Były prezes TK, sędzia Jerzy Stępień

Były prezes TK, sędzia Jerzy Stępień (fot. Agnieszka Sadowska/AG)

wywiad Gazeta.pl

Były prezes TK Jerzy Stępień: To, co robi PiS, to nawet nie jest zamach stanu. To próba rewolucji

- Jarosława Kaczyńskiego nie kontroluje obecnie prawnie nikt. Chyba że Bóg i historia - mówi sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (496)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • buffalo69

  Oceniono 20 razy 14

  Profesor Stęoien, wybitny znawca prawa powiedział jasno: osoby zajmujące najwyższe stanowiska w państwie oraz prezes rządzącej partii popełnili przestępstwa i mają zamair popełniać je nadal. Ponieważ te osoby działają w zmowie, to wniosek może być tylko jeden: władzę w Polsce sprawuje obecnie zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego. W kład tej grupy wchodzą również wszyscy posłowie i senatorowie PiS oraz co najmniej część członków rządu, którzy gorliwie wykonują wszystkie polecenia swego przywódcy z pełną świadomością, że prowadzą one do łamania obowiązującej w Polsce konstytucji i obalenia demokratycznego ustroju państwa.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 16 razy 14

  Nadejdzie dzien rozliczenia przestępców którzy odważyli sie podnieść rękę na konstytucje.

 • ochujek

  Oceniono 13 razy 13

  "Polsko", twoja zguba w Rzymie". Naprawę państwa należy zacząć od wyzwolenia spod watykańskiej okupacji.

 • stoperan12

  Oceniono 19 razy 13

  Brawo Panie Sędzio. jestem mocno za> Z politycznymi gangsterami trzeba walczyć

 • sylwester51

  Oceniono 16 razy 12

  Pan Sędzia Stępień ma rację. Moim zdaniem pismo z prośbą wyznaczenie daty zaprzysiężenia 3 prawidłowo wybranych sędziów do osobnika na etacie prezydenta powinien wysłać Prezes Rzepliński a po upływie dwóch tygodni ślubowanie na piśmie.
  Chciałbym wtedy widzieć miny dupków z PIS-u a szczególnie kurdupla.

 • arabraska67

  Oceniono 14 razy 12

  Kaczyński, Duda, Szydło i jej kolesie to GRUPA TRZYMAJĄCA WŁADZĘ. Ubolewania.

 • apm1947

  Oceniono 14 razy 12

  W czasie studiów (1965-70) śpiewaliśmy:
  "przeżyliśmy już Stalina, przeżyjemy Kosygina"
  "przeżyliśmy potop szwedzki,przeżyjemy i radziecki"
  a teraz" "przeżyliśmy Jaruzelskiego,przeżyjemy Kaczyńskiego "

 • jm2105

  Oceniono 12 razy 12

  Nie potraficie trolle zrozumieć że prędzej czy później was to zaboli!

 • insmy

  Oceniono 16 razy 12

  Tak głupiego narodu, jakim jest Polska nie znajdziesz w Europie. Niby kultoralny, wykształcony, a daje się rządzić przez osobę, która jest nikim. Kurduplem, stukniętym pajacem. Jak możecie! Ludzie, zlapcie za dupę tego złodzieja i kłamcę, który sobie z was kpi, i osądzcie go.

 • efendi-33

  Oceniono 15 razy 11

  Mam nadzieje że niedługo nastaną czasy kiedy wszyscy członkowie tej bandyckiej sekty zostaną przykładnie ukarani,na czele z ich guru-zaplutym dyktatorkiem.

 • a.k.traper

  Oceniono 15 razy 11

  Nie przesadzajmy z tym boskim osądem, ani prezes wierzący ani koszerny, wystarczy klaps w dziąsło i pokorny z pełnymi majtami.

 • kukunapniu

  Oceniono 11 razy 11

  A czy ktoś nie może po prostu zapytać się TK czy złożenie
  przysięgi listem poleconym jest zgodne z konstytucja w sensie
  w pełni uprawnia do podjęcia obowiązków służbowych?

  Wyrok taki nawet nie opublikowany będzie przecież legalny i ostateczny oraz publikowalny

 • ziaburek

  Oceniono 11 razy 11

  Ot, mądrego to i dobrze posłuchać. No, a teraz do dzieła szachermachery ! Zbyt mało minusów poczytam za osobistą obrazę - za karę będę dawał wam plusy, żebyście w samozachwyt wpadli. Bo jak wiadomo, pycha kroczy przed upadkiem.

 • astratofik

  Oceniono 14 razy 10

  Przeżyłem, Bieruta,Stalina,Gomułkę,Gierka,Jaruzelskiego, Kaczyńskiego Lecha to Kaczyńskiego Jarosława tez przeżyję.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 10

  Z takim podejściem to zaraz znajdą dziadka w Wehrmachcie, ojca w SB, syna w AmberGold i wnuka co nie chodzi na religię...

 • zona_kaczora

  Oceniono 8 razy 8

  andrzej duxa, pod tybunał, andrzej duxa pod trybunał

 • franek-janek

  Oceniono 13 razy 7

  To jest absolutnie niezrozumiale, ze jak powiedzial sedzia Stepien; Kaczynskiego nikt nie kontroluje, nikt na niego nie ma haka a on kontroluje wszystkich i ma na wszystkich polakow haki!!!! To jest niepojete ze to trwa i wszyscy tylko narzekaja a on i jego banda robi co chce a my bezradnie patrzymy. Jak to sie dzieje ze maly bezradny w swoim zyciu eunuch rzadzi 40 milionowym krajem??

 • fctheduck

  Oceniono 15 razy 7

  W zasadzie pis to grupa ludzi, którzy niczego w normalnym życiu nie osiagnęli, małych brzydkich, zakomplesionych kundli, których już w podstawówce inne dzieci kopały w d_pę i zabierały kanapki. Nikt z nimi nic chciał się bawić, i narastała w nich frustracja, nienwiść i chęć zemsty. I właśnie się realizują.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 7

  "Kto kontroluje Kaczyńskiego?"

  Mocodawcy z Moskwy i Watykanu...

 • m4t

  Oceniono 9 razy 7

  CZyli co Sędziowie wysyłają ślubowanie do prezydenta (prezydent, miał okazję dać termin, ale powiedział, że nie da).
  TK musi opublikować wyrok w pasie codziennej? Czy może ktoś musi złożyć wniosek przeciwko Szydło o niepublikowanie wyroków tK.

 • pwiejacz

  Oceniono 10 razy 6

  A może by tak Sejm Rokoszowy? Tak poważamy Konstytucję Trzeciego Maja - a ona uchwalona była przez mniejszość. Posłowie opozycji mogliby spotkać się gdzieś i coś uchwalić - na przykład nielegalność ustaw przyjętych przez PiS. Oczywiście nie miałoby to bieżących skutków prawnych ale w takiej rokoszowej ustawie można zastrzec że kto się nie będzie stosował do rokoszowej ustawy, poniesie odpowiedzialność kiedy opozycja dojdzie do władzy. Tylko co wtedy?

 • nietyp

  Oceniono 11 razy 5

  Po wysłuchaniu argumentów obu stron konfliktu stwierdzam, że obecna sytuacja, jak żywo przypomina mi rewolucję z 1917 r. ... Zarówno wtedy, jak również i dzisiaj sytuacja wymagała radykalnych zmian społecznych, ale za te zmiany wzieły się w obu przypadkach najgorsze z mozliwych sił... To i mamy dyktaturę ciemniaków...

 • Oceniono 11 razy 5

  To My,"nadzwyczajna kasta ludzi " jesteśmy solą tej ziemi i wszystko mamy w d...e !!!!!!!!!!!!!! Podoba się to plebsowi, czy też nie !

 • grzesx

  Oceniono 16 razy 4

  moim zdaniem klucz do rozwiązania problemu z TK i innych spraw sędziowskich jest lustracja środowiska sędziowskiego. !!!!

 • tomaszw20

  Oceniono 9 razy 3

  Dziękuję Panu Stępniowi za klarowne postawienie sprawy TK:

  1) pisma od [niezaprzysiężonych] sędziów [TK] do prezydenta, po dwóch tygodniach milczenia ślubowanie na piśmie; potem przyjść do TK i zacząć orzekać
  2) [prezydent Duda i rząd Szydło] nie będą mieli nic do powiedzenia, bo to [oni] władza łamie Konstytucję. Jest podstawowa zasada prawna: nikt nie może korzystać z efektów własnego przestępstwa!

  Trybunale Konstytucyjny - Opozycjo - Obywatele - do dzieła!

  Tomasz Wrzołek.

 • franz2611

  Oceniono 7 razy 3

  Bardzo szybko p. Stępień przeszedł obok stwierdzenie prof. Łętowskiej o tym, że sędziowie sami sobie "nagrabili" u ludzi. Przypominają mi się filmy "Układ zamknięty" i "Drogówka" oraz sceny z innych filmów z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Nic nie zrobiono, nic nie poprawiono w funkcjonowaniu tej, jednej z najważniejszych, dziedzin życia społecznego. I oczywiście nie popieram w całości działań PIS w sprawie TK, jednak myślę sobie, że może wreszcie to środowisko, ci bardziej światli jego przedstawiciele zaczną naprawę wymiaru sprawiedliwości od wewnątrz, a także odsuną od wykonywania zawodu wielu żenujących wprost prawników

 • krzysiozboj

  Oceniono 5 razy 3

  W sporej części masz Pan rację moim zdaniem. Ja od ładnych kilku lat powtarzam, że po tym co wyprawia władza łatwiej jest zrozumieć rewolucję francuską czy bolszewicką. Te rewolucje były draństwem ale z jakichś powodów ludzie je popierali, szli za nimi, podobnie jak i za Hitlerem.

  A o tym dlaczego ludzie masowo popierali drani, co było wcześniej, co było przyczyną takich buntów społecznych, a o tym już cisza. Bo wtedy by jeszcze wyszło że i szanowny Pan dołożył się do tego, niekoniecznie bezpośrednio. Ktoś solidnie zapracował na sytuację, gdzie władza i elity polityczne kojarzą się ze strukturami mafijnymi, bez specjalnej różnicy którą partię reprezentują.

 • spoko-spoko

  Oceniono 7 razy 3

  Nie rozumiem troche kto przeprowadzil ten wywiad, Michal Gostkiewicz czy Tomasz Lis?
  W programie "Tomasz Lis" na Onecie padaja dokladnie te same pytania i te same odpowiedzi, ale tam wystepuje Jerzy Stepien i Tomasz Lis a nie Michal Gostkiewicz.

 • wojtekkowalczyk4

  Oceniono 13 razy 3

  Co dobrego środowisko sędziowskie zrobiło przez 28 lat?

 • Helena Kowalska

  Oceniono 15 razy 3

  Nie rozumiem dlaczego w państwie wielomilionowym nie ma grupy ludzi znających się na prawie nie ukróci zapędów Pis i kaczynskiego? jeżeli rządzący -premier ,prezydent łamią konstytucję to nie powinni od razu za to odpowiedzieć ?póki szkody są mniejsze,jak zwykły Kowalski coś przeskrobie nie ma zmiłuj,to co ? czyli prawda sa równi i równiejsi?,a więc pis nie jest wcale partią sprawiedliwa jak sądzą ich pochlebcy,gdzie ci ludzie od obrony naszego kraju przed tragedią czekająca obywateli ich rodzin,chcemy spokojnie żyć i wychowywać dzieci w spokojnym kraju,nie w tym chaosie jaki teraz zafundowała na pis...

 • chemik49

  Oceniono 5 razy 3

  Hallo moderatorzy, coś dziwnego się dzieje przy moich ocenach! Klikam pierwszy raz na ocenę komentarzy (zawsze po stronie liberalnej!), a tam informacja "już oceniałeś". Jak to możliwe? A dodatkowo tkwię na stronie jako chemik 49 i jest prośba "zaloguj się"!

 • barakuda62

  Oceniono 4 razy 2

  Wielu ludzi ma jakieś pragnienia,ja mam jedno (takie małe) doczekać takiego pięknego,pewnego dnia gdy na ławie oskarżonych Trybunału Stanu zobaczę wierchuszkę tej pisowskiej mafii- straSzydło,Zero,Maliniaka,Antka,czy takich gnojów jak Brudziński i Sasin ale najpiękniejszą wisienką na "torcie" Trybunału będzie widok wrednej mordy kurdupla żoliborskiego.
  Ja ich poczynań sądził nie będę,ale sprawiedliwy wyrok znam z góry bo do cholery inny być nie może,
  pracują na niego w każdej godzinie swej zbójeckiej działalności.

 • ze_swiata

  Oceniono 10 razy 2

  Sędziów sądów rejonowych powinno się wybierać w lokalnych wyborach!

 • rok1000

  Oceniono 14 razy 2

  Kto kontroluje sędziów poza nimi samymi. Kto kontroluje sędziego Majewskiego, Łączewskiego, Tuleję?
  KRS czyli towarzystwo korpo-kolesi? Ile było postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów zakończonych wydaleniem z zawodu?

 • pyffello114

  Oceniono 42 razy 2

  Pan Gostkiewicz przeprowadzil bardzo dobry wywiad. Powinien jednak podciagnac sie z polskiego. Polecam
  Slownik Poprawnej Polszczyzny, wyd.PWN, haslo: "poki co".

 • ergosumek

  Oceniono 17 razy 1

  Sędziowie cały czas klepią o trójpodziale władzy.
  Żeby im nikt nie wchodził w paradę.
  Bo my tu, wicie rozumicie jesteśmy władza sądownicza!
  Jaka to władza?
  To władza historyczna, tylko z nazwy, moga robić tyle, na ile im pozwoli kodeksowo Sejm, faktyczna władza ustawodawcza, mająca mandat społeczny, pochodząca z wyborow i władza wykonawcza, czyli rząd, też pochodzacy z wyborów.
  Takich "władz" jest sporo.
  Czym sie np. różni ta nieszczęsna władza sądownicza od "władzy urzędniczej"?
  Niczym, jednych obowiązuje kodeks postępowania administracyjnego, drugich kodeks p[ostępowania cywilnego czy karnego.
  "Władza sądownicza" nie ma mandatu społecznego, powstawała przez replikację, sama z siebie, jak drożdże przez pączkowanie, Krajowa Rada Sądownicza wystawiała listę kandydatów na sędziow, prezydent przyklepywał i towarzystwo rozmnożyło sie do monstrualnych rozmiarów.
  A jak jest duże, to myśli, że jest silne.
  Są rodziny: ojciec sędzia, matka sędzia, syn sędzia.
  To jeszcze władza, czy już sitwa?
  Coś z tym wrzodem, zwanym eufemistycznie władzą sądownicza, trzeba zrobić i się robi.

 • wloczykijas

  Oceniono 27 razy 1

  Sądownictwo jest oczywiście potrzebne, jednak niektóre środowiska sędziowskie i ich polityczni sojusznicy chcieliby popaść w drugą skrajność, mianowicie - stworzyć system, w którym to sądy stanowią prawo, coś w rodzaju "common law" i na wzór pozycji Sądu Najwyższego w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednak istnieje zupełnie inny system prawny, ale ten polski też się do niego zaczyna zbliżać. W Polsce jednak, i na ogół w systemie starego kontynentu, sądy nie stanowią prawa, ale je wykładają, interpretują. Tymczasem od dłuższego już czasu orzeczenia TK czy uchwały SN (także NSA) traktuje się jak źródło prawa, a nawet wyżej niż przepisy prawa stanowionego. Skoro np. SN orzekł czy uchwalił tak, a nie inaczej, to wtedy już nieważne, że - powiedzmy - art. XXX kodeksu XXX mówi coś zgoła odmiennego. Sędziowie - tak, ale nie ponad prawem stanowionym, które zresztą nie raz i nie dwa naginają, i jest to niejednokrotnie nawet stwierdzane w samym sądownictwie w toku kolejnych instancji. Ani politycy (rządzący bądź opozycyjni), ani też sędziowie nie powinni być "świętymi krowami".

 • yjm

  0

  jarek może i nie jest agentem ale jest manipulowany przez np rosjan(orban :), to co robi w Polsce nie jest dobre dla nas. NA razie odczuwają to ci którzy ponoszą koszty 500+ (ubezpieczenia, bank ....) oczywiście 500+ powinno być dawno temu ale nie w formie łapówki dla leniwych rodaków spędzających życie na ławce w parku. jak pis wygra kolejne wybory to po Polsce bedzie

 • representation1

  Oceniono 2 razy 0

  Stępień! Bucu!
  -------------------
  Nie będziecie mieć wszystkich 3 władz w rękach sędziowskich: ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej.

  Jest jeszcze naród. To dzięki jego podatkom macie niebotyczne pensje, a potem sutą emeryturę bez uprzedniego opłacania składek.

 • do100jnik

  0

  Panie prezesie, kruk krukowi łba nie urwie, a jak dotąd to nie przypominam sobie, by polityk trafił do kryminału, chyba że z namaszczeniem lub skierowaiem swojej partii i pis tego przestrzega i jestem pewny, że gdy ustaną kacze rządy, to i następcy niczego takiego nie zrobią

 • zbigniew broda

  0

  CZYTAM NA TYM SZECHTEROWSKIM FORUM I NIE WIERZE WŁASNYM OCZOM OD 89 ROKU NASZE WSPANIAŁE SĄDY NIE UMIAŁY OSĄDZIĆ KOMUNISTYCZNYCH ZBRODNIARZY KTÓRZY MORDOWALI POLAKÓW PRZEZ 50 LAT A TU CHCĄ OSĄDZIĆ KACZYŃSKIEGO TYLKO ZA TO ŻE CHCE NAPRAWIĆ PAŃSTWO KTÓRE PO 89 PRZEJEŁA POSTKOMUNA . POWIEM TAK WIELE SKU...SYNÓW WYDAŁ NA TEŃ ŚWIAT LUDZI ALE WY LEWAKI ŻYDOKOMUNIŚCI PRZEBIJACIE SWOJEJ PERFIDNOŚCI CHAMSTWA NAWET STALINA

 • 12ketrab

  0

  Co najmniej dwa Trybunały Stanu są konieczne. No mercy. W przeciwnym razie z tego typu bolszewizmem jak obecnie będziemy mieć do czynienia cały czas. PO wykazała "litość" nie stawiając Ziobrę przed Trybunał Stanu i teraz są tego skutki.

 • dziadwawelski

  0

  Największy żal mam do pana profesora i innych jemu podobnych o to, że naiwnie wierzą, że Beti i reszta tych smoleńskich prostaków stanie przed Trybunałem Stanu. Pytanie w jaki sposób. Zacytujmy "a decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów" Jeśli ktoś nie przegra z kretesem wyborów to można go pan profesor wybaczy "pocałować w dupę". Ale skoro wiara w obecne prawo jest u profesora tak wielka to pewnie może sobie wyobrazić taki parlament, który za życia tych smoleńskich pachołków przegłosuje postawienie ich przed trybunałem. Wypada powiedzieć. O święta naiwności....

 • andrew1507

  Oceniono 6 razy 0

  Za zamach stanu odpowiada banda sześciorga.
  Mam nadzieję, że już niedługo prawdziwe prawo i sprawiedliwość surowo osądzi przestępców z PiS.

 • grafen73

  Oceniono 8 razy 0

  STĘPIEN 3 RP SIĘ SKONCZYŁA . MAM NADZIEJE ŻE PIS WSADZI WAS WSZYSTKICH DO PAKI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX