszyl w ZOMO na bezczelnego...
  Oszczedze dzieciom bajki Jaroslawa, Historia jest na innych kartkach, tych blizej pani Malgorzaty.
  Dziekuje za dobry artykul.

 • golem_t

  Oceniono 20 razy -8

  "sekundowe spotkanie" jak z szpiegowskiej książki. Nawet mogę podać jej tytuł "Diabelska Alternatywa" autor Frederick Forsyth pierwsze wydanie 1979. Ciekawe czy pomył pochodził z tej książki czy raczej z szpiegowskiego szkolenia? Jeśli to drugie to kto go przeprowadził - francuski "dyplomata" z drugim etatem? I najważniejsze czy współpraca zakończyła się po 1989 i nadal trwała.

 • meimozuchikume

  Oceniono 98 razy -10

  Mam wrażenie, że większość wypowiedzi pod artykułem pochodzi od konfidentów i byłych esbeków, obecnie gorliwych katolików i "patriotów".

 • leszek.30

  Oceniono 125 razy -11

  Gdy ktoś chciałby chociaż troszeczkę odczuć atmosferę tamtych lat z okresu Stanu Wojennego, poczuć w wyobraźni smród dochodzący od ZOMO, SB, kapusi, wystarczy włączyć TVP PiS i posłuchać jazgotu tych bolszewickich sprzedawczyków ; Wolskiego, Ziemkiewicza, Pospieszalskiego, Sakiewicza, Gmyza, Kurskiego , całą ekipę TVP PiS i oczywiście Kaczyńskiego..itd..itp...!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX