Prof. Romuald Dębski

Prof. Romuald Dębski (fot. Albert Zawada/AG)

wywiad gazeta.pl

Dębski: Lekarz ma obowiązek działać zgodnie z wiedzą medyczną, a nie zasłaniać się klauzulą sumienia

Społeczeństwo, głosując, doprowadziło do tego, że może zostać w Polsce zmienione prawo na takie, które ogranicza prawa kobiet - mówił ginekolog, prof. Romuald Dębski. - Według konserwatystów matka ma być worem na urodzenie zapłodnionej komórki jajowej - kwitował próby zaostrzenia prawa aborcyjnego. Dziś dotarła do nas wiadomość, że prof. Romuald Dębski nie żyje.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (663)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Jan Spyderman

  Oceniono 54 razy 54

  1. biskupi z dużą nadwagą, jeżdżący limuzynami, wynajmujący na miesiąc dacze w luksusowych kurortach nawołują do skromności i opamiętaniu w jedzeniu i piciu.
  2. piSSowscy politycy obsadzający rodziną bez kompetencji najlepsze stanowiska w spółkach skarbu państwa nawołują do uczciwości i braku nepotyzmu
  3. środowiska proLife składające się z pań na menopauzie, mężczyzn i dzieci z kółka maryjnego nawołują do rodzenia chorych dzieci. Niejaki terlikowski gwałconą 12 letnią dziewczynkę nazywa kobietą. Jedynie do czasu gdy ich dzieci nie zostaną zgwałcone, zapłodnione zbyt wcześnie lub z zagrożeniem urodzenia chorego dziecka. Wtedy optyka się zmienia i wtedy abarcja jest dobra ale innym zakazać.
  Taka piSSowska polska

 • marpiosko

  Oceniono 47 razy 47

  Jest Pan gigantem, szanowny Panie profesorze.
  Niewiele pan może wobec tych upiornych ograniczeń, ale niech Pan nadal robi i głosi swoje!
  Móc spojrzeć w lustro bez obrzydzenia: bezcenne!!!

 • 40monia

  Oceniono 45 razy 45

  Uwielbiam prof. Dębskiego, oby więcej takich lekarzy. Dlaczego do tych wszystkich pro-lifowców, katoli nic nie dociera ? Maja tak wyprane mózgi, tak przesiąknęli indoktrynacją od najmłodszych lat, że tak logiczne argumenty do nich nie docierają. Nie mają serc bo to co proponują to okrucieństwo i dla rodziców i dla tych biednych urodzonych dzieci, które umrą w cierpieniach po urodzeniu.

 • ks.pedofil

  Oceniono 43 razy 43

  Nowa ustawa nie dotyczy kleru oraz rzadzacych. To czym sie ta wasza religia milosci rozni od Islamu? I tu i tu kobiety traktuje sie podmiotowo. O zyciu kobiet maja decydowac mezczyzni. Ci sami ktorzy sa powodem tych ciaz. To jakas paranoja. A moze tak: kobieta oswiadcza ze zaszla w ciaze bo partner ja zmusil i paretner dostaje 25 lat za niechciana ciaze. I wtedy zakaz aborcji. A i jego rodzina placi na utrzymanie tego dziecka. W koncu wszystkie dzieci sa nasze.

 • azagh_toth

  Oceniono 40 razy 38

  czytając wypowiedź tego, moim zdaniem, bardzo mądrego człowieka należy tylko pochylić głowę i powiedzieć- dziękuję. w prostych słowach pokazuje realia, naświetla obie strony problemu, wykazując się niesamowitą wręcz empatią i szacunkiem dla życia. szkoda tylko, że tak mądrych ludzi nikt z decydentów, w imię partykularnych interesów władzy, nielogicznej ideologii i tzw. wiary, nie słucha. a byłoby warto gdyż ochrona komórki (o którą walczą "bohaterowie" pro-life) ma się nijak do realiów jakie z jakimi spotyka się bardzo wiele dzieci po urodzeniu.

 • wrotek0

  Oceniono 40 razy 38

  Panie Profesorze, ukłon głęboki! Będą już w wieku premenopauzalnym myślę bardziej o swojej córce i ew. przyszłej synowej. Mam nadzieję, że nigdy nie staną przed takim problemem. Mnie się udało, bo od samego początku zabezpieczaliśmy się wg ówczesnej wiedzy i możliwości a dzieci były planowane i zdrowe.

 • gj61

  Oceniono 39 razy 37

  Zgadzam się z Panem, Doktorze w 100%
  Zakładam się z każdym i stawiam butelkę numerowanej whisky przeciw czapce śliwek (mogą być mirabelki) że, jakby córcia (nie życzę, dziecko nie jest winne że ma rodziców idiotów!) Terlikowskiego została zgwałcona, to on znalazłby drogę do właściwego gabinetu. Oni wszyscy, mam na myśli tych kato-talibów, są tacy sami: wiara dla nich jest tylko zasłoną dla mózgowego kretynizmu. Pozdrawiam.

 • dokowski

  Oceniono 39 razy 37

  "adoptuję dziecko pana pacjentki z zespołem Downa. Natychmiast namówię tę pacjentkę do tego, żeby ona to dziecko urodziła i oddała do adopcji" - oto test dla bezdusznych, obłudnych prolajfowców, którzy kosztem cierpień matek i dzieci załatwiają zwoje POPiSowe cele polityczne

 • dani-y-al

  Oceniono 35 razy 35

  Wspaniały artykuł. Wielkie brawa dla dziennikarza a jeszcze większe brawa i uznanie dla Prof. Romualda Dębskiego (wspaniały kręgosłup moralny oby nie udało się nikomu go złamać)

 • glinda53

  Oceniono 35 razy 35

  Panie Pofesorze Debski , trzeba byc naprawde bardzo glupim zeby tego co Pan mowi nie zrozumiec.Wielkie uklony dla Pana ,panskiej pracy nie mowiac o argumentacji.
  Wielki

 • ochujek

  Oceniono 34 razy 34

  Brawo Panie Profesorze!

 • batura3

  Oceniono 34 razy 34

  Szacunek Panie Profesorze:-)))))))))))

 • agaolsz77

  Oceniono 33 razy 33

  Ciąże bliżniaczą po in vitro prowadziłam w szpitalu bielańskim w zespole Pana Dębskiego.Wspaniali lekarze,szczególnie już nie pracujący tam dr Kardasiński.Wielki szacunek dla Pana Profesora,że stworzył tak wspaniały zespół.I za poglądy i odwagę również.

 • joe_brody

  Oceniono 35 razy 33

  Zauważyliście, że nagle ucichły trolle i ich maszynki do minusowania/plusowania? Chyba w Wydziale Propagandy KC PiS nagle zaczęli się zastanawiać, jakie będzie oficjalne stanowisko partii... I czy w ogóle będzie?

 • infaillible

  Oceniono 33 razy 33

  Podoba mi się ten facet! Nic dodać nic ująć! Więcej takich mądrych i odważnych lekarzy nam trzeba. Zgadzam się z nim w 100 procentach.

 • Tomasz Wojno

  Oceniono 32 razy 32

  Genialny ginekolog , fantastyczny człowiek , nauczyciel ,
  Nie oparł sie debili ,którzy całe lata blokowali mu profesurę
  Panie Profesorze jest Pan najznamienitszym Profesorem przez duże P jakiego znam
  Kolega po fachu - spec.ginekolog-położnik

 • angel52

  Oceniono 38 razy 32

  Po każdym kliknięciu na "plus" pokazuje się napis "już głosowałeś", pomimo, że robię to po raz pierwszy, a wynik się nie zmienia. Dzieje się tak nie po raz pierwszy. Czy Wy, do jasnej cholery, panujecie nad tym, co się u Was dzieje ???
  Szanujcie swoich czytelników, mają poza Wami duży wybór.

 • kmuchorowski

  Oceniono 32 razy 32

  Polecam fantastyczny wywiad z profesorem Dębskim i jego żoną, panią Marzeną: "Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek" prowadzony przez panią Rigamonti.

 • drakaina

  Oceniono 29 razy 29

  Pan Profesor powiedział wreszcie głośno coś, co od dawna prywatnie powtarzam: niech prolajfowcy zdeklarują opiekę nad wszystkimi niechcianymi dziećmi. Dopóki tak nie uczynią, nie mają moralnego prawa nakazywać innym, co mają robić.

 • ebom

  Oceniono 31 razy 29

  Tyle mądrych słów, ale i łyżeczka dziegciu się znalazła "(...)pierwsza ma miejsce, gdy kobieta nie zadbała o antykoncepcję" - czy naprawdę ciągle musimy nurzać się w dyskursie, który zupełnie pomija uczestnictwo mężczyzny w akcie poczęcia? Ja wiem, że Panu Profesorowi nie chodziło o zwalanie wszystkiego na kobietę, ale jak nie zaczniemy mówić o zachodzeniu w ciążę bardziej przemyślanym językiem, to w życiu się z tego bagna nie wykaraskami. Nie jest tajemnicą, że właśnie "skok na język" pozwolił oszołomom w ciągu ostatnich dwudziestu lat aż tak zapanować nad opinią publiczną.

 • cameel.m

  Oceniono 30 razy 28

  Trudno o większe sku...wienie niż "religijna" zakłamana, dwulicowa moralność.

 • kzet69

  Oceniono 27 razy 27

  Super -artykuł szacun Doktorze za szczerość!

 • tyrranus

  Oceniono 29 razy 27

  każdy polityk całujący biskupa w pierścień, każdy rodzic, który za bardzo nie wierzy ale chrzci dziecko, posyła je na religię i uczy, że wiara to coś ważnego dobrego, trzeba szanować i nie wolno mówić o niej źle - ci wszyscy ludzie przykładają rękę do obecnej sytuacji.
  Bo to dzięki temu powszechnemu przeświadczeniu, ze wiara to coś przeciwko czemu nie wolno walczyć, że jest to niegodne, by się z religią spierać, wbiła się na taki poziom, że największym poparciem cieszy się opinia zaprezentowana przez trybunał konstytucyjny, że lekarz ma prawo do klauzuli sumienia.
  gó... prawda
  jeśli komuś sumienie przeszkadza leczyć pacjentów tak jak tego potrzebują (a to oznacza uwzględniając ich potrzeby i swiatopogląd a nie potrzeby lekarza), to nie powinien zostawać lekarzem. Mam 180cm wzrostu i nigdy nie zostałem zawodowym siatkarzem. Mam słaby wzrok i nigdy nie zostałem pilotem. Taki Chazan ma religijnego fioła i nigdy nie powinien zostać ginekologiem.

 • kotfrodo

  Oceniono 31 razy 27

  Dziękuje panie profesorze za wspaniały wywiad.Utwierdził mnie on w przekonaniu,które do tej pory wydawało mi się niedorzeczne-ustawa o całkowitym zakazie przerywania ciąży powinna zostać przegłosowana.Niech "suweren" pozna na własnej skórze, na kogo głosował.

 • aa1000

  Oceniono 31 razy 27

  Suweren i tak słucha panów Gowina, Jakiego, Ziobry, prezesa i episkopatu.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 26 razy 26

  "Dlatego ja mam to rozporządzenie, przepraszam, w dupie. I może pan to napisać. Będę miał kolejną kontrolę, ale i tak będę postępował zgodnie z moją wiedzą medyczną. Będę postępował tak, jak postępuje lekarz."

  Chylę czoła. I byłbym wdzięczny gdyby profesor zechciał rozważyć możliwość założenia partii politycznej i rozpier.dolenia tego rosyjsko-watykańskiego kondominium od środka...

 • 2kotunia1

  Oceniono 26 razy 26

  czy w tym kraju mądry człowiek będzie kiedykolwiek wysłuchany? czy kołtuństwo dopuści do tego? chyba nigdy. Wielki szacun dla Pana Profesora!

 • sunzi15

  Oceniono 25 razy 25

  Na poczatek przydzielic aktywistom pro live i biskupom
  opieke nad osobami z zespolem Downa itp. z zakladow opieki.
  Niech umacniaja sie w swoich
  bogobojnych przekonaniach do konca zycia.
  W miare powiekszania sie liczby zdegenerowanych
  urodzen wymagajacych dozywotniej opieki
  obdarzyc nimi proboszczy i poslow PiSu i Kukizu.
  Niektorym mozna dac szanse zamiany wyroku
  za zamach stanu na dozywotnia opieke
  nad osoba z zespolem Downa.

 • Martyna Zych

  Oceniono 25 razy 25

  Najlepiej rodzic chore dzieci a co potem? Sama zaopiekowalam sie taka kuzynka,bo jej rodzice zmarli i Panstwo grosza nie daje za jej opieke 24/h, bo nie jestem po pierwszej linii.

 • Aga Mirek Jak-Żak

  Oceniono 27 razy 25

  Prof. Dębski uratował życie mojemu dziecku, kiedy szanowany lekarz nie dawał mu szansy na urodzenie ze wzgledu na leki. Do dziś pamiętam słowa profesora " kobieto masz szansę .. niewielką ale wiekszośc tych leków podajemy matkom w trakcie ciązy z róznymi schorzeniami i nie szkodza płodowi...zrobimy badania... nie nastawiaj się że wszystko będzie w porządku i rozważ możliwość że faktycznie nie ma szansy na urodzenie zdrowego dziecka, ale na tą chwilę nie ma podstaw do takiej diagnozy, bo nie ma straconych ciąz z powodu leków " po 4 miesiacach milionach badań na pytanie jak tam moja niunia? ( wiem że miałam sie nie przyzwyczajać) Usłyszałam " śliczne klejnoty ma ta Twoja niunia" Za to profesorowi i lekarzom którzy sie mną opiekowali dziekuję !!! Wierzyli we mnie i w dziecko ale świadomie!!! nie ryzykowali ani mojego ani dziecka życia ani nie skazywali nas na wegetacje. takiego życia oczekuję i takiego dla dziecka chciałam. Dziś ma 12 lat jest zdrowy jak koń i choć to nie upragniona dziewczynka..... dziekuję Bogu i profesorowi Dębskiemu że dane mi było go poznać i dał mi nadzieję choć rozsądną. Nigdy nie zgodze się na to żeby obce "coś" decydowało za kobietę!!!!!!!!!!1

 • zd46

  Oceniono 23 razy 23

  Szacunek Panie Profesorze, WIELKI SZACUNEK !!!! Polska przestaje być krajem ludzi światłych, mądrych, wykształconych, fachowców i specjalistów, Polska staje się krajem "mrocznego średniowiecza", gdzie dogmat, kadzidło, kropidło i "babka-znachorka z bagien" biją na głowę NAUKĘ !!!!! Strach żyć w naszym kraju a tu jeszcze tak długo do wyborów, których prawdopodobnie NIE BĘDZIE !!!! PiS zmieni prawo i tylko "zasrany kaczy kuper" będzie wydalał obowiązujące prawo, "gó...ane prawo" !!!!!!! PiSowcy będą się w nim brzechtać jak w "borowinie"???

 • observen

  Oceniono 23 razy 23

  Prawda jest taka, że dopóki kościół z różnymi specjalistami, będzie miał wpływ na politykę, to tak będzie. Przykre, ale to prawda, dlatego coraz więcej ludzi, nie chodzi już do kościoła. Rozmawiałem ze znajomymi, o kościele, bo okazja była (dzieci do komunii poszły).Z opowiadań , wynikało jedno. Jak znajomi się spowiadali, z różnych grzechów, to wiecie jaki był według księdza grzech NAJWIĘKSZY? Nie to, że ktoś zdradził męża, żonę, że kłamał. Tylko to ŻE NIE CHODZIŁ DO KOŚCIOŁA!!!! Tak było w 80% przypadków spowiedzi. Kościół jest oderwany od rzeczywistości.

 • Andrzej Małuszek

  Oceniono 24 razy 22

  100% na 100% oraz powiedziane ludzkim językiem . Szacunek Panie Profesorze !

 • kuvidar

  Oceniono 22 razy 22

  Nikt nam siłą tego wariactwa religijnego i politycznego nie narzucił - to Polacy 25 października sami dokonali takiego wyboru.

 • paplotek

  Oceniono 21 razy 21

  Dlaczego po raz kolejny widzę wywiad z prof. Dębskim? Gdzie są inni lekarze? Czy to jest jedyny SPRAWIEDLIWY?
  Czy nie ma innych odważnych lekarzy, którzy gremialnie będą mówić o tej barbarzyńskiej ustawie?
  Mam wielki szacunek do prof. Dębskiego. Wybitny specjalista i uczciwy człowiek. Oby żył w zdrowiu jak najdłużej. W dzisiejszych czasach w nadmiarze mamy tylko koniunkturalistów i karierowiczów.

 • stemi48

  Oceniono 21 razy 21

  Głos Profesora może dotrzeć do niektórych zwolenników zakazu aborcji, a na pewno do wielu osób, które nie mają zdecydowanego poglądu w tej sprawie. Głosy z niedzielnej demonstracji były adresowane wyłącznie do osób przekonanych o tym, że aborcja powinna być dopuszczalna i wątpię, by mogły przekonać kogokolwiek o odmiennych przekonaniach. Dodam jeszcze, że jest jeszcze argument ekonomiczny. Pieniędzy w służbie zdrowia jest ileś i jeśli będą marnowane np. przez nieprzeprowadzanie badań z ;przyczyn ideologicznych, to są marnowane. Jeśli w pierwszej fazie ciąży wiadomo (z dużym prawdopodobieństwem), że urodzi się człowiek np. bez części mózgu i nie będzie w stanie samodzielnie nigdy funkcjonować, a matka w tej sytuacji chce ciążę usunąć, to zdecydowanie powinna mieć takie prawo: nikt nie ma prawa zmuszać jej do bohaterstwa polegającego na zajmowaniu się 24 godziny na dobę niepełnosprawnym (to prawie cytat wypowiedzi prof. Wolniewicza z Torunia) i trzeba wziąć pod uwagę koszty, bo pieniądze wydane na opiekę nad takimi niepełnosprawnymi nie zostaną użyte na leczenia innych osób (niedawno uczestniczyłem zbiórce pieniędzy, których brakowało na leczenie młodego, bardzo inteligentnego człowieka, którego w końcu zmogła białaczka i do końca swego życia nie dowiem się, czy gdybyśmy zaczęli zbierać wcześniej, to lekarze by go nie uratowali). Zawsze jest kwestia wyboru: kogo i jakimi środkami leczyć. Wiem, że np. premiera potraktują w szpitalu lepiej niż mnie, ale o to nie mam pretensji - tak jest wszędzie. Ale decyzje o tym, czy kobieta ma poświęcić we życie lub dużą jego część zajmowaniu się niepełnosprawnym i czy państwo ma na to wydać pieniądze zamiast na leczenie innych osób nie powinny być podejmowane na mocy ogólnych przepisów, które siłą rzeczy nie uwzględnią wszystkich możliwych sytuacji, o tym wiele powiedział prof. Dębski, a fundamentaliści religijni udają, że tych problemów nie ma.

 • rozterka47

  Oceniono 22 razy 20

  Przecież to nie chodzi o żadna ochronężycia tylko o totalne podporządkowanie całego społeczeństwa władzy i kościołowi - państwo zakazów, nakazów, ograniczen i ogromnej liczby służb kontrolujących obywatela.

 • jolaa30

  Oceniono 20 razy 20

  Koszmar przygotowany przez koniunkturalnych facetów, którzy boją się zagłosować przeciwko staremu kawalerowi Kaczyńskiemu i starych PIS'owskich starych panien typu Kruk, Pawłowicz, Szczypińska, Sadurska. Dlaczego żadna z nich nie zaadoptowała chorego dziecka, czy nawet zdrowego

 • art_102

  Oceniono 20 razy 20

  Jezuuuu, dobrze sobie przypomnieć, ze w Polsce są też mądrzy i po zbóju inteligentni ludzie!!! - ...bo codzienność wywala na wierzch najgorsze bagno i syf, a tu taka Perełka.
  Dzięki psorze za przypomnienie czym jest "gorszy sort"♥

 • k-jagiello

  Oceniono 22 razy 20

  Szanowny Autorze,
  Ja też się sprzeciwiłam "edukacji"seksualnej mojego syna w szkole. ponieważ nie chciano mi pokazać programu tej edukacji. Wołałam zrobić to sama, bez katolickiego prania mózgu.

 • xav_w

  Oceniono 22 razy 20

  Pierwszy cytat: "dwóch facetów będzie gadać o tym, że inni faceci chcą ograniczyć prawa kobiet". Kobiet jest więcej niż mężczyzn. Dwóch facetów będzie rozmawiać, jak sprawić, by kobietom było lepiej, bo one swojego losu nie biorą w swoje ręce.
  Cytat drugi: " W skład ruchów pro-life wchodzą - według mojej oceny - w ogromnej mierze mężczyźni i panie, które już nie będą rodzić". W tłumie niosącym wnioski do sejmu był tłum młodych dziewcząt uśmiechniętych od ucha do ucha. Ciekawe co zrobią, jak ustawa wejdzie w życie a one zostaną zgwałcone, albo po prostu wpadną? Czy też będą się uśmiechać?

 • louisciffer

  Oceniono 22 razy 20

  a to nie od dziś wiadomo, że kler to najgorsze sqrwysyństwo tej ziemii.

 • lob1

  Oceniono 19 razy 19

  Tylko żal biednych kobiet,których nie stać na aborcję za granicą,a dzieci od razu pójdą na państwowy garnuszek.Najgorzej z dziećmi upośledzonymi.Ani kościół,ani stara panna Pawłowicz ich nie weżmie,tylko biedne kobiety same się męczą.Widzę to na moim osiedlu,jak biedne strudzone kobiety ciągną na wózku inwalidzkim upośledzone dzieci,które mają już po 2o lat i więcej.Matki płaczą bo nie mają już siły,nic z tego życia nie mają ani ona ani jej chore dziecko.Tam nam Rząd umila życie ,przez głupotę ludzi w Sejmie.Zamiast im pomóc,to tylko nakazy i zakazy wypisują dla kobiet.My kobiety ,dzięki rządowi jesteśmy ubezwłasnowolnieni.Kobiety bogate jeszcze sobie poradzą ale biednych kobiet bardzo żałuję,że państwo im taki los zgotował.

 • vx57

  Oceniono 19 razy 19

  Chętnie powierze w opieke panu Kaczyńskiemu ,lub pani premier lub działaczom pro-life,24/24opieke na moją adoptowaną chorą nieuleczalnie córka,, bo mimo mojego apelu w tv nie ma chętnych.A ludzie święci z ośrodka adopcyjnego ukryli przedemną chorobe genetyczną adoptowanego dziecka.

 • Oceniono 18 razy 18

  Dziękuję profesorze za mądrą wypowiedź.
  Miałam okazję mieć z panem kontakt. Ogromny szacunek dla Pana wiedzy i pracy.
  Mamy prawo do zdecydowania i to my żyjemy z własnym sumieniem a nie rząd

 • Oceniono 18 razy 18

  Jak dla mnie ta ustawa ma tylko jeden cel: zarobek prawników. Zobaczcie: statystycznie tylko 40% ciąż kończy się porodem żywego dziecka. Z pozostałych 60% ok. 80% jest ronionych w ciągu pierwszych 8tyg.ciąży. Teraz każde z tych poronień będzie przedmiotem śledztwa czy nie doszło do aborcji tzn. że będzie potrzebny prokurator, sędzia i adwokat dla każdej kobiety po poronieniu. Patrząc na to kto jest pomysłodawcą tego projektu chyba wszystko jest jasne.

 • Marzena Hrycyk

  Oceniono 20 razy 18

  Jejku jak ja się cieszę że mnie to już nie dotyczy ale współczuję wszystkim kobietom które jeszcze mogą i chcą rodzić,albo nie chcą a muszą traktowane są jak inkubatory albo kury siedzące na jajach przepraszam za wyrażenie ale jestem tak zażenowana i zbulwersowana że brak mi słów

 • Racja Wrocław

  Oceniono 20 razy 18

  Mądre słowa ale do zaklutych łbów nie trafi. Ostatnio Pani Godek porównala los płodów w macicy do losu żydów w IIWŚ.

 • lob1

  Oceniono 17 razy 17

  Stare panny i mężczyżni co robią nam niechciane dzieci będą decydowały o nas kobietach co mają robić z niechcianą ciążą.Nikt nam nie będzie zakazywał.O tym ile mam mieć dzieci i kiedy będę ja KOBIETA decydować a nie obcy,który nie zna przyczyny tak traumatycznej nieraz u kobiet sytuacji.Za miedzą można to zrobić w eleganckich warunkach bo są od nas mądrzejsi ,inteligentniejsi i wyrozumiali.My tkwimy w średniowieczu gdzie rządzą czarownice i czarodzieje.Gdybym nie kochała ojczyzny już dawno bym uciekła do mądrzejszego kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX