(fot. ANTON BOGODVID / istockphoto.com)

społeczeństwo

Małżeństwa, których nie było. Papież wprowadza zmiany, żeby wierni mogli ''uporządkować życie''

Miałem kiedyś klientkę, która otrzymała od męża pozew. Były w nim same kłamstwa. Mężczyźnie zależało na stwierdzeniu nieważności małżeństwa, bo poznał młodą kobietę, która bardzo chciała wziąć ślub kościelny w białej sukience - mówi adwokat kościelny Michał Poczmański. Po zmianach, jakie w prawie kanonicznym wprowadził papież Franciszek, sprawa o stwierdzenie nieważności małżeństwa ma trwać 45 dni. Kiedy Kościół "daje rozwód"?
Wr�� do artyku�u
Komentarze (118)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • arlettabolesta

  Oceniono 3 razy 3

  Z uwagi na zamknięcie kolejnej platformy blogów zmienił się również link do mojego bloga nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa:
  rozwody-koscielne.eu
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

 • arlettabolesta

  Oceniono 2 razy 2

  Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog:
  uniewaznieniemalzenstwakoscielnego.blox.pl
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  "Wiele motywów starania się o orzeczenie nieważności małżeństwa związanych jest z różnego rodzaju chorobami lub zaburzeniami natury psychicznej."

  Sama fakt uznania tego, że kilku czarnobyli z waty ma orzekać o nieważnosci czyjegoś małżeństwa wskazuje na zaburzenia natury psychicznej...

 • P B

  Oceniono 2 razy 2

  W latach 80 i 90- tych zdecydowana większość ślubów zawierana była z racji ciąży, taka była presja społeczna, również w dużych miastach. Tak koszmarny wpływ miał sam kościół katolicki, bo seks przed ślubem, to przecież coś okropnego, źle świadczącego o danej osobie, szczególnie oczywiście o kobiecie. Co za ciemnota i ograniczenie.
  Oczywiście większość tych małżeństw zakończyła się rozwodem po kilku latach- sama w tej grupie jestem.
  Skandalem jest dla mnie, że kościół nie uznaje rozwodów cywilnych, które kończą małżeństwo, a człowiek jest wolnym i ma prawo związać się z kimś innym lub żyć, jak tylko chce i nic im do tego.
  Dobrze, że czasy chorych wpływów kościoła dawno odeszły w przeszłość, a oni wraz ze swymi sądami duchownymi mają już tylko znaczenie dla grupy ograniczonych ludzi, hipokrytów opowiadających bzdury by unieważnić coś, co miało miejsce, ale się zakończyło. Ba, niektórzy już żyją w innym związku nim złożą dokumenty o unieważnienie ślubu kościelnego- ot, istna katolicka poligamia.
  Skoro ktoś składa wniosek o unieważnienie małżeństwa, to sam musi uznawać, że coś jest wciąż obowiązującym aż do momentu otrzymania stosownej decyzji z ichniego sądu duchownego..Katolicki kler popiera poligamię.
  Nie wierzę w boga, nie należę więc do żadnych kościołów- ślub kościelny nie jest w gestii moich zainteresowań.
  W relacji cenię partnerstwo, a nie przestarzałe małżeństwo.

 • vito60

  Oceniono 3 razy 1

  Adwokat kościelny?, to jest taki zafut?. Dali dobrodziejowi kasę za ślub, finito.!

 • dercy09

  0

  NAJLEPSZA MIŁOŚĆ ONLINE SPELL CASTER, ABY UZYSKAĆ ??SWÓJ EX LOVER, MĘŻCZYZNA, ŻONA, DZIEWCZYNA LUB POWRÓT CHŁOPA. DODAJ GÓRĘ NA WHATSAPP: +2349083639501
  Cześć wszystkim Jestem Darcy lyne i jestem tutaj, aby podzielić się wspaniałą pracą, którą dr Nosa dla mnie zrobił. Po 5 latach małżeństwa z moim mężem z dwójką dzieci, mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie i wychodzić z innymi kobietami i okazywał mi zimną miłość, kilkakrotnie groził, że się ze mną rozwiedzie, jeśli ośmielę się go zapytać o jego romans z innymi kobietami, był całkowicie zdruzgotany i zdezorientowany, dopóki mój stary przyjaciel nie powiedział mi o rzucającym zaklęcie w Internecie o nazwie Dr..nosakhare, który pomaga ludziom w związku i problemie małżeństwa przez moc zaklęć miłosnych, początkowo wątpiłem, czy coś takiego istnieje, ale postanowiłem spróbować, kiedy się z nim skontaktuję, pomógł mi rzucić zaklęcie miłosne iw ciągu 48 godzin mój mąż wrócił do mnie i zaczął przepraszać, teraz przestał wychodzić z innymi kobietami i jego ze mną na dobre i prawdziwe . Skontaktuj się z tym świetnym zaklinaczem zaklęć miłosnych, aby rozwiązać swój związek lub problem małżeństwa
  -Email-blackmagicsolutions95gmail.com
   lub Zadzwoń lub WhatsApp: +2349083639501
  Skontaktuj się z nim, aby uzyskać następujące informacje:
  (1) Jeśli chcesz odzyskać swojego byłego współmałżonka.
  (2) Chcesz zostać awansowany w swoim biurze.
  (3) Chcesz, żeby kobiety / mężczyźni biegali za tobą.
  (4) Jeśli chcesz mieć dziecko.
  (5) Chcesz być chroniony duchowo.
  (6) Pomóż wyprowadzić ludzi z więzienia
  (7) Wygraj program telewizyjny

 • Annie M

  0

  Dr Аgbazara-świetny człowiek, ten lekarz pomoże mi odzyskać mojego kochanka Jenny Williams, który zerwał ze mną 2 lata temu z jego potężnym zaklęciem, i dzisiaj wróciła do mnie, więc jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara @ gmail . com ) lub zadzwoń / WhatsApp ( + 234 810 410 2662 ). I rozwiąż swój problem jak ja.

 • Amelia Kaszkowska

  0

  Przeczytałam ten artykuł z czystej ciekawości. Ostatnio zetknęłam się z tym tematem, kiedy koleżanka mojej mamy postanowiła unieważnić swoje małżeństwo. Powodem było drugie życie męża, który (jak w filmach) był żeglarzem i w Hiszpanii miał drugą kobietę i dwójkę dzieci. Sprawa aktualna była jeszcze zanim oni zostali małżeństwem. Śmieszne, ale jednak - ta pani była zrozpaczona. Pomógł jej adwokat kościelny z ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Podobno proces nie trwa 45 dni, ale dzięki wsparciu adwokata można to dosyć sprawnie "ogarnąć". Dla mnie też ślub to ślub i jeżeli biorę kościelny, to znaczy "na zawsze", ale w takiej sytuacji rozumiem tę panią. Mężowi zachciało się być aktorem rodem z hollywoodzkiego romansu, to ma nauczkę.

 • katrinka00

  Oceniono 12 razy 0

  Moje małżeństwo jest szczęśliwe i trwa już 26 lat. Zostało zawarte kiedy ja miałam zaledwie 18 a mąż 19, z powodu ciąży. Córka niedawno skończyła studia i znalazła dobrą pracę. Także ani młody wiek, ani ciąża nie musi być powodem nieszczęśliwego związku czy jego rozpadu.

 • Oceniono 13 razy -3

  moj obecny maz w wieku 20 lat zaplodnil 17-latke,mamusie i tatusie uzgodnili ze wesele bedzie :-( po poltora roku bylo pomalzenstwie pan mlody zwial do rodzicow a kosciolek nie bierze zadnej odpowiedzialnosci ze daje slub na cale zycie niedojrzalym nastolatka,staralismy sie przez 7 lat o uniewaznienie tego mezaliansu niestety :-) zyjemy w zwiazku cywilnym i przykro ze przy uroczystosciach rodzinnych tak jak komunie naszych dzieci nie mozna przyjac oplatka :-(

 • java77

  Oceniono 15 razy -5

  Kosciol nie daje rozwodow nigdy.to bledne dywagacje.Czasami uniewaznia malzenstwo-a to nie to samo.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 20 razy -8

  Nie wypełniasz zasad organizacji to wypad z tej organizacji a nie udawaj Greka.
  Banda narcystycznych przedstawicieli "pussy generation", którzy muszą zjeść ciastko i mieć ciastko i nigdy za nic nie są odpowiedzialni a zwłaszcza za własną głupotę, więc głupota szerzy się w skali potęgowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX